Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

lista materiałów bud. - odliczenie VAT


backdraft

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 573
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzięki, dzisiaj potwierdziam to w US, ale powiedziano mi, że wanny i brodziki akrylowe nie ,

 

Nie rozumiem, przecież wanny z tworzyw sztucznych są w klasyfikacji pod numerem 25.23.12-50.10, brodziki z tw. szt. pod numerem 25.23.12-50.20, więc chyba do odliczenia (?) Czy akryl, to nie tworzywo?

Ja mam brodzik, ale niestety bez numeru na fakturze :-?

 

KasiaPrzemek,

jakie mieliście numery na fakturze na baterie?

Na umywalkową mam 29.13.12-33.11, a na wannową i natryskową mi nie wpisali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KasiaPrzemek,

ja mam na fakturze na drzwi do wnęki prysznicowej (szklane w ramie z aluminium) numer 28.11.10-52.33.

Wydawało mi się, że wpis jest błędny, bo grupa 28.11.10 to w wykazie: Budynki prefabrykowane z metalu, ale po zagłębieniu się w klasyfikację odkryłam, że numerowi z faktury odpowiadają Elementy i segmenty kabin sanitarnych aluminiowe szklone, a więc chyba jednak pasuje :wink: Stalowe są pod nr 28.11.10-33.3...

 

NB. ta klasyfikacja rzeczywiście pozwala upewnić się, co do niektórych towarów, a może nawet znaleźć (przy braku numeru na fakturze) argument 'za' odliczeniem. Bo czy urzędnik US będzie się doszukiwał, jaki towar kupiłam, jeśli na fakturze są tylko jakieś skróty nazw, symbole, które ja z trudem odszyfrowuję, pamiętając co gdzie kupowaliśmy (np. Santorini beż, czy też FAEL rozdz. p/t. TX 4x18 biała)? To ostatnie to 'szafka-rozdzielnia' elektr. :wink: - do odliczenia, czy nie i pod jakim numerem?

Żona Zarka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dostałam decyzję z US.

Pani przemiła, skreśliła nam tarcicę ( bo może być tylko podłogowa), poprawiła, przeliczyła, kazała się podpisać i oznajmiła ze za max 25 dni będzie kasa :D

 

Ile w sumie czekałaś od złożenia wniosku ?

 

Zlozylam na poczatku stycznia.

Decyzja moglabyc tydzien wczesniej, ale zalatwialam tydzien :lol: PKWiU dla tarcicy.

Tak czy inaczej około 4,5 miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dostałam decyzję z US.

Pani przemiła, skreśliła nam tarcicę ( bo może być tylko podłogowa), poprawiła, przeliczyła, kazała się podpisać i oznajmiła ze za max 25 dni będzie kasa :D

 

Ile w sumie czekałaś od złożenia wniosku ?

 

Zlozylam na poczatku stycznia.

Decyzja moglabyc tydzien wczesniej, ale zalatwialam tydzien :lol: PKWiU dla tarcicy.

Tak czy inaczej około 4,5 miesiąca.

To zależy od US, mój narzeczony czekał miesiąc a mi już mija 4 miesiąc

:evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

A co z oknami? Wpisano mi to jako 'usługa montażowo-budowlana wg umowy nr.." . Na umowie wyszczególniona jest kwota za okna i robocizna osobno. Ale na fakturze jest VAT 7% - czyli nie odliczam?

A szambo? Wiem z lektury postu, że niektórzy odliczali jako wyrób betonowy, ale przecież sami nie montowali? Ja mam na fakturze montaż szamba i vat 7%. Co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z oknami? Wpisano mi to jako 'usługa montażowo-budowlana wg umowy nr.." . Na umowie wyszczególniona jest kwota za okna i robocizna osobno. Ale na fakturze jest VAT 7% - czyli nie odliczam?

A szambo? Wiem z lektury postu, że niektórzy odliczali jako wyrób betonowy, ale przecież sami nie montowali? Ja mam na fakturze montaż szamba i vat 7%. Co robić?

 

7% to 7% i nie masz co odliczyć.

 

Arecki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko ludzie ja wpisałam wszystko nawet to czego nie byłam pewna po pewnym czasie dostałam pismo z urzędu skarbowego z prośbą o zgłoszenie i bardzo miła pani powiedziała mi że niestety niektóre rzeczy nie podlegają zwrotowi i oni już mi wymiemnili które zrobili korektę i mam tylko podpisać czyli pracę za mnie wykonali. Gdy to opowiedziałam znajomym wszyscy już nie bawili się w czytanie czy jest czy nie ma na liście tylko wpisywali wszystko. :lol: Zaznaczam ja już zwrot dostałam :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to teraz mi pomózcie bo jak sie tak naczytałam, to juz nic kompletnie nie rozumiem....

Otóż:

pyt. 1

Co rozumiemy przez zakończenie budowy? Czy ma to związek z oddaniem domu do uzytku? Oficjalnie? Czy jak ja juz oddałam, mam nr domu i mieszkam, a jeszcze mam do zrobienia elewację i mam jeszcze faktury z lutego 2006 nacośtam, to jeszcze nie zakończyłam i mam więcej czasu na rozliczenie zwrotu? Czy potrzebuje na to jakis papier ze stempelkami? I od kogo? Bo na słowo to mi pewnie nie uwierzą że jeszcze nie skończyłam.

pyt. 2

Jeśli dom jest zapisany na 4 osoby, a faktury mam raz na nas raz na rodziców, to czy robię dwa rozliczenia? na rodziców i na nas?

pyt.3

Jesli nie mam tego całego numeru PKWiU na fakturze, to co? sama mam go sobie wpisać? A jak jest zły to poprawić?

pyt. 4

Czy ktos to przeżył szczęśliwie i nie pozostawiło to na nim traumy jakiejkolwiek?

 

Miejcie litość i wytłumaczcie tumanowi...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pyt. 1

Co rozumiemy przez zakończenie budowy? Czy ma to związek z oddaniem domu do uzytku? Oficjalnie? Czy jak ja juz oddałam, mam nr domu i mieszkam, a jeszcze mam do zrobienia elewację i mam jeszcze faktury z lutego 2006 nacośtam, to jeszcze nie zakończyłam i mam więcej czasu na rozliczenie zwrotu? Czy potrzebuje na to jakis papier ze stempelkami? I od kogo? Bo na słowo to mi pewnie nie uwierzą że jeszcze nie skończyłam.

Ma to zwiazek z OFICJALNYM oddaniem domu do użytkowania, czyli papier z PINB zgłoszenia do uzytkowania, lub odbioru w zależności co było napisane w pozwoleniu na budowę. Faktury z datami po zakończeniu inwestycji mozesz wsadzić w VZM dotyczące remontu - inwestycji nie wymagającej pozwolenia na budowę.

 

pyt. 2

Jeśli dom jest zapisany na 4 osoby, a faktury mam raz na nas raz na rodziców, to czy robię dwa rozliczenia? na rodziców i na nas?

Małżeństwo razem, lub osobno, rodzice osobno - kwota - limit za jeden dom wspólna dla wszystkich.

 

pyt.3

Jesli nie mam tego całego numeru PKWiU na fakturze, to co? sama mam go sobie wpisać? A jak jest zły to poprawić?

Zapytać producenta, sprzedawcę. Znaleźć w spisie PKWiU, popytac na forum itp. Potem wpisać i postawić parafkę, że to Ty wpisałaś. Gdy ewidentnie błędny tak samo. ALE PAMIETAJ - TY ODPOWIADASZ PRZED US ZA FAŁSZYWE ZEZNANIA, więc lepiej wpisywac tylko pewne na 100%.

 

 

pyt. 4

Czy ktos to przeżył szczęśliwie i nie pozostawiło to na nim traumy jakiejkolwiek?

 

Ja wczoraj dostałem decyzję, więc zostało 25 dni na wypłatę kasy. Nie mam traumy, raczej bawiło mnie chodzenie do US. W ciągu ostatnich 5 lat, gdy mieszkałem w bloku w Poznaniu nie byłem poza składaniem PITów ani razu w US. Po przeprowadzce byłem już kilkanaście razy, nieraz po 2-3 w tej samej sprawie - taki mają burdel. W sprawie zlikwidowanej działalności gospodarczej ze 4 razy, w sprawie zwrotu VAT: składałem, korekta, odbiór analizy, ponowna korekta - bo dopatrzyli się, że nie było papieru na remontowane mieszkanie, które remontowałem równolegle z budowa domu, w końcu wczoraj decyzja.

Jest OK, trzeba iść przygotowanym do US, szybko się wychodzi, urzędnik z jednej strony nie ma się do czego doczepić, ale z drugiej cieszy się, że nie musi wszystkiego tłumaczyć po 20 razy.

 

Powodzenia i pozdrawiam

 

Arecki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...