Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Schody sosnowo-debowe: czy warto oszczedzic?


Recommended Posts

Remontuje stare schody sosnowe. Zostaja tylko wangi i konstrukcja podestu, pozostale elementy (stopnie, podstopnie, porecze, tralki, slupki) beda nowe. Stopnie na pewno z debu, zeby sie nie poscieraly za szybko ale rozwazam mozliwosc pozostalych elementow z sosny (co by troche zaoszczedzc bo sosna to jednak polowa ceny debu). Czy widzieliscie podobne rozwiazania ew. macie u siebie i mozecie sie wypowiedziec?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie warto. Sosna (słoje, kolor) wygląda całkiem inaczej niż dąb. Zwracam też uwagę, że robocizna w obu wariantach kosztuje tak samo, a więc różnica w kosztach to nie 50 proc.

No ale jeśli chcesz zaeksperymentować, to efekt może być ciekawy. Różnice w kolorze bedzie można zredukować kolorując drewno sosnowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm widze ze nie polecacie takiego rozwiazania. Ale wangi sa i tak sosnowe - czy duzo wobec tego zyskam jesli wszystkie pozostale elementy beda z debu? Czy w takiej sytuacji nie bedzie (troche eksperymentujac oczywiscie) nawet ciekawszegio efektu, jesli wszystko poza debowymi stopniami bedzie z sosny? Prosze o wiecej wypowiedzi bo temat palacy a kasa jednak sporo wieksza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zajmuję się zawodowo schodami i mam poważne wątpliwości, jak dokładnie bez szczelin ( o ile wangi są frezowane) spasować starą wangę sosnową po demontażu, do nowego stopnia dębowego, jest to trudne i pracochłonne. jeśli się bardzo upierasz przy tych wangach z sosny to może by je okleić dębem( okleina obłóg)

Pozdrawiam

MARIO345

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ponosisz koszty związane ze stopniem to pozostałe koszty materiału to pikuś a nie oszczędność. Do tego i tak musisz dobrać poręcze czy balustradę, w sumie niewiele zaoszczędzisz. Moim zdaniem złe podejście do tematu, pomysl globalnie o całych schodach jak je zrobić tanio.

Sugestie: moje rozwiązanie podane na "zrób to sam" lub, schody sosnowe obłozone jedynie warstwą drewna szlachetnego (w tym wypadku tralki i poręcze powinny być też z tego samego gatunku), lub najtańsze rozwiązania, okładziny drewnopodobne na konstrukcji z taniego drewna lub płyt OSB itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tej chwili, po waszych sugestiach, tez zaczynam miec powazne watpliwosci, czy robic nowe elementy w sosnie. Wangi z sosny po zeszlifowaniu (w tej chwili jest pokancerowany mazerunek jeszcze z czasow przedwojennych) pociagne bejca w kolorze debu a cala reszta w takim razie z debu. Oszczednosc, ktora wyliczylem jest rzedu 1000 zl na 7000 zl calosci wraz z robocizna wiec faktycznie moze gra niewarta swieczki?

 

MARIO345 - zapytam jutro o to pasowanie stopni do wang stolarza, ktory remontuje mi schody. Apropo oklejenia debem - czy jest do dostania okleina debowa grubosci 2-3 mm? Czy tez do wyboru mam albo grubsza okleine (ok 1 cm) albo samoprzylepne okleiny drewnopodobne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obkładania takich schodów nie stosuje się obłogów a tym bardziej oklein, Zwykle stosowane są okładziny ok 1cm grubości. Zależne to jest też od twardości drewna. Wykonując z drewna egzotycznego merbau czy mahoń, palisander, heban stosuje się specjalne elestyczne kleje do łączenia okładzin z podkładem. Im droższe drewno tym większa oszczędność, jednak koszt materiału w cenie schodów to tylko niewielka część.

W przypadku dąb na sosnę to chyba przesada, może lepiej tańsze drewno grab, buk, jesion i zrobić całość jak trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

demol

wangi schodowe celem zmniejszenia kosztów jak najbardziej wykonuje się z drewna sosnowego , i innych gatunków mniej szlachetnych i jak najbardziej okleja się okleiną około 0,8 - 1 mm, lub obłogiem gr 2-3 mm. obłoguje się również stopnie schodowe. Wszystko to po to aby zaoszczędzić kosztów materiałowych.

Wykonując z drewna egzotycznego merbau czy mahoń, palisander, heban stosuje się specjalne elestyczne kleje do łączenia okładzin z podkładem
wystarczy zwykły dobrej jakości klej poliuretanowy do drewna, a swoją drogą ciekaw jestem czy ktoś widział schody z drewna palisander?

Tomek

obłóg 2 - 3 mm jak najbardziej jest do kupienia ( składy DLH, centra podłóg i zaopatrzenia stolarstwa), okleina samoprzylepna nie nadaje się .............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek

wygląd oklejonej wangi sosnowej obłogiem z dębu niczym praktycznie nie różni się od wangi klejonej dębowej ( dla laika nie do zauważenia),

pracochłonność wykonania takiej operacji, jak i też operacji szlifowania wangi sosnowej zależy od parku maszynowego stolarza( grubościówka , szlifierka szerokotaśmowa)

o ile grubościówka jest praktycznie w każdym zakładzie stolarskim ,to szlifierka szerokotaśmowa występuje dużo rzadziej,

do obłogowania wystarczy puścić wangę w grubościówkę i zebrać około 1mm materiału następnie posmarować klejem i przykleić pasy obłogu,

okleić krawędzie i całość szlifować (szlifierka szerokotaśmowa, lub mimośrodowa,oscylacyjna), oczywiście wszystko w dużym skrócie

cena obłogu dębowego 2 mm to około 15- 25 zł za 1m 2, (musisz policzyć powierzchnię wang i kupić odpowiednią ilość)

szukałem w prasie branżowej, i w internecie niestety w okolicach Łodzi nie zauważyłem gdzie można kupić obłóg dębowy, ale po wpisaniu w wyszukiwarce hasła obłóg może coś znajdziesz

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...