Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pułapki zastawione przez bankierów


Bartt

Recommended Posts

Wiem, że było o tym w kilku miejscach, ale rozwlekle. Proponuję,by każdy pisał lapidarnie, tylko w punktach i najlepiej konkretny przykład

1) prowizja

2) wysokie odsetki za zwłokę

3) inny kurs walut liczony przy braniu pożyczki i przy jej spłacie

4) niekorzystny kurs walut brany jako podstawa do prowizji

5) krótki termin ważności dokumentów

6) konieczność udokumentowania 75% kredytu fakturami (mocno podnosi koszt budowy - wiadomo zazwyczaj można bez faktury)

7) spóźnianie się banku z przyznaniem gotówki

 

Co jeszcze?

 

_________________

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Bartt dnia 2003-01-14 18:15 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowizja za przewalutowanie kredytu w wysokości prawie takiej samej jak za udzielenie kredytu, niekorzystny kurs przy przewalutowaniu. Jeśli ktoś korzysta z okresu karencji w spłacie (tzn. po otrzymaniu kredytu daje sobie np dwa lata na wykorzystanie kredytu, i dopiero po tym okresie decyduje się na rozpoczęcie spłaty kapitału) to przewalutowanie kredytu wiąże się z automatycznym przeniesieniem do spłaty tzn. rozpoczynasz spłatę w następnym miesiącu po dokonaniu operacji (ja po przewalutowaniu kredytu rozpoczynam spłatę w lutym, a gdym została przy poprzedniej walucie kredyt rozpoczęłabym spłacać dopiero w grudniu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartt - dlaczego nazywasz to pułapkami?

Są to zwyczajne warunki umowy, przedstawione w formie pisemnej, które po wnikliwej analizie mogą być podpisane przez kredytobiorcę lub też i nie. Należy pamiętać o tym, że banki nie są instytucjami charytatywnymi lecz całkiem drapieżnymi przedsiębiorstwami nastawionymi na zysk. Biorąc kredyt na dziesiątki czy też setki tysięcy złotych należy poddać syntezie po kolei każdy składnik umowy mający wpływ na wysokość spłaty kredytu i wynik "przymierzyć" do swojej przewidywanej "wydolności" finansowej. O zaskoczeniu przez "pułapki" nie powinno być mowy. Bo czy „pułapkami” są wymienione przez Ciebie prowizja bankowa i odsetki za zwłokę ? :wink:

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo w niektórych bankach przed udzieleniem kredytu, wymagają opracowania wartości posiadanej nieruchomości przez jednego z WYBRANYCH przez bank rzeczoznawców. Koszt - ok. 2000zł - płaci inwestor. Tak jest np. w PKO S.A.

W PKO B.P. w wystarczy kosztorys (robiliśmy go sami) podpisany przez kierownika budowy i wizyta rzeczoznawcy dla potwierdzenia kosztorysu (pierwsza jest darmowa, każda następna kosztuje ok. 180zł).

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Alicjanka dnia 2003-01-20 11:27 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kredyt w PKO SA jest fatalny ze względu na koszmarna opłatę za rzeczoznawcę,posiadanie ubezpieczenia na życie i cesja na nich .Ja brałam kredyt w KredytBank ,kosztorys zrobiłam sama,rzeczoznawca nie był potrzebny.Zrobili tylko inspekcję budowy,narazie wychodzę korzystnie,ponieważ wzięłam kredyt w USD a jak wiadomo-teraz leci na łeb na szyję.Największym jednak oszustwem banków jest udzielanie kredytu w walutach po kursie kupna a spłata po kursie sprzedaży.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Wowka:

 

Prowizja banku jest czymś oczywistym, ale liczenie wypłaty po jednym kursie, a spłaty po innym (ponad 3% różnicy), wymuszanie wyceny przez "swoich" speców, wymuszanie ubezpieczeń w "swoich" towarzystwach ubezpieczeniowych, ogłaszanie możliwości wcześniejszej spłaty bez opłaty i dodawanie małmi literkami "po 5 latach", itd... itp...?

 

Krótko mówiąc chodzi o cienkie lichwiarskie sztuczki.

 

BTW. Zażyczyliśmy sobie umowy przed podpisaniem (co wywołało lekkie zdziwienie w banku) i wskazaliśmy kilka punktów, które nam się nie podobały. Oczywiście o zmianach nie było mowy. Pani uspakajała, że "to tylko tak głupio brzmi ale nie korzystają z tego punktu", itp...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna osobliwość:

 

Różny (i czasami tajemniczy) jest spsób traktowania kart kradytowych i kredytu w ROR przy obliczaniu "zdolności kredytowej".

Np.: Multibank ma "swój" sposób, którego jednak nie chce wyjawić, w którym od dochodów odejmuje odsetki od całego salda debetowego i część wartości tego salda. Efekt: musiałbym zmniejszyć limity do poziomu, przy którym utrzymywanie KROR czy KK nie ma sensu. A, muszę przyznać, wolę zachować takie zabezpieczenie.

Z kolei PKOBP SA uwzględnia tylko część odsetek z KK i KROR, przez co zdolność rośnie...

 

Poza tym Multi, przynajmniej w przypadku WWJ, oprocentowanie dobiera na podstawie własnych wskaźników, jakich - nie wiadomo.

 

Ogólnie, mój początkowy entuzjazm dla Multi spaaaaaaada...

pozdrawiam Forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiu - masz rację. Umowy kredytowe są na tyle długie, że w banku nie jesteś ich w stanie w pełni ocenić. Jeżeli w dodatku chcesz porównać co rzeczywiście Cię czeka, to faktycznie jedną z pierwszych rzeczy, o które trzeba pytać, to wzór umowy i czy można w nim cokolwiek zmienić (pewnie nic).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że mamy paru znajomych w bankach, w tym jedna z nich zajmuje się właśnie analizą wniosków kredytowych (ale nie budowlanych :smile:

 

Dodam jeszcze jedną uwagę.

Poza ubezpieczeniem kredytu trzeba dodatkowo doubezpieczyć kredyt do czasu ustanowienia KW. W naszym przypadku jest to ponad 150,- PLN miesięczne, a wydzielenie KW w naszym powiecie trwa wiele miesięcy (około 2 lat). Ale na wniosek banku (bank wystawia odpowiednie pisemko do sądu) czas oczekiwania może zostać skrócony. Po zaniesienu pisma bankowego do sadu czas oczekiwania na KW został skrócony do 2 miesięcy !!! (wcześniej poinformowano nas, że 2 miesiące to minimalny czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie przyspieszenia wydzielenia KW).

 

Ubezpiecznie kredytu do uzyskania wpisu do KW jest kolejną "pułapką" (20 m-cy x 150,-PLN to dodatkowe 3 tys.) Na szczęście jest na to w miarę skuteczny sposób.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wowka, Temat jest słuszny. Zapisy drobnym drukiem, niejasne, nie ujęte w umowie, a odsyłające do innych regulaminów są właśnie pułapkami. My ich szukamy i jak znajdziemy to ominiemy. Gdyby zamiast drobnego druku na 14 str. było coś wytłuszczone na str. pierwszej i informowało mnie o potencjalnych kłopotach to co innego :smile:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartt - Trzeba czytać wszystko a już najdokładniej to co jest napisane drobnym drukiem. Czytać należy także załączniki i odsyłacze. O pułapkach czy też nawet oszustwach możesz mówić biorąc kredyt (to w tym przypadku b. zła nazwa)w systemie argentyńskim gdzie co innego jest zapisane w umowie a co innego w tzw. żywe oczy mówi "facet" referujący warunki umowy otumanionemu klientowi.

Zasadą jest to, że nie można domagać się świadczenia czegoś co nie było zawarte w podpisanej umowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra - to przykład z mojej umowy.

Jest taka informacja, że za wcześniejszą spłatę kredytu bank nie pobiera prowizji, ale wymaga ona sporządzenia aneksu do umowy.

I koniec. Żadnych odnośników, objaśnień ani uwag.

 

Chodzi o to że aneksy do umowy nie są za darmo, a opłata za sporządzenie aneksu zależy od aktualnego regulaminu prowizyjnego banku. I to jest pułapka. Bo w reklamach i umowie jest JASNO powiedziane, że wcześniejsza spłata jest bezprowizyjna, a defacto bank może tylnymi drzwiami wprowadzić opłaty praktycznie dowolnej wysokości (wystarczy, że od aneksów będzie pobierał prowizje w wysokości 1% od wartości umowy). Regulamn prowizyjny to wewnętrzna i suwerenna decyzja banku niezmieniająca postanowień umowy. Normalny człowiek niewprawiony w czytaniu umów nawet nie piśnie przy tym punkcie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...