Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie nadmuchowe pompa ciepla - jak sie sprawuje ?


Recommended Posts

Ogrzewanie nadmuchowe to temat już mocno omawiany na forum. Sporo forumowiczów ma to w swoich domach.

 

Natomiast ON z wykorzystaniem pompy ciepła to pewna nowość, ale zależy jaką pompę masz na myśli woda-powietrze czy powietrze - powietrze ?

Zdaje sie ze chodzi o ziemia - powietrze (cieplo bierze z gruntu i dom ogrzewa cieplym powietrzem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos slyszal o takim ogrzewaniu a moze ma takie ??

Ogrzewanie z wentylacja w jednym. Mniej wiecej wiem naczym to pollega ale jak to sie w rzeczywistosci sprawuje ?

Widziałem coś takiego z pompą powietrze-powietrze, ale budynek był w trakcie wykańczania. System był uruchomiony i przy temp. zew ok zera i wew. 16 włączał się chyba ze trzy razy na godzinę na kilka minut (w środku trochę dogrzewali sobą pracownicy :)). Jeżeli idzie o cenę, to kalkulacja dla mnie z PC wyniosła ok. 31000, niewiele mniej (ok 30000) ON z piecem kondensacyjnym (ceny z kanałami i montażem). Istotnym minusem jest mały współczynnik sprawności 2,08 przy -12 i prawie 3,0 przy 4 st C oraz przełączenie się na grzałki elektryczne poniżej -12. Zaletą jest to, że wraz w cenie PC masz też klimę (po zmianie cyklu pracy).

 

na zewnątrz było coś takiego jak na zdjęciu po prawej

http://www.millerac.com/

 

zastosowanie kolektora ziemnego i PC ziemia(solanka)-powietrze napewno polepszyłoby sprawność i konieczność stosowania grzałek, ale koszt pewnie wzrósłby o kilkanaście kzł.

 

Tomek

 

PS

w kalkulacji dla pieca kondensacyjnego jest również klima za prawie 11000 (zrezygnowałem z niej wybierając filtr elektrostatyczny i nawilżacz)

[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie zaakcentowałeś czy bardziej stawiasz na wysoki komfort, czy na niski koszt instalacji.

Myślę, że połączenie łyżki z dyszlem to ani łyżka, ani dyszel.

Można - tylko po co?

Zrobienie sprawnej instalacji grzewczej z PC (np. podłogowej) jest możliwe. Duża podatność na wszelkie regulacje, niski stopień komplikacji układu, prostota rozwiązania. Koszt? No właśnie!

Zrobienie sprawnej instalacji wentylacji wymuszonej z odzyskiem ciepła to też duża podatność na wszelkie regulacje, niski stopień komplikacji układu, prostota rozwiązania.

Razem - komfort i oszczędna finansowo eksploatacja.

Łączenie tego w jedną całość pogarsza wynikowe parametry i ogrzewania i wentylacji dodatkowo utrudniając i komplikując automatykę.

Może przeliczyć koszt i takiego rozwiązania?

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie takie rozwiazanie czyli polaczenie tych systemow zaoferowal mi specjalista od wentylacji. Zglosilem sie do niego wcelu ekuperacji czyli wentylacji z odsykiem powietrza jak to okresliles, poniewaz nie mialem jeszcze (i nie mam nadal) sprecyzowanych planow co do ogrzewania no poza kominkiem zaproponowal takie wlasnie rozwiazanie. W sobote mam wlasnie pojechac do czlowieka ktory ma u siebie takie rozwiazanie od 8 lat i jest bardzo za dowolony. Ale ja wlasnie chce pomacac to raczkami zeby zobaczyc to na wlasne oczy. A temat poruszylem na forum bo nadal nic nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo ciekawa pompa ciepła, a szczególnie sposób rozprowadzania ciepla.

Powiem szczerze ze nawiew rozwiazalby mój problem posadzek w domu planuje wykonac parkiety i korek(nie podobaja mi sie płytki czy panele w salonie).

Będe wdzięczny za wszelkie bliższe dane. Może napiszesz coś Jajcek po obejrzeniu takiego rozwiazania.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu pisałem o takim rozwiązaniu. Przeszukajcje archiwum.

Rozwiązanie całkiem fajne pod warunkiem, że dolnym żródłem nie będzie powietrze tylko grunt lub wody gruntowe. Idealnie jak masz jezioro.

Co do eksploatacji to ogrzewanie nadmuchowe sprawdzi się chyba najlepiej w domu o niskiej akumulacyjności ciepła. Jeżeli ktoś ma dom w technologii drewnianej z wentylowaną przestrzenią podpodłogową to jest to dobry wybór. Taki dom szybko się wychładza jak też ogrzewa. W takim przypadku jest też sens sterowania czasowego (np znaczne obniżenie temp. na czas nieobecności).

 

Ta PC, która widziałem miała już w sobie funkcje grzania i chłodzenia oraz niedroga opcję podgrzewania cwu. Do tego filtry elektrostatyczne. Wszystko na prąd.

Na stronach amerykańskich jest dużo takich prezentacji.

Szczególną uwagę należy zwrócić na projekt instalacji, tak aby nie było zimnych/przegrzanych stref oraz przeciągów.

Jeżeli w domu będzie kominek to nie trzeba robić DGP. Wystarczy w okolicy kominka ulokować powrót obiegu powietrza.

Pozdrawiam,

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz ten wątek:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=40106&highlight=

 

Ja mam takie ogrzewanie i poniżej jego krótki opis:

 

Mam piec firmy Miller. Pompa zewnętrzna (agregat) to model T3BX-060G.

Mam przyłącze energetyczne 25kW.

W piecu są dwie grzałki każda po 10kW.

Pompa ogrzewa bez problemu moje 300m do temperatury zewnętrznej ok 0 stopni. Poniżej włącza się pierwsza grzałka a poniżej 20stopni druga grzałka (jeszcze się nie włączała).

Mam to sprzężone z kominkiem i fajnie pracuje. Ten zewnętrzny agregat ma pompę ciepła ale tylko powietrze-powietrze. Latem jest fajnie bo wtedy to działa jako klimatyzacja i nawet chłodzi !

Rozwiązanie nie było tragicznie drogie ok 27tys (najdroższa to ta pompa).

Ekipa też mi się trafiła fajna.

 

Podsumowując to jestem z tego zadowolony chociaż może pełna pompa ciepła byłaby lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Zobacz ten wątek:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=40106&highlight=

 

Ja mam takie ogrzewanie i poniżej jego krótki opis:

 

Mam piec firmy Miller. Pompa zewnętrzna (agregat) to model T3BX-060G.

Mam przyłącze energetyczne 25kW.

W piecu są dwie grzałki każda po 10kW.

Pompa ogrzewa bez problemu moje 300m do temperatury zewnętrznej ok 0 stopni. Poniżej włącza się pierwsza grzałka a poniżej 20stopni druga grzałka (jeszcze się nie włączała).

Mam to sprzężone z kominkiem i fajnie pracuje. Ten zewnętrzny agregat ma pompę ciepła ale tylko powietrze-powietrze. Latem jest fajnie bo wtedy to działa jako klimatyzacja i nawet chłodzi !

Rozwiązanie nie było tragicznie drogie ok 27tys (najdroższa to ta pompa).

Ekipa też mi się trafiła fajna.

 

Podsumowując to jestem z tego zadowolony chociaż może pełna pompa ciepła byłaby lepsza.

 

 

Do Forumowiczow:

 

Rafaf, Blacha, Ozzie i Robert

Prosze podajcie jakies swieze uwagi dotyczace ogrzewania nadmuchowego.

Jak teraz w okresie wielkich mrozow sie to sprawuje/sprawdza i jak z rachunkami.

Bardzo prosze o opinie.

Dziekuje i pozdrawiam

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...