Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

z tą więźbą to ja nie byłabym do końca pewna-> zobaczcie ustawe o VAT a raczej jej załacznik przez wejściem do unii- pozycja nr 71 tabeli: Komplety elementów budynków mieszkalnych wolno stojących i szeregowych z drewna i materiałów drewnopochodnych,no i symbol SWW 1735-11 ( co odpowiada PKWIU 20.30.20.-02.10, a ten MAMY W NASZYM ZAŁACZNIKU! -> p. 18)

 

ja mam na FV więźbę jako komplet i taką właśnie mam zamiar odliczyc, najwyżej mi wywalą ( i sie odwołam)

 

dzis jeszcze maja mi to potwierdzic w moim US

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W 2005 r uzykałam pozwolenie na budowę. Budowy jednak nie zaczeliśmy.

W 2005 r poniosłam też koszty na projekt, adaptację , mapy, przyłącze.

Czy mam w związku z tym prawo do jakiś odpisów. Byłam pewna, że nie lecz w ostatnim numerze Muratora (04/2006, str. 208) jest artykuł na temat zwolnień od podatku.

Według niego zwolnienu podlegają "wydatki poniesione na wymagane prawem budowlanym czynności prawne i faktyczne" czyli wedłu autora artykułu:

- zakup projektu architektonicznego, wykonanie mapy do celów projeltowych,

- adaptacji projektu,

a nawet wykonanie przyłączy.

Ponieważ artykuł jest dość mętny czy mógłby ktoś rozwiać moje wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: Pozwolenie na budowe jest wystawione na mnie a rachunki na żonę.

Czy ja lub moja zona moze wystąpic o zwrot vatu???

 

podobne pytanie juz było ale nie znalazłemodpowiedzi.

 

jeżeli nie masz faktur wystawionych na siebie to zadne pozwolenie na budowę nic ci nie da - zwrot jest na podstawie faktur

 

żona natomiast może wystąpić o zwrot VAT jeżeli posiada jakiś tytuł prawny do domu lub mieszkania oraz napisze w oswiadczeniu co remontowała bo o budowie bez pozwolenia na budowę nie ma mowy chyba że prace budowlane nie musiały mieć takowego

( jest wyraźnie napisane jakie trzeba spełnić warunki i dostarczyć dokumenty żeby dostać zwrot VAT wystarczy tylko dobrze przeczytać i wgryść się w posiadane dokumenty)

 

zależy też czy macie rozdzielność majątkową czy nie ... ale z drugiej strony co za sens miało branie faktur na żonę skoro pozwolenie było wystawione na ciebie ????? :o

sami prosicie się o kłopoty i niejasności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z następującymi pozycjami:

1. Schiedel - rura ceramiczna fi 200 - Rondo

2. Belki i pustaki stropowe Teriva

3. Tarcica iglasta 32mm

4.Cegła klinkierowa (pełna i dziurawka)

5. Siatka z włókna szklanego (zbrojenie do ociepleń)

6. Emulsja ochronna DELFIN

7. Rotowent fi 200 (nasada kominowa obrotowa z blachy CR-NI)

8. Drewnochron

Dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żona natomiast może wystąpić o zwrot VAT jeżeli posiada jakiś tytuł prawny do domu lub mieszkania

 

Postanowiłem się przejechać do mojego Urzędu Skarbowego (Wejherowo) i uzyskałem słowną informację, że mogę składać rachunki wystawione na moją żonę nawet jeśli pozwolenie na budowę jest wystawione tylko na mnie, pod warunkiem że nie mamy rozdzielczości majątkowej.

 

A co do sensu wystawiania rachunków na żonę to zrozumie to każdy kto nie posiada dochodów w Polsce.

 

Sam prosiłem się o kłopoty wybierając rząd, który tworzy prawo wstecz.

 

Ja nie brałem faktur za drobne zakupy i w ten sposób wiele odpisów przepadło.

 

Z drugiej strony wcale bym sie nie zdziwił jesli interpretacja w innych urzędach skarbowych będzie inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduj życzę powodzenia w kontaktach z urzędem bo faktycznie co urzad to inna teoria- najgorzej, że za brak spójości płaci podatnik bo babka X udzieliła ci ustnej informacji na TAK, a za chwile babka Y udzieli ci pisemnej odpowiedzi na NIE

 

Mam nadzieję, że wszystko pójdzie po twojej myśli :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dalej zasięgnąłem informacji i na poparcie informacji z Urzędu Skarbowego podaję o jakie artykuły opierają swoją interpretację, dotyczącą uwzględniania rachunków wystawianych na małżonka przy rozliczaniu zwrotu vatu.

 

 

U S T A W A

z dnia 29 sierpnia 2005 r.

o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem) mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468)

 

Art. 4.

3. W przypadku osoby fizycznej pozostającej w związku małżeńskim kwota zwrotu, obliczona zgodnie z art. 3 ust. 5-7, dotyczy łącznie obojga małżonków.

 

Art. 5.

 

2. Jeżeli osoba fizyczna pozostaje w związku małżeńskim, wniosek może byc złożony wspólnie z małżonkiem lub odrębnie przez każdego z małżonków. ....

 

Dodatkowo może komus się to przydac:

cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za IV kwartał 2005 r. wyniosła 2388 zł. zródło: http://www.stat.gov.pl/komunikaty/komunikat.php?id=73&lang=pl

http://www.mf.gov.pl/index.php?wysw=4&sgl=2&dzial=106

 

Co do zwrotu vat za drewno konstrukcyjne, szalunkowe to na moich rachunkach z 2003 juz był 22 proc vat więc raczej nie ma szans na zwrot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to co ustaliliście z tą więźbą dachową. Brać tą fakturę czy nie?

Swoją drogą chcę odliczać odsetki od kredytu i skorzytstać z nowej ulgi budowlanej. Czy faktura na więźbę będzie mi do czegoś potrzebna?

 

Jeżeli masz możliwość kupienia bez faktury czyli z VAT 0% ;) to po ci ona ??? Zwrot masz od razu, bez pisaniny i większy ;)

Z tymi odsetkami od kredytu to sprawa jest bardzo mętna i moim zdaniem żadne faktury do niczego nie są potrzebne. Wymogiem jest zakończenie budowy a to jest najlepszy dowód na to że kasa poszła na budowę a nie piwo. Na szczęscie nie zakończyłem budowy w 2005 tylko zakańczam teraz więc mam nadzieję że do następnego roku kwestia tych odsetek się wyjaśni.

 

Ale to offtopic a wracając faktury na więźbę to policz sobie ile ona wyniesie i jakie ewnetualnie Ci da odliczenie z tytułu odsetek gdyby faktycznie była do tego potrzebna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z bankiem to zalezy przecież od banku i warunków umowy. Ja w Multibanku ani jednej faktury nie musiałem pokazać. Do wypłaty kolejnych transz i zakończenia wystarczały zdjecia i dokumentacja typu odbiór itp (ten jeszcze przedemną)

 

US co ci moze zrobić? Zawsze mogłeś brać na paragon i nie mieć faktur :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!!

A co jeśli kupuję materiały na budowę na paragon. Paragomów jak wiadomo nie trzeba trzymać ,ale jeśli chodzi o urząd skarbowy to co? Co mogą zrobić jeśli niemam tych paragonów (wyżuciłam).

Zna ktoś taki przypadek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roksana jeżeli nie chcesz zwrotu VAT z US ani nie korzystasz z ulgi remontowej to nie musisz mieć ani faktur ani paragonów...

 

dokumenty te służą czemuś - czyli korzystaniu z przywilejów do których prawo musisz udokumentować,

co do kredytu i banku to już indywidualny regulamin banku mówi czy takie dokumenty musisz posiadać

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z następującymi pozycjami:

1. Schiedel - rura ceramiczna fi 200 - Rondo

2. Belki i pustaki stropowe Teriva

3. Tarcica iglasta 32mm

4.Cegła klinkierowa (pełna i dziurawka)

5. Siatka z włókna szklanego (zbrojenie do ociepleń)

6. Emulsja ochronna DELFIN

7. Rotowent fi 200 (nasada kominowa obrotowa z blachy CR-NI)

8. Drewnochron

Dziękuję za pomoc

 

Wydaje mi się (przynajmniej ja tak robię):

Ad1. tak

ad2. tak

ad4. tak

 

Zastanawiam się nad siatką i drewnochronem - bo sam nie wiem czy to też odliczać :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...