Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Prowadziłem budowę od 13.09.2004 do listopada 2005. To co wybudowałem w roku 2004 było pokryte pieniędzmi uzyskanymi z kasy mieszkaniowej. W kasie oszczędzałem do lutego 2004. Cały czas dokonuję odliczeń z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej bo odliczenia przechodziły mi na kolejne lata.

 

A teraz zwrot VAT. Zastanawia mnie czy kwalifikuję się do Art 3 ust 5 czy też Art3 ust 6 ustawy o zwrocie VAT. W ust 6 jest mowa o niższym współczynniku zwrotu (tylko 55,23% kwoty VATu) dla osób które korzystały z odliczeń na podstwie xxxxx yyyyyy zzzzzzz - tutaj skomplikowana wyliczanka z wieloma numerami Dz.U.

 

Pytanko moje jest - jakie odliczenia powodują, że należy się niższy wskaźnik zwrotu (55,23%). Może są to tylko odliczenia wydatków z tytułu ulgi remontowej? Czy dobrze mi się wydaje, że należy mi się zwrot według wskaźnika 68,18% ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jeżeli chcę odzyskać zwrot vatu w ramach remontu lokalu mieszk. to rozumiem, że mogę złożyć dwa wnioski: jeden teraz za okres 1.05.2004- 31.12.2005 i drugi na początku 2008 roku za okres 01-01-2006 - 31-12-2007 ?? zależy mi żeby trochę kaski dostać już teraz, bo za dwa lata to nie wiadomo co znowu wymyślą..

 

no i pytanka o pkwiu i możliwość odliczenia:

- płyt g/k - czy to jest 26.60?

- unigrunt

- płyty osb

- izolbet - 23.20.32 czy 26.82.13

- pustaki szklane - luksfery??

- zestaw prysznicowy - to to samo co wanna- 25.23?

- trójniki i kratki wentylacyjne kominkowe ??

 

dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chcę odzyskać zwrot vatu w ramach remontu lokalu mieszk. to rozumiem, że mogę złożyć dwa wnioski: jeden teraz za okres 1.05.2004- 31.12.2005 i drugi na początku 2008 roku za okres 01-01-2006 - 31-12-2007 ?? zależy mi żeby trochę kaski dostać już teraz, bo za dwa lata to nie wiadomo co znowu wymyślą..

 

no i pytanka o pkwiu i możliwość odliczenia:

- płyt g/k - czy to jest 26.60?

- unigrunt

- płyty osb

- izolbet - 23.20.32 czy 26.82.13

- pustaki szklane - luksfery??

- zestaw prysznicowy - to to samo co wanna- 25.23?

- trójniki i kratki wentylacyjne kominkowe ??

 

dzięki za pomoc

 

u mnie podobny dysperbit - 26.82.12 - czyli OK

kratka wentylacyjna 25.23.15-50.91 - czyli ok

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam głupie pytanie :oops: , może jakaś litościwa, a oświecona dusza pomoże:

gdzie wpisywać te numerki PKWiU?! :o

Mam przed nosem druk formularza o wdzięcznej nazwie "VZM-1A" i dalej nie wiem. Może na marginesie? Albo dokleić trochę papieru? :-?

A może to nie ten papiór?!

Po co mi była ta chałupa!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam głupie pytanie :oops: , może jakaś litościwa, a oświecona dusza pomoże:

gdzie wpisywać te numerki PKWiU?! :o

Mam przed nosem druk formularza o wdzięcznej nazwie "VZM-1A" i dalej nie wiem. Może na marginesie? Albo dokleić trochę papieru? :-?

 

 

Nie piszesz go - przecież jest na FV której ksero dołączysz do całej papierologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tunia :

płyty g-k: 26.6

izolbet: 23.20.32 czyli: Koks naftowy; bitum naftowy; inne pozostałości olejów z ropy naftowej (ale uznałam że sprzedawca pomylił numer, powinno być: 26.82.13-00.6 czyli Mieszanki bitumiczne oparte na naturalnym asfalcie lub naturalnym bitumie, na bitumie naftowym, smole mineralnej, paku smołowym - i już można odliczyć)

kratki wentylacyjne: 25.23.15

unigrunt: nie wiem jakie PKWiU ale z twego co wiem nie podlega zwrotowi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... To co wybudowałem w roku 2004 było pokryte pieniędzmi uzyskanymi z kasy mieszkaniowej...

... Czy dobrze mi się wydaje, że należy mi się zwrot według wskaźnika 68,18% ??

Dobrze się Tobie wydaje - pytałem sie o to w swoim US.

 

Takie oto coś znalazłem w internecie:

 

Dla korzystających – na podstawie praw nabytych – z dużej ulgi budowlanej, albo w 2004 r. i 2005 r. z ulgi na remont bądź modernizację, zwrot będzie niższy. Zwrot w tym przypadku jest równy 55, 23 % kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej niż 9,959 % kwoty stanowiącej iloczyn (odpowiednio jak wyżej) 70 m2 lub 30 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego przyjmowanej na potrzeby premii gwarancyjnej jw.

 

na stronie:

http://www.olsztyn.is.gov.pl/b2809/index.php?option=content&task=section&id=23

 

a więc moje pytanko ponownie - czy jak korzystam na zasadzie praw nabytych z odliczeń na kasę mieszkaniową to mam limit VAT 68 czy 55% ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... To co wybudowałem w roku 2004 było pokryte pieniędzmi uzyskanymi z kasy mieszkaniowej...

... Czy dobrze mi się wydaje, że należy mi się zwrot według wskaźnika 68,18% ??

Dobrze się Tobie wydaje - pytałem sie o to w swoim US.

 

Takie oto coś znalazłem w internecie:

 

Dla korzystających – na podstawie praw nabytych – z dużej ulgi budowlanej, albo w 2004 r. i 2005 r. z ulgi na remont bądź modernizację, zwrot będzie niższy. Zwrot w tym przypadku jest równy 55, 23 % kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej niż 9,959 % kwoty stanowiącej iloczyn (odpowiednio jak wyżej) 70 m2 lub 30 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego przyjmowanej na potrzeby premii gwarancyjnej jw.

 

na stronie:

http://www.olsztyn.is.gov.pl/b2809/index.php?option=content&task=section&id=23

 

a więc moje pytanko ponownie - czy jak korzystam na zasadzie praw nabytych z odliczeń na kasę mieszkaniową to mam limit VAT 68 czy 55% ???

 

KM to nie jest duża ulga budowlana. Jest powiązana z tą ulga tylko limitami do odliczeń, tzn. limit tego co można odliczyć w związku z oszczedzniem w KM mieści się w limicie dużej ulgi budowlanej.

PS. Sam oszczędzłem w KM (wkład wycofałem dwa tygodnie temu). Od lipca 2005r buduje dom, a w lipcu i sierpniu 2004r remontowałem mieszkanie. Vat z materiałów do remontu mieszkania odliczam ze współczynnikiem 55%, vat z materiałów na budowę domu - 68%. Stanowisko mojego US jest w tej kwestii jednoznaczne (wprawdziew odpowiedź otrzymałem ustną, ale potwierdza sie ona też w innych źródłach; byc może wystąpie jeszcze o odpowiedź na piśmie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak liczyć % gdy w 2003 miałem ulgę remontową, a w 2004 rozpocząłem budowę?

 

To nie ma związku.

Inny procent dotyczy tylko tych towarów za które otrzymaliśmy lub otrzymamy dodatkowy zwrot np. z tytułu remontu.

Przykłady:

farby można odliczać tylko w uldze remontowej, czyli 19% od ceny brutto.

piasek trudno zakwalifikować do remontu więc tylko zwrot w wysokości 68,18% zapłaconego VATu.

umywalkę można odliczyć i tu i tu więc zwrot VAT-u trzeba pomniejszyć o 19% czyli (czyli (1-0.19)*68,18=55,23% od zapłaconego VAT-u) bo inaczej US zwrócił by nam od tę część podwójnie.

Ot cała filozofia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczace kostki brukowej. Wiem, ze nie mozna odliczac np. podjazdow, sciezek itd. ale co z tarasami z kostki? Sa przeciez czescia domu (nawet sa w projekcie). Czy ktos mial ten problem?

I jeszcze jedno - nie mam pkwiu dla parapetow z hdf-u. Czy mozna to cos odliczac?

I ostatnie :-) - czy jesli mam zakonczona budowe z poczatkiem tego roku to np. tynkowania, ktore zostawilem na lato nie bede mogl odliczyc w ramach zwrotu VAT? Czy tylko pozwolenie na budowe jest zezwoleniem na odliczenie? Jesli nie to w jaki sposob to zrobic? Czy wystarcza faktury, czy trzeba jakies zaswiadczenie, ze nie sa wykonczone sciany i, ze beda robione w pozniejszym terminie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy można odliczyć vat z następujących materiałów:

1otuliny rur c.o. lub inst wodnej

2fugi

3profile aluminiowe do płyt k/g

4kleje do płytek ceramicznych,styropianu,siatki

5deska panelowa Barlinek

6usługi np.koparka

7preparaty do gruntowania,folia w płynie,impregnaty,

8lampy,włączniki,gniazdka,puszki elektr.

9baterie zlewozmywakowe

10okap kuchenny

11rolety wewnętrzne

12parapety z płyty wiórowej

13stelaż do wc podtynkowego,deska sedesowa

14pompa c.o.

15papa

proszę o pomoc w zakwalifikowaniu tych materiałów,dzięki i pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy można odliczyć vat z następujących materiałów:

1otuliny rur c.o. lub inst wodnej

2fugi

3profile aluminiowe do płyt k/g

4kleje do płytek ceramicznych,styropianu,siatki

5deska panelowa Barlinek

6usługi np.koparka

7preparaty do gruntowania,folia w płynie,impregnaty,

8lampy,włączniki,gniazdka,puszki elektr.

9baterie zlewozmywakowe

10okap kuchenny

11rolety wewnętrzne

12parapety z płyty wiórowej

13stelaż do wc podtynkowego,deska sedesowa

14pompa c.o.

15papa

proszę o pomoc w zakwalifikowaniu tych materiałów,dzięki i pozdro

 

Na pewno nie:

6/ usługi - bo jest 7% VAT

8/ Lampy i osprzęt elektryczny - niestety tu był chyba wcześniej VAT 22% i nie znalazły się na liście. Mi w każdym razie wykreślili.

 

Na pewno tak:

9 bez względu na symbol PKWiU

 

Składanie wniosku wyglądało u mnie tak.

Pani z okienka odesłała mnie do "specjalisty". Ten przejrzał faktury, wykreślił parę rzeczy. Kazał poprawić z parafką i złożyć, co też uczyniłem. Co do zasadności skreśleń nie chciało mi się sprawdzać, pewnie miał rację, bo był dość miły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy pompy obiegowe c.o. można podciągnąć pod

168 bez względu na symbol PKWiU Urządzenia do automatycznej regulacji i sterowania - wyłącznie urządzenia i zestawy urządzeń do automatycznej regulacji dostaw ciepła oraz zdalnego sterowania pracą systemów ciepłowniczych, a także części do tych urządzeń ?

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...