Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja mam wątpliwości na temat PKWiU 26.6

 

W wykazie jest napisane:

Poz 20

Symbol PKWiU ex. 26.6

Nazwa towaru (grupy towaru):

Wyroby z betonu i gipsu, z wyłączeniem:

1) płyt kamiennych surowych,

2) wyrobów ze sztucznego kamienia —"Lastrico", w tym pomników i nagrobków - z wyjątkiem: płyt parapetowych, płyt okładzinowych stopni schodowych i ścian oraz wykładzin posadzkowych

 

Objaœnienia:

ex - dotyczy tylko i wyłącznie danego wyrobu z danego grupowania

 

To czy mogę odliczyć tynk silikatowy, który co prawda nie ma na fakturze wpisanego PKWiU, ale musi wg. mnie należeć dojedne z grup:

 

26.64.10-00.32 Wyprawy plastyczne tynkarskie do wykończenia ścian wewnętrznych

kod PKWiU do celów fiskalnych opis

26.64.10-00.39 Wyprawy plastyczne tynkarskie, pozostałe

kod PKWiU do celów fiskalnych opis

26.64.10-00.90 Zaprawy i wyprawy murarskie nieogniotrwałe, pozostałe

 

Niby tynk silikatowy nie bardzo chce być wyrobem z betonu i gipsu (jak mi się wydaje), ale ten PKWiU wskazuje ze niby jest...

 

Mam wrażenie, że Urzedy skarbowe i tak wszystko pointerpretują po swojemu, poczekają pół roku, wezwą delikwenta do poprawienia i znowu będą miały pół roku na poprawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz Państwo zrobiło mnie na szaro w majestacie prawa (pierwszy nie zalapałem się na ulge budowlaną - zakup dzialki 31 grudnia i pozwolenie na budowę niestety ze względów formalnych niemożliwe do zrealizowania, drugi - nie mogę odpisac odsetek od kredytu - bo skorzystalem z ulgi na zakup dzialki). Odebrałem budowę w maju 2005 a ustawa obowiązuje od 1.01.2006 czyli minie ponad 6 m-cy od zakonczenia budowy i nie mogę składac wniosku o zwrot VAT-u.

Jeżeli są jakieś możliwości to proszę o info.

Pozdrawiam wszystkich i nie dajmy się zwariowac.

 

Ja w ubiegłum roku złożyłam korektę do PITa gdzie korzystałam z ulgi budowlanej i w ten sposób (zgodnie z wieloma wyjaśnieniami urzędów skarbowych) mam prawo do ulgi odsetkowej. Oczywiście dopłaciłam podatek z odsetkami, ale ponieważ miałam odliczoną w ramach ulgi bardzo małą kwotę i tak mi się to opłaca.

Możesz wystąpić z zapytaniem do swojego urzędu, czy korekta jest jeszcze możliwa (bo ja miałam odliczenie, które bezpieczenie mogłam skorygować do końca ubiegłego roku, czyli w okresie gdy zobowiązanie podatkowe jeszcze się nie przedawniło) i policzyć sobie czy to ci się opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Mam problem związany z udokumentowaniem tytułu prawnego do budynku mieszkalnego. Dom budowany byl w 1980 roku i w tych czasach nie było obowiązku (czy praktyki) zakładania ksiąg wieczystych. Wyciąg z księgi wieczystej byłby wg. mnie chyba najlepszym sposobem udokumentowania własności budynku. Poradźcie co w związku z tym zrobić i jaki jeszcze ewentualnie dokument wchodziłby w gre. Dodam, ze chcialbym sie ubiegac o zwrot VAT za mat. budowlane na remont nie wymagający pozwolenia.

:o

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie, dlaczego na formularzu wniosku o zwrot VAT, który publikuje MF widnieje napis: przedmiotowy wniosek nie stanowi wzoru urzędowego określanego w drodze rozporządzenia

To w końcu mam wypełniać ten druk czy czekać na jakiś oficjalniejszy?

 

Druk jest tylko pomocą, a nie obowiązkiem. Ważne żeby we wniosku znalazły się wszystkie informacje określone w przepisach. Urzędnicy opracowali wniosek, żeby im się łatwiej sprawdzało. Ale oczywiście nie musisz go wypełniać, możesz złożyć wniosek w dowolnej formie, byle ze wszystkimi wymaganymi informacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie na zadnej fakturze nie ma wpisane PKWiU, wyjątkiem jest wapno suchogaszone które takowy symbol ma , ale co cieklawe jest tak że stawka VAT 7%. FAKTÓRY SĄ OCZYWIŚCIE WYSTAWIONE PO 1 MAJA 2004.

 

też mnie to zastanawiało.. i znalazłem odpowiedź.. przed 1 maja 2004 vat na takie wapno wynosił 0%, ot i cała zagadka :D

 

 

ale może ktoś podpowie jaki PKWiU moze miec Tynkolit-t, podkład tynkowy zewnętrzny, i czy to sie da odliczyc

pozdrawiam

m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy poniższe rzeczy mozna odliczyc?

 

- woder folia uszczelniajaca

- maty pod panele wyrównujace i wyciszajace

- folia pod panele

- gniazdka, kontakty, wyłaczniki elektryczne,

- trafo do halogenów

- kabel koncentryczny,

- profile przyścienne do GK

 

czy na pewno silikony nie podlegaja odliczeniu wg mnie to 24.30.22-53.20 ( może ma ktos faktury z przed 1 maja 2004 i sprawdzi.Mysle,ze wiele osób , które korzystało z remontówki przed 2004 r. ma takie faktury i może to sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuuugiej przerwie.

Budowa dawno zakończona, ale VAT-cik przydałoby się odzyskać...

Przygotowałem fakturki, papierki PKWiU pasuje itd. Jednak pojawiło się pytanko.

Deski, parkiety dotyczą prac wymienionych przy remoncie lokalu mieszkalnego, natomiast nie ma ich przy remoncie budynku mieszkalnego. Czy to oznacza, że jesli mam domek to nie moge odliczyć VAT-u za parkiet?!?

Czy też lokal mieszkalny może być w budynku mieszkalnym jednorodzinnym a nazwa dotyczy tylko wnętrza? Bo z listy nie można jednoznacznie wywnioskować. Przy budynku są jedynie prace takie bardziej konstrukcyjne materiały. Przy lokalu bardziej wykończeniowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

to i ja dorzucę kilka intrygujących mnie pozycji:

1. Folia aluminiowa -(pod ogrzewanie podlogowe)

2. Kleje do styropianu.

3. Kleje do zatapiania siatki.

4.Kleje do glazury

5. Fugi

6. Baterie umywalkowe-------tutaj chyba już ktoś wyjaśnił powyżej, że można.

7. Gładź gipsowa------do której pozycji to zakwalifikować: 26.5 , czy ex 26.6 ????

8. Zawory, srubunki mosiężne i chrom (są to jednak stopy miedzi i mogą być przecież pochromowane, prawda?)

9. Elementy hydrauliki ale w ocynku?

10. Plastyfikatory i grunty--- tutaj zdaje się można zapomnieć o odliczenuiu?

11. Zaprawy wyrównujące - 26.5 czy ex 26.6 ?

12. Elementy kanalizacji z PCV.

13. Instalacja wody użytkowej wykonana w plastiku ?????

14. Folia paroizolacyjna (żółta).

15. Otulina rur CO i wody użytkowej.

Sporo tych niewiadomych, ale za każdą podpowiedź serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 pytanka:

- czy składając do czerwca wniosek o zwrot części VAT mogę złożyć w tym roku jeszcze jeden wniosek na prace remontowe które będę robił w np. lipcu, sierpniu czy muszę czekać do następnego roku ?

- czy do wniosku wpisujecie kwoty z faktur do ostatniej możliwej złotówki czy wybieracie bardziej znaczące pozycje ?

 

pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 pytanka:

- czy składając do czerwca wniosek o zwrot części VAT mogę złożyć w tym roku jeszcze jeden wniosek na prace remontowe które będę robił w np. lipcu, sierpniu czy muszę czekać do następnego roku ?

- czy do wniosku wpisujecie kwoty z faktur do ostatniej możliwej złotówki czy wybieracie bardziej znaczące pozycje ?

 

pozdrawiam :wink:

 

ad. 1. Ja tak robię. Jeden wniosek o zwrot i dwa załączniki. Faktury z remontu ze współczynnikiem 0,55 a faktury z budowy ze współczynnikiem 0.68.

 

ad. 2 Ja wpisuję tylko te pozycje, które nie budzą ŻADNYCH wątpliwości. Drobiazgi pomijam, bo i tak będę miała wydatków więcej niż limit przewiduje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wszyscy tu się znacie na zwrotach VAT-u, ale jak tak troche przy okazji (celowo w tym poście) zapytam o coś innego. Czy jeśli wezmę do budowy domu firmę która sama bedzie kupowała wszystkie materiały (na siebie) i będzie mi budowała dom tylko że za to nie wystawi mi faktury to sie może ktoś przyczepić??? Czyli nie mam faktur za materiał i nie mam faktur za robotę a dom postawiłam??? JAk znacie sie na tym, to doradźcie coś

Dzieki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie podciągam moje zapytanie :oops:

Witam,

to i ja dorzucę kilka intrygujących mnie pozycji:

1. Folia aluminiowa -(pod ogrzewanie podlogowe)

2. Kleje do styropianu.

3. Kleje do zatapiania siatki.

4.Kleje do glazury

5. Fugi

6. Baterie umywalkowe-------tutaj chyba już ktoś wyjaśnił powyżej, że można.

7. Gładź gipsowa------do której pozycji to zakwalifikować: 26.5 , czy ex 26.6 ????

8. Zawory, srubunki mosiężne i chrom (są to jednak stopy miedzi i mogą być przecież pochromowane, prawda?)

9. Elementy hydrauliki ale w ocynku?

10. Plastyfikatory i grunty--- tutaj zdaje się można zapomnieć o odliczenuiu?

11. Zaprawy wyrównujące - 26.5 czy ex 26.6 ?

12. Elementy kanalizacji z PCV.

13. Instalacja wody użytkowej wykonana w plastiku ?????

14. Folia paroizolacyjna (żółta).

15. Otulina rur CO i wody użytkowej.

Sporo tych niewiadomych, ale za każdą podpowiedź serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...