Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

Acha, a ja myslełem ze macie jakąs strone/program na którym sprawdzcie takie rzeczy. Oczywiście mówie o Forumowiczach a nie pracownikach US. Przypuszczam, że w US jest program do którego wprowadzacie PKWiU i wiecie czy mozna odliczyc czy nie :D

 

Niestety nawet w US nie ma takiego zajebistego programu, szkoda. Gdyby taki program był na pewno nie czekałoby się na zwrot do 6 miesięcy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ad.1) Tak - kolekcjonujesz - Twojego NIP-u nie musi być.

Ad.2) Tak.

Ad.3) Jeśli jakieś faktury (chodzi o 2004 i 2005) pozłużyły Ci jako podstawa do odliczenia w podatku dochodowym (w PIT/D) pakujesz je do VZM-1/B. Pozostałe do VZM-1/A.

 

Poza tym - wątek (było tu już (no prawie) wszystko) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1) Tak - kolekcjonujesz - Twojego NIP-u nie musi być.

Ad.2) Tak.

Ad.3) Jeśli jakieś faktury (chodzi o 2004 i 2005) pozłużyły Ci jako podstawa do odliczenia w podatku dochodowym (w PIT/D) pakujesz je do VZM-1/B. Pozostałe do VZM-1/A.

 

a jak się odlicza ten cały VAT? sorry za infantylne pytanie, ale zupełnie przez przypadek wszedłem w ten topik i teraz próbuję jakoś na szybko pozbierać informacje...

przykładowo: jakieś kołki kosztowały 100zł (w tym VAT 22zł), ile i jak się odlicza tego VATu?

Dlaczego w tym VZM są 2 rubryki: kwota VAT wymagajća pozwolenia na budowe i nie? O co chodzi z tym pozwoleniem... :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki zaczynam się kumać już pomału w tym wszystkim! 8)

 

Czy te odliczanie jest jakoś ograniczone czasowo?

 

1. Jak jest z tym limitem?

rozumiem, żę w przypadku bez koniecznosci pozwolenia na budowę będzie to 68,18% kwoty podatku VAT, ale nie więcej niż 12,295% kwoty iloczynu 30m2 pow.użytkowej i ceny 1m2 pow.uzytk. (3186zł za II kwartał) czyli 30 * 3186 = 95580 * 12,295% = 11751,56 zł to byłby ten limit na 5 lat?

Mogę to odliczyć jednorazowo?

 

2. Jeszcze jedna sprawa...

W ramach dużej ulgi korzystałem z odliczeń z tyt. remontu mieszkania zakupionego w 2004 roku, a teraz kupiłem segment.

Czy w związku z tym powinienem złożyc do US ten wniosek odpowiednio z załącznikiem VZM-1/B i 1/A czy tylko 1/B?

Wyprowadzcie mnie z błędu jeśli się mylę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie od czego zależy limit jaki ustala skarbowy na każdy kwartał roku? Gdzie można znaleźć jakieś prognozy na ten temat? Na III kwartał jest 2970 zł. i się zastanawiam, czy czekać do IV kwartału, czy nie?

 

Cena 1m2 na IV kwartał:

 

http://www.stat.gov.pl/gus/45_2743_PLK_HTML.htm

 

Tam jest cena za II kwartał, a nie za IV.

 

Wygląda jednak na to, że trend jest raczej spadkowy i trzeba się pospieszyć w tym kwartale. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Jeszcze jedna sprawa...

W ramach dużej ulgi korzystałem z odliczeń z tyt. remontu mieszkania zakupionego w 2004 roku, a teraz kupiłem segment.

Czy w związku z tym powinienem złożyc do US ten wniosek odpowiednio z załącznikiem VZM-1/B i 1/A czy tylko 1/B?

Wyprowadzcie mnie z błędu jeśli się mylę...

 

...powtórzę się... ktoś wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Jeszcze jedna sprawa...

W ramach dużej ulgi korzystałem z odliczeń z tyt. remontu mieszkania zakupionego w 2004 roku, a teraz kupiłem segment.

Czy w związku z tym powinienem złożyc do US ten wniosek odpowiednio z załącznikiem VZM-1/B i 1/A czy tylko 1/B?

Wyprowadzcie mnie z błędu jeśli się mylę...

 

...powtórzę się... ktoś wie?

 

Wszystko zależy od tego, czy faktury które chcesz wykazać w VZM-1 wykazywałeś w jakichś odliczeniach w PIT/D. Jeśli tak było - zamieścisz je w VZM-1/B, jeśli nie - w VZM-1/A.

 

 

[Chcę się upewnić, czy składając wniosek w tym tygodniu w VZM-1 w rubryce 1m2 wpisuję 3186 II kwartał, czy już III - 2970? Pomóżcie!

 

Jeśli złożysz do końca września (czyli do końca III kwartału) - cena 2970 zł.

W IV kwartale - cena 3186 zł.

 

Korekta faktury jest fakturą więc je dolicz. Choć nie wydaje mi się, żeby to miało większe znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Jeśli złożysz do końca września (czyli do końca III kwartału) - cena 2970 zł.

W IV kwartale - cena 3186 zł.

 

Korekta faktury jest fakturą więc je dolicz. Choć nie wydaje mi się, żeby to miało większe znaczenie.

 

-> Zuzek

 

Chciałem Cię zapytać na jakiej podstawie informujesz ludzi, że cena z 1 m^2 w IV kwartale będzie wynosić 3186 zł.? Pytam ponieważ w linku który podałeś jest cena za II kwartał, a drugi kwartał to nie czwarty - chyba, że czegoś nie wiem i cena za IV kwartał jest zawsze równa drugiemu. Link, który podałeś:

http://www.stat.gov.pl/gus/45_2743_PLK_HTML.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś chciał złożyć wniosek w jakimkolwiek kwartale 2008 roku z ceną 1m2 obowiązującą wg GUS w tymże kwartale - nigdy byś tego dokonał :D .

 

GUS ogłasza cenę 1m2 w połowie kwartału następującego po kwartale, którego komunikat dotyczy.

 

Ustawa o VZM posługuje się więc odniesieniem do komunikatów GUS ale w sposób umożliwiający składanie wniosków:

 

Art. 3 ust. 5

 

Kwota zwrotu, o której mowa w ust. 4, jest równa, zastrzeżeniem ust. 6, 68,18% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295 % kwoty stanowiącej iloczyn:

 

1) 70 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku

mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od

wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu, w przypadku inwestycji związanych z wydatkami, o których mowa w ust. 1, wymagających pozwolenia na budowę;

2) 30 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku

mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od

wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu, w przypadku inwestycji związanych z wydatkami, o których mowa w ust. 1, niewymagających pozwolenia na budowę.

 

W ten sposób śledzisz kiedy ogłoszono komunikat, a nie którego kwartału dotyczy.

 

Pozdrawiam ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...