Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam problem. pod koniec ub roku podpisałem umowę ze SM na wybudowanie mieszkania z odrębną własnością. w Grudniu 2008 przekazno klucze i protokół odbioru. Akt własności będzie w kwietniu 2009r. Wniosek pierwszy złoże po tym terminie. Faktury mam na nowy adres ale i na adres zamieszkania i zameldowania. Czy bede mógł odliczyc wszystkie faktury? I czy ma jakiś termin graniczny do złożenia I wniosku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chyba ostatnie pytanie przed tym rozliczeniem.

 

Udało mi się ekspresowo załatwić faktury z calego półrocza i wątpliwości mam tylko do dwóch materiałów:

 

- Tuleja szalunkowa (Taka tekturowa do zrobienia filarów)

- Uchwyt odgromu

 

Pomożecie mi w odpowiedzi jak to zakwalifikować i czy da się to odliczyć??

 

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy po oddaniu domu do uzytkownia mozna jeszcze odzyskac vat?

Do wniosku VZM-1 należy dołączyć kopie:

 pozwolenia na budowę, jeżeli inwestycja wymagała pozwolenia

na budowę,

 dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do budynku (lokalu

mieszkalnego, którego remont nie wymagał pozwolenia na

budowę),

 faktur dokumentujących poniesione wydatki,

 pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego,

zawiadomienia o zakończeniu inwestycji, w przypadku braku

obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu

budowlanego.

 

To z broszury Izby Skarbowej. Moim zdaniem wniosek o zwrot Vat sklada sie dopiero po zakonczeniu budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wniosek o zwrot Vat sklada sie dopiero po zakonczeniu budowy.

 

 

Nie sądzę... proponuję przestudiować dokładnie tekst jednolity Ustawy: http://www.mf.gov.pl/_files_/informatory/zwrot/zwrotvat-2008tjwozn.pdf - nie ma tam takiego zapisu (wymóg zakończenia budowy).

 

Wysatarczy że dasz kopię stron z dziennika budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysatarczy że dasz kopię stron z dziennika budowy.

 

Tylko po co? Może jeszcze kartkę od spowiedzi?

 

Kompletna lista dokumentów wg Ustawy, artykuł 5, punkt 5:

 

" Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy załączyć kopię:

1) pozwolenia na budowę albo - w przypadku remontu, o którym mowa w ust. 4 pkt 7 - dokumentu potwierdzającego tytuł prawny osoby fizycznej do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego;

2) faktur dokumentujących poniesione wydatki, o których mowa w art. 3 ust. 1;

3) uchylony"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem. pod koniec ub roku podpisałem umowę ze SM na wybudowanie mieszkania z odrębną własnością. w Grudniu 2008 przekazno klucze i protokół odbioru. Akt własności będzie w kwietniu 2009r. Wniosek pierwszy złoże po tym terminie. Faktury mam na nowy adres ale i na adres zamieszkania i zameldowania. Czy bede mógł odliczyc wszystkie faktury? I czy ma jakiś termin graniczny do złożenia I wniosku. Faktury są na moje nazwisko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozna odliczyć następujące rzeczy bo nie mogłem znaleźć?

-Taśma izolacyjna 25.21.30-48.20

- rura termokurczliwa 25.21.22-35.00

- uziom wbijany jaki PKWiU?

- rura osłonowa 25.21.21-53.10

- bednarka ocynkowana 27.32.20-15.20

- rozdzielnia napięcia jaki PKWiU?

- pręt gintowany jaki PKWiU?

- szpilka łącznika jaki PKWiU?

- nakrętka jaki PKWiU?

- podkładki do nakrętki 28.74.12-30.5

- narożnik alum. z siatką 28.11.23-76.61

- sadolin do drewna 24.30.12-90.00

- klej do ceramiki topliwy 24.16.52-50.00

- szpilka kotey 28.74.11-90.00

- rozcieńczalnik universalny 24.30.22-79.49

- zaprawa szamotowa jaki PKWiU?

 

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jesteśmy z żoną zameldowani w różnych miastach, więc mamy inne urzędy skarbowe. Chcemy rozliczyć zwrot VATu wspólnie, lecz wszystkie faktury są tylko na mnie. Czy mogę złożyć wniosek o zwrot do US żony?

 

Znalazłem taką oto informację:

 

UWAGA: Jeżeli wniosek składa wspólnie małżeństwo, nie mieszkające wspólnie, wniosek kierujemy do wybranego US (odpowiedniego dla jednego z małżonków), jednocześnie zawiadamiając drugi US o złożonym wniosku

 

Pytanie tylko co oznacza "odpowiedni" - dowolny, jeden z dwóch, bez względu na to na czyje dane wystawiane były faktury?

 

Chciałbym złożyć wniosek do US żony, bo byłoby mi tutaj znacznie bliżej w przypadku konieczności składania wyjaśnień itp.

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę... proponuję przestudiować dokładnie tekst jednolity Ustawy: http://www.mf.gov.pl/_files_/informatory/zwrot/zwrotvat-2008tjwozn.pdf - nie ma tam takiego zapisu (wymóg zakończenia budowy).

Tak, tak... proponuję przestudiować dokładnie tekst jednolity Ustawy, wystarczy art.1 i pierwszy paragraf art.2, dalej nie trzeba:

Art. 1.

1. Ustawa reguluje zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części.

[...]

Art. 2.

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) budynku mieszkalnym - rozumie się przez to budynek lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, oraz związane z nimi urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków;

Drogi Panie Lopesjusie,

zgodnie z prawem budowlanym, uzytkowanie inwestycji, ktorej budowa nie zostala zakonczona (ew. ktorej czesc lub calosc nie zostala oddana do uzytku) jest prawnie zakazane i grozi kara grzywny.

Jesli sie myle, to niech mnie ktos poprawi, najlepiej ten co dostal zwrot na budynek w trakcie budowy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Essa - Nie chce mi się rozbierać gramatycznie i prawnie artykułów, które zacytowałeś(aś), wystarczy, że napiszę iż nie spotkałem się z taką interpretacją urzędników, mnóstwo osób w czasie budowy dostaje zwrot VAT, w tym ja, na nie byle jaką kwotę.

 

raziu - dowolnie możesz wybrać. zakładam, że pozwolenie na budowę jest na Was oboje.

 

markoto - możesz odliczać kiedy chcesz. najważniejsza data poniesienia wydatku - do odbioru z limitu budowlanego, po odbiorze - z limitu remontowego. uwaga na formularze, to się wpisuje osobno. na ten temat było wielokrotnie w ostatnich dniach na tym forum!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...