Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

OK, czyli z tego wynika, ze mozna starac sie o zwrot VAT w czasie trwania budowy.

Z tego co wiem do wniosku należy dołączyć:

- pozwolenie na budowę.

- dokument potwierdzający tytuł prawny do budynku

- faktury

- pozwolenie na uzytkowanie obiektu budowlanego

- zawiadomienie o zakonczeniu inwestycji, w przypadku braku obowiazku uzyskania pozwolenia na uzytkowanie obiektu budowlanego

 

Pytanie: jakie dokumenty mam dolaczyc do wniosku podczas trwania budowy? Czyli co dokladnie znaczy dokument potwierdzajacy tytul prawny do budynku?

No i nie mam jeszcze pozowlenia na uzytkowanie czy zawiadomienia o zakonczeniu inwestycji.

 

Bede wdzieczny za pomoc.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

OK, czyli z tego wynika, ze mozna starac sie o zwrot VAT w czasie trwania budowy.

Z tego co wiem do wniosku należy dołączyć:

- pozwolenie na budowę.

- dokument potwierdzający tytuł prawny do budynku

- faktury

- pozwolenie na uzytkowanie obiektu budowlanego

- zawiadomienie o zakonczeniu inwestycji, w przypadku braku obowiazku uzyskania pozwolenia na uzytkowanie obiektu budowlanego

 

Pytanie: jakie dokumenty mam dolaczyc do wniosku podczas trwania budowy? Czyli co dokladnie znaczy dokument potwierdzajacy tytul prawny do budynku?

No i nie mam jeszcze pozowlenia na uzytkowanie czy zawiadomienia o zakonczeniu inwestycji.

 

Bede wdzieczny za pomoc.

 

Pozdrawiam,

 

 

Wg mojej interpretacji składasz albo kopię pozwolenia na budowę (dla budowy wymagającej pozwolenia) albo aktu notarialnego (dla remontu). A nie jedno i drugie. A co do pozwolenia na użytkowanie - prawdopodobnie nie jest w Twoim przypadku wymagane. Poza tym Lopesjus wskazał zapis, w którym konieczność dołączenia pozwolenia na użytkowanie została uchylona (punkt 3).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krisker - dzięki za odpowiedź.

 

A co jeśli faktury w hurtownii bral dla mnie moj wykonawca lub ktos z jego ekipy i zazwyczaj podpisywali sie moim nazwiskiem, ale czasami wykonawca podpisywal sie swoim.

 

Czy w takiej sytuacji moge spodziewac sie jakis problemow przy zwrocie VAT?

 

Podciągam - może ktoś miał podobną sytuację?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krisker - dzięki za odpowiedź.

 

A co jeśli faktury w hurtownii bral dla mnie moj wykonawca lub ktos z jego ekipy i zazwyczaj podpisywali sie moim nazwiskiem, ale czasami wykonawca podpisywal sie swoim.

 

Czy w takiej sytuacji moge spodziewac sie jakis problemow przy zwrocie VAT?

 

Podciągam - może ktoś miał podobną sytuację?

 

Pozdrawiam,

 

nie zauważyłem żeby ktoś wnikał w podpisy na fakturach, poza tym nie mam obowiązku podpisywania, aktualnie funkcjonuje to albo z powodu starych przyzwyczajeń, czasami jako jednocześnie potwierdzenie odebrana towaru itp. ale formalnie to za podpisywanie się czyimś nazwiskiem można dostać co najmniej zawiasy :) były i takie przypadki, że prokurator ścigał żonę, która się podpisała za męża w przychodni na jakiejś deklaracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co moge po odbiorze jeszcze odliczac vat czy juz nie?

 

mozesz,

wg przepisow to wniosek nie moze byc zlozony pozniej niz pol roku po, ale w praktyce nikt tego nie sprawdza, poza tym jak juz wiesz z postow powyzej, US nie wymaga info. nt odbioru lub pozwolenia na uzytkowanie (co i ja potwierdzam, po pani w US rzekla do mnie "to pan nmoze zabrac, nie jst potrzebne") ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Panie Lopesjusie, zgodnie z prawem budowlanym, uzytkowanie inwestycji, ktorej budowa nie zostala zakonczona (ew. ktorej czesc lub calosc nie zostala oddana do uzytku) jest prawnie zakazane i grozi kara grzywny.

Jesli sie myle, to niech mnie ktos poprawi, najlepiej ten co dostal zwrot na budynek w trakcie budowy ;-)

 

 

Droga(i) Esso(a), proponuję zakończyć ten spór, nie wprowadzaj forumowiczów w błąd, przywołujesz niekatualną wersję Ustawy i mylisz budowę z remontem budynku mieszkalnego... W listopadzie złożyłem drugi wniosek, pierwszy jeszcze w grudniu ubiegłego roku, nadmieniam, że nie miałem wtedy nawet rozpoczętej budowy, tylko pozwolenie i zakupione pierwsze materiały. Zwrot oczywiście otrzymałem. Bez odbioru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli z tego wynika, ze mozna starac sie o zwrot VAT w czasie trwania budowy.

Z tego co wiem do wniosku należy dołączyć:

- pozwolenie na budowę.

- dokument potwierdzający tytuł prawny do budynku

- faktury

- pozwolenie na uzytkowanie obiektu budowlanego

- zawiadomienie o zakonczeniu inwestycji, w przypadku braku obowiazku uzyskania pozwolenia na uzytkowanie obiektu budowlanego

 

Pytanie: jakie dokumenty mam dolaczyc do wniosku podczas trwania budowy? Czyli co dokladnie znaczy dokument potwierdzajacy tytul prawny do budynku?

No i nie mam jeszcze pozowlenia na uzytkowanie czy zawiadomienia o zakonczeniu inwestycji.

 

Bede wdzieczny za pomoc.

 

Pozdrawiam,

 

 

Wg mojej interpretacji składasz albo kopię pozwolenia na budowę (dla budowy wymagającej pozwolenia) albo aktu notarialnego (dla remontu). A nie jedno i drugie. A co do pozwolenia na użytkowanie - prawdopodobnie nie jest w Twoim przypadku wymagane. Poza tym Lopesjus wskazał zapis, w którym konieczność dołączenia pozwolenia na użytkowanie została uchylona (punkt 3).

Prawidłowo dla budowy powinno się składać właśnie i akt notarialny na działkę i pozwolenie. Samo pozwolenie nie jest dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do budowy budynku. Jest kilka interpretacji w których Izba Skarbowa to podnosi.

 

A tym którzy udzielają porad radzę sprawdzić aktualność swojej ustawy bo to co czytam w tych ostatnich postach jest nieaktualne od ROKU !!!

I można składać wniosek w dowolnym momencie inwestycji. Jeszcze się nie zdarzyło żeby jakiś US odmówił zwrotu z tego powodu:lol:

Miłych Świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

właśnie zasiadłam do drugiego w swoim życiu rozliczenia, tym razem nie na 40 a na ponad 100 faktur i zaczynam mieć dylematy.

Przewertowałam ponownie ten wątek -na prawde kopalnia wiedzy :D , ale czasem są nieścisłości lub nawet niezgodności :o i jestem w kropce.

 

Z listy do odliczeń lub do nieodliczenia jest w "niedoodliczenia" żyrandol(poz. 27) a w którymś z wątków przeczytałam że jak najbardziej (ex 31.50.25-11)! Więc jak to jest? Jest więcej takich kwiatków? Oczopląsu już dostaje, a dodatkowo w konternację popadam...

 

Dodatkowo czytałam o szamotówce -że jeśeli na komin to jest do odliczenia, ale w pomocach "pacaka" jeśli sie nie mylę, wszystko "szamotowe" jest na NIe.

 

Blachowkręty rozumiem, że na nie niestety, a jak z listwami i panelami pcv do podbiciówki pod dach? nie mogłam się doszukać.

 

A na koniec coś co mnie przybiło - kominek. Mysłałam że dużo więcej jest do odliczenia, w inym przypadku chyba byśmy poszli na rękę dla gościa który montował i wszsytsko by było na 7%, ale... mądry polak po szkodzie. Powiedzcie mi i dobijcie jak jest z kratkami? Nazywaja się: "kratka z żaluzją stalową" a są umieszczone przy wylotach w pokojach (rozprowadzenie ciepła) i an kominku.

 

Pozdrawiam świątecznie i pewnie jeszcze nie raz do usłyszenia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze, od razu znalazłam pod presją odpowiedz na jedno z moich pytań :oops:

panele pcv - na TAK:Podsufitka z PVC typu siding przeznaczona jest

do zabudowy okapu dachu na zewnątrz budynku.

Rozwiązanie to daje możliwość szybkiej i trwałej

poprawy estetyki obiektu, zapewnia odpowiednią

wentylację dachu. Jako Elementy konstrukcji dachu.

Może komuś się przyda :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wITAJCIE

jA ROZPOCZEŁAM drugi wniosek i stanęłam na dwóch elementach . Czy mozna umiescic we wniosku styropian do ocieplenia (pewnie tak ale nie podali PKWIU) oraz oczyszczalnie biologiczną. Nie mam numerów do tych baniaków :/

Dwa razy tak.

Styropian PKWiU 25.21.41

Oczyszczalnia są dwie możliwości:

PKWiU 25.23.12-90.90 Urządzenia sanitarne z tworzyw sztucznych, pozostałe

 

lub

PKWiU 25.24.28-40.00 Perforowane kubły i podobne artykuły do filtrowania wody przy wejściu do ścieków, z tworzyw sztucznych

 

Witam i Życze Wesołych Świąt !!

 

A jesli mam na fakturze podział do oczyszczalni biloogicznej: zestaw zbiorników,pakiet startowy (środki),urzadzenia sterujące to czy mogę podciagnąć wszystko do wniosku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...