Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

I mam problem. Sama rozliczenia nie robilam (biuro robiło). Pan w US odrzucił: siplast primer roztwór asfaltowy op. 101. Kazano mi iśc do sklepu. w sklepie powiedzino, ze roztwor byl na 7 procentowej stawce, czyli mozna odliczyć. Pan w US zdziwiony, kaze udać sie do sklepu, aby dali mi to na pismie. Pomóżcie, proszę.

Niestety :( pan w urzędzie ma rację, ten środek to środek gruntujący a te nie podlegają odliczeniu. Nie warto się chyba o niego zabijać.

W sąsiednim wątku alfa36 podała PKWiU 26.82.13-00.00 dla Siplat Primer. Takiego PKWiU nie ma w wykazie MTiB. W poz. 43 jest natomiast 26.82.13-00.6 - masy i roztwory asfaltowe hydroizolacyjne. Problem polega na tym, że sprzedawca podał symbol z PKWiU 2004 zamiast z PKWiU 1997, który ma nadal zastosowanie dla celów podatkowych. Siplast Primer to nie jest środek gruntujący tylko masa asfaltowa lub roztwór asfaltowy stosowany na zimno o PKWiU 26.82.13-00.62, który miał stawkę 7 % VAT przed akcesją. Pan z US powinien to uznać. W ostateczności alfa36 poproś sprzedawcę aby poprawił PKWiU na 26.82.13-00.62.

OK sąsiedniego wątku nie doczytałem. Jeżeli jednak chodzi o ścisłość to powinien podać 26.82.13-00.63 - Roztwory asfaltowe do gruntowania bo tak opisuje swój produkt producent. Teraz tylko trzeba by rozważyć czy wielkość zwrotu dla tej pozycji pokryje chociaż koszty jazdy do sklepu i spowrotem do US - no chyba że dla idei :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I mam problem. Sama rozliczenia nie robilam (biuro robiło). Pan w US odrzucił: siplast primer roztwór asfaltowy op. 101. Kazano mi iśc do sklepu. w sklepie powiedzino, ze roztwor byl na 7 procentowej stawce, czyli mozna odliczyć. Pan w US zdziwiony, kaze udać sie do sklepu, aby dali mi to na pismie. Pomóżcie, proszę.

Niestety :( pan w urzędzie ma rację, ten środek to środek gruntujący a te nie podlegają odliczeniu. Nie warto się chyba o niego zabijać.

W sąsiednim wątku alfa36 podała PKWiU 26.82.13-00.00 dla Siplat Primer. Takiego PKWiU nie ma w wykazie MTiB. W poz. 43 jest natomiast 26.82.13-00.6 - masy i roztwory asfaltowe hydroizolacyjne. Problem polega na tym, że sprzedawca podał symbol z PKWiU 2004 zamiast z PKWiU 1997, który ma nadal zastosowanie dla celów podatkowych. Siplast Primer to nie jest środek gruntujący tylko masa asfaltowa lub roztwór asfaltowy stosowany na zimno o PKWiU 26.82.13-00.62, który miał stawkę 7 % VAT przed akcesją. Pan z US powinien to uznać. W ostateczności alfa36 poproś sprzedawcę aby poprawił PKWiU na 26.82.13-00.62.

OK sąsiedniego wątku nie doczytałem. Jeżeli jednak chodzi o ścisłość to powinien podać 26.82.13-00.63 - Roztwory asfaltowe do gruntowania bo tak opisuje swój produkt producent. Teraz tylko trzeba by rozważyć czy wielkość zwrotu dla tej pozycji pokryje chociaż koszty jazdy do sklepu i spowrotem do US - no chyba że dla idei :)

Według mnie nie warto. Ale mozna posłużyc sie tym: http://ww4.icopal.pl/certyfikaty%20b/masy%20asfaltowe/siplast%20primer.pdf tzn. wydrukowac i przedstawic w US

lub jeśli nie chce się uzyskac zwrotu tym

http://www.fundament.icopal.pl/doc/pdf/siplast_deklaracja.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siedzę nad papierami i masakra, jest tego trochę, ale mam pytanie, bo wcześńiej znalazłem gdzieś link do strony z alfabetycznie spisanymi najczęściej odpisywanymi materiałami !!! Ktoś może ma ten namiar ??

To tu

Alfabetyczny wykaz materiałów budowlanych

____________________________________________

Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej

Formularze VZM do wniosku o zwrot VAT

Formularze VAT

Edytowane przez Pit_er
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy US odrzuci mi FV jeśli są na niej nieprawidłowe dane adresowe? :-?

napisałem e-maila do sprzedawcy, ale obawiam się, że on już nie istnieje. to był zakup z kwietnia 2008 :-?

 

PS

-czy przewód gazowy kątowy ( przewód do przedłużenia, do połączenia płyty gazowej) kwalifikuje się pod 29.72.20 - ? google znalazło 29.72.20-00.00.

- listwa dylatacyjna aluminiowa kwalifikuje sie do odliczenia?

- ja należę do US w mieście x, żona do US w mieście Y. mieszkanie jest w mieście Y, FV sa na mnie. Czy możemy wniosek o zwrot vat złożyć w mieście y-?

Jeśli to jest wspólny wniosek ( i złożymy go w mieście Y) to ja powinienem informować US w mieście X-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o pomoc. nie wiem jak wypełnić załącznik VZM-1A. Co z tym vatem. Podaję przykład jeżeli mam fakturę na materiały które mogę odliczyć: wartość brutto = 618 zł.(rozumiem że te kwotę wpisuję do kolumny nr 4 załącznika) A jaka kwotę wpisać mam w kolumnie 5 ? Ja myślałam że wylicza się tak: 618 * 22% = 135,96 zł. ( ale widziałam wzory wypełnionych formularzy i tam nie wiem dlaczego zamiast * 22 % pojawia się 18,03 %) Proszę o wytłumaczenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu już się kłania prosta matematyka:

Jeśli kwota brutto to 100 % = 618 zł

to z tego ile jest VATu ? Twoje wyliczenia byłyby poprawne jeśli 618 byłoby kwotą netto. Bo 22% obliczane jest od kwoty netto a nie brutto.

Kwota brutto 618 zł -100 %

VAT - 111,40 - X

618 * x = 111,40*100

x=11 140/618

x = 18,03 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ja należę do US w mieście x, żona do US w mieście Y. mieszkanie jest w mieście Y, FV sa na mnie. Czy możemy wniosek o zwrot vat złożyć w mieście y-?

Jeśli to jest wspólny wniosek ( i złożymy go w mieście Y) to ja powinienem informować US w mieście X-?

USTAWA z dnia 29 sierpnia 2005 r.

o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym

(Dz. U. Nr 177, poz. 1468 oraz z 2007 r. Nr 23, poz. 138 i Nr 192, poz. 1382)

art. 2 ust 4

urzędzie skarbowym - rozumie się przez to naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek, w dniu złożenia przez nią wniosku, przy czym w przypadku wspólnego wniosku małżonków mających różne miejsca zamieszkania - naczelnika urzędu skarbowego wskazanego we wniosku, jeżeli jest on właściwy ze względu na miejsce zamieszkania przynajmniej jednego z małżonków;

i art 5 ust 2

Jeżeli osoba fizyczna pozostaje w związku małżeńskim, wniosek może być złożony wspólnie z małżonkiem lub odrębnie przez każdego z małżonków. Jeżeli małżonkowie składają odrębne wnioski, do różnych urzędów skarbowych, są jednocześnie obowiązani zawiadomić o złożeniu wniosku urząd skarbowy właściwy dla złożenia wniosku przez małżonka.

 

Czyli składasz gdzie chcesz i jeśli wniosek wspólny nie zawiadamiasz nikogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam pytanko, czy można odliczyć:

1) KNAUF zaprawa z włóknem? wiem, że siatkę z włókna szklanego nie podlega odliczeniu, a co do zaprawy to nie mam zielonego pojęcia

2) Kamień fast granit to jest tynk akrylow, więc mozna ale czy można Konentrat Fast do tynku granit oraz wyprawka pod tynk fast grunt-m?

3) universal

4) wyłącznik pływakowy

5) pomba ebara idrog 40/12A z osprzętem istalacyjnym wg oferty

6) A co z matą budowlaną czarną? czy można to podciągnąć pod 25.21.30-30.21 jako folia budowlana lub folia fundamentowa co nie podlega odliczeniu?

7) nakrętki m-16 oc

8) podkladka m-16 posz

9) blacha powlekana płaska ceglasty połysk

Z góry dziękuję za szybką odpowiedź

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o pomoc. nie wiem jak wypełnić załącznik VZM-1A. Co z tym vatem. Podaję przykład jeżeli mam fakturę na materiały które mogę odliczyć: wartość brutto = 618 zł.(rozumiem że te kwotę wpisuję do kolumny nr 4 załącznika) A jaka kwotę wpisać mam w kolumnie 5 ? Ja myślałam że wylicza się tak: 618 * 22% = 135,96 zł. ( ale widziałam wzory wypełnionych formularzy i tam nie wiem dlaczego zamiast * 22 % pojawia się 18,03 %) Proszę o wytłumaczenie

 

 

 

kwotę Vat-u możesz obliczyć w następujący sposób

(Kwota brutto /1,22)*22%=Vat

 

Uwierz, że tak jest wygodniej, szybciej i sprawniej

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można odliczyć coś czego, wybaczcie, nazwy nie znam, ale wygląda to tak:

http://lh5.ggpht.com/_Nz61_zWt2bY/SaqaL1Sz3ZI/AAAAAAAAGXE/OymGRi428Qg/s400/459B8711_edited-1.jpg

Chodzi o tę skrzynkę.

Pytam, bo wykonawca coś kręci, że wziął materiały na siebie i chce nam wystawić f-rę na coś innego w zamian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc czy mogę odliczyć takie materiały? nie jestem pewna...

Cekol - 26.64.10-00.13

Taśma do płyt gipsowych (brak PKWiU)

Profil aluminiowy - 28.11.23-76.39

Anserglob - 24.30.11-50.16

Wkręty fosfatowane drewno (brak PKWiU)

parapet wew. komorowy marmur 20 cm (brak PKWiU)

Zatyczka do parapetu 25.23.14-50.99

Złącze kątowe 28.11.23-62.79

Parapety stalowe 28.11.23-63.68

kolano RED OC 27.21.20-33.90

zawór spustowy 29.13.12-35.15

Globoflex do cięcia (brak PKWiU)

kocioł narmet CO 28.22.12-00.22

Holender 27.21.20-33.90

Uszczelka do Holendra (brak PKWiU)

siatka z włókna szklanego NN-I (brak PKWiU)

Profil DR>Siatka (brak PKWiU)

Colorex (brak PKWiU)

Spoina Ce-40 26.64.10-00.90

Ultra biel 24.30.11-50.10

hdf panel podłogowy (brak PKWiU)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...