Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy rolnik, który buduje dom i jest na ryczałcie, może złożyć wniosek o zwrot VAt-u na materiały budowlane? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji co z rolnikami, będę wdzięczna za pomoc

 

 

Wniosek VZM składa ten kto ma pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego lub tytuł prawny do lokalu (budynku) mieszkalnego i faktury VAT na siebie. A ustawa stawia warunek:

 

Art. 4.

 

1. Prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

 

 

Czyli mowa o VATowcach :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

możliwe, że pytanie już było zadane-nie wiem. Chciałbym się dowiedzieć kto może się rozliczać z materiałów budowlanych, remontów. Czy może być to osoba bezrobotna lub np. pracująca za granicą??

 

Prosze o odp

 

dzięki

 

O zwrot stara się osoba, która ma faktury VAT i tytuł prawny do budynku (lokalu) mieszkalnego lub pozwolenie na budowę. Bezpośredniego związku z dochodami to nie ma, bo podstawą są faktury VAT. Ale ma związek pośredni. Bo jeśli ktoś nie składał zeznań, a poniósł wydatki na budowę czy remont, to skąd miał na to dochody?

Przy dochodach zagranicznych pytanie z jakiego kraju i czy osoba jest polskim rezydentem, bo nie do wszystkich krajów ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją (a tylko przy tej metodzie nie składa się zeznań mając tylko dochody zagraniczne... nie analizuję już tutaj spraw związanych z rezydencją do celów podatkowych, bo temat szeroki jak rzeka nie znając konkretów) :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za zakup w sklepie internetowym otrzymałam "paragon imienny" na moją prośbę o fakturę VAT. Na czym polega różnica? Czy US zakwestionuje mi ten nieszczęsny paragon, czy mam starać się o normalną fakturę?

 

Na podstawie paragonu nie odzyskasz różnicy VAT, ma być faktura VAT, bo na fakturze są dane nabywcy, a na paragonie ich nie ma. Niektóre sklepy jak oddasz paragon wystawią fakturę, wiec pytaj u źródła :-)

 

Z tym, że tam są dane nabywcy (w końcu to "paragon imienny") i wszystkie inne dane, jak na fakturze - w tym nr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za zakup w sklepie internetowym otrzymałam "paragon imienny" na moją prośbę o fakturę VAT. Na czym polega różnica? Czy US zakwestionuje mi ten nieszczęsny paragon, czy mam starać się o normalną fakturę?

 

Na podstawie paragonu nie odzyskasz różnicy VAT, ma być faktura VAT, bo na fakturze są dane nabywcy, a na paragonie ich nie ma. Niektóre sklepy jak oddasz paragon wystawią fakturę, wiec pytaj u źródła :-)

 

Z tym, że tam są dane nabywcy (w końcu to "paragon imienny") i wszystkie inne dane, jak na fakturze - w tym nr...

 

Art. 3.

4. Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.

 

A paragon fakturą nie jest... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem tu po raz pierwszy,przeczytałam prawie cały wątek o zwrocie podatku vat,ale nie znalazłam tego czego szukałam.

 

Bardzo proszę jeżeli ktoś może mi pomóc.

 

Nie potrafię wypełnić załącznika VZM-1/A a dokładnie "KWOTA PODATKU VAT"-nie wiem gdzie mam wpisać tą kwotę,czy w kolumnie-"wymagającej pozwolenia na budowę", czy "niewynagającej pozwolenia na budowę".

 

Dodam iż staram się o zwrot VAT-u za remont mieszkania.

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dom w stanie surowym, to część pewnie budowa (a tutaj trzeba kopię pozwolenia na budowę, wiec chyba w jakiś sposób masz to pozwolenie przeniesione na siebie, albo zmienione decyzją, albo przeniesione w akcie notarialnym.... takie dwa sposoby znam). Po oddaniu do użytkowania to już remont. Czyli co budowa, a co remont będzie widoczne poprzez kwoty VAT wpisane w odpowiednich kolumnach załącznika (do remontu opis konieczny)

dzięki belladonna :D wprawdzie w takim układzie sprawa mi się skomplikowała... bo w akcie notarialanym mam tylko o kupnie... zaraz potem (a nawet wcześniej) zaczęłam akcję wykańczania (domu i siebie)... a decyzja o przeniesieniu pozwolenia na budowę została wydana później.

 

czyli kicha???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dom w stanie surowym, to część pewnie budowa (a tutaj trzeba kopię pozwolenia na budowę, wiec chyba w jakiś sposób masz to pozwolenie przeniesione na siebie, albo zmienione decyzją, albo przeniesione w akcie notarialnym.... takie dwa sposoby znam). Po oddaniu do użytkowania to już remont. Czyli co budowa, a co remont będzie widoczne poprzez kwoty VAT wpisane w odpowiednich kolumnach załącznika (do remontu opis konieczny)

dzięki belladonna :D wprawdzie w takim układzie sprawa mi się skomplikowała... bo w akcie notarialanym mam tylko o kupnie... zaraz potem (a nawet wcześniej) zaczęłam akcję wykańczania (domu i siebie)... a decyzja o przeniesieniu pozwolenia na budowę została wydana później.

 

czyli kicha???

 

Nie, kicha nie. Pozwolenie, czy tytuł prawny masz mieć na dzień składania wniosku, a nie poniesienia wydatków. Jest decyzja jedna na ten temat. Czyli ustawa wymaga tego w momencie składania wniosku. Dochodzi tutaj do absurdu przy remoncie, bo jak ktoś kupił dom w 2008, to trochę dziwne, że ma faktury za rok 2007... no ale, absurdy w naszym prawie są :-)

 

Wycinek z interpretacji (Autor: Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile Sygnatura: P1-D/415-0005/07 Data: 2007.09.12)

cyt. "Co ważne, pojęcie „prawo do dysponowania nieruchomością”, „pozwolenie na budowę” czy „tytuł prawny” odnosi się w ustawie o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym do momentu ustalenia prawa do zwrotu (prawa do złożenia wniosku), a nie prawa do dokonywania zakupów. Stąd też istotne jest, by w momencie składania wniosku o zwrot podatnik dysponował jednym ze wskazanych praw".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za informacje. czyli faktycznie trochę absurd.. no i w takim razie nie wiem czy to istotne, że dom był odebrany, a ja go dalej wykańczałam... popytam w skarbówce :D może trafię na kogoś miłego :lol: muszę przyznać, że ostatnio to się zdarza coraz częściej i za każdym razem nie wiedzieć czemu bardzo mnie zaskakuje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łoj ale to jest jazda z tymi fakturami :evil: zacznę chyba księgowych podziwiać :D

nie mogę się doczytać...czy np profile sufitowe, narożniki itp to mogę wliczać jak leci, czy muszę dochodzić po tych nieszczęsnych numerkach??? :D

 

Profile i narożniki raczej wchodzą... ale mając kilkanaście faktur trzeba niestety trochę czasu poświęcić, jak się jest niewtajemniczonym :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...