Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

prosze WAs o rozstrzyugniecie kolejnego dylematu:

z tego co rozumiem to meble (nawet te stałe jak kuchenne) nie podlegaja odliczeniu - a jak podejsc do szeroko pojetych akcesoriow meblowych?

Na fakturze za meble kuchenne mam oprocz szafek z mdf:

- blat

- rozne listwy (cwiercwalek, przyscienna, laczaca, boczna, montaszowa, szczelinowa)

- zaslepki do listew

- uchwyty relingowe

- okleiny do blatu

- formatki z plyty laminowanej

- zawiasy blum

- odbojniki gazowe blum

- kosz cargo

 

niestety nie ma przy zadnej pozycji pkwiu

 

wracajac jeszcze do art. elektrycznych to wydaje mi sie ze:

- szyna ekwipotencjalna obo - NIE

- puszka ep-lux 5/2.5 pusta ip42 - NIE

- b10 zlaczka 12 torowa - NIE

- oprawa swietlowki t8 30W - TAK 31.50.25-32

(18,24)

 

zgadza sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

 

W dniu składania wniosku masz mieć pozwolenie na budowę, bo jego kserokopię dołączasz do wniosku... FV natomiast mogą być też z datą sprzed pozwolenia i nikt się do tego nie przyczepi, bo... to już było maglowane w kilku interpretacjach i są one pozytywne.... poza tym na logikę... osoba, która zaczyna się budować może gromadzić materiały przed uzyskaniem pozwolenia, ponieważ taka inwestycja nie powstaje w planach z dnia na dzień.... czyli dzisiaj pomyślę o budowie, a jutro mam już pozwolenie na budowę :)

 

1.jeśli postanowiłam że wniosek złożę jednorazowo do całej inwestycji a nie co rok, to czy jesli PnB dostane 2010 a zakupy robiłam 2009 to tez mogę sie podczepic pod ulgę ?? wydaje mi sie że tak

2. o co chodzi z ta kwotą 3xxx za m2 ? :x jeśli dom ma np 200 m2 to moge odliczyc do wyskosci 200 razy ta kwota za m2 tak ? za dużo żeby to ogarnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.jeśli postanowiłam że wniosek złożę jednorazowo do całej inwestycji a nie co rok, to czy jesli PnB dostane 2010 a zakupy robiłam 2009 to tez mogę sie podczepic pod ulgę ?? wydaje mi sie że tak

 

Tak, wydatki poniesione przed uzyskaniem PnB można odliczać. Istotne jest, by w dniu złożenia wniosku posiadać pozwolenie.

 

2. o co chodzi z ta kwotą 3xxx za m2 ? :x jeśli dom ma np 200 m2 to moge odliczyc do wyskosci 200 razy ta kwota za m2 tak ? za dużo żeby to ogarnąć

 

Nie. Odliczasz 68,18% kwoty vat z faktur, ale nie wiecej niż kwota obliczona wg wzoru: 70 m2 (niezależnie ile masz metrów w realu) X aktualna cena za m2 X 12,295%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25.21.30-30.30 - Płyty z polistyrenu i kopolimerów

 

czyli jak najbardziej jest w PKWiU z 1997 roku i wyleci... czasami PKWiU jest pomocne, ale czasami lepiej, żeby go nie było :-)

 

W tym przypadku sądzę, że sprzedawca nazywając materiał "styropianem" (jezeli faktycznie był to styropian) popełnił pomyłkę z symbolem PKWiU, wpisując niesłusznie 25.21.30-30.30, ponieważ styropian jest polistyrenem spienionym lub porowatym (ta końcówka "pian" wskazuje na tą pianę) i niewątpliwie podlega odliczeniu z poz. 27. Ale to jest tylko moje zdanie, a USy - wiadomo - rządzą się swoimi prawami. Ja jednak bym to odliczał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

mam dylemat dotyczący wszelkich podzespołów, elementów, które były zakupione i użyte do instalacji centralnego odkurzacza.

Dokladniej mam na f-rze wyszczegolnione następujące pozycje: płytka montażowa, przykrywka płytki montazowej, zestaw przyłączeniowy szufelki, kolanko 45 stopni, kolanko 90 stopni podejściowe, łuk 90 stopni, trojnik 90 stopni, mufka, uchwyt do rur, zaślepka na rurę, rura instalacyjna 2m, klej, przewód elektryczny.

 

Czy ktoś już przerabial podobny temat czy dzwonic do Beama - bo PKWiU na fakturze to nie uświadczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25.21.30-30.30 - Płyty z polistyrenu i kopolimerów

 

czyli jak najbardziej jest w PKWiU z 1997 roku i wyleci... czasami PKWiU jest pomocne, ale czasami lepiej, żeby go nie było :-)

 

W tym przypadku sądzę, że sprzedawca nazywając materiał "styropianem" (jezeli faktycznie był to styropian) popełnił pomyłkę z symbolem PKWiU, wpisując niesłusznie 25.21.30-30.30, ponieważ styropian jest polistyrenem spienionym lub porowatym (ta końcówka "pian" wskazuje na tą pianę) i niewątpliwie podlega odliczeniu z poz. 27. Ale to jest tylko moje zdanie, a USy - wiadomo - rządzą się swoimi prawami. Ja jednak bym to odliczał.

 

VAT to nie to, ze US-y rządzą się swoimi prawami... bublem jest to, że zajmują się tym osoby, które tym zajmować się nie powinny. Urzędnik jest częściej ekonomistą niż budowlańcem. Przypisanie PKWiU to działka GUS.... a w sumie sklep wpisując PKWiU nie powinien brać tego z tzw sufitu.

Dochodzi jeszcze do takich absurdów, że często kontrolujący wie mniej niż weryfikujący... i to jest, że tak powiem niezbyt zabawne w tym wszystkim :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze chcialem podciagnac i prosic jeszcze raz o porade:

 

prosze WAs o rozstrzyugniecie kolejnego dylematu:

z tego co rozumiem to meble (nawet te stałe jak kuchenne) nie podlegaja odliczeniu - a jak podejsc do szeroko pojetych akcesoriow meblowych?

Na fakturze za meble kuchenne mam oprocz szafek z mdf:

- blat

- rozne listwy (cwiercwalek, przyscienna, laczaca, boczna, montaszowa, szczelinowa)

- zaslepki do listew

- uchwyty relingowe

- okleiny do blatu

- formatki z plyty laminowanej

- zawiasy blum

- odbojniki gazowe blum

- kosz cargo

 

niestety nie ma przy zadnej pozycji pkwiu

 

wracajac jeszcze do art. elektrycznych to wydaje mi sie ze:

- szyna ekwipotencjalna obo - NIE

- puszka ep-lux 5/2.5 pusta ip42 - NIE

- b10 zlaczka 12 torowa - NIE

- oprawa swietlowki t8 30W - TAK 31.50.25-32

(18,24)

 

zgadza sie?

 

a po drugie to nikt mi nie powiedzial, zeby ulozyc sobie fakturki wg sprzedwacow to o wiele ulatwia wpisywanie ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu ma US na przelanie kasy - czy od podpisania protokołu (wykreśleń z listy i zaparafowanie) jest 14 dni czy jakoś mi się przyśniło ?

czy bede czekał bite 6 m-cy od złożenia wniosku ?

 

wniosek złożony 2.12.2009 a protokół z US podpisany 23.02.2010

 

Przy wniosku złożonym 2.12.2009 ostateczny termin to 2.06.2010. Jedynie jeśli ktoś otrzymuje decyzję, to od doręczenia decyzji jest 25 dni na zwrot :)

PS Czyli Ci się przyśniło :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu ma US na przelanie kasy - czy od podpisania protokołu (wykreśleń z listy i zaparafowanie) jest 14 dni czy jakoś mi się przyśniło ?

czy bede czekał bite 6 m-cy od złożenia wniosku ?

 

wniosek złożony 2.12.2009 a protokół z US podpisany 23.02.2010

 

Przy wniosku złożonym 2.12.2009 ostateczny termin to 2.06.2010. Jedynie jeśli ktoś otrzymuje decyzję, to od doręczenia decyzji jest 25 dni na zwrot :)

PS Czyli Ci się przyśniło :-)

 

a czy protokół z czynności sprawdzających to jest decyzja i liczy sie 25 dni na wypłate ?

 

czy musze czekać na dzien dziecka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...