Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

zgodnie z art. 4.2 2) ustawy prawo do zwrotu przysługuje, pod warunkiem, że osoba fizyczna posaiada pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której wymagane jest takie pozwolenie

 

czy pozwolenie trzeba mieć przed poniesieniem wydatku tj. zakupem materiałów, czy przed złożeniem wniosku ?

 

nie mamy jeszcze pozwolenia na budowę ( projekt jest w trakcie adaptacji ), ale niektóre materiały juz chcemy kupować ze względu na podwyżki cen

z tego co pamiętam, to można kupować materiały nie mając jeszcze pozwolenia na budowę. Gdzieś o tym czytałam ale teraz nie umiem znaleźć tej informacji :( Postaram się jeszcze poszperać. No a składajć wniosek musi być pozwolenie, bo ksero należy dołączyć do wniosku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zgodnie z art. 4.2 2) ustawy prawo do zwrotu przysługuje, pod warunkiem, że osoba fizyczna posaiada pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której wymagane jest takie pozwolenie

 

czy pozwolenie trzeba mieć przed poniesieniem wydatku tj. zakupem materiałów, czy przed złożeniem wniosku ?

 

nie mamy jeszcze pozwolenia na budowę ( projekt jest w trakcie adaptacji ), ale niektóre materiały juz chcemy kupować ze względu na podwyżki cen

z tego co pamiętam, to można kupować materiały nie mając jeszcze pozwolenia na budowę. Gdzieś o tym czytałam ale teraz nie umiem znaleźć tej informacji :( Postaram się jeszcze poszperać. No a składajć wniosek musi być pozwolenie, bo ksero należy dołączyć do wniosku.

 

 

Mam podobny problem....

Wniosek o Warunki Zabudowy składałam 3 stycznia i lada chwila dostanę z Urzędu decyzję. Szafka z licznikiem na prąd już na działce stoi. Wszystkie warunki techniczne dostawy mediów tez już zebrałam (woda, kanalizacja i gaz).

Mam pytanie: czy jeśli teraz dokonam zakupu materiałów budowlanych - nie mając jeszcze pozwolenia na budowę - będę mogła odliczyć sobie różnicę w podatku Vat? Czy ktoś z Was jest może zorientowany w tej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas pobobna sytuacja. Braliśmy wszystkie faktury na męża. Potem mąż składał wniosek w swoim imieniu. Ja zaś poinformowałam właściwy US, że taki a taki wniosek został złożony. I tyle. Nie było problemów. Już dostaliśmy zwrot :)

 

Witam

 

jak dlugo trwalo od zlozenia do wyplaty pieniedzy? Czy budowa musi byc zakonczona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już zgłupiałam z tego "szczęścia :oops:

Czy to mozliwe że US zwróci mi ok 22 tys zł. (bo taki limit jest w chwili obecnej )?

Wg faktur mam materiały z Listy ministra - wyszło mi łącznie ponad 35 tys zł samego vatu 22% (znaczy 35 tys. juz zapłaciłam podatku od tych materiałów budowlanych) - jesli dobrze rozumiem - teraz mam okazję odebrać US z tego 68% - czyli zwróca mi na konto 22 tys??? :o :o :o

Wiedziałam o odliczeniach VAt, ale myślałam że limit dotyczy sumy podatku 22% vat-em a nie kwoty do zwrotu :roll: - nie liczyłam na taką "szczodrość" US :wink: Czy może się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie przeglądnęłam faktury i przyznam, że jestem rozczarowana...

 

farb akrylowych się nie odlicza..?

unigruntu..?

wyłączników, oprawek, gniazd do kontaktów...?

 

Dałabym sobie co nieco uciąć, że to bankowo można odliczyć...

Mam jeszcze pytanie do zorientowanych czy:

 

baterie można zaklasyfikować do "armatury metalowej sieci domowej" (odlicza się bez względu na PKWi U)

 

co zrobić z akryl start szpachla sypka

 

Podzielcie się wiedzą, czekam[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ratujcie, bo mam już taki mętlik w głowie. Przeglądam faktury na rury do centralnego ogrzewania i zgłupiałam.

Wszędzie mam na szczęście PKWiU, ale jak to w końcu jest?

Jeśli w spisie jest ex 25,21,2

a na fakturze rury 25,21,21-57-22 miedziane to czy mogę je odliczyc?

 

Zgłupiałam w końcu jak to jest z tym ex :oops:

 

A tak w ogóle mam mętlik w głowie od tych pozycji i współczuję urzędnikom, którzy muszą to przeglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz, wszytko co należy do grupy (zbioru) 25.21.2 - Twoje materiały należą, mają dodatkowe numerki klasyfikujące je do kolejnych, mniejszych podzbiorów zbioru 25.21.2

 

Ja mam z kolei dylemat taki - w postach powyżej piszecie, że sprzedawca nie ma obowiązku wstawić PKWiU, a my klienci nie mamy obowiązku go zanać czy dopisać. Co zrobić, jeżeli w Skarbówce uprą się, że muszę wracać do kolejnych sklepów i prosić o korekty? Kolega miał taką właśnie sytuację i chodził od sklepy do sklepu....masakra, a ja mam ten sam urząd co on :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanta, zawory też możesz odliczyć (bez względu na PKWiU) ja powykreślałam wszystkie zawory, bo mają PKWiU nie wymienione w wykazie i dopiero na koniec doczytałam, że one bez względu na numer....ech

no proszę :D

a ja zawory pomijałam, bo nie było numeru w wykazie.

Dzięki za info :p

A co z termostatami do grzejników? czy to jest to samo, co zawory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialabym ubiegac sie o zwrot vatu i w zwiazku z tym mam mnostwo pytan.

Budynek stoi, nieodebrany, czyli inwestycja jeszcze niezakonczona. Moge ubiegac sie o zwrot vatu raz w roku. Chce to zrobic teraz. i moje pytanie brzmi:

-czy rozliczyc faktury tylko za zeszly rok, czy brac rowniez pod uwage faktury z tego roku?

Nie przekraczamy limitu.

 

Bede wdzieczna za wszelkie informacje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...