Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To prawda, ale US ma prawo wezwać do pokazania potwierdzia przelewu, mi się to zdażyło w ubiegłym roku.

 

Urząd może sprawdzić czy faktycznie zostały poniesione wydatki na zakup materiałów budowlanych. Nie oznacza to, że musi to być przelew czy adnotacja zapłacono gotówką. Wystawca faktury nie ma obowiązku zamieszczania takich adnotacji na fakturze. Co wiecej, ale to już moja opinia, dokumentem potwierdzającym zakup, zgodnie z art. 106 ustawy o vat, jest sama faktura. Jeśli zatem nie było korekty faktury, rezygnacji z zakupu, to powinno się uznawać poprawnie wystawioną fakturę jako potwierdzenie poniesionych wydatków. To koresponduje wprost z zapisami ustawy o częściowym zwrocie, gdzie do wniosku są wymagane: pozwolenie na budowę, prawo własności do nieruchomości i faktury vat. Nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

moge proslic o link do rozszezonego zestawienia mat. elektrycznych do odliczenia - kiedys z takiego kozystalem ale teraz nie moge go zlokalizowac

znajde gdzieś coś wiecej o oprawach oświetleniowych ?

31.50.25-34 oczka led 5 kwad nik

31.50.15.-10 swietlowka 18w/865

31.50.25-67.00 oprawa osw 2x18w

 

jak to potraktowac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani śrubka, ani gwoździk.... niestety

 

II US Katowice - pismo wzywające na wizytę. Podczas spotkania w US wykreślałem pozycje wskazane przez miłą Panią urzędnik. Pod każdym skreśleniem parafa. Suma do zwrotu również zaparafowana. Na koniec podpis pod gotowym już protokołem zmian. Pozdr.

 

Mam podobne doświadczenia sprzed kilkunastu dni. Pani z US (Kraków) zadzwoniła do mnie i zaprosiła na spotkanie. Skreślałam grzecznie to co wskazywała, podpisywałam się a potem podpisałam protokół i sprawa załatwiona. Szybko, łatwo i przyjemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia budowlana PKWiU25.23.15

Folia do ogrzewania podłogowego PKWiU25.21.30-69.10

Zawór termostatyczny prosty PKWiU29.13.12-53.00

Głowica termostatyczna z czujnikiem powietrza PKWiU 29.13.11

Naczynie przeponowe

Rozdzielnia elektryczna

 

Czy wszystkie te składniki można ując w rozliczeniu??.

 

Folia budowlana PKWiU25.23.15 - wg mnie nieprawidłowe PKWiU, folia budowlana nie wchodzi

Folia do ogrzewania podłogowego PKWiU25.21.30-69.10 - nie

Zawór termostatyczny prosty PKWiU29.13.12-53.00 Głowica termostatyczna z czujnikiem powietrza PKWiU 29.13.11 - raczej tak

Naczynie przeponowe - z tego co pamiętam nie

Rozdzielnia elektryczna - wciągnij :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiej pozycji wniosku vzm wpisac kwotę zwróconego VAT na podstawie 1 wniosku.

51 a ? b ? c? d? - jakoś to pole jest dla mnie niezrozumiałe....

potem przechodzi do pola 52 - informacji o przeprowadzonym remoncie - coś tam wpisywać ?

dom jeszcze nie oddany do uzytku

 

W żadnej pozycji nie wpisujesz zwrotu z poprzednich wniosków. W poz. 44 wychodzi kwota 68,18% VAT, a w poz. 51 zaokrąglasz do pełnej zł o ile obecny zwrot plus poprzednie nie przekraczają obecnego limitu (jak ciągle ta sama inwestycja -np ciągle budowa- to proste, bo jak były dwie np budowa i remont, to zwrot z każdej inwestycji podlega pod inny limit) :-)

Jak masz budowę to pole 52 nie jest dla Ciebie, bo tam się opisuje prace remontowe, a nie budowlane :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moge proslic o link do rozszezonego zestawienia mat. elektrycznych do odliczenia - kiedys z takiego kozystalem ale teraz nie moge go zlokalizowac

znajde gdzieś coś wiecej o oprawach oświetleniowych ?

31.50.25-34 oczka led 5 kwad nik

31.50.15.-10 swietlowka 18w/865

31.50.25-67.00 oprawa osw 2x18w

 

jak to potraktowac ?

jutro Ci podam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam-mam pare faktur (ale bez numerow pkwiu) z rzeczami elektrycznymi i nie wiem co podlega odliczeniu:

 

1 - berker-łącznik dzwonek

2 - berker - łącznik uniwersalny,podwójny

3 - berker- ramka 1,2,3,4-kr.

4 - klawisz poj.

5 - kołnierz uszczelniający

6 - opr. gu10 ceramiczna

7 - żar.led

8 - gniazdo z klapką

9 - oprawa ceramiczna

10 - oprawa halogenowa

 

berker to nazwa firmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam-mam pare faktur (ale bez numerow pkwiu) z rzeczami elektrycznymi i nie wiem co podlega odliczeniu:

 

1 - berker-łącznik dzwonek

2 - berker - łącznik uniwersalny,podwójny

3 - berker- ramka 1,2,3,4-kr.

4 - klawisz poj.

5 - kołnierz uszczelniający

6 - opr. gu10 ceramiczna

7 - żar.led

8 - gniazdo z klapką

9 - oprawa ceramiczna

10 - oprawa halogenowa

 

berker to nazwa firmy

 

 

Ewentualnie poz. 6, 9 i 10 - (jeżeli są to oprawki do żarówek)- 152, 153 - pozostałe NIE!

Edytowane przez VAT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:) i proszę o pomoc kogoś najbardziej zorientowanego odnośnie VZM a mianowicie mam taka sytuacje:

W ubiegłym roku tj.15.03.2009r. złozyłam wspólny wniosek z męzem o zwrot za materiały budowlane (otrzymaliśmy juz ten zwrot) faktury były z 2008 roku, i w tym wniosku nie została uwzgledniona jedna faktura z 2008r. We wrześniu 2009r otrzymałam rozwód z męzem, i w tym roku (2010r) chciałam/chcielismy ta pominięta f-rę odliczyć, faktura jest wystawiona na mnie. Jak powinnam to zrobic????? czy mam złożyc korekte dotycząca tego wniosku z marca 2009r i uwzględnic ta jedna fakture??, najwiekszy jest problem z wypełnieniem wniosku głównego, w tym wniosku powinnam podac tylko moje dane czy tez dane byłego męża?? a w poz. 8 nalezy zaznaczyc indywidualny, indywidualny małżonków czy moze wspólny, a sposob wypłaty to na czyj rachunek moj,męza??

prosze o pomoc, pline!

Z góry bardzo dziekuje:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:) i proszę o pomoc kogoś najbardziej zorientowanego odnośnie VZM a mianowicie mam taka sytuacje:

W ubiegłym roku tj.15.03.2009r. złozyłam wspólny wniosek z męzem o zwrot za materiały budowlane (otrzymaliśmy juz ten zwrot) faktury były z 2008 roku, i w tym wniosku nie została uwzgledniona jedna faktura z 2008r. We wrześniu 2009r otrzymałam rozwód z męzem, i w tym roku (2010r) chciałam/chcielismy ta pominięta f-rę odliczyć, faktura jest wystawiona na mnie. Jak powinnam to zrobic????? czy mam złożyc korekte dotycząca tego wniosku z marca 2009r i uwzględnic ta jedna fakture??, najwiekszy jest problem z wypełnieniem wniosku głównego, w tym wniosku powinnam podac tylko moje dane czy tez dane byłego męża?? a w poz. 8 nalezy zaznaczyc indywidualny, indywidualny małżonków czy moze wspólny, a sposob wypłaty to na czyj rachunek moj,męza??

prosze o pomoc, pline!

Z góry bardzo dziekuje:))

Nie wiem czy jestem najbardziej zorientowana w temacie, ale spróbuję odpowiedzieć na Twoje pytania.

Jeśli w chwili obecnej jesteś rozwódką to składasz wniosek indywidualny osoby nie pozostającej w związku (bo pozostaje w związku zdecydowanie jedynie mężatka; panna, czy rozwódka to osoby stanu wolnego). Skoro wniosek indywidualny osoby nie pozostającej w związku, to tylko Twoje dane, Twój podpis i Twój rachunek bankowy (były mąż już nie ma nic do tego). Sprawa rozbija się o limity, bo już nie masz całego. Jako rozwódka, która otrzymała już raz zwrot będąc mężatką do limitu porównujesz obecny zwrot plus 50% zwrotu z wniosku poprzedniego składanego jako wspólny małżonków. Co do FV z 2008 roku jeśli jest wystawiona na Ciebie to możesz ją wykazać teraz (problem by był gdyby FV była na męża, bo Ty jej już wykazać nie możesz, a gdyby była wspólna, to pewnie zwrot by przysługiwał w 50% z tej FV.... poza tym US sprawdzi, czy na pewno ta FV nie była już wykazana w poprzednim wniosku). No i chyba już odpowiedziałam na wszystko :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belladona dziękuje bardzo za wyczerpująca odpowiedz, rozjaśniła mi troche w głowie :)

ale jeszcze mam kilka pytań bo nie wiem czy to dobrze zrozumiałam wszystko i jak bys mogła mi udzielic jeszcze wyjaśnień byłabym wdzięczna za pomoc, a więc:

1. odnośnie limitow to: np. w II kw.2009 roku przysługiwał limit powiedzmy 31 tys zł , zwrotu otrzymaliśmy razem 3 tys i tak na ten kwartał limit wynosi ok. 34 tys zł i od tego odejmuje 50% kwoty zwrotu z 2009r tj. 1500 zł ???( 34 000 -1500= 32 500zł) czyli limit ktory by mi przysługiwał teraz to by była kwota 32500zł??? dobrze to rozumuje czy cos pogmatwałam ;/

2. a co do tej faktury : to nie ma znaczenia ze w 2008r byłam w związku małżenskim i mielismy wspólność majatkową, i razem ponoslismy wydatki na remont??? urząd nie bedzie sie tu czepiał??? Czy ważne jest tylko to ze faktura była wystawiona na mnie i ten zwrot z tej faktury przysługuje tylko mi i byłemu mążowia nic do tego, jego strata ze ja figuruje na tej fakturze, a nie razem?? a faktura napewno nie była odliczana.

 

mam nadzieje ze w miare zrozumiale napisałam moje wątpliwości- starałam sie bardzo.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To je brać pod uwagę czy nie?

 

To "ex" oznacz, że w tym przedziale jest coś wyłączone, np. w poz. 30 - ex 25.23 - treść brzmi: "wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa - z wyłączeniem budynków prefabrykowanych z tworzyw sztucznych (PKWiU 25.23.2), zbiorników, kadzi, cystern i podobnych pojemników o pojemności powyżej 300 l, z tworzyw sztucznych do innych zastosowań (PKWiU ex 25.23.13), stolarki okrętowej (PKWiU 25.23.14-50.2, 25.23.14-50.50)". Co oznacza, że można odliczyć wszystkie wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa, ale z wyłączeniem - budynków prefabrykowanych z tworzyw sztucznych (PKWiU 25.23.2), zbiorników, kadzi, cystern i podobnych pojemników o pojemności powyżej 300 l, z tworzyw sztucznych do innych zastosowań (PKWiU ex 25.23.13), stolarki okrętowej (PKWiU 25.23.14-50.2, 25.23.14-50.50.

W poz. 40 - ex 26.6 - odliczyć można z symbolu PKWiU 26.6itd. wyroby budowlane z betonu i gipsu, ale z wyłączeniem płyt kamiennych surowych oraz wyrobów ze sztucznego kamienia "Lastrico", w tym pomników i nagrobków - z wyjątkiem: płyt parapetowych, płyt okładzinowych stopni schodowych i ścian oraz wykładzin posadzkowych (czyli płyty parapetowe, płyty okładzinowe stopni schodowych i ścian oraz wykładzin posadzkowych ze sztucznego kamienia Lastrico, można odliczyć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...