Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a mnie to nikt nie chce odpowiedzieć na pytanie :cry:

jakich argumentow (prawnych najchęniej) użyć jeżeli nie mam pkwiu na fakturze, a urzędnik sie uprze, że mam wracać do sklepu i prosić o korektę?

Wiem, ze tak w naszej skarbówcie robią, a w wątkach powyżej wyczytałam, że nie ma takiego obowiązku....

 

No więc jakie twarde argumenty?

Pomózcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

na wstępie muszę zaznaczyć że nie jestem pracownikiem US, jestem tylko księgowym, który podjął się samodzielnego rozliczania siebie i znajomych w kwesti odliczenia VAT od materiałów budowlanych.

 

Staram się uczyć na błędach które już popełniłem.

 

A teraz po kolei odpowiem na Wasze pytania.

 

3porzeczki

 

nie masz obowiązku chodzić po hurtowniach i prosić o wpisanie PKWiU ale najczęściej jest tak że jeśli jakiś materiał nie ma PKWiU na fakturze to US go odrzuci. Dlatego aby odzyskać jak najwięcej musisz zdobyć ten numer. Nie musi to wcale być hurtownia, wiele numerów PKWiU można znaleźć w internecie (wpisujesz w google nazwę towaru+PKWiU) i to wystarczy dla urzędników US. Nie musisz mieć pisma z hurtowni, musisz mieć tylko numer PKWiU i nie musisz w US mówić skąd go masz.

 

Jeśli się uprzesz i nie będziesz szukać numerów PKWiU US musi wydać decyzję i w niej musi określić dlaczego odrzucił faktury, które Ty ujęłaś we wniosku. Od decyzji przysługuje Ci odwołanie ale to znacznie wydłuża termin zwrotu pieniędzy. Myślę że nie warto aż tak długo czekać na pieniądze, lepiej tak jak ja współpracować z US. Byłem tam dwa razy z wyjaśnieniami (PKWiU znalazłem w internecie) i po 4 miesiacach od złożenia wniosku będę miał pieniądze na koncie.

 

kamionkal ten limit to limit na cały okres wystawiania faktur VAT czyli od 01.05.2004 do 31.12.2007. Chyba że kolejna zmiana ustawy przedłuży ten termin. Podobno takie są plany Ministerstwa Budownictwa.

 

bastek13

baterie do umywalek TAK bez względu na numer PKWiU "Armatura metalowa sieci domowej"

żyrandole nie wiem czy wszystkie ale te co miałem to TAK PKWiU 31.50.25-11, 31.50.25-12

gniazda i przełączniki instalacji elektrycznej NIE

 

To chyba wszystko. Jeśli coś przeoczyłem - piszcie.

 

Pozdrawiam

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamionkal ten limit to limit na cały okres wystawiania faktur VAT czyli od 01.05.2004 do 31.12.2007. Chyba że kolejna zmiana ustawy przedłuży ten termin. Podobno takie są plany Ministerstwa Budownictwa

 

Dzięki za odzew, w sumie spodziewałem się takiej odpowiedzi. Czyli rozliczając za rok tegoroczne faktury, będę musiał odjąć od limitu to, co już wyszarpałem z gardła skarbówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tigermoth dzięki wielkie

Ja ołówkiem dopisałam sobie numery - w końcu sprawdzałam przecież co mogę odliczyć, ale ponoć taki dopisywany nr nie robi na paniach wrażenia, w każdym razie będę się upominać o decyzję na piśmie odrzucającą daną fakturę, bo tak jak mówisz, to na urzędniku spoczywa obowiązek stwierdzenia czy dana rzecz się łapie czy nie

 

mam jeszcze pytanie o kabinę prysznicową, ktoś w wątkach powyżej podawał nr ale to są konstrucje stalowe, nie wiem czy to podpada...

szpachlę akrylową i klamki do drzwi czy oke łapią sie pod okucia metalowe?

baterie wrzucam do "armatury metalowej sieci domowej"

a i jeszcze wkład kominkowy czy można go zaliczyć do nieelektrycznych żródeł ciepła? Coś w tym guście znalazłam...

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Darex baterie są już sprawdzone na konkretnym odliczeniu, nie było z nimi problemu - Armatura metalowa sieci domowej.

Można o tym poczytać też na stronie http://www.kongresbudownictwa.pl/html/archiwum.html akapit "Trudno odzyskać VAT za materiały budowlane"

 

 

3porzeczki

kabina prysznicowa na 100% TAK 28.11.10-52.33 Elementy i segmenty kabin sanitarnych aluminiowe szklone

 

Klamki do drzwi - TAK 28.63.14-45.21 okucia budowlane

 

Szpachla akrylowa - TAK Nieogniotrwałe preparaty powierzchniowe 24.30.22-60

 

wkład kominkowy - odpowiedź już padła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za brak odpowiedzi na posty ale to tylko brak czasu (układanie parkietu).

 

Darex

 

panel prysznicowy można odliczyć - w zależności z czego jest wykonany ma inny numer PKWiU: z tworzywa - 25.23.12-90.9; aluminiowy - 28.11.10-52.39

 

Płyta ceramiczna elektryczna NIE

 

Piekarnik elektryczny NIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tigermoth. Dzieki za odp. Rozumiem, że są to pewne info z US? No bo jak rozumieć zapis, że mozna odliczyć "kuchnie elektryczne z wyłączeniem kuchenek elektrycznych"? Wg mnie te kuchenki elektryczne to takie małe przenośne, jedno lub dwupłytowe stawiane np. na stole. A przecież płyta ceramiczna elektryczna służy do gotowania! Jeszcze raz proszę o weryfikację i ewentualne wyprowadzenie mnie z błędnego rozumowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeczytałem posty i trochę mi pojaśniało w głowie - bardzo mi pomagacie wszyscy.

Może pomożecie mi to wszystko jeszcze poukładać:

1. Rozpoczynam budowę w tym roku - rozumiem że mogę do końca roku zebrać wszystkie faktury za materiały za które przysługuje zwrot VAT kupione w tym roku i wystąpić do US o zwrot róznicy między 7 a 22%?

 

2. Będę kontynuował budowę w przyszłym roku - czy za materiały kupione w 2008 również będzie przysługiwał zwrot - to dla mnie ważna informacja.

 

Dzięki za pomoc z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeczytałem posty i trochę mi pojaśniało w głowie - bardzo mi pomagacie wszyscy.

Może pomożecie mi to wszystko jeszcze poukładać:

1. Rozpoczynam budowę w tym roku - rozumiem że mogę do końca roku zebrać wszystkie faktury za materiały za które przysługuje zwrot VAT kupione w tym roku i wystąpić do US o zwrot róznicy między 7 a 22%?

 

2. Będę kontynuował budowę w przyszłym roku - czy za materiały kupione w 2008 również będzie przysługiwał zwrot - to dla mnie ważna informacja.

 

Dzięki za pomoc z góry

 

 

O ile się orientuję to zwrot Vat obowiązuje jeszcze w tym roku:O)

Od 2008 niestety już nie :o(

Dlatego między innymi wszyscy spieszą sie z budową domu by móc odzyskać Vat.

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...