Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

w ustawie jest że

 

2. Prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że

osoba fizyczna posiada:

1) prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu

ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2003 r. Nr 207,

poz. 2016, z późn. zm.3))

 

 

wynikałoby że posiadając umowę sprzedaży stanu SSZ mogę prowadzić budowę i dla odzysku VAT nie potrzebuję zezwolenia na budowę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam. Zbliżam się do końca walki z fakturami.Niektóre pozycje nie jestem pewien czytając niektóre odpowiedzi. Proszę o pomoc czy mogę wciągnąć:

1.RAVAK-ELIPSO 80 LA BRODZIK PÓŁ

2.RAVAK-NRKCP4-80 BIAŁA KABINA PÓŁ

3. BATERIA UM CHROM

4.BATERIA NATR CHROM ZE SŁUCHAWKĄ WĘŻEM I UCHWYTEM

5.GROHE RAPID - STELAŻ+PRZYCISK URUCH+KĄTOWNIKI+PRZEGRODA WYCISZAJĄCA

6.DAMA MISKA WC PODW

7.DAMA UMYWALKA BLATOWA

8.NOGI DO BRODZIKA - MAJĄ PKWIU 28.75.27, w wykazie są materiały z takim kodem, ale

dodatkowo mają numery po średniku

 

Dodatkowe pytanie:czy materiały z kodem 26.64.10 - po średniku różne numery,można

spokojnie odliczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się otrzymać fakturę korygującą od sklepu internetowego. I teraz mam pytanie - czy faktura wystawiona z wczorajszą datą (17.02.2011) z informacją, że jest to korekta do FV z października będzie ok? Czy będę mogła uzyskać zwrot VAT już teraz czy będę musiała czekać do następnego roku?

 

Help me please. :)

Edytowane przez nemi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli nabyłem od developera budynek w stanie surowym i go wykańczam to czy we wniosku mam zaznaczać że jest to budowa czy rozbudowa? Jakie dokumenty przedstawić w US przedwstęrną umowę czy umowę sprzedaży czy coś jeszcze?

 

Umowę przeniesienia własności.... i jak już pisał zefirispka korzystasz z limitu remontowego, robisz opis wykonanych prac, bo aby mieć limit budowlany trzeba mieć pozwolenie na budowę (lub przebudowę, rozbudowę itd) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dostałem telefon z US , że są jakieś wątpliwości co do jednej z faktur a także za dużo wyszło mi bloczków betonowych, oraz cegły klinkierowej i muszę zgłosić się do urzędu z projektem, dziennikiem budowy a także złożyć wyjaśnienia co do tych bloczków oraz cegły klinkierowej itp. . Czy mogą być kwestionowane np. tego typu sytuacje , że fakturę za beton towarowy mam wystawioną za maj a w dzienniku budowy jest wpis z datą np. czerwcową? Nie mam sobie praktycznie nic do zarzucenia oprócz właśnie może nie dokońca pokrywających się terminów wpisów w DB z datami wystawienia faktur oraz tego , że tej cegły klinkierowej jeszcze nie zużyłem i prawdopodobnie nie stanie się to w najbliższym czasie bo będę kupował inną klinkierówkę ( pełną ale już bez odliczania WAT-u).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko: Przez 3 lata odzyskiwałem VAT na podstawie pozwolenia na rozbudowę (za 2007, 2008, 2009 rok), w styczniu 2010 roku zgłosiłem zakończenie budowy i dostałem pozwolenie na zamieszkanie, a później kładłem płytki na tarasie i częściowo wykańczałem łazienkę ( płyta k/g, wentylacja, zakup glazury i terakoty) - chciałbym odzyskać VAT za 2010 rok.

1. Czy mam go dalej odzyskiwać na podstawie pozwolenia na budowę, czy na podstawie remontu lokalu, domu? Wg. mnie na podstawie remontu, a wolę się upewnić.

2. Jeżeli na podstawie remontu to czy muszę w rubryce (D.1.) podawać datę złożenia pierwszego wniosku (pozwolenie na budowę - pierwszy wniosek 2008 rok)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dostałem telefon z US , że są jakieś wątpliwości co do jednej z faktur a także za dużo wyszło mi bloczków betonowych, oraz cegły klinkierowej i muszę zgłosić się do urzędu z projektem, dziennikiem budowy a także złożyć wyjaśnienia co do tych bloczków oraz cegły klinkierowej itp. . Czy mogą być kwestionowane np. tego typu sytuacje , że fakturę za beton towarowy mam wystawioną za maj a w dzienniku budowy jest wpis z datą np. czerwcową? Nie mam sobie praktycznie nic do zarzucenia oprócz właśnie może nie dokońca pokrywających się terminów wpisów w DB z datami wystawienia faktur oraz tego , że tej cegły klinkierowej jeszcze nie zużyłem i prawdopodobnie nie stanie się to w najbliższym czasie bo będę kupował inną klinkierówkę ( pełną ale już bez odliczania WAT-u).

Pozdrawiam

 

Sprawa wyjaśniona: niewielkie poprawki w formularzu - zrobione na miejscu , napisałem oświadczenie, że cegła klinkierowa jest na kominy, ksero trzech stron z projektu budowlanego i mam czekać na zwrot :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktura jest ok. Jeżeli korekta dotyczy złożonego już w tym roku wniosku, gdzie jest faktura pierwotna, to wniosek po prostu uzupełniamy. Jeśli nie złożyliśmy jeszcze wniosku, to kompletujemy dokumenty wraz z uwzględnieniem ww. korekty. I tyle. Nie trzeba czekać do 2012 r.

 

Nie wiem, czy dobrze się zrozumieliśmy - otrzymałam korektę faktury wystawionej w listopadzie 2010 z datą 17.02.2011 (w poprzedniej były błędne dane). I teraz pytanie, czy mogę ją rozliczyć już w tym roku (pita będę składać pewnie początkiem marca), czy będę musiała czekać do roku następnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam- jestem nowy na forum. I od razu pytanko z grubej rury. Za 2004 rok korzystałem z ulgi remontowej w ramach mieszkania u mamy poprzez umowę użyczenia spisaną z moją mamą. Jednakże od 2003 - 2010 roku budowałem systemem gospodarczym swój dom i nigdy nie odliczałem do tej pory VAT za mat. budowlane. Jak się orientuję US interesuje się i może sięgać wstecz tylko 5 lat to jest obecnie do zeznania za 2005 r podatkowy. W związku z tym moje pytanie brzmi czy te same faktury za które wykorzystałem do odliczania ulgi remontowej mogę w pełni wykorzystać do odliczenia pełnego VAT a nie zaniżonego w związku z korzystaniem z ulgi remontowej. Przecież US nie może mnie kontrolować za zeznania złożone powyżej 5 lat. Czy może ktoś z Was ma taki przypadek. Co o tym sądzicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam- jestem nowy na forum. I od razu pytanko z grubej rury. Za 2004 rok korzystałem z ulgi remontowej w ramach mieszkania u mamy poprzez umowę użyczenia spisaną z moją mamą. Jednakże od 2003 - 2010 roku budowałem systemem gospodarczym swój dom i nigdy nie odliczałem do tej pory VAT za mat. budowlane. Jak się orientuję US interesuje się i może sięgać wstecz tylko 5 lat to jest obecnie do zeznania za 2005 r podatkowy. W związku z tym moje pytanie brzmi czy te same faktury za które wykorzystałem do odliczania ulgi remontowej mogę w pełni wykorzystać do odliczenia pełnego VAT a nie zaniżonego w związku z korzystaniem z ulgi remontowej. Przecież US nie może mnie kontrolować za zeznania złożone powyżej 5 lat. Czy może ktoś z Was ma taki przypadek. Co o tym sądzicie?

 

W 2004 była ulga remontowa i budowlana w PIT, natomiast w 2005 tylko remontowa. Dlatego jeśli ktoś odliczał wydatki w 2005 a teraz wykaże FV z 2005 na budowę, to? pojawia się pytanie czy te wydatki w PIT z 2005 nie mają związku z FV budowlanymi, bo osoba ma prawo starać się o zwrot VAT z FV z 2005 odliczanych w PIT też.... dlatego w takiej sytuacji najbardziej poprawne by było wykazać FV remontowe z 2005 na VZM-1/A (obecnym), a FV budowlane na VZM-1/B (obecnym) i sprawa prosta... był remont i była budowa... no ale jak ktoś FV budowlane "wrzucił" w ulgę remontową w PIT, to ma teraz problem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy dobrze się zrozumieliśmy - otrzymałam korektę faktury wystawionej w listopadzie 2010 z datą 17.02.2011 (w poprzedniej były błędne dane). I teraz pytanie, czy mogę ją rozliczyć już w tym roku (pita będę składać pewnie początkiem marca), czy będę musiała czekać do roku następnego?

 

A co ma wspólnego PIT ze zwrotem różnicy VAT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko: Przez 3 lata odzyskiwałem VAT na podstawie pozwolenia na rozbudowę (za 2007, 2008, 2009 rok), w styczniu 2010 roku zgłosiłem zakończenie budowy i dostałem pozwolenie na zamieszkanie, a później kładłem płytki na tarasie i częściowo wykańczałem łazienkę ( płyta k/g, wentylacja, zakup glazury i terakoty) - chciałbym odzyskać VAT za 2010 rok.

1. Czy mam go dalej odzyskiwać na podstawie pozwolenia na budowę, czy na podstawie remontu lokalu, domu? Wg. mnie na podstawie remontu, a wolę się upewnić.

2. Jeżeli na podstawie remontu to czy muszę w rubryce (D.1.) podawać datę złożenia pierwszego wniosku (pozwolenie na budowę - pierwszy wniosek 2008 rok)?

 

Ja już chyba odpowiadałam na to pytanie na innym forum, prawda? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...