Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A co ma wspólnego PIT ze zwrotem różnicy VAT?

 

Przepraszam chodziło mi oczywiście o wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane.

 

Przyznam szczerze, że martwi mnie ta faktura. Proszę napisz, czy jeśli do wniosku załączę korektę wystawioną w 2011 będzie ok czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przepraszam chodziło mi oczywiście o wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane.

 

Przyznam szczerze, że martwi mnie ta faktura. Proszę napisz, czy jeśli do wniosku załączę korektę wystawioną w 2011 będzie ok czy nie?

 

VZM to nie PIT. W vzm nie ma żadnego podziału na lata jeśli chodzi o faktury. W kazdym wniosku, obojętnie kiedy złożonym, można odliczać faktury wystawione od 01.05.2004r. do dnia złożenia wniosku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2004 była ulga remontowa i budowlana w PIT, natomiast w 2005 tylko remontowa. Dlatego jeśli ktoś odliczał wydatki w 2005 a teraz wykaże FV z 2005 na budowę, to? pojawia się pytanie czy te wydatki w PIT z 2005 nie mają związku z FV budowlanymi, bo osoba ma prawo starać się o zwrot VAT z FV z 2005 odliczanych w PIT też.... dlatego w takiej sytuacji najbardziej poprawne by było wykazać FV remontowe z 2005 na VZM-1/A (obecnym), a FV budowlane na VZM-1/B (obecnym) i sprawa prosta... był remont i była budowa... no ale jak ktoś FV budowlane "wrzucił" w ulgę remontową w PIT, to ma teraz problem :-)

 

No tak ale jak mówiłem wcześniej - ja tylko odliczałem ulgę remontową na mieszkanie mamy za 2004 r gdyż budując dom nie załapałem się na ulgę budowlaną. Tak więc de facto te faktury to były na budowę domu, ale odliczałem je jako ulga remontowa- była taka luka więc się ją wykorzystywało. A teraz chciałbym ( gdyż minął okres 5 letni kontroli przez US) od wszystkich tych faktur , czyli aż od 1 maja 2004 do chwili obecnej odzyskać różnicę VAT- tylko pytanie, czy US ma prawo rozliczać mnie jeszcze za 2004 r. Zaznaczam także, iż nigdy nie byłem kontrolowany przez US w związku z ulgą remontową. Wiem, że może jest to trochę zagmatwane, ale jednak byłoby to z korzyścią finansową dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale jak mówiłem wcześniej - ja tylko odliczałem ulgę remontową na mieszkanie mamy za 2004 r gdyż budując dom nie załapałem się na ulgę budowlaną. Tak więc de facto te faktury to były na budowę domu, ale odliczałem je jako ulga remontowa- była taka luka więc się ją wykorzystywało. A teraz chciałbym ( gdyż minął okres 5 letni kontroli przez US) od wszystkich tych faktur , czyli aż od 1 maja 2004 do chwili obecnej odzyskać różnicę VAT- tylko pytanie, czy US ma prawo rozliczać mnie jeszcze za 2004 r. Zaznaczam także, iż nigdy nie byłem kontrolowany przez US w związku z ulgą remontową. Wiem, że może jest to trochę zagmatwane, ale jednak byłoby to z korzyścią finansową dla mnie.

 

I jesteś pewny, że w 2005 roku kiedy jeszcze nadal była ulga remontowa, już faktur budowlanych nie odliczyłeś w ramach ulgi remontowej? zrobiłeś to tylko w 2004? pytam, bo 2004 się przedawnił, ale 2005 jeszcze nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VZM to nie PIT. W vzm nie ma żadnego podziału na lata jeśli chodzi o faktury. W kazdym wniosku, obojętnie kiedy złożonym, można odliczać faktury wystawione od 01.05.2004r. do dnia złożenia wniosku.

 

Ja odnoszę wrażenie, że o tym wie co 10 osoba :)

 

PS naan5 napisz do mnie maila, bo mi się system ostatnio wysypał i wcięło mi wszystkie adresy "emilkowe" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o podpowiedź. Dziś dopiero do mnie dotarło że o zwrot VAT mogą ubiegać się nie tylko ci co kupili lokal/nieruchomość przed 2006r. Kupiłam kawalerkę w 2008r, remont trwał 2008-2009, cekol,kafle itp. Posiadam komplet faktur. Czy mogę się teraz , w 2011 ubiegać o zwrot vat-u za poniesione wydatki? i jesli Tak, to których tabel towarowych się trzymać- tych z 2008-2009 czy obowiązujących w 2010r?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o podpowiedź. Dziś dopiero do mnie dotarło że o zwrot VAT mogą ubiegać się nie tylko ci co kupili lokal/nieruchomość przed 2006r. Kupiłam kawalerkę w 2008r, remont trwał 2008-2009, cekol,kafle itp. Posiadam komplet faktur. Czy mogę się teraz , w 2011 ubiegać o zwrot vat-u za poniesione wydatki? i jesli Tak, to których tabel towarowych się trzymać- tych z 2008-2009 czy obowiązujących w 2010r?

 

Pewnie, ze możesz... ciągle FV od 1 maj 2004 do nadal. A którego wykazu się trzymać? najlepiej zapatrzeć w obydwa, bo w FV do 2010 spotykałam już PKWiU z 2008 (a powinno być z 1997), a w FV z 2011 nadal bywają PKWiU z 1997 (a powinny być z 2008).... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Belladonno- Jestem pewien, że odliczałem ulgę tylko za 2004 r ( Kopia zeznanie jest jeszcze u mnie) , za 2005 r nic nie odliczałem. Tak więc mówisz, że spokojnie mogę w całości występować o różnicę w VAT- od 01.05.2004 r.? Jeśli tak to jest dobra wiadomość dla mnie:p. I jeszcze raz dziękuję za szybką odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak będzie wyglądała sprawa zwrotu VAT za materiały w przypadku kupna mieszkania (SSZ) od Developera?

1. Kiedy można starać się o zwrot - um. przedwstępna w 2010 r, akt not kupna w 2011 r, protokół przekazania też w tym roku, materiały kupione w 2011 r.

2. Co z tego wchodzi w zwrot - dokończenie aby zamieszkać to głównie - sanitariaty, kuchnia, płytki, podłogi, farby, płyty karton-gips.

Proszę o odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak będzie wyglądała sprawa zwrotu VAT za materiały w przypadku kupna mieszkania (SSZ) od Developera?

1. Kiedy można starać się o zwrot - um. przedwstępna w 2010 r, akt not kupna w 2011 r, protokół przekazania też w tym roku, materiały kupione w 2011 r.

2. Co z tego wchodzi w zwrot - dokończenie aby zamieszkać to głównie - sanitariaty, kuchnia, płytki, podłogi, farby, płyty karton-gips.

Proszę o odp.

 

ad.1 Mając tytuł prawny możemy starać się o zwrot... no a tyt. prawny to zdecydowanie przeniesienie własności (um. przedwstępna jeszcze tego nie czyni, ale rozumiem, że ten akt z 2011 przeniósł) :-)

ad. 2 Co wchodzi znajdziesz w załączniku.. tak ogólnie to sie nie odpowiada raczej...

 

I sprawa VZM, nie szalejcie z nimi w okresie PIT... w tym czasie są PIT, a chyba każdemu zależy na szybkim zwrocie, więc po co dokładać US-om pracy teraz?... na to przyjdzie czas w drugim półroczu... nie mam racji? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam problem bo po raz pierwszy walczę z Vat-em.

 

O ile te pozycje raczej mogę odliczyć:

 

1. Cement portlandzki 26.51.12-90.10

2. Mata zgrzewalna zbrojeniowa 28.11.23-63.29

3. Pręt żebrowany 10 mm 27.10.60-10.00

4. Pręt żebrowany 12 mm 27.10.60-10.00

5. Drut wiązałkowy 1.2 27.34.11-30.22

6. Rura PE 40 25.21.21-53

7. Rura PE 32 25.21.21-53

 

To do poniższych nie mam pewności:

 

8. Hak budowlany - brak PKWiU

9. Pianka montażowa 26.82.16-30.90

10. Izofol folia izolacyjna 25.23.15-20.00

11. Pręt gwintowany 12 - brak PKWiU

12. Kołek rozporowy 12/8x180 klucz 25.21.22-70

13. Nadmuch pieca S6WC - brak PKWiU

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

czy można odliczyć vat od:

- drzwi stalowych 2szt., chodzi o drzwi wejściowe do domu,

- papy do izolacji dachu,

- membrany paroprzepuszczalnej do izolacji dachu,

- styropian do docieplanie fundamentów i elewacji

- dyserbit

- cement I

- blachodachówka sara

- rynny

- kominek wentylacyjny 110 do blachodachówki

 

Czy ktoś może dostał odpowiedź odmowną lub uwzględniono mu fakturę na w/w materiały?

 

ps. aha i jeszcze jedno, co do potwierdzania wykonanych przelewów. Za pewne faktury przelew zrobił syn ze swojego konta bo po prostu było łatwiej zrobić przelew przez internet, a ja oddawałem mu pieniążki w gotówce. Jeśli US zechce potwierdzeń przelewów za te faktury a wnioskodawcą jestem ja wiec de fakto inna osoba zapłaciła (zrobiła przelew). Czy US może odrzucić taka fakturę mimo że nazwisko i adres zamieszkania syna jest takie jak moje a tytule przelewu wpisał: zapłata za fakturę nr..... wpłacający: i tu podał moje imię, nazwisko i adres. Tylko w nagłówku potwierdzenia przelewu jest jego imię i nazwisko gdyż tam jest automatycznie wpisywany właściciel konta.

Edytowane przez miron123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie . Podpisałam umowę rezerwującą z deweloperem, a pod koniec kwietnia zostanie podpisana umowa przedwstępna. Na koniec przyszłego roku/2012/ mieszkanie zostanie oddane do użytku i otrzymam akt notarialny. Vat od tego mieszkania to 8% na dzień dzisiejszy. Czy istnieje prawo do zwrotu podatku VAT od zakupu tego mieszkania? Traktuję to jako budowę, przy której zwrot podatku obowiązuje. Mieszkam w UK od 2002 roku. Dziękuję za odpowiedż.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, od czegoś takiego zwrot vat nie przysługuje.

W świetle przepisów ustawy, nie jest to dla Ciebie budowa, bo pozwolenie było wydane na developera. Poza tym, mieszkanie jako towar nie jest wykazane w załączniku do obwieszczenia ministra infrastruktury. Pewnie dlatego, że jego zakup nadal korzysta ze stawki obniżonej, a zwrot należy się za materiały budowlane ( a nie gotowe budynki), na które stawka po 1 maja 2004 r. wzrosła z 7% do 22%.

Zatem, niestety, ale nie ma co liczyć na zwrot vat-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

czy można odliczyć vat od:

- drzwi stalowych 2szt., chodzi o drzwi wejściowe do domu,

- papy do izolacji dachu,

- membrany paroprzepuszczalnej do izolacji dachu,

- styropian do docieplanie fundamentów i elewacji

- dyserbit

- cement I

- blachodachówka sara

- rynny

- kominek wentylacyjny 110 do blachodachówki

 

- drzwi stalowe, membrana paroprzepuszczalna do izolacji dachu, styropian do docieplanie fundamentów i elewacji, cement, blachodachówka, rynny - TAK

Reszty nie jestem pewien...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...