Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a co w przypadku jeżeli na fakturze nie mam wpisanego numeru PKWiU - czy podlegają odliczeniu?

 

Wtedy materiały tez podlegają odliczeniu, faktura jest ważna.

Jednakże kłania się niekonsekwencja ustawodawcy. Z jednej strony na fakturach ze stawka podstawową nie trzeba podawać PKWiU, z drugiej inwestor ma problem czy towar wchodzi do odliczenia. Wtedy trzeba szukać w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, nie wiem czy już było...

 

na stronie MF jest interaktywny PDF do wypełniania na komputerze:

 

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=1&id=69191&dzial=106

http://www.mf.gov.pl/_files_/informatory/zwrot/vzmi-2011.pdf

 

który się pojawił niedawno, bo dłuuuuuugo były jedynie zwykłe... no cóż, chyba góra bardzo zapracowana :):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

pytanie do ekspertow tego forum, moze juz ktos takie zadawal ale nie mam czasu zeby przez cale forum przebrnac wiec zapytam jeszcze raz:

wlasnie dostalam oferte na wycene polozenia dachu (materialy + robocizna), jesli zdecyduje sie na opcje dwa w jednym to za materialy moge zaplacic 8% vat , tak jak za wykonawstwo, tylko pytanie czy mi sie to oplaci?czy bede potem mogla te 8% za niektore materialy odliczyc i ten vat odzyskac , czy kupienie materialu lacznie z robocizna sie nie oplaca w przypadku ubiegania sie o zwrot vat pozniej?dodam ze wycena obejmuje kompletny dach , wiec drewno , srubki, dachowki, papa i cala reszta wchodzi w kalkulacje.

pytam bo mam wrazenie ze moze to byc rozwiazanie dobre tylko na chwile obecna, bo w tej chwili jestem te 15% do przodu ale moze lepiej poczekac i odzyskac cala kwote pozniej? czy moze ktos pomoc w podjeciu decyzji?z gory serdecznie dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z materiałów na dach to do odliczenia w VZM tylko dachówka i papa. Reszty, a zwłaszcza drewna (więźba dachowa) nie odliczysz. Więc kupując usługę z materiałem wg stawki 8 % VAT ewidentnie jesteś do przodu. Pozostaje tylko zasadnicze pytanie. Jaki narzut do materiałów policzy Ci wykonawca.:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tą więźbą to ja nie byłabym do końca pewna-> zobaczcie ustawe o VAT a raczej jej załacznik przez wejściem do unii- pozycja nr 71 tabeli: Komplety elementów budynków mieszkalnych wolno stojących i szeregowych z drewna i materiałów drewnopochodnych,no i symbol SWW 1735-11 ( co odpowiada PKWIU 20.30.20.-02.10, a ten MAMY W NASZYM ZAŁACZNIKU! -> p. 18)

 

ja mam na FV więźbę jako komplet i taką właśnie mam zamiar odliczyc, najwyżej mi wywalą ( i sie odwołam)

 

dzis jeszcze maja mi to potwierdzic w moim US

 

Czy ktoś z Was próbował tego sposobu na komplety budynków, który wymieniła kiedyś Ging, by odliczyć materiały na więźbę dachową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was próbował tego sposobu na komplety budynków, który wymieniła kiedyś Ging, by odliczyć materiały na więźbę dachową?

 

Obawiam się, że US-y będą mieć jednogłośnie takie stanowisko (nie spotkałam się z problemem w tym zagadnieniu):

 

"informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

Sygnatura

PP-443/99/2003

Data

2003.11.26

Autor

Urząd Skarbowy w Świdnicy

Temat

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku

 

 

Pytanie podatnika

Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować przy sprzedaży więźby dachowej, zaliczanej do grupowania PKWiU 20.30.13-00.92 „Elementy dachowe budynków i obiektów budowlanych z drewna” ?

 

 

Więźba dachowa wykonywana na odrębne zlecenie według projektu, w skład której wchodzą : płatwie, krokwie, murłaty, słupki, łaty oraz kontrłapy, co stanowi zamknięty i kompletny dach wykonany z drewna o konstrukcji gwoździowo-klejowej, który montowany jest na budynkach mieszkalnych, letnich i budynkach użytkowych, zgodnie z załączonym pismem Urzędu Statystycznego w Łodzi (nr OISK-5672/KW-262/02-6848/03 z dnia 16.09.2003 r.) mieści się w grupowaniu: PKWiU 20.30.13-00.92 „Elementy dachowe budynków i obiektów budowlanych z drewna”.

 

Wyroby zaliczane do ww. grupy PKWiU zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%, gdyż nie mieszczą się w załączniku Nr 5 do ustawy o podatku VAT, stanowiącym wykaz materiałów i usług budowlanych, których sprzedaż objęta jest stawką podatku w wysokości 7%".

 

:):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile czekaliście na kasę z US? złożyłam wniosek 1 kwietnia- czyli ponad 3 miesiace temu, czas mają ponoć do 4 miesięcy a jak to jest w praktyce? nikt do mnie z US nie dzwonił więc chyba wszystko we wniosku ok

 

Jak się składa VZM w okresie PIT, to się niestety czeka dokładnie 4 miesiące :):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie składałam żadnego wniosku, na razie gromadzę faktury. I właśnie zauważyłam, że kilka faktur jest bez mojego NIPu. Czy NIP jest obowiązkowy? czy w danych wystarczą tylko moje imię i nazwisko i adres? :o

 

wystrczą- ja jak narzie to mam tylko jedną fakturę z nipem a jesteśmy już prawie po tynkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie składałam żadnego wniosku, na razie gromadzę faktury. I właśnie zauważyłam, że kilka faktur jest bez mojego NIPu. Czy NIP jest obowiązkowy? czy w danych wystarczą tylko moje imię i nazwisko i adres? :o

 

NIP ma być sprzedawcy... nabywcy nie... tylko imię, nazwisko, adres zamieszkania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...