Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam. Proszę o pomoc czy dobrze zrozumiałem przepisy. W 2008 roku zacznę budowę domu - pozwolenie na budowę już mam (pod koniec tego roku mogę co najwyżej wylać fundamenty). Do końca grudnia 2007 chciałbym zakupić większość niezbędnych materiałów budowlanych (cegła, stropy, dach, elementy zbrojenia itp.) O zwrot VAT -u mógłbym ubiegać się tylko jeśli udałoby mi się do dnia 30.06.2008 wykorzystać te materiały budowlane np. wybudować dom w stanie surowym, co zostałoby potwierdzone przez osobę z uprawnieniami budowlanymi. Zgadza się ? O ile dobrze zrozumiałem nie muszę mieć zakończonej budowy domu ale muszę przedstawić aktualny stan wykonanych prac budowlanych? Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zaświadczenie było wymagane do lutego 2007r. Nastąpiła zmiana przepisów i obecnie możesz kupować materiały w 2007r na budowę a wniosek złożyc do 30.06.2008r. bez zaświadczenia o stanie zaawansowania inwestycji. Do wniosku dołączysz pozwolenie, akt własności i faktury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nawet jeśli nie zdążę postawić domu w stanie surowym do końca czerwca 2008 to będę mógł złożyć podanie o zwrot podatku Vat (do 30.06.2008r) ? Jeśli tak to super. Dziękuję za odpowiedź.

 

To jest własnie odpowiedź na Twoje pytanie, a zadajesz je po raz drugi tylko w innej formie: :lol:

 

"Takie zaświadczenie było wymagane do lutego 2007r. Nastąpiła zmiana przepisów i obecnie możesz kupować materiały w 2007r na budowę a wniosek złożyc do 30.06.2008r. bez zaświadczenia o stanie zaawansowania inwestycji. Do wniosku dołączysz pozwolenie, akt własności i faktury."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę dotyczące PKWIU dla następujących materiałów i czy można je odliczyć:

 

1. płyty OSB ( jakie PKWIU )

2. łaty (jakie PKWIU )

3. tynk zewnętrzny ( jakie PKWIU )

4. grunk pod tynk krzemianowo-silikatowy ( jakie PKWIU )

5. tynk mozaikowy ( jakie PKWIU )

6. grunt pod tynk mozaikowy ( jakie PKWIU )

7. siatka do ocieleń ( jakie PKWIU )

8. wkręty do mocowania płyt G/K ( jakie PKWIU )

9. folia paroszczelna/paroizolacyjna ALU ( jakie PKWIU )

10 folia budowlana pod wylewki ( jakie PKWIU )

 

Będę bardzo wdzięczny

 

Pozdrawiam

 

 

Mobby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam sytuację taką: działka jeszcze jest na mamę (chcemy ją przepisać przed wystąpieniem o pozwolenie), ja i mąż wystąpiliśmy o WZ (podobno na odp.trzeba czekać pół roku :o :evil: ), chcemy teraz (do m-ca) kupić pustaki na budowe. czy możemy odliczyć sobie później ten VAT?? np. jeśli przepiszemy działke po zakupie materiału? i co wtedy dołączyć :akt od notariusza i ksero wniosku o WZ?

 

a może lepiej byłiby kupić matrtiał na mamę, skoro jest właścicielem działki, tylko wniosek o WZ nie jest na nią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mama nie odliczy bo nie bedzie mieć pozwolenia na budowę, gdyż o nie nie wystąpiła i z tego co zrozumiałam to nie ma zamiaru występować. :-? Wy żeby odliczyć VAT to do wniosku dołączycie POZWOLENIE i akt własności działki. Ważne by te dokumenty mieć w chwili składania wniosku. A pozwolenia nie dostaniecie bez aktu własnosci działki, to oczywiste.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rząd chce przedłużyć do 2012 roku termin zwrotu podatku VAT na materiały budowlane w budownictwie mieszkaniowym - poinformował w piątek PAP minister budownictwa Andrzej Aumiller.

 

"Obecnie pracuje nad tym Ministerstwo Finansów. Jesteśmy zgodni co do tego, że należy pomóc ludziom budującym własne domy" - powiedział PAP Aumiller.

 

Przypomniał, że obecnie obowiązujące zasady zwrotu części wydatków na materiały budowlane wygasną z końcem 2007 r. Chodzi o zwrot różnicy między stawkami VAT 7 proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 r. do 31ágrudnia 2007 r., na które po 1 maja 2004 r. podatek ten wzrósł z 7 do 22 proc. Ze zwrotu korzystają obecnie osoby budujące domy tzw. systemem gospodarczym, czyli we własnym zakresie.

 

Według Aumillera, nowe przepisy powinny wejść w życie z początkiem 2008 r. Zwrot części VAT będzie się odbywał na podobnych zasadach, jak obecnie, czyli na podstawie faktur za zakupione materiały. Dodał, że resort finansów chce też uszczelnić system zwrotu, by dotyczyło to jedynie tych osób, które kupują materiały na budowę własnego domu. Ministerstwo Finansów nie zajęło w piątek oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

 

Minister budownictwa przypomniał też, że równolegle ze zwrotem VAT obowiązywać będzie definicja budownictwa społecznego, nad którą też pracuje obecnie Ministerstwo Finansów. Zgodnie z definicją, od 1 stycznia 2008 r. preferencyjna 7-proc. stawka VAT ma objąć nowe mieszkania o powierzchni do 120 m kw. oraz domy jednorodzinne do 220 m kw., kupowane od deweloperów iáspółdzielni mieszkaniowych. Definicja nie obejmuje budownictwa systemem gospodarczym.

 

Wpisanie do ustawy o VAT definicji budownictwa społecznego ma zapobiec podwyżce podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy mieszkalne. Zachowanie niższej stawki tego podatku po 2007 r. odbędzie się zgodnie z zasadami ujętymi w prawie UE. PAP

:lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę dotyczące PKWIU dla następujących materiałów i czy można je odliczyć:

 

1. płyty OSB ( jakie PKWIU )

2. łaty (jakie PKWIU )

3. tynk zewnętrzny ( jakie PKWIU )

4. grunk pod tynk krzemianowo-silikatowy ( jakie PKWIU )

5. tynk mozaikowy ( jakie PKWIU )

6. grunt pod tynk mozaikowy ( jakie PKWIU )

7. siatka do ocieleń ( jakie PKWIU )

8. wkręty do mocowania płyt G/K ( jakie PKWIU )

9. folia paroszczelna/paroizolacyjna ALU ( jakie PKWIU )

10 folia budowlana pod wylewki ( jakie PKWIU )

 

Będę bardzo wdzięczny

 

Pozdrawiam

 

 

Mobby

 

szukaj tutaj

http://pkwiu.fiokware.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na kogo jest pozwolenie na budowę? Jak tylko na żonę to odliczenia tylko rachunków branych na żonę.

Jeśli dom jest na żonę to odliczenia w przypadku remontu tez tylko z rachunków na żonę (trzeba przedstawić papierek że jest się właścicielem domu).

Ale to tylko moje zdanie. Zadzwonić najlepiej do US i zapytać.

 

Dzwoniłem do US i nie ma problemu. Mam podobną sytuację własnością jest żona i pozwolenie jest na żonę, a rachunki na mnie. Składamy razem wniosek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę dotyczące PKWIU dla następujących materiałów i czy można je odliczyć:

 

1. płyty OSB ( jakie PKWIU )

2. łaty (jakie PKWIU )

3. tynk zewnętrzny ( jakie PKWIU )

4. grunk pod tynk krzemianowo-silikatowy ( jakie PKWIU )

5. tynk mozaikowy ( jakie PKWIU )

6. grunt pod tynk mozaikowy ( jakie PKWIU )

7. siatka do ocieleń ( jakie PKWIU )

8. wkręty do mocowania płyt G/K ( jakie PKWIU )

9. folia paroszczelna/paroizolacyjna ALU ( jakie PKWIU )

10 folia budowlana pod wylewki ( jakie PKWIU )

 

Będę bardzo wdzięczny

 

Pozdrawiam

 

 

Mobby

 

szukaj tutaj

http://pkwiu.fiokware.com/

 

wyszukiwarka fajna, tylko niestety tam nie funkcjonuja takie nazwy jak tynk czy płyta OSB

 

ja akurat na tynk mam fakture z PKWiU (24.30.11-50.00) - nie podlega, ale to moze tez zalezec od rodzaju tynku

poprawka - przyjrzalam sie lepiej i na tynk jest 24.30.22-60.00 wiec podlega, ten pierwszy symbol to na jakis grunt czy cos w tym rodzaju pod tynk

 

na plyte OSB mam fakture z Leroy Merlin - PKWiU 20.20.13-39.40 wiec nie podlega

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...