Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

do odliczenia tylko poz.2 i 12

 

Witam,

 

Dziękuję za odpowiedź, mam tylko jeszcze pytanie - na nowym wykazie jest pozycja nr 74: ex 27.51.28.0

 

Pozostałe piece; kuchenki, płyty kuchenne, pierścienie do gotowania; ruszty do smażenia i pieczenia – wyłącznie kuchenki elektryczne domowe, zawierające przynajmniej jedną płytę grzewczą i jeden piekarnik, włączając kuchenki gazowo-elektryczne

 

czy zapis ten nie dotyczy piekarnika do zabudowy? A czy płytę indukcyjną można odliczyć?

 

Pozdrawiam serdecznie

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dziękuję za odpowiedź, mam tylko jeszcze pytanie - na nowym wykazie jest pozycja nr 74: ex 27.51.28.0

 

Pozostałe piece; kuchenki, płyty kuchenne, pierścienie do gotowania; ruszty do smażenia i pieczenia – wyłącznie kuchenki elektryczne domowe, zawierające przynajmniej jedną płytę grzewczą i jeden piekarnik, włączając kuchenki gazowo-elektryczne

 

czy zapis ten nie dotyczy piekarnika do zabudowy? A czy płytę indukcyjną można odliczyć?

 

Pozdrawiam serdecznie

K.

 

piekarniki i płyty indukcyjne nie podlegają ponieważ miały zawsze stawkę 22%. To o czym mówisz dotyczy sytuacji gdy masz kuchnię gazową z piekarnikiem i to stanowi jedną nierozłączną całość. Natomiast sam piekarnik nie podlega. Płyta indukcyjna też nie bo jest elektryczna.

Edytowane przez naan5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po poczytaniu trochę forum mam kilka wątpliwości odnośnie możliwości odliczenia VAT-u za "elektrykę". Prosiłbym o potwierdzenie moich wniosków oraz o pomoc w dziale NIE WIEM.

TAK

1. przewód YDYp 450/750V

2. LGy 450/750V H07V-K

3. YKY 0,6/1kV kabel NYY-0/J

4. DVR-50/50 rura karbow. dwuścienna (tzw. Arot - osłonowa do kabli w ziemi)

 

NIE

1. puszka głęboka do łączenia PK60/60 (puszka pod gniazdka i włączniki)

2. OWY 4x1,0 300/500V przewód H05VV-F

 

NIE WIEM

1. przewód antenowy YWDXpek 75-1.0/4.8

2. peszla 20/25 (rurka karbowana osłonowa do kabli np. na poddaszu)

3. uchwyt do przewodów paskowy

4. uchwyt mocujący z gwoździem (do kabla antenowego)

5. pokrywa sygnalizacyjna PS-60 (do puszek PK60, żeby po tynkowaniu można było znaleźć puszki)

6. XZTKMXPW 5x2x0,8 kabel tel. ziemny

7. Rozdzielnica podtynkowa RBP-60M

8. Puszka 160x200x70x OPAT.PP/T-8

9. uchwyt USMP-3

10. Puszka p/t PK-80 z przykr. (puszka do łączenia kabli)

11. szyna ekwipotencjalna OBO 1809 (szyna połączeniowa do uziemienia)

12. iglica uziom 2x1,5m skręcana (pręt stalowy do wbicia w grunt - do odgromówki)

13. przedłużka iglicy 1,5m uziom (jw)

14. ogranicznik przepięć 4P V25-B+C/4-280

15. Rozłącznik główny izolacyjny

16. wyłącznik nadprądowy (bezpieczniki)

17. wyłącznik różnicowoprądowy

18. szyna łącz. B13/16*54 3F

19. sterownik rolet STR-422 230V

20. LAN UTP 4x2.0.5 przewód komput. kat.5

21. klej do pistoletu (do klejenia na ciepło - elektryk używał do mocowania kabli zanim je przygipsował)

22. tynk masz. lekki beta

23. tynk masz. cem.wap.wew.AT-301

24. preparat gr. Eurogrunt plus żółty

 

I jeszcze jedno pytanko: czy mogę odliczyć materiał, który mam na PARAGONIE a nie fakturze - wygląd identyczny jak faktura, też są dane sprzedawcy, nabywcy i odbiorcy.

 

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

I jeszcze jedno pytanko: czy mogę odliczyć materiał, który mam na PARAGONIE a nie fakturze - wygląd identyczny jak faktura, też są dane sprzedawcy, nabywcy i odbiorcy.

Paragon nie przejdzie. Na paragonie nie podaje się jednak danych nabywcy. Więc to może jest faktura? Są takie faktury drukowane na pasku jak paragon. Poszukaj tam dobrze słów "Faktura VAT".:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paragon nie przejdzie. Na paragonie nie podaje się jednak danych nabywcy. Więc to może jest faktura? Są takie faktury drukowane na pasku jak paragon. Poszukaj tam dobrze słów "Faktura VAT".:)

 

Są paragony identyczne jak FV. A4 dane sprzedawcy i nabywcy, a jednak zamiast magicznych słów FV pisze paragon. Znam przypadek, że osoba taki stwór oddała, a wystawili w to miejsce FV, no ale to już w gestii sprzedawcy.... jak najbardziej paragon nie przejdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie w kwestii paragonu, mam takiego "stwora" jak opisała Belladonna i w związku z tym kolejne pytanie: w jakim terminie mogę wymienić go na FV (mój paragon jest z maja br)?

Przez materiały "murarskie" i ociepleniowe udało mi się przejść w zeszłym roku, oczywiście przy pomocy Belladonny, instalacje wod-kan i ogrzewanie z tego co czytałem też w miarę pójdą, natomiast elektryki nie mogę strawić - opis w aktualnym od tego roku Wykazie jest niejasny (dla mnie ;-) - nie wiem które kable i "pstryczki" można odliczyć, dlatego prosiłbym o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy będą skorzy do wymiany, ale ponieważ paragon jest z tego roku to próbuj. Elektryka to zawsze była moja pięta Achillesa... no ale miałam wsparcie w moim menie, co mi te "stwory" elektryczne wytłumaczył.

Co z Twojej listy mi się nie podoba? ano:

2. LGy 450/750V H07V-K

1. puszka głęboka do łączenia PK60/60 (puszka pod gniazdka i włączniki)

2. OWY 4x1,0 300/500V przewód H05VV-F

1. przewód antenowy YWDXpek 75-1.0/4.8

3. uchwyt do przewodów paskowy

4. uchwyt mocujący z gwoździem (do kabla antenowego)

5. pokrywa sygnalizacyjna PS-60 (do puszek PK60, żeby po tynkowaniu można było znaleźć puszki)

6. XZTKMXPW 5x2x0,8 kabel tel. ziemny

8. Puszka 160x200x70x OPAT.PP/T-8

9. uchwyt USMP-3

10. Puszka p/t PK-80 z przykr. (puszka do łączenia kabli)

11. szyna ekwipotencjalna OBO 1809 (szyna połączeniowa do uziemienia)

12. iglica uziom 2x1,5m skręcana (pręt stalowy do wbicia w grunt - do odgromówki)

13. przedłużka iglicy 1,5m uziom (jw)

14. ogranicznik przepięć 4P V25-B+C/4-280

15. Rozłącznik główny izolacyjny

16. wyłącznik nadprądowy (bezpieczniki)

17. wyłącznik różnicowoprądowy

18. szyna łącz. B13/16*54 3F

19. sterownik rolet STR-422 230V

20. LAN UTP 4x2.0.5 przewód komput. kat.5

21. klej do pistoletu (do klejenia na ciepło - elektryk używał do mocowania kabli zanim je przygipsował)

24. preparat gr. Eurogrunt plus żółty

:):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po poczytaniu trochę forum mam kilka wątpliwości odnośnie możliwości odliczenia VAT-u za "elektrykę". Prosiłbym o potwierdzenie moich wniosków oraz o pomoc w dziale NIE WIEM.

TAK

1. przewód YDYp 450/750V

2. LGy 450/750V H07V-K

3. YKY 0,6/1kV kabel NYY-0/J

4. DVR-50/50 rura karbow. dwuścienna (tzw. Arot - osłonowa do kabli w ziemi)

 

NIE

1. puszka głęboka do łączenia PK60/60 (puszka pod gniazdka i włączniki)

2. OWY 4x1,0 300/500V przewód H05VV-F

 

NIE WIEM

1. przewód antenowy YWDXpek 75-1.0/4.8

2. peszla 20/25 (rurka karbowana osłonowa do kabli np. na poddaszu)

3. uchwyt do przewodów paskowy

4. uchwyt mocujący z gwoździem (do kabla antenowego)

5. pokrywa sygnalizacyjna PS-60 (do puszek PK60, żeby po tynkowaniu można było znaleźć puszki)

6. XZTKMXPW 5x2x0,8 kabel tel. ziemny

7. Rozdzielnica podtynkowa RBP-60M

8. Puszka 160x200x70x OPAT.PP/T-8

9. uchwyt USMP-3

10. Puszka p/t PK-80 z przykr. (puszka do łączenia kabli)

11. szyna ekwipotencjalna OBO 1809 (szyna połączeniowa do uziemienia)

12. iglica uziom 2x1,5m skręcana (pręt stalowy do wbicia w grunt - do odgromówki)

13. przedłużka iglicy 1,5m uziom (jw)

14. ogranicznik przepięć 4P V25-B+C/4-280

15. Rozłącznik główny izolacyjny

16. wyłącznik nadprądowy (bezpieczniki)

17. wyłącznik różnicowoprądowy

18. szyna łącz. B13/16*54 3F

19. sterownik rolet STR-422 230V

20. LAN UTP 4x2.0.5 przewód komput. kat.5

21. klej do pistoletu (do klejenia na ciepło - elektryk używał do mocowania kabli zanim je przygipsował)

22. tynk masz. lekki beta

23. tynk masz. cem.wap.wew.AT-301

24. preparat gr. Eurogrunt plus żółty

 

I jeszcze jedno pytanko: czy mogę odliczyć materiał, który mam na PARAGONIE a nie fakturze - wygląd identyczny jak faktura, też są dane sprzedawcy, nabywcy i odbiorcy.

 

Z góry dziękuję za pomoc

 

wg mnie:

to co na tak: wchodzi, to co na nie: nie wchodzi. Natomiast z listy nie wiem: do odliczenia tylko poz.2,7,22,23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam-potrzebuje pomocy odnośnie odliczeń vat, mianowicie:

-budujemy z ytonga energo ,który ma kod 26..., w tabeli jest gazobeton oraz bloczki betonowe pod pozycją 23-jak to traktowac?odliczac czy nie?

taką sama sytuacje mam z dachowką ceramiczką, która ma inny kod niż z tabeli pkwiu.

w tej chwili mamy dom w stanie sso a księgowa wyliczyła nam zwrotu na 400zł- samego vatu z faktur mamy na ok 13tys (bloczki ytoga, dachowka,kominy,cementy itp.)

prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam-potrzebuje pomocy odnośnie odliczeń vat, mianowicie:

-budujemy z ytonga energo ,który ma kod 26..., w tabeli jest gazobeton oraz bloczki betonowe pod pozycją 23-jak to traktowac?odliczac czy nie?

taką sama sytuacje mam z dachowką ceramiczką, która ma inny kod niż z tabeli pkwiu.

w tej chwili mamy dom w stanie sso a księgowa wyliczyła nam zwrotu na 400zł- samego vatu z faktur mamy na ok 13tys (bloczki ytoga, dachowka,kominy,cementy itp.)

prosze o pomoc

26? a nie masz przypadkiem na FV PKWiU z 1997 roku? bo z tego co wiem mało który sprzedawca zmienił PKWiU na FV z 2011 na to z roku 2008... wg mnie masz PKWiU z 1997 roku i to nie jest powód na nie, bo bloczki betonowe wchodzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a i jeszcze ciekawostka :

Zakwestionowali mo odpis pajączków do kafelek ponieważ pani stwierdziła że mogę je wykożystać wielokrotnie.

 

dla mnie to żadna ciekawostka... krzyżyki, czy tam krzyżaki, bo różnie to zwą do płytek nie są materiałem budowlanym, a narzędziem do równego ułożenia płytek, które wyciągasz i jak najbardziej mogą być do wielokrotnego wykorzystania... to jak pędzel itp do użytku, a nie materiał budowlany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanko czy zaliczamy:

- uni grunt 20.30 na fakturze maga byc stare kody pkwiu

- impregnat do kamienia 24.30.12

- plytka elewacyjna kamieniopodobna bez kodu

- gwozdzie, podkladki, nakretki, sruby

- drewrochron bez kodu

z gory dziekuje aga

Edytowane przez Gusia1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanko czy zaliczamy:

- uni grunt 20.30 na fakturze maga byc stare kody pkwiu

- impregnat do kamienia 24.30.12

- plytka elewacyjna kamieniopodobna bez kodu

- gwozdzie, podkladki, nakretki, sruby

- drewrochron bez kodu

z gory dziekuje aga

 

Z czego jest płytka elewacyjna? jeśli z kamienia sztucznego to można odliczyć. Reszta pozycji nie wchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz pewność, że Ci nie wycięli więcej niż trzeba?

Sądzisz, że w sprawach wątpliwych rozstrzygali na Twoją korzyść?:bye:

 

Dokładnie Piter. Jasne, że wątpliwe pozycje lepiej wpisać i potem wykreślić niż nie wpisać w ogóle bo generalnie US nie interesują pozycje niewliczone. Natomiast warto wiedzieć co się w tym wniosku odlicza i co z tego US może ewentualnie odrzucić, a czego odrzucić nie powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile dobrze pamietam to plytka jest betonowa-kamieniopodobna to co mozna?

mam jeszcze jedno pytanko-jak juz wspomnialam ksiegowa zrobila mi wyliczenie i teraz w formularzu vzm-1c nie moge sie polapac. Otoz jezeli jest wszystko z fv to jest ok bo caly vat jest brany-gorzej z ta fv gdzie trzeba zsumowac vat-mi sie nie zgadza z jej wyliczeniami np:

na fv mam trzy pozycje cena brutto 7.6 x2szt=15.2, cena brutto 35 x4szt=140, i cena brutto 9x2=18.

wszystko zsumowane daje nam 173.2 z tego 23% vat to 39.83- dla pani wyszlo 32.39.

wydaje mi sie ze dobrze to licze- jak dokladnie przegladam vzm to widze ze pani mi wpisala jedna pozycje vat zamiast zsumowac 3 pozycje.

powiedzcie czy dobrze mysle?

Edytowane przez Gusia1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...