Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

W dniu złożenia pierwszego wniosku (w 2010 jak piszesz) zaczął się twój 5-letni limit.

Wszystkie wnioski składane w tym okresie numerujesz narastająco. Może ich być co

najwyżej 5 (1 na rok). Ponieważ jednak pierwszy wniosek złożyłaś do końca 2010 r.

możesz się uważać za "szczęściarę" - masz wyższy limit (o kilkanaście zeteł) :).

No i oczywiście zaznaczasz to D 3.1.:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W zeszłym roku korzystałam ze zwrotu vat za materiały budowlane z tytułu budowy domu, w tym roku był odbiór i wszystkie faktury wpisuję jako remont, czyli w pozycji 5 (druku vzm-1 kolejny numer składanego wniosku) powinnam wpisać 2?? Nie wiem też czy powinnam wypełnić część 3.1 (należy wypełnić jeżeli data złożenia pierwszego wniosku przypada w okresie obowiązywania podatku vat 22%) czy 3.2 (vat 23%)?? Bardzo proszę o odpowiedź.

 

Każdy ma limit pięcioletni indywidualny liczony od daty złożenia PIERWSZEGO wniosku (i tyle.... nie ma mowy o rodzaju inwestycji we wniosku, a mowa o złożeniu wniosku). Skoro w 2010 złożyłaś 1, to limit pięcioletni mija w roku 2015, wiec składając w 2011 musi być drugi.... skoro PIERWSZY wniosek składałaś w okresie obowiązywania stawki 22% (bo takowa obowiązywała w 2010), to teraz wpisujesz limit w bloku D.3.1.

Jeśli ktoś złożył pierwszy wniosek np 5 maja 2006, a w tym roku składa wniosek 28 grudnia 2011, to składa wniosek PIERWSZY, bo limit pięcioletni minął 5 maja 2011, a teraz zaczyna wszystko od nowa.... z liczeniem piecioletnim tak to wygląda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mega dylemat a mianowicie w wskazany zestawieniu tu na forum kilka stron wczesniej schodow strychowych nie mozna odpiscac a ja mam schody fakro LWk z PKWiU 16.23.11.0 Jest ten numer w najnowszym zestawieniu wiec chyba moge jednak odpisac?Jak myslicie??? dokladnie jest tak-16.23.11.0

Okna i drzwi, ościeżnice i progi, z drewna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

a ja mam takie pytanko:

jeśli mam faktury z 2004 i 2005 roku, to czy mogę je jeszcze odliczyć? I jeśli mogę, to jakim wykazem mam się posługiwać? Tym, który obowiązuje dzisiaj, czy tym, który obowiązywał wtedy? O ile wtedy był jakiś wykaz....

Z góry dzięki za pomoc

słyszałam już zagadnienie pt. przedawnienie.... no ale nie dla zwrotu VAT za materiały budowlane.... nawet jest stosowny art. w gazecie prawnej dzisiaj....

możesz odliczyć, na załączniku A lub B w zależności czy były już raz odliczane w PIT (ulga budowlana 2004, remontowa 2004-2005). Wykaz z PKWiU z 1997, bo w 2004 i 2005 to o PKWiU z 2008 jeszcze ptaszki nie śpiewały ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mega dylemat a mianowicie w wskazany zestawieniu tu na forum kilka stron wczesniej schodow strychowych nie mozna odpiscac a ja mam schody fakro LWk z PKWiU 16.23.11.0 Jest ten numer w najnowszym zestawieniu wiec chyba moge jednak odpisac?Jak myslicie??? dokladnie jest tak-16.23.11.0

Okna i drzwi, ościeżnice i progi, z drewna

znam temat schodów fakro z PKWiU (1997), które oznacza okno francuskie lub sprytnie PKWiU urwane, mianowicie 20.30.11.... i moje pytanie było takie.... czy schody są oknem? no wg mnie nie, więc jeśli stosujemy symbol okna, to zapis na FV powinien być "okno francuskie fakro", a nie "schody fakro".... no i zaczynały się tzw. schody :D

.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znam temat schodów fakro z PKWiU (1997), które oznacza okno francuskie lub sprytnie PKWiU urwane, mianowicie 20.30.11.... i moje pytanie było takie.... czy schody są oknem? no wg mnie nie, więc jeśli stosujemy symbol okna, to zapis na FV powinien być "okno francuskie fakro", a nie "schody fakro".... no i zaczynały się tzw. schody :D

.. ;)

czyli jak wniesc to czy lepiej nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Belladonno za pomoc :)

Czyli - jęsli dobrze rozumiem - mogę odliczyć dzisiaj faktury za remont mieszkania z 2004 i 2005. Tylko z tym wykazem nie za bardzo rozumiem - z którego roku mam się posługiwać wykazem i skąd go wziąć w ogóle?

Najlepiej to korzystaj nie z tych urzędowych wykazów, ale z tych opracowanych przez praktyków

Na http://nowe2011.cba.pl/lista/lista.pdf masz 2000 materiałów.

Na http://www.vzm-1.za.pl masz 10 tysięcy materiałów do VZM.

 

A Urzędowe wykazy do VZM znajdziesz tu.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to korzystaj nie z tych urzędowych wykazów, ale z tych opracowanych przez praktyków

Na http://nowe2011.cba.pl/lista/lista.pdf masz 2000 materiałów.

Na http://www.vzm-1.za.pl masz 10 tysięcy materiałów do VZM.

 

A Urzędowe wykazy do VZM znajdziesz tu.;)

 

No dobra, czyli rozumiem, że na dzień dzisiejszy są dwa wykazy - ten od stycznia 2011 i ten wczesniejszy? Czy jeśli dzisiaj po raz pierwszy składam wniosek o zwrot vat, a faktury mam z 2005 roku, to posługuję się wykazem z 2011 czy tym wcześniejszym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze myśle na druku VZM-1 w pozycji D.2 należy "podać cenę 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ostatnio ogłoszoną przed

kwartałem złożenia niniejszego wniosku o dokonanie zwrotu" czyli jakbym składała jeszcze w tym roku to biorę pod uwagę cenę 1m2 za III kwartał która wynosiła 3988 zl? Bo z tego co napisałeś Piter, wynika że jednak źle myślę ;) I mam jeszcze pytanie kiedy lepiej złożyć wniosek jeszcze w tym roku czy już w styczniu? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie po to jest kolumna 5 i 6 dla VAT.

Jeśli w VZM-1/C będziesz mieć FV budowlane i remontowe to... 65,22% sumy kolumny 5 podchodzi pod limit budowlany, a 65,22% sumy kolumny 6 podchodzi pod limit remontowy. Zakładając, ze to Twój 1 wniosek, a np za 2 lata będziesz nadal "remontować" wybudowany dom i również będziesz remontować np kupione mieszkanie, to wtedy z obu inwestycji VAT będzie w kolumnie 6.... a 65,22% sumy kolumn 6 plus zwrot z poprzedniego wniosku dotyczący remontu porównasz do danego limitu remontowego, wyliczonego wg ceny obowiązującej w dniu składania kolejnego wniosku za 2 lata.

Słyszałam, ze jeden z programów ma niedrukowane pole dotyczące poprzednich zwrotów... nie dość, ze odejmuje bez względu na przekraczanie limitów, to jeszcze ma JEDNO pole.... a w końcu limitów jest 4 i niekoniecznie ktoś w poprzednim wniosku miał zwrot w ramach tego samego limitu, co ma teraz.... więc takie rozwiązanie jest trochę bezsensowne dla zwykłego laika, co nie bardzo wie o co chodzi z tymi limitami w okresie pięcioletnim :)

 

Baaaaaaaaaaaardzo dziękujemy za dotychczasową pomoc :) Jesteśmy Ci (cała nasza rodzinka ;) ) ogromnie wdzięczni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam fakturke za płytki do łazienek i nie ma tam pkwiu, poczytałam was i rozumie że nie ma z tym problemu i moge sobie odpisać całą tą fakture tak?

jeszcze mam pytanie do tych pozycji czy wchodzą:

1. fuga elast.bez.past. 23.64.10-0

2. miotła pokojowa

3. trzonek metalowy

4. gniazda i łączniki oraz ramki? brak pkwiu

5. silikon neutralny

6.zaprawa cm17

7. specjalist uszczel.

8.krzyżaki

9. wałek futrzany, folia malarska,kratka malarska,pojermnik na farbe,uni-grunt emulsja, jedynka farba

10. kołek rozporowy

11. kołki uniwersalne

12. skobel na płytce

13. selena piana super plus

14. taśma malarska

15. plandeka ochronna

16. listwa zacisk.

17. wtyczka kątowa

18. przewód mieszk.

21. akryl biuały

24. peszel

25. przewód omy

26. oprawka

27. listwa połączeniowa

28. gniazdo bryzgoszczelne z uziemieniem

29. ramki rtv-sat

 

Belladonna licze na Ciebie to moje ostatnie pozycje i zanosze wniosek

Edytowane przez MMartka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...