Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no nie do końca, a właściwie ....o co chodzi??.

wniosek można złożyć raz w roku. i nikt mi nie zabroni złożyć go w styczniu :)

 

oczywiscie ze nie zabroni - tylko po co w styczniu skoro jeszcze beda rachunki - chyba ze nie bedzie .... bo np koniec budowy

 

Panowie, jeśli było to przepraszam . Jak wygląda sprawa cementu z gruchy? Można odliczyć czy nie?

a po co odliczac skoro dla budownictwa rodzinnego z pozwoleniem na budowe wylewaja z 8% vatem ??

chyba ze te 8 tez mozna odpisac :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze nie zabroni - tylko po co w styczniu skoro jeszcze beda rachunki - chyba ze nie bedzie .... bo np koniec budowy

 

 

 

.. nooo rachunki były, sa i będą. ale kiedyś to czeba przerwać i wniosek o zwrot złożyć.

a dlaczego np. grudzień miałby być lepsze od stycznia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. nooo rachunki były, sa i będą. ale kiedyś to czeba przerwać i wniosek o zwrot złożyć.

a dlaczego np. grudzień miałby być lepsze od stycznia??

 

bo raz w roku kalendarzowym , mogles zrobic przynajmniej czesc w grudniu i 2x np w polowie roku

robiac w styczniu , kolejny raz za rok w styczniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mogłem w grudniu bo złożyłem w styczniu 2011 :).

 

o czym tu dyskutować? raz w roku a miesiąc wybierz sobeie sam

Ja rozpocząłem budowę w 2010r, ale przespałem sprawę i pierwszy wniosek złożyłem w styczniu 2011. Teraz jestem zmuszony, żeby złożyć w styczniu, mimo że budowy jeszcze nie ukończyłem, ale grosz się przyda :)

Ktoś mi odpowie czy puszki elektryczne można odliczyć?

Znalazłem, że uchwyty do mocowania przewodu, ale tylko flopy można obliczyć. A jak sprawa się ma do uchwytów UZP?

A jak sprawa się ma do przyłącza elektrycznego?

Edytowane przez Tysonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wiele przejrzałam w wątku, ale na część pytań nie znalazłam odpowiedzi.

 

Z klasyfikacją raczej sobie poradziłam.

Mam tylko 2 pytania:

A) czy parawan nawannowy można wpisać. Wydaje mi się, że nie, ale kwota jest spora, więc wolę zapytać.

B) Na fakturze mam "TAPETA". Czy mogę to wykazać? Chodzi o tapetę winylową na flizelinie - wiem, że wchodzi, ale czy przy takim opisie przejdzie?

 

Więcej problemów mam z kwestiami formalnymi.

1) Czy lepiej składać wniosek jako osoba fizyczna pozostająca w związku małżeńskim - wniosek indywidualny, czy małżonkowie wniosek wspólny.

Wszystkie faktury są na mnie. Urząd Skarbowy ten sam.

chodzi mi o to, żeby w przypadku konieczności wprowadzenia zmian wystarczyła tylko moja obecność - mąż nie łapie się w finansach, a zgranie obecności nas obojga jest trudne.

2) w przypadku wpisywania części pozycji z faktury, gdy w kolumnie 4 wpisuję ich sumę brutto, a w kolumnie 6 (remont) sumę VAT tych pozycji z faktury mam komunikat o błędzie (że kwota przekracza 23% kwoty netto z wydatku) - rozumiem, że pomniejszyć kwotę o grosz - inaczej tego nie wpiszę bo wybrałam formularz interaktywny załącznik VZM-1/C

3) Jak wykazać pozycje z faktury, gdy była sporządzana korekta. Czy właściwe będzie wykazanie numeru pierwotnej faktury, ale wartości i VAT po korekcie i załączenie obu faktur?

4) Jak postępować, gdy mam fakturę zaliczkową, a później końcową, którą z nich wykazać?

Co gdy nie wszystkie pozycje z takiej faktury wchodzą?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli złożyłem wniosek do urzędu w datą grudniową i np. w styczniu wezwą mnie do wyjaśnień i złożenia korekty, to która data będzie wiążąca do rocznego rozliczania? Grudzień 2011 czy styczeń 2012, w tym przypadku następne rozliczenie to 2013 rok :-x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi styczeń odpowiada ze wszystkich dostępnych miesięcy. dzięki temu teraz (idąc Twoim tokiem rozumowania) nie muszę czekać 362 dni :)

 

Tylko czekasz na zwrot max 4 miesiące, bo US, ma od stycznia cyrk z PIT-ami. A jak złożysz np we wrześniu to czekasz niecały miesiąc (znam z "autopsji") :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli złożyłem wniosek do urzędu w datą grudniową i np. w styczniu wezwą mnie do wyjaśnień i złożenia korekty, to która data będzie wiążąca do rocznego rozliczania? Grudzień 2011 czy styczeń 2012, w tym przypadku następne rozliczenie to 2013 rok :-x

 

A po co korekta? I nie licz na to, ze wniosek grudniowy (szczególnie z końca) rozlicza zaraz w styczniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tapeta tak, a parawan nie, to raczej wyposażenie.

ad.1. Wniosek indywidualny służy po to, ze można złożyć dwa w roku.... tzn, jak zona złoży indywidualny w 2012, to mąż tez może złożyć indywidualny w 2012 (chociaż oczywiście w każdym dane i podpisy obojga). Przy wniosku wspólnym jedna osoba jest potrzebna, procesji całej rodziny nie trzeba :)

ad. 2. Tak, przeważnie to sprawy dziesiątek groszy z zaokrągleń, za dużo o jeden grosz to błąd.

Liczenie ręczne jest proste, np kwota brutto 500 zł, czyli VAT 500 x 0,23 1,23 = 93,495, czyli 9,50, gdyby za 9 było 0-4, to zostaje 49 :)

ad. 3. Dokładnie tak, jak piszesz, wpisana pierwotna FV z kwotami skorygowanymi, a do wniosku ksera jednej i drugiej.

ad. 4. To zależy jak ona wygląda. Ale wpisanie obu błędem nie będzie... tylko jak z zaliczkowej weźmiesz całą kwotę, to z końcowej musisz skorygować wydatek o ewentualne odrzucone materiały :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...