Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Mam spory problem ze zwrotem VAT na materiały budowlane - wszystko zakupione w 2012 roku. Lista z której korzystałem znajduje się na stronie ministerstwa: http://www.transport.gov.pl/files/0/1793194/zal.pdf

 

Nie ma w niej natomiast wielu rzeczy które na różnych forach wymieniają ludzie jako te za które zwrot vat można uzyskać tj.

 

1. płyta gk,

2. baterie łazienkowe,

3. klej do gresu,

4. ceramika - umywalka, muszla

5. geberit stelaż, przycisk

6. farby lateksowe

 

Czy istnieje jeszcze jakaś lista poza tą którą przesłałem ?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wenm Ze wskazanych materiałów odpadają farby. Pozostałe do odliczenia.

 

Obowiązują dwa wykazy urzędowe materiałów, ten wskazany przez Ciebie jest najnowszy.

Nie znajdziesz jednak w nich większości materiałów bo tam są z reguły grupy towarowe.

Obydwa wykazy dostępne są na stronie pit.republika.pl/vzm.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, robię zwrot znajomej i mam pewne pytanie. Budują z mężem dom, nie maja rozdzielności, ale nie są jeszcze zameldowani w nowym domu, tylko on u swojej mamy, a ona u swojej - w innych miejscowościach...Czy mam im zrobić zwrot osobno - bo połowa faktur jest na nią - i jej adres a połowa na niego - i jego adres u mamusi...Czy Urząd się nie przyczepi, że robią osobno zwrot na tą samą budowę?Bo dadzą to samo pozwolenie na budowe.Proszę, doradźcie !:-) Pozdrawiam !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja z mężem też zameldowani osobno, bo dom jeszcze się buduje

wniosek o zwrot vatu składamy w moim US (jak wniosek składają oboje to nie trzeba nawet informować tego drugiego US), faktury są pomieszane raz na mnie raz na męża. Pozwolenie na budowę na nas oboje jeszcze z narzeczeńskich czasów.

i nigdy nie było problemu.

 

przy okazji zapytanie:

na jednej fakturze sklep wpisał mi pkwiu na jakieś tam podejścia do grzejników i wg tego nr nie łapie się na zwrot, ale możne by je podciągnąć pod inną grupę , która się łapie na zwrot. Czy jak sklep podał nr pkwiu to już pozamiatane? nawet jak się "pomylili".

ps. nigdzie nie pisali a w tej pozycji jak na złość napisali!

Edytowane przez emi601
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też myślałam, żeby zrobić razem. Te miejscowości należą pod jeden US. Tylko mam jeszcze taki problem, że pozwolenie na budowę jest na nich oboje i jest tam napisane, ze mieszkaja pod jednym adresem - u tego chłopaka. A ona na fakturach ma adres zameldowania - czyli swojej mamy - i taki sam adres ma w dowodzie. Nie bedzie to stanowiło problemu?Czy lepiej zrobic jednak osobno i nie martwic sie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emi601! Oj emi601!

Nie ma 29.13.12 bo to jest BEZ WZGLĘDU NA SYMBOL PKWIU !!! poz. 167 starego wykazu.:D

Ale wchodzi, na 100%:yes:

 

how come? ?

już sprawdzam!

......... .....

 

istotnie! :) umkło mi! dzięki za oświecenie mnie!

 

bessi - no przecież któreś mogło się w między czasie przeprowadzić, to nie jest zabronione ;)

ja zmieniłam nazwisko i też nie ma problemu z PnB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

przeczytałem artykuł na innym forum,

 

http://www.e-izolacje.pl/a/5339,jaki-vat-n...ntarz-odpowiedz

 

Konkretnie zainteresowało mnie ostatnie zdanie :

 

Warto pamiętać, że tak jak i w latach ubiegłych, obniżona stawka ma zastosowanie tylko w przypadku dostawy i remontu lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa jest nie większa niż 150 m² oraz budynków jednorodzinnych do 300 m². Jeśli zatem nasz dom jest większy, to w stosunku do nadwyżki metrażu stosujemy już stawkę podstawową.

 

O co chodzi z ta nadwyżka? Oraz o jaka powierzchnię budynku chodzi w ustawie bo jak wiadomo jest ich kilka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

autorus Spoko. :cool: Ustawy o VZM nie dotyczy żaden limit metrażowy

dla mieszkań czy budynków.

Możesz odliczać VAT nie tylko od domów pow. 300 m2 - ba, nawet od kilku

inwestycji, ale tylko do wysokości jednego, pięcioletniego limitu.

 

Co do tego artykułu to radzę go zignorować. Autor nie dość, że przerobił określone

w przepisie "prace konserwacyjne" na "prace konserwatorskie" :D to jeszcze

przedstawił wprowadzającą w błąd interpretację co do podstaw i stawek opodatkowania usług w budownictwie mieszkaniowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem u producenta zabudowę przedpokoju oraz meble kuchenne na wymiar. Po wykonaniu i montażu otrzymam FV. Jak powinny być zapisane poszczególne elementy zamówienia, abym mógł ubiegać się o zwrot VATu: Oddzielnie materiały a oddzielnie usługa montażu szafy w przedpokoju i kuchni, czy może łącznie wykonanie i montaż?

Czy lepiej wziąć FV tylko na materiały: płyta mdf nie wejdzie do zwrotu VAT ale może prowadnice aluminiowe, lustro do szafy w przedpokoju montowane na drzwiach szafy, w kuchni zlew przejdzie pewnie, płyta indukcyjna i piekarnik też, oprawy oświetleniowe halogenowe też...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...