Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hello,

 

Parę dni temu Dorota T. odpowiadając komuś na pytanie odn. ceny 1m2 mieszkania... potrzebnej przy zwrocie VAT napisała, iż dla wniosków składanych w IIIkw. jest to kwota: 2.619, PLN - z tego co pamiętam. Tymczasem znalazłem info, że dla wniosków składanych w tym kwartale właściwa kwota to: 2.683,-. Chyba, że źle czytam tabelkę na stronie: http://www.pit.pl/budowlana-vat/

 

Jaką kwotę mam więc uwzględniać we wniosku?

 

Pzdr,

 

Zgadza się, że za III kwartał jest tyle co mówisz ale ja podałam dane na potrzeby VZM składanej w sierpniu, a zawsze w VZM-acg wpisuje się ceny za kwartał poprzedni, czyli jeżeli sierpień jest w III kwartale, to we wniosku dajesz cenę za drugi kwartał. W części "D" wniosku jesyt napisane: "kwartał poprzedzający" !!! A to jaką cenę masz uwzględnić, zależy od tego, w którym kwartale składasz wniosek, wtedy dajesz kwotę z poprzedniego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hello,

 

Dzięki Dorota T. za błyskawiczną odpowiedź :D . Ja to wszystko rozumiem, co mówisz :lol: , ale na stronie, którą wskazałem jest wyraźnie napisane:

Wniosek składany w III'07

Cena 1m2 ogłoszona w poprzednim kwartale: 2'683 PLN.

 

Stąd moja wątpliwość... :-?

 

Pozdrawiam,

 

a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello,

 

Parę dni temu Dorota T. odpowiadając komuś na pytanie odn. ceny 1m2 mieszkania... potrzebnej przy zwrocie VAT napisała, iż dla wniosków składanych w IIIkw. jest to kwota: 2.619, PLN - z tego co pamiętam. Tymczasem znalazłem info, że dla wniosków składanych w tym kwartale właściwa kwota to: 2.683,-. Chyba, że źle czytam tabelkę na stronie: http://www.pit.pl/budowlana-vat/

 

Jaką kwotę mam więc uwzględniać we wniosku?

 

Pzdr,

 

Zgadza się, że za III kwartał jest tyle co mówisz ale ja podałam dane na potrzeby VZM składanej w sierpniu, a zawsze w VZM-acg wpisuje się ceny za kwartał poprzedni, czyli jeżeli sierpień jest w III kwartale, to we wniosku dajesz cenę za drugi kwartał. W części "D" wniosku jesyt napisane: "kwartał poprzedzający" !!! A to jaką cenę masz uwzględnić, zależy od tego, w którym kwartale składasz wniosek, wtedy dajesz kwotę z poprzedniego

 

 

 

Jejku, SORRY, dobrze mówisz, sprawdziłam w księgowości - od 15 maja powinno się wpisywać 2683, a my wszystkie źle dajemy - wszędzie burdel. Ale nikt nie przywiązywał do tego większej wagi, bo i tak prawie się nie zdarza, aby podatnik przekroczył limit, a nawet jeżeli ta rubryka jest nie wypełniona, to i tak wniosek przechodzi. JESZCZE RAZ SORRY!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stało - przynajmniej w moim przypadku, he, he... :o

 

Pozwolę więc sobie wykorzystać cię jescze do jednej sprawy... :oops: Jeśli od początku mojego małżeństwa mamy z żoną rozdzielność majątkową i cała budowa domu idzie z mojej "działki" razem z całą kwitologią, to mimo to muszę we wniosku do zwrotu VAT uwzględniać dane małżonki?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stało - przynajmniej w moim przypadku, he, he... :o

 

Pozwolę więc sobie wykorzystać cię jescze do jednej sprawy... :oops: Jeśli od początku mojego małżeństwa mamy z żoną rozdzielność majątkową i cała budowa domu idzie z mojej "działki" razem z całą kwitologią, to mimo to muszę we wniosku do zwrotu VAT uwzględniać dane małżonki?

 

Pozdrawiam,

 

Tak, musisz i akurat w przypadku niewypełnienia tej rubryki, wniosek może pozostać bez rozpatrzenia, jeżeli go nie uzupełnisz. Tak się zmieniły przepisy (chyba ok. 6 marca tego roku) i rozdzielnośc majątkowa w tej sytuacji nie ma nic do rzeczy. I koniecznie żona musi podpisać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

 

czy płyta OSB (niestety nie ma PKWIU na fakturze) podchodzi pod zwrot vatu?

dziekuje z gory

 

Jutro sprawdzę to w książkach, ale na 99% nie podlega, bo już się z tym spotkałam i z tego, co pamiętam, jest to płyta pilśniowa, czy paździeżowa, w każdym razie cos w tym rodzaju i nie podlega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

 

czy płyta OSB (niestety nie ma PKWIU na fakturze) podchodzi pod zwrot vatu?

dziekuje z gory

 

Jutro sprawdzę to w książkach, ale na 99% nie podlega, bo już się z tym spotkałam i z tego, co pamiętam, jest to płyta pilśniowa, czy paździeżowa, w każdym razie cos w tym rodzaju i nie podlega.

 

 

Płyta OSB: 20.20.13-39.40 zakwalifikowana w książkach jako wiórowa, była na 22%, chociaż w notatkach mam zapisane, że niektórzy sprzedawcy określają jako OSB płytę z PCV i piszą PKWiU: 25.23.15-50.99 - zakwalifikowane w książce jako wyposażenie z tworzyw sztucznych do zainstalowania na stałe i takie coś było na 7%, więc wszystko zależy od tego z czego jest Twoja płyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta OSB: 20.20.13-39.40 zakwalifikowana w książkach jako wiórowa, była na 22%, chociaż w notatkach mam zapisane, że niektórzy sprzedawcy określają jako OSB płytę z PCV i piszą PKWiU: 25.23.15-50.99 - zakwalifikowane w książce jako wyposażenie z tworzyw sztucznych do zainstalowania na stałe i takie coś było na 7%, więc wszystko zależy od tego z czego jest Twoja płyta.

moja jest wiórowa , niestety

ale dziękuję za szyba pomoc! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś podpowie? Ja pracuję za granicą, mąż nie pracuje , więc z podatku dochodowego nie rozliczamy się w Polsce. Przymierzamy się do budowy - oczywiście w Polsce. Czy mamy szansę na rozliczanie VAT-u, tzn jego różnicy, czy nie mamy prawa się o to ubiegać? Oczywiście moje dochody są udokumentowane.

Sądzę, że te podatki to 2 różne sprawy i mamy prawo odliczenia VAT, ale czy ktoś mógłby mnie utwierdzić w moim przekonaniu?

Może już o tym gdzieś było, ale tyle stron tego postu... matko jak to przejrzeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś podpowie? Ja pracuję za granicą, mąż nie pracuje , więc z podatku dochodowego nie rozliczamy się w Polsce. Przymierzamy się do budowy - oczywiście w Polsce. Czy mamy szansę na rozliczanie VAT-u, tzn jego różnicy, czy nie mamy prawa się o to ubiegać? Oczywiście moje dochody są udokumentowane.

Sądzę, że te podatki to 2 różne sprawy i mamy prawo odliczenia VAT, ale czy ktoś mógłby mnie utwierdzić w moim przekonaniu?

Może już o tym gdzieś było, ale tyle stron tego postu... matko jak to przejrzeć

 

Teraz nie mam czasu, wieczorem napiszę, co możesz zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ciekawy i pożyteczny wątek :)

 

mam dwa pytania:

1 wszystkie materiały budowlane na ściany kupione są na &% VAT, a więc wszystko jasne, materiały na dach muszę kupić niestety na 22%, pytanie, czy mogę odliczyć 15%VAT od dachówki ceramicznej i resztę do dachu, nie odliczając wcześni, cementu itp.?

2 do tej pory nie brałam faktur w sklepach budowlanych, były to jakieś drobne kwoty, za folię PCV, dysperbit, drut ocynkowany, pytanie, mam paragon, czy w sklepie mają obowiązek wystawić fakturę jak o to poproszę, czy nie?

 

wiem, że to drugie jest prymitywne, ale lepiej późno niż wcale :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ciekawy i pożyteczny wątek :)

 

mam dwa pytania:

1 wszystkie materiały budowlane na ściany kupione są na &% VAT, a więc wszystko jasne, materiały na dach muszę kupić niestety na 22%, pytanie, czy mogę odliczyć 15%VAT od dachówki ceramicznej i resztę do dachu, nie odliczając wcześni, cementu itp.?

2 do tej pory nie brałam faktur w sklepach budowlanych, były to jakieś drobne kwoty, za folię PCV, dysperbit, drut ocynkowany, pytanie, mam paragon, czy w sklepie mają obowiązek wystawić fakturę jak o to poproszę, czy nie?

 

wiem, że to drugie jest prymitywne, ale lepiej późno niż wcale :oops:

 

Pewnie materiały na ściane kupiłaś z usługą, więc na 7% Vat, natomiast jeżeli Vat za dachówki, i resztę dachu, drut, dysperbit wynosił 22%, to US zwróci Ci różnicę. Fakturę wystawią, jeżeli się zgłosisz do nich w ciągu 7 dni (z tym terminem nie jestem pewna, bo nie tym się zajmuję, więc mogę mieć nieaktualne dane)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ciekawy i pożyteczny wątek :)

 

mam dwa pytania:

1 wszystkie materiały budowlane na ściany kupione są na &% VAT, a więc wszystko jasne, materiały na dach muszę kupić niestety na 22%, pytanie, czy mogę odliczyć 15%VAT od dachówki ceramicznej i resztę do dachu, nie odliczając wcześni, cementu itp.?

2 do tej pory nie brałam faktur w sklepach budowlanych, były to jakieś drobne kwoty, za folię PCV, dysperbit, drut ocynkowany, pytanie, mam paragon, czy w sklepie mają obowiązek wystawić fakturę jak o to poproszę, czy nie?

 

wiem, że to drugie jest prymitywne, ale lepiej późno niż wcale :oops:

 

Pewnie materiały na ściane kupiłaś z usługą, więc na 7% Vat, natomiast jeżeli Vat za dachówki, i resztę dachu, drut, dysperbit wynosił 22%, to US zwróci Ci różnicę. Fakturę wystawią, jeżeli się zgłosisz do nich w ciągu 7 dni (z tym terminem nie jestem pewna, bo nie tym się zajmuję, więc mogę mieć nieaktualne dane)

 

Dopiero teraz zrozumiałam o co pytasz, jeżeli ściany robiłaś przed akcesją to były na 7%, tak, nie musisz odliczać wszystkiego po kolei, możesz odliczyć sam dach, tak, jakby budowa zaczynała się od dachu ;) albo same art. wyposazenia wnętrz. Co chcesz, aby tylko towar był na spisie od ministra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś podpowie? Ja pracuję za granicą, mąż nie pracuje , więc z podatku dochodowego nie rozliczamy się w Polsce. Przymierzamy się do budowy - oczywiście w Polsce. Czy mamy szansę na rozliczanie VAT-u, tzn jego różnicy, czy nie mamy prawa się o to ubiegać? Oczywiście moje dochody są udokumentowane.

Sądzę, że te podatki to 2 różne sprawy i mamy prawo odliczenia VAT, ale czy ktoś mógłby mnie utwierdzić w moim przekonaniu?

Może już o tym gdzieś było, ale tyle stron tego postu... matko jak to przejrzeć

 

Teraz nie mam czasu, wieczorem napiszę, co możesz zrobić.

 

 

Możesz złożyć wniosek, pod pewnymi warunkami:

 

Problem pierwszy:

Zależy od tego w jakim państwie pracujesz, bo od tego zależy forma rozliczania. W przypadku niektórych państw jest wymóg składania PIT-ów w Polsce i wtedy nie ma problemu. Bo jeżeli złożysz wniosek, to sprawdzą w PIT-ach, skąd miałaś kasę i jeżeli to będzie wykazane, że pracujesz i zarabiasz, to zwrócą Ci VAT za materiały budowlane. Jeżeli pracujesz na czarno, to musisz się przygotować, że zostaniesz wezwana i zapytana skąd miałaś kasę i musisz mieć jakieś wytłumaczenie. Jeżeli pracujesz legalnie, a nie składasz PIT-ów, to radzę przetłumaczyć jakiś dokument poświadczający Twoje zarobki.

 

Problem drugi:

W ustawie o zwrocie VAT, jest wymagane, aby podatnik składał wniosek w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania, i co niektórym z US trudno będzie wytłumaczyć, że mieszkasz w Polsce i ten urząd do którego składasz wniosek jest dla Ciebie właściwy i uznają że mieszkasz za granicą (skoro tam pracujesz, bo chyba nie dojeżdżasz) , a za granicą nie zwrócą Ci VAtu. Wymyśliłam takie rozwiązanie - pewnie nawet jest zgodne z prawdą: Pewnie Twój mąż, który nie pracuje za granicą ma jakieś zameldowanie w Polsce, więc niech on będzie wnioskodawcą, a Twoje dane -) jako dane małżonki) i tak muszą być uwzględnione, bo wniosek zawsze się składa wspólnie i możesz nawet podać swoje konto, że dla Ciebie, a nie męża ma przyjść kasa, ale co do męża nie będą się czepiać, że nie mieszka w Polsce, bo może być tak, że on tu siedzi i pilnuje budowy, a TY na to zarabiasz, chociaż w piosence jest odwrotnie: " Męska rzecz być daleko, a kobieca wiernie czekać":)

Życzę powodzenia

Jeśli piszę niejasno, to pytaj, bo jestem już zmęczona i chyba to, co piszę jest strasznie chaotyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dopiero teraz zrozumiałam o co pytasz, jeżeli ściany robiłaś przed akcesją to były na 7%, tak, nie musisz odliczać wszystkiego po kolei, możesz odliczyć sam dach, tak, jakby budowa zaczynała się od dachu ;) albo same art. wyposazenia wnętrz. Co chcesz, aby tylko towar był na spisie od ministra.

 

Dorota, dzięki za odpowiedź, ściany buduję teraz, ale maiłam możliwość kupienia na 7% i tak zrobiłam, z dachówką już tak się nie da :-?

 

za fakturami pobiegam, może się uda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakturę wystawią, jeżeli się zgłosisz do nich w ciągu 7 dni (z tym terminem nie jestem pewna, bo nie tym się zajmuję, więc mogę mieć nieaktualne dane)

 

Termin 7 dniowy obowiązuje tylko firmy (pewnie chodzi o rozliczenia z tyt. VAT-u), natomiast w przypadku osób fizycznych nie ma ograniczeń. Niestety nie znam podstawy prawnej (wykładowca rachunkowości mimochodem o tym wspomniał) a bez tego ciężko bronić swoich praw.

Ale nawet w castoramie przy punkcie wystawiania faktur małym druczkiem piszą o 30-dniowym terminie dla os. fiz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/na-vat-braknie-czasu,964686

 

I to by było na tyle, jeśli chodzi o możliwość przedłużenia zwrotu VAT :evil:

 

Cyt.:

"Projekt miał również bezterminowo przedłużyć możliwość odzyskania części wydatków na materiały budowlane, ponoszonych przez osoby budujące i remontujące domy tzw. systemem gospodarczym, czyli we własnym zakresie. W obecnym stanie prawnym o zwrot można się ubiegać tylko do końca 2007 r. Chodzi o zwrot różnicy między stawkami 7 proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 r., na które po tej dacie podatek wzrósł z 7 do 22 proc.

 

"Jeśli chodzi o system zwrotu części wydatków, rząd nie dysponuje takim dogodnym narzędziem. Obawiam się, że przez niepotrzebną awanturę w Sejmie system zwrotu VAT od materiałów budowlanych najprawdopodobniej zakończył swój żywot" - powiedział szef resortu budownictwa. Dodał, że tylko poniesione do końca tego roku wydatki na zakup materiałów budowlanych, zostaną zwrócone przez fiskusa."

 

 

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...