Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość AKL
Jak zrobię odbiór budynku i po tej dacie będę kupował materiały, czy będę mogl je odliczac jako budowe czy to bedzie juz remont i bedzie obowiązywał niższy limit?

 

A czy to bedzie następny limit czy to będzie kontynuacja tego limitu, który mi pozostał po budowie?

 

Wchodzisz w nowy limit. Budowa i remont to dwie różne inwestycje i limity się nie sumują.

 

Limit to jedno ale czas, czyli 5 lat (limit 5 - cio letni) oraz przedmiot (podmiot) odliczenia to drugie. Możesz prowadzić kilka, kilkanaście budów i remontów ale nie tych samych, co oznacza, że jak odliczmy na budowę domu to na remont innego domu (mieszkania) możemy odliczać. Tu cię złapią tak nie jest to do przejścia - w dopiero co oddanym budynku remont? Kontrola gwarantowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AKL
a czy remont od razu musi się kojarzyć z przebudową/odnowieniem starego domu / mieszkania, jest taka definicja ?

remont to wprowadzenie jakiejś zmiany - można to robić w starym budynku (a nawet trzeba) ale można i w nowym :)

 

No niestety są definicje w prawie budowlanym i tak:

 

budowa - należy przez to rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego

 

przebudowa - należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego

 

remont - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym

 

Tak więc jest różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

Słuchajcie moze ktos sie orientuje i będzie mi w stanie pomoc.

W 2010 remontowałem mieszkanie i wystąpiłem o zwrot VAT, który otrzymałem w tym samym roku.

Mieszkania juz nie mam ale zamiast tego mam rozpoczętą budowę domu.

No i mam pytanie, czy ja nadal kontynuuje poprzedni okres 5 letni ulgi remontowej, czy rozpoczynam nowa ulgę budowlana od 2013 roku??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AKL
WItam,

Słuchajcie moze ktos sie orientuje i będzie mi w stanie pomoc.

W 2010 remontowałem mieszkanie i wystąpiłem o zwrot VAT, który otrzymałem w tym samym roku.

Mieszkania juz nie mam ale zamiast tego mam rozpoczętą budowę domu.

No i mam pytanie, czy ja nadal kontynuuje poprzedni okres 5 letni ulgi remontowej, czy rozpoczynam nowa ulgę budowlana od 2013 roku??

 

Nie, nie kontynuujesz ulgi remontowej. Rozpoczynasz nowy limit w związku z budową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AKL
Witam, czy miał ktoś z was problem, że było tyle faktur i nie zmieściliście się na tych dwóch stronach vzm? Ja mam taki problem, i nie wiem czy można dopiąć kolejną stronę taką?

 

pewnie ... dokładasz kolejną kartkę z opisem FV, jak braknie to kolejną

 

Dokładnie tak jak napisał Jacekss. Możesz nawet z tych załączników książkę napisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limit to jedno ale czas, czyli 5 lat (limit 5 - cio letni) oraz przedmiot (podmiot) odliczenia to drugie. Możesz prowadzić kilka, kilkanaście budów i remontów ale nie tych samych, co oznacza, że jak odliczmy na budowę domu to na remont innego domu (mieszkania) możemy odliczać. Tu cię złapią tak nie jest to do przejścia - w dopiero co oddanym budynku remont? Kontrola gwarantowana.

 

Chodziło mi o to,że muszę zrobić odbió budynku ze względu na umowę z bankiem,ale nie mam jeszcze klinkieru na elewacji i tynku na zewnątrz. A później po odbiorze dobrze byłoby to odliczyć. Więc po odbiorze nie mogę tego uznać za budowę i skorzystać z ulgi budowlanej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem osobą bezrobotną, w ubiegłym roku rozpocząłem budowę domu jednorodzinnego.

Pieniądze na budowę dostałem od rodziców z zagranicy (posiadam wszystkie potwierdzenia na przekazy pieniężne z Western Union ).

Czy mogę jako bezrobotny odliczyć VAT na materiały budowlane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AKL
Chodziło mi o to,że muszę zrobić odbió budynku ze względu na umowę z bankiem,ale nie mam jeszcze klinkieru na elewacji i tynku na zewnątrz. A później po odbiorze dobrze byłoby to odliczyć. Więc po odbiorze nie mogę tego uznać za budowę i skorzystać z ulgi budowlanej?

 

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zakup klinkieru i tynku (klinkier przetrwa, ale co z tynkiem?). Zależy jak długo odciągniesz w czasie klinkier i tynk i czym masz kasę aby to kupić teraz. Jak masz to kup i dawaj do rozliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AKL
Witam

Jestem osobą bezrobotną, w ubiegłym roku rozpocząłem budowę domu jednorodzinnego.

Pieniądze na budowę dostałem od rodziców z zagranicy (posiadam wszystkie potwierdzenia na przekazy pieniężne z Western Union ).

Czy mogę jako bezrobotny odliczyć VAT na materiały budowlane?

 

Co ma jedno z drugim? Skąd masz kasę na budowę to cię sprawdzą, napiszmy w innym dziale US, a odliczasz podatek VAT od zakupionych już materiałów (musiałeś kasę wydać aby otrzymać fakturę). Odliczaj spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...