Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Beton to jeden problem.

Drugi to numery PKWiU. Boję się, że kopie faktur są im potrzebne do sprawdzania po numerach. Np. cement podlega zwrotowi ale ja mam go na fakturze pod innym numerem PKWiU (który nie figuruje w wykazie). I co?

To samo z silką. Wygląda na to, że zwrot dostaną tylko ci, którzy budowali z ceramiki... :(

 

 

... a co jeżeli na fakturze nie ma numeru PKWiU, ale dany materiał figuruje w zestawieniu?

Już widzę siebie jak próbuję ogarnąć te wszystkie faktury-koszmar

 

 

Zauważcie jak dużo jest niejasności w związku z tą ustawą. Urzędy skarbowe wiedzą tyle co nic, a przecież było dobre 5 miesięcy na opanowanie tematu :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, tylko mniejszym wskaźnikiem zamiast 68 % to 53% z kawałkiem. Dotyczy faktur po 30 kwietnia 2004.

 

Pozdro

 

No tak, ale czy można korzystać z tego odliczania VAT na remont, jak się zgłosi budowę domu. Przy remoncie są inne limity. Gdyby mozna i tu i tu, to limity by się sumowały?

 

A może jednak można? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ustawę doszłam do wniosku, że można korzystać z dwóch zwrotów czyli 55,23 i 68,18 w zależności od tego czy wydatki rozliczalismy w ramach ulg budowlanych czy nie.

 

Przeczytajcie punkt 6 Art.3 "w odniesieniu do wydatków na podstawie których osoba fizyczna korzystałą lub korzysta ... " Nie napisali że dotyczy Podatników tylko Wydatków.

 

Poza tym nazwy załączników VZM-1/B i VZM-1/A na taką interpretację wskazują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Zauważcie jak dużo jest niejasności w związku z tą ustawą. Urzędy skarbowe wiedzą tyle co nic, a przecież było dobre 5 miesięcy na opanowanie tematu :roll:

 

Owszem, było 5 miesięcy czasu ale...... > No właśnie. Lista mat. bud. przewidzianych do odliczenia podobnie jak i wzory druków odliczeń zostały ustalone dopiero w okolicy Sylwestra.

 

Ludzie. Dajcie urzędnikom trochę czasu na zapoznanie się z tymi uregulowaniami. Oni też muszą się tego nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z tym programikiem na PC-ta?

 

Może ktoś coś znalazł? Abym nie musiał pisać

długopisem - bo mi się zgubił...

 

 

Czytaj mój post powyżej. Programiści także potrzebują trochę czasu na wykonanie nawet najprostszego programiku opartego na makrach. Napisanie programu to jedno a testy i weryfikacja to drugie.

Tym bardziej nie śpieszyłbym się z korzystania z pierwszego lepszego "programiku" stworzonego tuż po Nocy Sylwestrowej gdyż wobec licznych niejasności taki program nie byłby pozbawiony błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, było 5 miesięcy czasu ale...... > No właśnie. Lista mat. bud. przewidzianych do odliczenia podobnie jak i wzory druków odliczeń zostały ustalone dopiero w okolicy Sylwestra.

 

Ludzie. Dajcie urzędnikom trochę czasu na zapoznanie się z tymi uregulowaniami. Oni też muszą się tego nauczyć.

 

 

 

Masz rację Yogi - lepiej poczekać jeszcze jakiś czas np do lutego jak się sytuacja wyklaruje i będzie juz wszystko wiadomo. Założę się że będzie też aktualizacja listy o pozycje, których brakuje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj szarpnąłem się na wieczorne studiowanie faktur no bo jak odliczac to odliczać. Wykaz wyrobów wydrukowałem czyli to coś PKWiU. I co ? I kicha! :evil: symbol PKWiU miałem tylko na jednej no może 3 fakturach. Jeżeli sprzedawca nie miał obowiązku go umieszczać to do jasnej ....... jak ja mam klasyfikować wyroby? Może będę musiał udowodnić US, że np. Kerakoll Isobuild KL-25kg jest wyrobem z cementu i powinień być zakwalifikowany do grupy 26.64? A jak przekonać US że np. podsufitka kremowa-pełna to 25.23 a nie np. 25.24.2? Może mam powołac ekspertów? Jeżeli sprzedawca nie miał obowiązku umieszczać PKWiU na fakturach, a chyba nie miał to już niech US-we zatrudniają ludzi, a instytucje odwoławcze łącznie z Trybunałem w Strasburgu 10x więcej pracowników.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno trafiłem na taka stronę: http://danachem.com/show.php?m=m_tynk.php

gdzie np

1. Tynk mozaikowy Gramaplast PKWiU 26.64.10-00.3

 

A jakim sposobem taki tynk jest wyrobem z grupy 26.6 czyli "Wyroby z betonu,cementu i gipsu" ? :o

 

Boshe :(

 

Chba zrobię tak wypiszę wszystko + nadrukuję im do każdego przykład klasyfikacji i Internetu a może da się zmusić producentów aby na swoich stronach WWW pozamieszczali PKWiU swoich wyrobów? Tu jest pole działania dla Wielkiej Redakcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZNALAZŁEM :D :D :D :D

 

Pytanie Podatnika:

 

Zwracam się z zapytaniem czy istnieje obowiązek zamieszczania w fakturze VAT nr PKWiU przy asortymentach – produktach opodatkowanych 22% stawką VAT. Mim zdaniem nie ma takiego obowiązku.

 

Odpowiedź Urzędu:

 

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 03.03.2003r. Urząd Skarbowy Łódź-Widzew zgodnie z art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmian.) uprzejmie informuje, iż :

Zgodnie z brzmienie § 35 ust. 7 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 22.03.2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zmian.), w przypadku sprzedaży w kraju towarów lub usług objętych stawką niższą od określonej w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zmian.) oraz towarów i usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 7 pkt 2 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 47 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4 rozporządzenia, tj. nazwa towaru lub usługi obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu.

Zatem zgodnie z powyższym, przepisy nie nakładają obowiązku na podatnika zamieszczania na fakturze danych dotyczących symbolu statystycznego w przypadku sprzedaży towarów lub usług ze stawką 22%.

 

I co teraz będzie ? Kaszana totalna :wink: "Pani/Pan" w US będzie klasyfikował wyroby na podstawie nazewnictwa z faktury ? :o :o

Powodzenia!

 

A może ołóweczkiem podopisywać aby wspomóc zapracowanych ludzi przecie oni się "zarombią" :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZNALAZŁEM :D :D :D :D

 

...

 

A może ołóweczkiem podopisywać aby wspomóc zapracowanych ludzi przecie oni się "zarombią" :(

 

W formularzu z wykazem nie trzeba podawać tych numerów, jest tam tylko NIP sprzedawcy, data, numer faktury i pozycja na fakturze.

 

Jakoś nie widzę tego, żeby urzędy miały szansę sprawdzać walizki z kopiami faktur. No chyba, że o zwrot wystapią tylko nieliczni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nio, a ja to mam niby z fusów wywróżyć czy dana pozycja na fakturze to podlega odliczeniu czy nie? A jak się pomylę i mi "oddadzą", a za 4 lata i 364 dni dojdą do wniosku, że jednak narożnik aluminiowy nie podlegał zwrotowi to co ? Kto zapłaci odsetki ? Wyjdzie, że wyłudziłem ?

Jednym słowem podatniku martw się sam, a ci co "martwią" się inaczej (czyt. boją) zrezygnują z wpisania tego czy tamtego i kaska zostanie.

Ale przecie w tym głupim państwie (walić patriotyzm) o to chodzi. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nio, a ja to mam niby z fusów wywróżyć czy dana pozycja na fakturze to podlega odliczeniu czy nie? A jak się pomylę i mi "oddadzą", a za 4 lata i 364 dni dojdą do wniosku, że jednak narożnik aluminiowy nie podlegał zwrotowi to co ? Kto zapłaci odsetki ? Wyjdzie, że wyłudziłem ?

Jednym słowem podatniku martw się sam, a ci co "martwią" się inaczej (czyt. boją) zrezygnują z wpisania tego czy tamtego i kaska zostanie.

Ale przecie w tym głupim państwie (walić patriotyzm) o to chodzi. :evil:

 

Zgadzam się z Tobą w 100% i dzięki za tę wykładnię w sprawie braku numerów stystycznych. Jakby co, to będzie mi łatwiej udowodnić niewinność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...