Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

US zakwestionował mi kilka pozycji, w tym ważniejsze to tak nazwane w fakturze:

1. Pakiet kocioł kondensacyjny 20kW z wymiennikiem BIAWAR 125

2. Układ mieszający do rozdzielaczy

 

Poz. 1 - problemem jest "pakiet", bo w nim może być wiele rzeczy. W rzeczywistości był kocioł i wymiennik.

Poz. 2 - brak PKWiU. Pani poinformowała mnie, że w moim interesie jest zdobyć ten numer. Ale jak, skoro nawet w sklepie mi go nie ustalili po kontakcie z producentem?

 

W jaki sposób ewentualnie podejmować czynności z US? Wyjaśnienia na piśmie i wskazanie np. PKWiU kotła i zasobnika wystarczą? Czy trzeba w to angażować sprzedawcę?

złóż oświadczenie, że pakiet zawierał kocioł wraz z wymiennikiem, jesli możesz to dołącz pismo z firmy, która Ci to sprzedała co zawierał pakiet.

Pani niech sama sobie zdobedzie PKWiU jeśli ma wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dobrze rozumiem, to działka jest Mamy, rachunki na Mame a pozwolenie na Ciebie - nie widzę szans na odliczenie.

Przepisanie pozwolenia na Mamę bedzie z datą obecną, więc wstecz nie działa.

To jest 100% pewne?

Takdziałka jest mamy..ja prowadze budowe na siebie ze wzgledów logistycznych...ale to dziwne skoro w urzedzie mi powiedzieli ze pozwolenie na budowe mozna wystawić na kogokolwiek ale...za zgoda własciciela działki !! Więc jesli tu nie ma to znaczenia to po co tak nam mówili w urzędzie.

Acha z tego co wiem to przepisanie pozwolenia na inna osobę nie zmienia daty wydania pozwolenia...poniewaz dom juz stoi wiec nie mógł się zacząć budowac np. od jutra zeby pisać nowe pozwolenie to jest tylko przepisanie. Bieżące pozwolenie nie wygasa i nie jest wydawane nowe...Musze podpytać prawnika.

Edytowane przez Kasia242
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwne.. co ma do tego zgoda właściciela działki.. ktory po wybudowaniu wg prawa jest właścicielem np. domu mimo że pozwolenie było na kogoś innego.. w ogóole to co doradzili w gminie to jakaś bzdura.. przykład prosty - nie wiem czy masz rodzeństwo - ale np. w przypadku śmierci właściciela działki (oczywiście życzę Twojej Mamie jak najdłuższego życia) to wszystko co jest na działce wchodzi do spadku.. i nie jest właścicielem ten na kogo pozwolenie tylko czyj jest grunt..

a co do meritum to zmiana pozwolenia nic nie da bo wydatki w czasie kiedy pozwolenie było na Ciebie to wydawała poeniadze Mama.. i nawet jak przepiszesz pozwolenie to przepisanie będzie z datą bieżącą a wydatki wcżeśniej były..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale czy to nowe przepisane pozwolenie to bedzie pozwolenie na budowe nr. XXXXXX z dnia XXXXX czy bedzie to nowe pozwolenie na budowe? :yes: Oj chyba sie mylisz....Data wydania pozwolenia i związane z nią procedury ,pieczatki,podpisy,warunki sa z konkretnymi datami,i wpisami mającymi swój chronologiczny ciąg...przeciez przepisanie pozwolenia na budowę nie zmienia daty jego wydania...zmienia tylko osobe ,,a własciewie to osoby takze nie zmienia tylko zostaje ono PRZEPISANE NA INNA OSOBE.co oznacza ni mniej ni wiecej ze do dyspozycjii urzędu wydziału budownictwa wsprawie np. odbioów upowazniona jesrt nowa osoba a nei nowe pozwolenie:)....Zasiegnąlem juz języka na forum prawnym,i własnei takei info dostałem że data wydania pozwolenia na budowę nie jest wiążąca prawnie z dana osobą a jest tylko aktem uprawnaijącym do posługiwania się instrumentami przypisaneymi tej budowie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i tu się zgadzam.. tylko jak udowodnisz przed US że te wydatki to mama ponosiła na tą budowę skoro nie była jej tylko twoja? i czemu ma być zwrot vat za wydatki na nie jej budowę? a wydawała na twoją? hmmm.. to pewnie darowizna była nie zgłoszona :D - taka interpretacja urzędu też jest mozliwa..

a w ogóle to co za problem zadzwonić do us i zapytać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale czy to nowe przepisane pozwolenie to bedzie pozwolenie na budowe nr. XXXXXX z dnia XXXXX czy bedzie to nowe pozwolenie na budowe? :yes: Oj chyba sie mylisz....Data wydania pozwolenia i związane z nią procedury ,pieczatki,podpisy,warunki sa z konkretnymi datami,i wpisami mającymi swój chronologiczny ciąg...przeciez przepisanie pozwolenia na budowę nie zmienia daty jego wydania...zmienia tylko osobe ,,a własciewie to osoby takze nie zmienia tylko zostaje ono PRZEPISANE NA INNA OSOBE.co oznacza ni mniej ni wiecej ze do dyspozycjii urzędu wydziału budownictwa wsprawie np. odbioów upowazniona jesrt nowa osoba a nei nowe pozwolenie:)....Zasiegnąlem juz języka na forum prawnym,i własnei takei info dostałem że data wydania pozwolenia na budowę nie jest wiążąca prawnie z dana osobą a jest tylko aktem uprawnaijącym do posługiwania się instrumentami przypisaneymi tej budowie.

pozdrawiam

nie mylę się,

pozwolenie bedzie miało ten sam numer XXXX, bedzie się tyczyło tej samej działki YYYY, ALE DATA PRZEPISANIA BEDZIE .....2014!!!

Z punktu widzenia prawnego nic się nie zmieni, z punktu widzenia ustawy o zwrocie VAT zmienia się. Art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. nr 177, poz.1468 z późniejszymi zmianami) brzmi:

Prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada:

1) prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z

dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn

zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w

przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3;

2) pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7

lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

a art. 3 pkt 4 mówi, że:

Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o

których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.

 

dalej uważasz, że spełniasz te warunki?

Złóż wniosek o interperetację do swojego US i bedziesz wiedział na czym stoisz.

Edytowane przez wojgoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dalej uważasz, że spełniasz te warunki?

Złóż wniosek o interperetację do swojego US i bedziesz wiedział na czym stoisz.

Ale PRZEPISANIE POZWOLENIA NA BUDOWE Z DATĄ 2014 NIE ZMIENIA FAKTU ZE POZWOLENIE WYDANE ZOSTAŁE NA ZUPEŁNIE INNA DATĘ,

TO TUTAJ JEST KRUCZEK. Ja pytałem prawnika to stwierdził ze problemu nie będzie ale oczywiscie złozymy stosowne papiery do US i zobaczymy co oni powiedzą,znając nasze urzedy interpretacja moze być różna.

Faktury na materiały budowlane sa z 2012 roku podobnie jak pozwolenie na budowe i podobnie jak wpisy do dziennika przez kierbuda...za dużo dowodów żeby US chciał tu sie porywac na sprawę w sądzie,bo taka bede musiał załozyć w razie gdyby odmówili tego zwrotu.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale PRZEPISANIE POZWOLENIA NA BUDOWE Z DATĄ 2014 NIE ZMIENIA FAKTU ZE POZWOLENIE WYDANE ZOSTAŁE NA ZUPEŁNIE INNA DATĘ,

TO TUTAJ JEST KRUCZEK. Ja pytałem prawnika to stwierdził ze problemu nie będzie ale oczywiscie złozymy stosowne papiery do US i zobaczymy co oni powiedzą,znając nasze urzedy interpretacja moze być różna.

Faktury na materiały budowlane sa z 2012 roku podobnie jak pozwolenie na budowe i podobnie jak wpisy do dziennika przez kierbuda...za dużo dowodów żeby US chciał tu sie porywac na sprawę w sądzie,bo taka bede musiał załozyć w razie gdyby odmówili tego zwrotu.

pozdrawiam

złóż wniosek do swojego urzędu skarbowego - wtedy bedziesz miał podstawę prawną do zwrotu lub sadzenia się. Nim zaczniesz proces z US to poproś tego prawnika o pisemne potwierdzenie przez niego, że nie bedziesz miał problemu - łatwiej odzyskasz kase z jego OC niż z US

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

I druga rzecz. Odrzucono mi słynne oprawy oświetleniowe (i wiele wiele innych rzeczy). Pani w urzędzie była zła że nie wpisałam na fakturze PKWiU. No faktycznie, bo mam obowiązek..

Druga rzecz. Wyguglała sobie po numerze produktu moje "oprawy" i się ze mną kłóciła, że to na tej stronie www to są lampy i plafony (na innej stronie były jako oprawy). Na moje pytanie co więc jest oprawą oświetleniową-nie odpowiedziała nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko krótkie. Wniosek o zwrot VAT składa się wg miejsca zamieszkania czy tak?

Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

 

    4) urzędzie skarbowym - rozumie się przez to naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek, w dniu złożenia przez nią wniosku, przy czym w przypadku wspólnego wniosku małżonków mających różne miejsca zamieszkania - naczelnika urzędu skarbowego wskazanego we wniosku, jeżeli jest on właściwy ze względu na miejsce zamieszkania przynajmniej jednego z małżonków;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

 

    4) urzędzie skarbowym - rozumie się przez to naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek, w dniu złożenia przez nią wniosku, przy czym w przypadku wspólnego wniosku małżonków mających różne miejsca zamieszkania - naczelnika urzędu skarbowego wskazanego we wniosku, jeżeli jest on właściwy ze względu na miejsce zamieszkania przynajmniej jednego z małżonków;

 

no i git:) dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...