Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak to jest z ta szczegółowościa PKWiU?

Jeśli na liscie do odpisu mamy np 26.6 a na fakturze (przykkładowo) 26.60.10 to rozumiem, że na fakturze mam wariant bardziej szczegółowy i wszystko co zaczyna się na 26.6 moge odliczać (niezależnie jakie są pozostałe cyfry)?

A jeżeli sytuacja jest odwrotna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z informacjami na stronie Muratora:

"Warto pamiętać, że 22-proc. stawkę VAT płaciliśmy przed 1 maja ubiegłego roku m.in. wkręty, kołki rozporowe, siatkę i tapety z włókna szklanego, a także kamień brukowy i kostkę granitową."

 

cos mi sie nie zgadza, na liscie materiałów do odlicznia jest: ex26.14.12 - arkusze cienkie, maty,materace, tektura i inne artykuły z włókienszlanych, poza tkaninami - z wyłaczeniem mat szklanych bezalkalicznych. Tak więc siatke z włókna powinno dać sie odliczyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a bojler/zasobnik na ciepla wodę? mam taki 140 l, czy odlicza sie vat czy nie? nie wiem pod co go zaklasyfikowac a pkw nie mam:(

Ale taki do kotła czy elektryczny?

Elektryczny to chyba:

 

29.71.25-50 Ogrzewacze wody elektryczne inne niż natychmiastowe

 

A zwykły to może:

ex 29.72.14 Podgrzewacze wody o działaniu natychmiastowym lub akumulacyjne, nieelektryczne – wyłącznie piece grzewcze i podgrzewacze

 

Ewentualnie (na siłę):

28.22.13-00.00 Części kotłów centralnego ogrzewania

28.30.12 Instalacje pomocnicze do stosowania wraz z kotłami; kondensatory do zespołów energetycznych na parę wodną lub inne rodzaje pary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarno to widzę.

Przekopałem się przez moje rachunki - warunki do zwrotu VAT jak na razie spełnia 63 rachunki. Założyłem, ze nie odpuszczę ani złotówki.

W dalszym ciagu mam wiele wątpliwości, jak i większość piszących w tym wątku.

1. Kłopoty z określeniem symbolu PKWiU. Bo na przkład gwoździe na moim rachunku mają numer 28.73.14, a takiego numeru w wykazie Ministra nie ma. Na innych rachunkach gwozdzie nie mają PKWiU.

Płyty gipsowo-kartonowe nie mają na rachunku PKWiU. W hurtowni z materiałami do suchaj zabudowy mówią, że przed 01.05.2002 na cały ich asortyment (a więć również na wkręty?) obowiązywał 7% Vat.

Przykłady można mnożyć i bedą na pewno pojawiać się na Forum.

2. Jak fiskus sobie z tym poradzi? Ja przy moich łacznie 150 rachunkach musiałem je ponumarować i jakoś jestem w stanie to opanować.

W PIT-cie z wykazem rachunków życzą sobie numer faktury, datę wystawienia, NIP sprzedawcy i kwoty. Wyobraźcie sobie, jak pracownik Urzedu Skarbowego przegląda xera rachunków, które przecież wcale nie muszą być ułożone w jakimś logicznym ciągu i porównuje je z wykazem.

I to wszystko razy tysiace osób starających się o zwrot VAT.

Jaki był sens podwyższania VAT, żeby teraz zwracać pieniądze w takim zamieszaniu?

Proponuję przyznać nagrodę osobie. która pierwsza uzuska zwrot VAT

za materiały budowlane i podzieli się z nami doswiadczeniami.

Revo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Takie pytanie już padło,ale nie widzę odpowiedzi.W 2005 zaczołem budowę domu,ale wcześniej odliczałem z ulgi remontowej(remont mieszkania).Teraz mam faktury na materiały budowlane na budowę domu, więc jaki limit odlicznia jest w moim przypadku.

rs6000 odpowiedział ...

Jasne, tylko mniejszym wskaźnikiem zamiast 68 % to 53% z kawałkiem. Dotyczy faktur po 30 kwietnia 2004.

 

Pozdro

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Takie pytanie już padło,ale nie widzę odpowiedzi.W 2005 zaczołem budowę domu,ale wcześniej odliczałem z ulgi remontowej(remont mieszkania).Teraz mam faktury na materiały budowlane na budowę domu, więc jaki limit odlicznia jest w moim przypadku.

rs6000 odpowiedział ...

Jasne, tylko mniejszym wskaźnikiem zamiast 68 % to 53% z kawałkiem. Dotyczy faktur po 30 kwietnia 2004.

 

Pozdro

 

pzdr

A Tomik_B w bliźniaczym wątku na "prawie" odpowiedział tak:

A może ktoś spotkał się z następującym problemem:

Za rok 2004 wykorzystałam ulgę remontową w pełnym zakresie, czyli jak rozliczam faktury z 2004 (po 1.05 oczywiście) do zwrotu Vat mnożę przez 0,5523.

Czy rozliczając wydatki z 2005, stosuję mnożenie przez 0,6816?? Dla mnie logiczne jest że tak, bo ulgi remontowej za rok 2005 już nie wykorzystuję, ale jak zinterpretuje to szanowny US? Wysłałam już liścik z prośbą o interpretację, ale pewnie nie ja jedna mam taką zagwozdkę, może ktoś jest już oświecony?? :wink:

 

Nam, pani z US potwierdziła, że wszystkie faktury z 2004 roku, które przekraczają limit ulgi budowlanej mamy rozliczać współczynikiem 0,6816.

Czyli, w Twoim przypadku za 2005 rok możesz odzyskać większą kasę. :).

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednoczesnie staram sie o zwrot vatu jak równiez korzystam z ulgi remontowej. Ale robie to w taki sposob ze towary za ktore nie nalezy mi sie zwrot vatu odliczam w ramach ulgi remontowej, a towary za ktore nalezy sie zwrot wykorzystuje tylko do tego celu.

I teraz problem, czy w takim przypadku nalezy mi sie wiekszy zwrot vatu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednoczesnie staram sie o zwrot vatu jak równiez korzystam z ulgi remontowej. Ale robie to w taki sposob ze towary za ktore nie nalezy mi sie zwrot vatu odliczam w ramach ulgi remontowej, a towary za ktore nalezy sie zwrot wykorzystuje tylko do tego celu.

I teraz problem, czy w takim przypadku nalezy mi sie wiekszy zwrot vatu ?

 

Tak, w formularzu ... są dwie kolumny.

 

Całe zamieszanie wynika z tego, że przy towarach które odliczamy w ramach ulgi dostajemy 19% zwrotu od cen brutto, tj z 22% VAT-em. Należałoby więc skorygować zwrot VATu o te 19% i dlatego te towary mają inny współczynnik wynikający z prostego obliczenia tego "nadzwrotu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...