Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

1.) VZM-1/A dotyczy wydatków nieodliczanych w ramach ulg mieszkaniowych (czyli w popularnych PIT/D).

2.) VZM-1/B dotyczy wydatków odliczanych w ramach ulg mieszkaniowych.

3.) Jeśli brakuje Ci miejsca w załączniku bierzesz po prostu kolejny.

4.) Kwotę VAT musisz również wpisać (zliczasz VAT z każdej kolejnej f-ry).

5.) Nie utrudniaj sobie czasem roboty i w jednym wierszu wpisuj dane z jednej f-ry (czasami zdarza się, że ludzie wpisują każdą z pozycji danej f-ry osobno). Zliczasz wydatki brutto z danej faktury (wszystkie lub niektóre jej pozycje) i tak samo z VAT-em.

 

Powodzenia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

powiedz mi na czym polega ta różnica?:

 

 

"1.) VZM-1/A dotyczy wydatków nieodliczanych w ramach ulg mieszkaniowych (czyli w popularnych PIT/D).

2.) VZM-1/B dotyczy wydatków odliczanych w ramach ulg mieszkaniowych."

 

 

skąd mam wiedzieć, który załącznik wypełniać? Rodzice remontowali domek na wsi. Mam fakturki na materiały. I jak mam rozpoznać czy inwestycja wymaga pozwolenia na budowę czy nie wymaga?

 

Dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.) Pierwszy krok - podział faktur na odliczane (te uwzględnione w PIT/D)i nieodliczane. To rodzice (lub Ty) powinni być w stanie zrobić.

2.) Odliczane do VZM-1/B, nieodliczane do VZM-1/A.

3.) Jeżeli to był remont (czyli inwestycja niewymagająca pozwolenia na budowę) wrzucasz to wszystko w kolumnę 6.

 

Co do różnic między remontem a inwestycją wymagającą pozwolenia na budowę - to już domena prawa budowlanego ale jeśli przeprowadzasz remont (większy czy mniejszy) powinieneś być raczej pewny czy działasz zgodnie z przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś odliczał szalunek kartonowy (rurę szalunkową do wylewania słupów)? Nie mam numeru PKWiU i nie wiem pod co to podciągnąć.

 

Szalunek kartonowy nie jest materiałem budowlanym więc bez względu na PKWiU nie będzie podlegał odliczeniu (patrz casus krzyżyków do glazury).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byście zrobili w takiej sytuacji:

kupiłem towar (tynk silikonowy), potem nastąpiła reklamacji i utarczki z producentem, z którym ostatecznie zawarłem ugodę i otrzymałem rekompensatę na mocy oddzielnej umowy. Towar został zabrany przez producenta, jednak nie powstała faktura korygująca, bo w rzeczywistości towar nie był zwrócony do sprzedawcy tylko oddzielną umową uregulowano rekompensatę i jego zwrot.

 

Czy taką fakturę można i warto odliczać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byście zrobili w takiej sytuacji:

kupiłem towar (tynk silikonowy), potem nastąpiła reklamacji i utarczki z producentem, z którym ostatecznie zawarłem ugodę i otrzymałem rekompensatę na mocy oddzielnej umowy. Towar został zabrany przez producenta, jednak nie powstała faktura korygująca, bo w rzeczywistości towar nie był zwrócony do sprzedawcy tylko oddzielną umową uregulowano rekompensatę i jego zwrot.

 

Czy taką fakturę można i warto odliczać?

 

Poniosłeś wydatek ale został Ci on zwrócony a materiału też nie wykorzystałeś.

Czyli nie możesz. Wystawca nie wystawi korekty bo nie może tego zrobić.

Inna sprawa, że szanse iż US to wyłapie są nikłe ale gdyby tak się stało to kto wie - może KKS...

Sytuacja trochę zbliżona do nieujawniania korekt faktur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

W dniu 20.04.2005 zakończyłam budowę domu i 29.06.2006 złożyłam do US pierwszy wniosek o zwrot Vat obejmujący okres do momentu odbioru budynku tj. IV 2005. Czy mogę teraz złożyć deklarację za okres od V 2005 do 31.XII 2007 czy jest już za późno bo sama nie wiem co robić? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

W dniu 20.04.2005 zakończyłam budowę domu i 29.06.2006 złożyłam do US pierwszy wniosek o zwrot Vat obejmujący okres do momentu odbioru budynku tj. IV 2005. Czy mogę teraz złożyć deklarację za okres od V 2005 do 31.XII 2007 czy jest już za późno bo sama nie wiem co robić? :)

 

Możesz.

 

Wykażesz wydatki poniesione od V 2005 do dnia złożenia wniosku (lub możesz je ograniczyć do 31.12.2007 aby zawartość wniosków dopasować sobie do lat kalendarzowych - to już według Twojego uznania).

 

Rodzaj inwestycji - niewymagająca pozwolenia na budowę, załączniki VZM-1/A,

tytuł prawny (np. info o zakończeniu budowy, pismo PINB itp.) i planujesz co kupisz za zwrot... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

W dniu 20.04.2005 zakończyłam budowę domu i 29.06.2006 złożyłam do US pierwszy wniosek o zwrot Vat obejmujący okres do momentu odbioru budynku tj. IV 2005. Czy mogę teraz złożyć deklarację za okres od V 2005 do 31.XII 2007 czy jest już za późno bo sama nie wiem co robić? :)

 

Możesz.

 

Wykażesz wydatki poniesione od V 2005 do dnia złożenia wniosku (lub możesz je ograniczyć do 31.12.2007 aby zawartość wniosków dopasować sobie do lat kalendarzowych - to już według Twojego uznania).

 

Rodzaj inwestycji - niewymagająca pozwolenia na budowę, załączniki VZM-1/A,

tytuł prawny (np. info o zakończeniu budowy, pismo PINB itp.) i planujesz co kupisz za zwrot... :lol:

 

A dlaczego : rodzaj inwestycji - nie wymagająca pozwolenia ?

 

Przecież dom byl budowany - no chyba ,że bez pozwolenia .... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Przeglądałem wątek i sporo moich wątpliwości, w kwesti co można a czego nie można wrzucić do VZM, zostało rozwianych - za co bardzo dziekuję wszystkim którzy dziela sie tu swoja wiedza.

Zostało jednak jeszcze kilka:

- Geowłóknina (uzyta do drenażu budynku)

- Sterowniki obrotów wentlatorów: wyciagowego do wentylacji i turbiny Dospel (jest niby pozycja w wykazie: sterowniki niskiego napiecia)

- Podstawa metalowa pod wentylator mocowany na kominie (do wentylacji)

- uszczelki in-situ (konieczne żeby zrobić wloty do studzienek drenarskich)

- elementy z tworzywa sztuczengo do wykonania odwodnienia liniowego (kanały z kratką, odprowadzenia z rynien)

- drzwiczki rewizyjne metalowe

- znalazłem inforamacje, że wentylatory nie podlegają odliczeniu, pytanie czy zewnętrzny do wentylacji także?

- obrzeża betonowe uzyte przy budowie opaski wokół domu.

 

W związku z tymi obrzeżami - jeśłi na f-rze mam np. 150 obrzeży jako jedną pozycję ale na opaskę zużyłem 50 to jak mam to wpisać w VZM - jako ułamek pozycji?

 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...