Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ale mam pytanie którego nikt nie zadawał. Czy faktury mogą być wystawione częściowo na mnie a inne na męża (...)?

 

W takim przypadku najważniejszym wyznacznikiem jest istnienie wspólności majątkowej. Jesli taka istnieje - nie ma znaczenia czy tytuł prawny do lokalu lub budynku (w przypadku remontu) czy PNB (w przypadku budowy) jest wystawione na jednego małżonka. Wydatki czynią ze wspólnego majątku i nikt nie ma podstaw aby to kwestionować. Pewne problemy (bardziej proceduralne) pojawią się w momencie, gdy małżonkowie złożą dwa odrębne wnioski do różnych US.

 

A jeżeli jesteśmy z mężem zameldowani w różnych miejscach, to gdzie lepiej składać - tam gdzie mamy dom?

 

Do szybszego i milszego US... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A jeżeli jesteśmy z mężem zameldowani w różnych miejscach, to gdzie lepiej składać - tam gdzie mamy dom?

 

Do szybszego i milszego US... :wink:

 

Zuzek

 

Dziekuję za odpowiedź.

żebym to ja wiedziała, który US jest szybszy i milszy. :p

W Piasecznie jeszcze nigdy się z niczego nie rozliczałam.

Myslę że złożę tam, gdzie będę składać rozliczenie z podatku dochodowego zeby zamętu nie robić.

 

Powiedzcie proszę, czy to prawda ze termin składania wniosków o zwrot Vat jest do 30 czerwca? A wszystkie zakupy robione potem to dopiero bedzie można rozliczyć w 2009 roku?

 

Jak daleko wstecz mozna robic korekty faktur Vat?

- niestety nie dopilnowałam wszystkiego a w zasadzie to mało sie tematem interesowałam i mam kilka faktur wystawionych nie tak jak powinny być do odliczenia ( np. " wykonanie kanalizacji w domu jednorodzinnym" - niestety brak tu wyszczególnionych użytych materiałów, nikt mi tego nie zaakceptuje) :(

Ale moge przycisnąć hydraulika zeby te faktury zmienił na moje potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli jesteśmy z mężem zameldowani w różnych miejscach, to gdzie lepiej składać - tam gdzie mamy dom?

 

Do szybszego i milszego US... :wink:

 

Zuzek

 

Dziekuję za odpowiedź.

żebym to ja wiedziała, który US jest szybszy i milszy. :p

W Piasecznie jeszcze nigdy się z niczego nie rozliczałam.

Myslę że złożę tam, gdzie będę składać rozliczenie z podatku dochodowego zeby zamętu nie robić.

 

Powiedzcie proszę, czy to prawda ze termin składania wniosków o zwrot Vat jest do 30 czerwca? A wszystkie zakupy robione potem to dopiero bedzie można rozliczyć w 2009 roku?

 

Jak daleko wstecz mozna robic korekty faktur Vat?

- niestety nie dopilnowałam wszystkiego a w zasadzie to mało sie tematem interesowałam i mam kilka faktur wystawionych nie tak jak powinny być do odliczenia ( np. " wykonanie kanalizacji w domu jednorodzinnym" - niestety brak tu wyszczególnionych użytych materiałów, nikt mi tego nie zaakceptuje) :(

Ale moge przycisnąć hydraulika zeby te faktury zmienił na moje potrzeby.

 

 

:wink:

Obecenie nie ma już takiego przepisu ,że termin jest do czerwca 2008. Mozliwość odliczania Vatu została przedłużona bezterminowo.Możesz nawet za rok złożyć wniosek jak dozbierasz trochę faktur. Byłem w US na Pradze Północ i się dowiadywałem. Jest tylko limit 5-lletni , to wszystko.

Pozdrawiam,

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] mam kilka faktur wystawionych nie tak jak powinny być do odliczenia (np. " wykonanie kanalizacji w domu jednorodzinnym" - niestety brak tu wyszczególnionych użytych materiałów, nikt mi tego nie zaakceptuje)

 

Betsi, taka faktura od hydraulika oznacza, że za materiały powinien Ci policzyć 7% VAT.

 

pozdrawiam, marta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Mam następujacy probem. Dzwoniła do mnie Pani z US po 5 miesiącach od złożenia faktur w US. I zażądała oryginalnych faktur + dziennika budowy + wyciągów z przelewów bankowych w przypadku gdy płaciłem przelewem.

 

I mam wątpliwości dotyczące tych wyciągów. Po co tej Pani takie przelewy. Jak ona i tak nie dojdzie o co w nich chodzi. Ponieważ mam taką sytuację: faktura za 15 tyś., a przelew za 10 tyś. Różnica wynika z tego że w tej hurtowni kupuję inne rzeczy (nie przeznaczone do zwrotu) bądź też mam nadpłaty z całkiem innych faktur.

 

Czy ona ma prawo tego żądać?? I czy ma prawo żądać dziennika budowy?? Podejrzewam że chce zobaczyć czy np. zakup betonu pokrywa sie z wylewaniem ław lub stropu. a jak mam wystawioną fakturę po 3 mieisiącach. Lub zakupiłem coś wcześniej bo był mega wzrost materiałów budowlanych.

 

Chyba czeka mnie ciężka przeprawa w Us. Napiszę po wizycie:)

 

Ale prosze o poradę w powyższych wątpliwościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Na lini US-podatnik (oprócz niepisanych zasad współpracy) panują także pewne "pisane zasady".

 

Dzwoniła do mnie Pani z US po 5 miesiącach od złożenia faktur w US. I zażądała (...)

 

Powinno być raczej pisemne wezwanie (sądząc po zakresie potrzeb US). Telefonicznie załatwia się prostsze sprawy.

Nie wiem czy faktycznie "zażądała". US raczej "prosi" bądź "wzywa".

 

I zażądała oryginalnych faktur + dziennika budowy + wyciągów z przelewów bankowych w przypadku gdy płaciłem przelewem.

 

Oryginały zazwyczaj są potrzebne gdy kopie są nieczytelne.

Dziennik budowy - teoretycznie nie jest potrzebny. Może chcą sprawdzić to o czym pisałeś. Możć potrzebny np. do ustalenia czy nie zakończyłeś budowy (i mając wtedy wydatki na remont lub modernizację wpadasz w inny, niższy limit).

Co do przelewów - jeśli nie chcesz ujawniać swych wyciągów z konta (bo nie musisz) możesz posłużyć się potwierdzeniami wystawionymi przez sprzedawcę (dot. zapłaty za fakturę). To faktycznie US sprawdza.

 

Złożenie wniosku VZM-1 wszczyna postępowanie podatkowe i US przed załatwieniem sprawy ma niestety prawo do wielu rzeczy. :cry:

 

Życzę spokoju i uśmiechu. :D

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My byliśmy równiez "wzywani" telefonicznie (po 2 miesiącach od złożenia wniosku) i pani chciała wszystkie oryginalne faktury - było ich 55 :oops: , a po ich przejrzeniu poprosiła jeszcze o doniesienie faktur zaliczkowych do dwóch faktur.

 

Pochwalę się, że stwierdziła, że jeden wniosek na 500 jest tak dobrze przygotowany jak nasz , (w pewnym stopniu zawdzięczam to temu wątkowi :D , zwłaszcza odpowiedziom na pytanie jakie PKWiU :D )

 

Troszkę zaczęła drązyć temat wiaty garażowej, bo nie za bardzo chciało jej się wierzyć, że jest w bryle budynku, ale w sumie dała spokój.

 

Na kasę jeszcze poczekamy, bo będą kontrolować jedną firmę, która wystawiła nam fakturę chociaż nie wiem co ja mam z tym wspólnego, no ale skoro szukają pretekstu, żeby opóźnić wypłatę to trudno, w sumie mają jeszcze 3 miesiące

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] mam kilka faktur wystawionych nie tak jak powinny być do odliczenia (np. " wykonanie kanalizacji w domu jednorodzinnym" - niestety brak tu wyszczególnionych użytych materiałów, nikt mi tego nie zaakceptuje)

 

Betsi, taka faktura od hydraulika oznacza, że za materiały powinien Ci policzyć 7% VAT.

 

pozdrawiam, marta

 

A wiesz że nie przyszło mi to do głowy?

Sprawdzę dzisiaj faktury co mam tam wypisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My byliśmy równiez "wzywani" telefonicznie (po 2 miesiącach od złożenia wniosku) i pani chciała wszystkie oryginalne faktury - było ich 55 :oops: , a po ich przejrzeniu poprosiła jeszcze o doniesienie faktur zaliczkowych do dwóch faktur.

 

Pochwalę się, że stwierdziła, że jeden wniosek na 500 jest tak dobrze przygotowany jak nasz , (w pewnym stopniu zawdzięczam to temu wątkowi :D , zwłaszcza odpowiedziom na pytanie jakie PKWiU :D )

 

Troszkę zaczęła drązyć temat wiaty garażowej, bo nie za bardzo chciało jej się wierzyć, że jest w bryle budynku, ale w sumie dała spokój.

 

Na kasę jeszcze poczekamy, bo będą kontrolować jedną firmę, która wystawiła nam fakturę chociaż nie wiem co ja mam z tym wspólnego, no ale skoro szukają pretekstu, żeby opóźnić wypłatę to trudno, w sumie mają jeszcze 3 miesiące

To nie jest szukanie pretekstu :wink: Jeżeli okaże się że firma, która wystawiła Tobie fakturę nie miała aktywnego obowiązku w podatku VAT to ta faktura zostanie prawdopodobnie odrzucona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze myślę:

jeśli hydraulik wystawił fakturę na "wykonanie kanalizacji w domu jednorodzinnym" a faktura w rzeczywistości obejmowałaby również koszt materiałów to powinna byc wystawiona jako jedna pozycja (bez rozbijania na poszczególne elementy) i wtedy można by zastosować 7% VAT.

 

Natomiast jeśli faktuta ta obejmuje tylko usługę, a na innej fakturze wykazane są materiały, to materiały objęte sa stawką 22%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My byliśmy równiez "wzywani" telefonicznie (po 2 miesiącach od złożenia wniosku) i pani chciała wszystkie oryginalne faktury - było ich 55 :oops: , a po ich przejrzeniu poprosiła jeszcze o doniesienie faktur zaliczkowych do dwóch faktur.

 

Pochwalę się, że stwierdziła, że jeden wniosek na 500 jest tak dobrze przygotowany jak nasz , (w pewnym stopniu zawdzięczam to temu wątkowi :D , zwłaszcza odpowiedziom na pytanie jakie PKWiU :D )

 

Troszkę zaczęła drązyć temat wiaty garażowej, bo nie za bardzo chciało jej się wierzyć, że jest w bryle budynku, ale w sumie dała spokój.

 

Na kasę jeszcze poczekamy, bo będą kontrolować jedną firmę, która wystawiła nam fakturę chociaż nie wiem co ja mam z tym wspólnego, no ale skoro szukają pretekstu, żeby opóźnić wypłatę to trudno, w sumie mają jeszcze 3 miesiące

To nie jest szukanie pretekstu :wink: Jeżeli okaże się że firma, która wystawiła Tobie fakturę nie miała aktywnego obowiązku w podatku VAT to ta faktura zostanie prawdopodobnie odrzucona.

 

Byszku Ty mnie nie dobijaj, bo to była jedna z większych faktur (prawie 1000 zł do zwrotu).

Myślę sobie, że jeśli firma nie jest czynnym podatnikiem VAT, to nie ma prawa wystawic faktury?

A tak naprawdę to firmy nie umieją wystawiać faktur zaliczkowych i nie odprowadzają podatku w odpowiednim czasie, a to była taka faktura, więc pewnie przyczepią się. Ja na szczęście mam potwierdzenia przelewów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alkman wiesz co to firma krzak ? Te firmy na takiej zasadzie dzialają, wystawiają fakturę od ktorej podatku nie odprowadzają :wink: Co jakiś czas taka firma wypływa w postępowaniu i wtedy wszystkie US dostają info żeby mieć się na baczności :lol:

Ale to są sporadyczne sytuacje, więc nie masz się o co martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z wyszukiwarki nie znalazłam odpowiedzi więc mam nadzieję, że nie zostanę zlinczowana jeśli pytanie jednak już wcześniej padło... :)

 

Czy kupując mieszkanie na rynku pierwotnym można odliczyć sobie podatek VAT jeśli prowadzi się dzialaność gospodarczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z wyszukiwarki nie znalazłam odpowiedzi więc mam nadzieję, że nie zostanę zlinczowana jeśli pytanie jednak już wcześniej padło... :)

 

Czy kupując mieszkanie na rynku pierwotnym można odliczyć sobie podatek VAT jeśli prowadzi się dzialaność gospodarczą?

Można tylko "odliczyć" vat za materiały budowlane zużyte na remont/wykończenie mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Na wstępie piszę, że szukałem i albo nie ma albo przeoczyłem :roll: :D tak więc prosiłbym o info na temat takich artykułów:

 

Mata MGW (taka elektryczna pod płytki)

Opaska 150x50 NWZ podany nr PKWiU - 0615-101 - i nie wiem jak to rozumieć

Opaska NORWOD (brak PKWiU - te opaski to do kanalizacji chyba były)

Komin Classic bez wentylacji IBF

pustaki wentyl. IBF

 

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...