Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Odebrałam dom w maju. Szukam kogoś kto za opłatą mógłby za mnie zająć się zwrotem VAT-u. W sumie mam 90 fakturek na 22 % ale nie wsystkie wejdą do rozliczenia. Brakuje mi też numerów PKWiU na części towarów.

Najlepiej rozliczenie zrobić samemu. Nie potrzeba się śpieszyć, ponieważ nie ma terminu. Informacji jest duzo w internecie, a w przypadku poprawek w US to wiadomo chociaż o co chodzi. Biura też dobrze tego nie robią, szkoda pieniędzy, a poprawiać trzeba samemu, chyba, że się da szczególne pełnomocnictwo do reprezantowania tylko w tej sprawie. W przypadku samodzielnego wypełnienia wniosku, gdy są pomyłki, US wezwie, pokaże co poprawić lub wyda decyzje odrzucając materiały, które nie podlegaja odliczeniu. Nie potrzeba nawet zapoznawać się z materiałem przed wydaniem decyzji, no chyba, ze coś jest poważnie przekombinowane - lewe faktury itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odebrałam dom w maju. Szukam kogoś kto za opłatą mógłby za mnie zająć się zwrotem VAT-u. W sumie mam 90 fakturek na 22 % ale nie wsystkie wejdą do rozliczenia. Brakuje mi też numerów PKWiU na części towarów.

Najlepiej rozliczenie zrobić samemu. Nie potrzeba się śpieszyć, ponieważ nie ma terminu. Informacji jest duzo w internecie, a w przypadku poprawek w US to wiadomo chociaż o co chodzi. Biura też dobrze tego nie robią, szkoda pieniędzy, a poprawiać trzeba samemu, chyba, że się da szczególne pełnomocnictwo do reprezantowania tylko w tej sprawie. W przypadku samodzielnego wypełnienia wniosku, gdy są pomyłki, US wezwie, pokaże co poprawić lub wyda decyzje odrzucając materiały, które nie podlegaja odliczeniu. Nie potrzeba nawet zapoznawać się z materiałem przed wydaniem decyzji, no chyba, ze coś jest poważnie przekombinowane - lewe faktury itp.

 

No może rzeczywiście się do tego zabiorę... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się uporałam z wnioskiem :) nie było to takie straszne jak wyglądało na początku, choc mój dotyczył tylko remontu a nie budowy :)

mam jednak jeszcze pytanko: jak dokładnie trzeba opisać zakres przeprowadzonego remontu? Jeśli składamy wspólny wniosek i rozliczamy się w tym samym US to nie musze składać dodatkowego zawiadomienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się uporałam z wnioskiem :) nie było to takie straszne jak wyglądało na początku, choc mój dotyczył tylko remontu a nie budowy :)

mam jednak jeszcze pytanko: jak dokładnie trzeba opisać zakres przeprowadzonego remontu? Jeśli składamy wspólny wniosek i rozliczamy się w tym samym US to nie musze składać dodatkowego zawiadomienia?

 

Zakres remontu musi mieścić sie w zakresie załącznika do ustawy:

WYKAZ ROBÓT ZALICZANYCH DO REMONTU BUDYNKU LUB LOKALU MIESZKALNEGO

I. Wykaz robót zaliczanych do remontu budynku mieszkalnego

1. Remont lub modernizacja przyłączy, elementów przyłączy budynku lub wykonanie nowych przyłączy, obejmujące:

1) przyłącza wodociągowe, hydrofornie;

2) przyłącza kanalizacyjne, bezodpływowe zbiorniki ścieków, urządzenia do oczyszczania ścieków;

6

3) przyłącza sieci cieplnej, węzły cieplne, kotłownie;

4) przyłącza do linii elektrycznej.

2. Wykonanie nowego przyłącza do sieci gazowej.

3. Remont i modernizacja fundamentów, łącznie z izolacjami, obejmujące:

1) wzmocnienie fundamentów lub ich zabezpieczenie;

2) izolacje przeciwwodne, przeciwwilgociowe, cieplne;

3) osuszanie fundamentów.

4. Remont lub modernizacja elementów konstrukcyjnych budynku lub ich części, dotyczące:

1) konstrukcji stropów;

2) konstrukcji ścian nośnych i zewnętrznych;

3) konstrukcji i pokrycia dachu;

4) docieplenia stropów i stropodachów;

5) kanałów spalinowych i wentylacyjnych;

6) pozostałych elementów konstrukcyjnych budynku, jak np. słupów, podciągów, schodów, zadaszeń, balkonów, loggii, izolacji przeciwwodnych, dźwiękochłonnych.

5. Remont lub modernizacja elewacji budynku, obejmujące:

1) tynki i okładziny zewnętrzne;

2) malowanie elewacji;

3) docieplenie ścian budynku;

4) obróbki blacharskie i elementy odwodnienia budynku.

6. Wbudowanie nowych, wymiana lub remont okien oraz drzwi zewnętrznych.

7. Przebudowa układu funkcjonalnego budynku, obejmująca:

1) sanitariaty i kuchnie;

2) wjazdy, podjazdy, zabezpieczenia i wykonanie innych elementów związanych z udostępnieniem i przystosowaniem budynku dla osób niepełnosprawnych.

8. Remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji budynku, obejmujące rozprowadzanie po budynku instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:

1) instalacji sanitarnych;

2) instalacji elektrycznych, odgromowych i uziemienia;

3) instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych;

4) instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych;

5) przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych;

6) instalacji i urządzeń grzewczych.

9. Wykonanie nowych instalacji gazowych.

10. Wykonanie nowych instalacji wykorzystujących alternatywne źródła energii.

II. Wykaz robót zaliczanych do remontu lokalu mieszkalnego

1. Remont, modernizacja lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym:

1) ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych;

2) podłóg i posadzek;

3) okien, świetlików i drzwi;

4) powłok malarskich i tapet;

5) elementów kowalsko-ślusarskich;

6) izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, dźwiękochłonnych i cieplnych.

2. Remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:

1) instalacji sanitarnych;

2) instalacji elektrycznych;

3) instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych;

4) instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych;

5) instalacji i urządzeń grzewczych;

6) przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych;

7) instalacji wykorzystujących alternatywne źródła energii.

3. Wykonanie nowych instalacji gazowych.

 

Dodatkowego zawiadomienia składać nie trzeba jeżeli wniosek składany jest w tym samym urzędzie. Tylko po co indywidualne wnioski? Limit i tak jest tylko jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

nie składamu indywidualnych wniosków

chodziło mi o to, żew programie jest osobne zawiadomienie dla współmałżonka. Wydawało mi się, że trzeba je złożyć jeśli małżonkowie rozliczają się w innych US ale wolałam się upwenić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

nie składamu indywidualnych wniosków

chodziło mi o to, żew programie jest osobne zawiadomienie dla współmałżonka. Wydawało mi się, że trzeba je złożyć jeśli małżonkowie rozliczają się w innych US ale wolałam się upwenić :)

 

Jezeli rozliczają się indywidualnie w róznych US to oczywiście tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. ja pierwszy raz będę wypełniać VZM_1/B, najpierw naucze się na taty remoncie, a później zajmę się swoją budową; stąd 1 głupie pytanie-w pozycjach B. 12,18,24..... wpisuje się nr. faktury np.FVOV 2008/23 czy też nr.lp. faktury jak je kolejno sami ponumerujemy?

 

Numer faktury kol. 1, w kol 1a - pozycje z faktury, które odliczamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i 1 pyt do 1 faktury, na której brak jakiegokolwiek PKWiU: czy odliczać: blacha dachówkowa aluminium, gąsior, wiatrownice powl., pas nadrynnowy powl., obróbki blachar. powl., folia silver, wkręt farmerski powl., wyłaz dachowy WSZ., uszczelka klin samop., lakier spray????

 

Za duze skróty, ale może po kolei:

- blacha dachówkowa aluminium - TAK,

- gąsior - TAK,

- wiatrownice powl. - TAK,

- pas nadrynnowy powl. - TAK,

- obróbki blachar. powl. - jeżeli to są jakieś wykończenia z blachy do dachu to TAK, jeżeli to jakaś usługa to NIE,

- folia silver - jeżeli jest to membrana dachowa z polietylenu, posiadająca zbrojenie to TAK, jak to jest jakaś inna folia (np. przeciwsłoneczna, malarska) to NIE,

- wkręt farmerski powl. - NIE,

- wyłaz dachowy WSZ. - TAK,

- uszczelka klin samop. jeżeli pod gąsior to TAK, jak innna (hydrauliczna) to NIE,

- lakier spray - NIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobic ze styropianem FS20/EPS100/5cm, ktory ma kod 25.21.30-61.10? W Rozporzadzeniu RM pod tym PKWiU 25.21.30-61.10 sa Folie z poliwęglanów, nie wzmocnione, pozostałe... :(

 

Odliczac, nie odliczac?

 

Styropian z reguły odliczeniu podlega, tzn, płyty styropianowe. Jeżeli to są płyty styropianowae to można odliczyć. Z PKWiU na fakturach czesto zdarzają się pomyłki i mimo tego, ze jakiś symbol PKWiU jest na fakturze to nie jest on wyrocznią ku temu czy taki materiał możemy odliczyć czy też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy odliczą się?

1: folia do ogrzewania podłogowego

2: grzałki do grzejników, bojlerów

 

1: folia do ogrzewania podłogowego - Maty grzewcze - przewody grzewcze - elektryczne ogrzewanie podłogowe - MILLIMAT, FLEXIMAT, THERMOVAL, THERMO, ELEKTRA - 29.71.26-90.30 - NIE

2: grzałki do grzejników, bojlerów - PKWiU 29.71.25-70.00 brak w wykazie MTiB - NIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy ktoś może wie co to są TAPETY z włókna szklanego ;-)

- 21.24.11 - tapety papierowe i INNE okładziny ścienne,

- 26.14.12 - arkusze cienkie, maty, materace, tektura i INNE artykuły z włókien szklanych,

a może

- 17.20.40-90 - tkaniny z włókien szklanych (łącznie z taśmami tkanymi)?

Jak zaklasyfikować coś na podstawie słówka "inne"?

 

Odliczeniu podlegają w zasadzie tylko tapety papierowe i podobne okładziny ścienne z papieru powlekanego tworzywem sztucznym, groszkowane tłoczone, barwione drukowane lub dekorowane inaczej a także z papieru pokrytego warstwą materiału wyplatanego np. przędziną itp. (i własnie te podobne okładziny to są INNE) - TAK. Ale w tych innych na pewno nie ma tapet z włókna szklanego.

Tapety z włókna szklanego przed 1 maja 2004r. miały symbol PKWiU 17.20.40-90.00 - tkaniny z włókien szklanych -, a więc raczej nie mogły być opodatkowane preferencyjną 7% stawką podatku VAT - NIE

Tapety winylowe PKWiU 25.23.11-55.30 - okładziny ścienne i sufitowe składające się z podłoża impregnowanego pokrytego, powleczonego polichlorkiem winylu - TAK.

Tapeta winylowa z podłożem papierowym PKWiU 21.24.11-30, jw. - TAK.

 

Hej!

A co z tapetami flizelinowymi? Można uwzględnić we wniosku? Zna ktoś nr PKWiU (tak w razie kontaktu z US).

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy ktoś może wie co to są TAPETY z włókna szklanego ;-)

- 21.24.11 - tapety papierowe i INNE okładziny ścienne,

- 26.14.12 - arkusze cienkie, maty, materace, tektura i INNE artykuły z włókien szklanych,

a może

- 17.20.40-90 - tkaniny z włókien szklanych (łącznie z taśmami tkanymi)?

Jak zaklasyfikować coś na podstawie słówka "inne"?

 

Odliczeniu podlegają w zasadzie tylko tapety papierowe i podobne okładziny ścienne z papieru powlekanego tworzywem sztucznym, groszkowane tłoczone, barwione drukowane lub dekorowane inaczej a także z papieru pokrytego warstwą materiału wyplatanego np. przędziną itp. (i własnie te podobne okładziny to są INNE) - TAK. Ale w tych innych na pewno nie ma tapet z włókna szklanego.

Tapety z włókna szklanego przed 1 maja 2004r. miały symbol PKWiU 17.20.40-90.00 - tkaniny z włókien szklanych -, a więc raczej nie mogły być opodatkowane preferencyjną 7% stawką podatku VAT - NIE

Tapety winylowe PKWiU 25.23.11-55.30 - okładziny ścienne i sufitowe składające się z podłoża impregnowanego pokrytego, powleczonego polichlorkiem winylu - TAK.

Tapeta winylowa z podłożem papierowym PKWiU 21.24.11-30, jw. - TAK.

 

Hej!

A co z tapetami flizelinowymi? Można uwzględnić we wniosku? Zna ktoś nr PKWiU (tak w razie kontaktu z US).

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

W wykazie MTiB nie ma tapt flizelinowych (flizelina - włóknina poliestrowa - jest podkładem dla papieru lub tworzywa szt.), a zatem (raczej) NIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za duze skróty, ale może po kolei:

- blacha dachówkowa aluminium - TAK,

- gąsior - TAK,

- wiatrownice powl. - TAK,

- pas nadrynnowy powl. - TAK,

- obróbki blachar. powl. - jeżeli to są jakieś wykończenia z blachy do dachu to TAK, jeżeli to jakaś usługa to NIE,

- folia silver - jeżeli jest to membrana dachowa z polietylenu, posiadająca zbrojenie to TAK, jak to jest jakaś inna folia (np. przeciwsłoneczna, malarska) to NIE,

- wkręt farmerski powl. - NIE,

- wyłaz dachowy WSZ. - TAK,

- uszczelka klin samop. jeżeli pod gąsior to TAK, jak innna (hydrauliczna) to NIE,

- lakier spray - NIE

 

dzięki wielkie :lol: ta folia to taka z polietylenu z paskami (zbrojenia ze sznurka?) z napisem "Eurovent standard"-taka folia wstępnego krycia pod blachę; obróbki blacharskie powl. są w mb i z 22%, więc chyba też wpiszę;

 

a jeśli mam z 1 faktury np. 13 pozycji, do odpisania 6 pierwszych, to w pozycję lp. z faktury mogę to wpisać w sumie 1:-6, a później znowu 8:_13???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...