Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

żużlo pustak czy istnieje coś takiego?


Recommended Posts

Wszystkie "przydrożne" wytwórnie robią pustaki z domieszką żużla.

Z tzw. pustaków Alfa istnieje kilkadziesiąt domów w mojej okolicy.

I co? I nic. Nie ma wzrostu zachorowań.

Jakbym się chciał przyczepić, to nie do pustaków z udzialem żużla ("załatwiały" one dostęp do materiałow budowlanych w okresie ich reglamentacji) do "suporeksu" z lat 70-tych i 80-tych. Udział popiołów dymnicowych był w nich znaczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W do wyrobów ceramicznych też dodawane są popioły. Wejdź sobie na stronkę http://www.popiol.pl. Największymi odbiorcami popiołów są właśnie cegielnie.

 

"Wyroby ceramiczne

Do wyrobów ceramicznych, przy których możemy stosować popiół zaliczamy cegły pełne, cegły kratówki, dziurawki oraz pustaki szczelinowe. Materiały te produkowane mogą być z surowców zawierających w swoim składzie (oprócz gliny) duże ilości popiołów (nawet do 90 %). Znane są dwie metody produkcji wyrobów ceramicznych z zastosowaniem popiołów: - metoda plastycznego formowania, - metoda półsuchego formowania. Metoda plastycznego formowania opracowana została w Między-resortowym Instytucie Materiałów Budowlanych i Ogniotrwałych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wyroby ceramiczne formowane są z masy zawierającej 70-80 % popiołów i 20-30 % gliny, homogenizacja surowca oraz formowanie wyrobów odbywa się w stanie plastycznym, co wymaga dodawania do surowca ok. 30 % wody i suszenia wyrobów przed wypalaniem. Metoda półsuchego formowania opracowana przez Szczecińskie Przedsiębiorstwo Ceramiki Budowlanej, pozwala na zwiększenie udziału popiołów lotnych w składzie masy surowcowej nawet do 90 %. Przy formowaniu wyrobów stosuje się specjalne prasy hydrauliczne, ponieważ do masy dodaje się jedynie około l0 % wody. Przy tak niewielkim dodatku wody eliminowana jest konieczność suszenia wyrobów. Wyroby mogą być wypalane od razu po uformowaniu. Obydwie metody zostały sprawdzone w praktyce. Wyprodukowano cegły ceramiczne pełne, klasy 15 (wytrzymałość na ściskanie Rc = 15 MPa) są mrozoodporne, spełniając wszystkie wymagania normowe."

 

"Technologia wytwarzania cegły pełnej

Surowce ilaste oraz popiół lotny dozuje się za pomocą zasilaczy skrzyniowych, stosując odpowiedni skład procentowy mas (ok. 70-75% surowiec ilasty, ok. 25-30% popiół lotny). Materiał podawany jest przenośnikiem taśmowym do gniotownika kołowego, skąd poprzez podawacz talerzowy podawany jest na gniotownik walcowy, następnie na przecierak i mieszadło po prasę. Formowanie cegły pełnej przebiega na prasie próżniowej (ok. 0.85 atm) z mieszadłem dwuwałowym. Ukształtowane elementy poddawane są procesowi suszenia a następnie wypalania w piecu tunelowym w temperaturze 1060 st.C w czasie 105 godzin."

 

A do porothermu dodawane są trociny :lol: :lol: :lol: :

"Technologia produkcji cegły termoizolacyjnej na bazie mikrosfer

Technologia polega na: - przygotowaniu mieszanki mikrosfer z gliną i pyłem bazaltowym, - przygotowaniu lepiszcza wg receptury, - załadunku i mieszaniu w mieszalniku do uzyskania jednorodnej konsystencji, - formowaniu, - suszeniu, - rozformowaniu, - wypalaniu. Do efektów z tytułu zastosowania technologii należy zaliczyć zwiększenie podaży deficytowych materiałów termoizolacyjnych"

 

 

"Popiół jako zamiennik części cementu

Praktycznie bez wpływu na wytrzymałość i czas wiązania betonu można, zastąpić 10 % cementu portlandzkiego 20 % popiołu lotnego. Zwiększenie ilości popiołu w stosunku do zamienianej ilości cementu wynika z mniejszych zdolności wiążących pucolany. Zastępowanie większej ilości cementu (np. 25-30 %) w betonie zwykłym wiąże się z reguły z wydłużeniem jego czasu wiązania i powolniejszym narastaniem wytrzymałości. O ile jednak proces przyrostu wytrzymałości betonu zwykłego bez dodatku popiołu kończy się praktycznie po ok. 6-ciu miesiącach, to przy zastosowaniu 25 % popiołów trwa nawet do 2 lat."

 

"Dodatek do betonów

W Polsce właściwości popiołów lotnych jako dodatku do betonu określają: Instrukcja numer 234 oraz Instrukcja numer 328 ITB, przy czym ta ostatnia biorąc pod uwagę normy europejskie jest odpowiednikiem normy EN-450. Popioły dodawane są do betonu w większych ilościach, to znaczy nie mniej niż 50 g na każdy kilogram cementu. Popiół lotny stosowany jako dodatek do betonów może spełniać następujące funkcje: - stanowić zamiennik części cementu, - pełnić rolę wypełniacza, - poprawiać niektóre właściwości mieszanek betonowych. Rozpatrując oddzielnie te trzy funkcje trzeba wyraźnie stwierdzić, że proponowany podział dotyczy głównego celu zastosowania dodatku popiołu do betonu, ponieważ w rzeczywistości będzie on zawsze spełniał wszystkie funkcje łącznie."

 

"Betony komórkowe

Spośród stosowanych w kraju metod produkcji betonów komórkowych, wykorzystuje się popioły lotne w technologiach: Unipol, PGS i SW. Technologia Unipol (wariant popiołowy), stosowana w zakładach Puławy, jest najbardziej efektywna. W technologii Unipol popioły lotne są stosowane zarówno jako składnik spoiwa oraz jako wypełniacz. Spoiwo uzyskuje się przez przemiał na sucho w młynie kulowo-rurowym mieszaniny wapna, cementu, gipsu dwuwodnego i popiołów lotnych (w ilości 20-25 % w stosunku do całkowitej ilości popiołów lotnych) do uzyskania powierzchni właściwej 4000-6000 cm2/g. Jako wypełniacz stosowane są niemielone popioły lotne. Uzyskiwany w technologii Unipol beton komórkowy (gazobeton) posiada następujące właściwości podstawowe: - gęstość pozorną 450-750 kg/m3, - wytrzymałość na ściskanie 3-5 MPa, - nasiąkliwość 23-30%. Z uwagi na korzystne właściwości gazobeton powyższy jest poszukiwanym materiałem budowlanym, stosowanym m.in. do przegród zewnętrznych w budownictwie niskokondygnacyjnym, jako wypełnienie konstrukcji szkieletowych, do ocieplania zbyt zimnych ścian, w ścianach warstwowych itp. Przydatność betonów komórkowych w budownictwie mieszkaniowym wynika m.in. z następujących aspektów: - bloczki z betonu komórkowego mają wysoką izolacyjność cieplną około czterokrotnie wyższą w porównaniu z cegłą, - niewielki ciężar pojedynczego bloczka wynoszący około 20 kg pozwala na budowę bez użycia ciężkiego sprzętu, - stosunkowo duża objętość pojedynczego bloczka odpowiadająca objętości około 15 cegieł, obniża znacznie pracochłonność budowy i zmniejsza ilość potrzebnej zaprawy murarskiej, - wystarczająca wytrzymałość konstrukcyjna betonu komórkowego pozwala realizować budynki do trzech kondygnacji z bloczków bez użycia innych elementów nośnych (np. szkieletu stalowego lub żelbetowego), - beton komórkowy jest materiałem przeciętnie o 1/3 tańszym od cegły, - stopień radioaktywności jest niższy o 20-50 % od dopuszczalnych norm."

 

"Technologia produkcji kruszywa lekkiego typu Gralit z popiołów lotnych

Technologia produkcji gralitu polega na uformowaniu granul z popiołu i z gliny. Szlam ilasty spływa na sito wibracyjne, następnie do zbiornika, po czym pompuje się do granulatora talerzowego, gdzie następuje formowanie granul z popiołu i szlamu lepiszcza. Wypalanie granul w piecu obrotowym. Potencjalnymi użytkownikami są: elektrownie i elektrociepłownie, oraz zakłady przemysłu materiałów budowlanych. Efekty to - wykorzystanie odpadów elektrownianych i zwiększenie podaży kruszywa lekkiego."

 

Trochę gliny (nie za dużo bo droga)+ popiół+ czerwony barwnik+dobra reklama= super ciepłe i ekologiczne (bo z odzysku) materiały ceramiczne

Tylko po co przepłacać dwa razy.

Tak więc budujący z ceramiki, ciemnego betonu komórkowego, pustaków alfa, betonu i niektórych odmian keramzytu łączcie się!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak zdażają się ci, którzy budują jeszcze z pustaków żużlowych - ja się do nich zaliczam. Na moim placu stało kilkaset pustaków i poszlo tego trochę w mur. Kilka lat temu sam je z tatą robiłem to wiem że są mocne. Używaliśmy wysezonowanego żużlu, na którym rosła juz trawa, tak więc na pewno się wygazował. Użyłem jego również do betonu na strop, który przez to jest o wiele lżejszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okolicach Częstochowy obecnie najwięcej domów buduje się z pustaków żużlowych i ceramicznych. Pustaki żużlowe produkuje fabryka w Pszczynie. Są gabarytowo większe i tańsze od ceramicznych. Sama w takim domu mieszkałam przez 20 lat, moi rodzice i dziadkowie mieszkają do dziś i żyją i mają się całkiem dobrze.

W okolicach cegielni buduje się domy z cegły, w okolicach hut - z pustaków żużlowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam początkowo chciałem z tego budować ale udało mi się kupić MAX-y na tyle tanio, że na całym domu wyszły ok 500PLN drożej. W tzw domach z "hasioków" mieszka u nas (Rybnik - Wodzisław i pewno reszta Śląska) mnóstwo ludzi. Dawniej ludzie powszechnie z tego budowali. Co do szkodliwości, to może się okazać, że Twój TV lub laptop lub mikrofalówka lub ... wytwarza więcej "czegośtamszkodliwego" niż te ściany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając już czy jest szkodliwy czy nie (napewno trochę więcej niż np max) to nie ma dwóch takich samych pustaków z żużla. Czyli nalezy się liczyć z większym zuzyciem zaprawy, tynku wewnątrz i kleju do styropianu.

Oczywiście. Ja jednak widziałem takie "hasioki" produkcji firmy Bruk z Czyżowic (koł Wodzisławia Śląskiego), które nie dość że były równutkie (wibroprasowane) to na dodatek miały normalny pióro - wpust. I co wy na to? :D :D :D :D

Firmy czasem stawiają z tego większe budowle typu hale, warsztaty itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając już czy jest szkodliwy czy nie (napewno trochę więcej niż np max) to nie ma dwóch takich samych pustaków z żużla. Czyli nalezy się liczyć z większym zuzyciem zaprawy, tynku wewnątrz i kleju do styropianu.

Oczywiście. Ja jednak widziałem takie "hasioki" produkcji firmy Bruk z Czyżowic (koł Wodzisławia Śląskiego), które nie dość że były równutkie (wibroprasowane) to na dodatek miały normalny pióro - wpust. I co wy na to? :D :D :D :D

Firmy czasem stawiają z tego większe budowle typu hale, warsztaty itp.

 

I do tego mają atest ...ale to nie jest ten wyrob co kiedys :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, z tym atestem to prawda. Rzeczywiście ciepłownie starają sie o atest, aby łatwiej uzyskać odbiorców. Znajomy moich znajomych równa leszem drogi gruntowe w okolicach Brwinowa, Milanówka i Grodziska. I oczywiście przedstawia zleceniodawcom - urzędom gmin - atest zaświadczający o nieszkodliwości towaru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...