Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

"Odspajanie się" ściany osłonowej w technologii 3W


Recommended Posts

Mam zamiar budować dom w technologii 3-warstwowej z ceramiki (25 cm ściana nośna + wełna mineralna + ściana osłonowa).

Rozmawiałem wstępnie z kilkoma ekipami w celu wyceny projektu - jednak prawie wszystkie odradzają mi budowanie domu w technologii 3W z uwagi na występujący często po kilku latach problem z "odspajaniem się" ściany osłonowej...

Podobno kotwy mocujące ścianę osłonową >pracują< i wcześniej czy później występują problemy ze "stabilnością" warstwy osłonowej...

 

Czy jest to faktycznie częsty problem przy budowaniu w technologii 3W?

Nie da się tego jakoś uniknąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że rozmawiałes ze złymi ekipami. Boją sie tej technologii i Ci ją odradzają. Ekipa musi mieć ciut więcej wiedzy i doświadczenia niz przy bloczkach. U moich rodziców dom w tej technologii stoi 12 lat, ja mam mury tak postawione od 2 lat. Doikładnie takie, poro 25 + 2x5 cm wełny + 11,5 poro. A jak cieplutko !!!! Strona do wgladu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli problem wynika tylko i wyłącznie z jakości kotew?

Jedna z ekip twierdzi, że używała kotew z drutu ocynkowanego i dała ich 2 razy wiecej niż chciał kierownik budowy - a mimo to problem wystąpił.

 

Jakie to mają być kotwy? Drut ocynkowany wystarczy, czy muszą być to kotwy ze stali nierdzewnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6.4.2 Połączenia warstw ściany

Warstwę zewnętrzną należy łączyć z warstwą wewnętrzną ściany szczelinowej za pomocą kotew wykonanych

ze stali nierdzewnej, ocynkowanej, galwanizowanej lub mającej inne zabezpieczenie antykorozyjne.

Liczbę n kotwi ściennych można określić z zależności:

 

w której:

wd - wartość obliczeniowa parcia wiatru przypadająca na jednostkę powierzchni;

Ft - nośność charakterystyczna kotwi na ściskanie lub rozciąganie wyznaczona na podstawie badań;

gs = 1,25 - częściowy współczynnik bezpieczeństwa dla kotwy.

Liczba kotwi nie powinna być mniejsza niż 4 sztuki/1m2 ściany.

Wzdłuż wszystkich krawędzi swobodnych warstwy zewnętrznej (wokół otworów, przy narożu budynku, wzdłuż

krawędzi przy poziomej przerwie dylatacyjnej) przewidzieć należy kotwie dodatkowe w liczbie nie mniejszej niż

trzy sztuki na metr krawędzi ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że problem lezy w niechęci ekip do pracy :evil: . Po prostu nie chce im się stawiać

trójwarstwowej bo to niby 2x więcej murowania.

Oczywiście mile widziane sa kotwy z nierdzewki, ale i zwykły ocynk wytrzyma naprawdę

wiele lat. Nie wierzę że prawidłowo wykonana ściana 3W jest w stanie się "sama z siebie"

rozwarstwić :o . Popatrz na to jak budują za nasza zachodnią granicą.

Może spróbuj pogadać z jakąś ekipą która budowała ściany 3W, a nie z taka która widziała

jak takie budowali.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy już jakieś konkrety - minimum 4 kotwy na metr kwadratowy powierzchni ściany, a przy krawędziach ścian - minimum 3 kotwy ma metr długości krawędzi.

 

Swoją drogą - czy można kupić gotowe, dobrej jakości kotwy z nierdzewki - czy tylko pozostaje "giąć" je z odpowiedniego drutu na budowie?

 

Cypek - te Twoje kotwy są wykonane po prostu z drutu ze stali H5M, czy też z jakiegoś innego >ustrojstwa< niż drut? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cypek - te Twoje kotwy są wykonane po prostu z drutu ze stali H5M, czy też z jakiegoś innego >ustrojstwa< niż drut? :)

 

Pytanie nie do mnie ale tez odpiszę - a co! ;)

Kotwy gotowe wychodziły dość drogo, więc postawiłem na rzemieślnika. poszukałem firmy

produkującej wyroby z nierdzewki. Pokazałem im kotwy wykorzystywane w technologii ytong

do kotwienia ścian działowych (budynek stawiany nie na zaprawie a na kleju - więc grubość

kotew była istotna). Panowie podumali i wyprodukowali mi kotwy wedle zamówienia - a tym

bardziej że z kotew gotowych nie mogłem znaleźć niczego do ocieplenia grubszego niż 12 cm.

Teraz już jest rochę lepiej na rynku, niemniej jednak polecam poszukac alternatyw. Zdjęcia

tych kotew u mnie wykorzystanych sa gdzies w dzienniku budowy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad 2 lata temu stawiane sciany 3warstw. Nic sie zlego nie dzieje.

Laczylem drutem 4.5 mm ocynk wyginanym na budowie ( najtansze rozwiazanie).

Cynkowac stal nierdzewna to jest mistrzostwo swiata. Zajrzyj do pralki (beben) jak koroduje nierdzewka. :)

Nie ma czegos takiego jak stal nierdzewna - są stale trudno rdzewiejące a to różnica :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda kondygnacja powinna być zakończona wieńcem.Mam tu na myśli zarówno ścianę wewnętrzną jak i zewnętrzną.Między obydwoma wieńcami muszą być oczywiście kotwy no i ocieplenie.Ten szczegół jest gwarancją, że ściany się nie "rozejdą".Oczywiście jest to pracochłonna sprawa, stąd niechęć wykonawców do takiego rozwiązania(wiem, bo osobiście to wykonywałem).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda kondygnacja powinna być zakończona wieńcem.Mam tu na myśli zarówno ścianę wewnętrzną jak i zewnętrzną.Między obydwoma wieńcami muszą być oczywiście kotwy no i ocieplenie.Ten szczegół jest gwarancją, że ściany się nie "rozejdą".Oczywiście jest to pracochłonna sprawa, stąd niechęć wykonawców do takiego rozwiązania(wiem, bo osobiście to wykonywałem).

 

Mistrzu a zrób wieniec w ścianie osłonowej z klinkieru pomiędzy kondygnacjami.......chyba,że taki na 6 cm szerokości :wink: i jeden pręt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda kondygnacja powinna być zakończona wieńcem.Mam tu na myśli zarówno ścianę wewnętrzną jak i zewnętrzną.Między obydwoma wieńcami muszą być oczywiście kotwy no i ocieplenie.Ten szczegół jest gwarancją, że ściany się nie "rozejdą".Oczywiście jest to pracochłonna sprawa, stąd niechęć wykonawców do takiego rozwiązania(wiem, bo osobiście to wykonywałem).

 

Mistrzu a zrób wieniec w ścianie osłonowej z klinkieru pomiędzy kondygnacjami.......chyba,że taki na 6 cm szerokości :wink: i jeden pręt.

Tak, ten pomysl z wiencem w scianie oslonowej to jakies nieporozumienie.Chyba cos Ci sie pomylilo, a moze masz taki projekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...