Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

"Odspajanie się" ściany osłonowej w technologii 3W


Recommended Posts

Owszem mam taki projekt.Widziałem też takie realizacje na budowach.Z wieńcem na mojej ścianie osłonowej nie ma problemu, bo ma grubość 12 cm.Jeśli chodzi o ściany cieńsze, to są "druciane"systemy, które daje się w nadproża i wieńce podczas murowania ściany osłonowej z cegieł.Zamiast kaprysić na takie rozwiązanie,które jest dość upierdliwe w wykonaniu,przyznajcie, że jest naprawdę solidne.Kiedyś robiono to w ten sposób. że płyta stropowa obierała się na obu ścianach,łącząc je ze sobą,ale w ten sposób powstawał MOOOST TERMICZNY.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Mistrzujcie tu mnie,bo się czerwienię :oops: Owszem można by dać same kotwy do osłonówki i pewnie nic by się nie działo(złego).Ja dom wykonuję sam, także mogę się pobawić w takie rozwiązanie,które konstrukcyjnie jest jak najbardziej poprawne, a być może i najlepsze.A od strony praktycznej wygląda to tak, że najpierw ulewam wieniec na ścianie oslonowej z wystającymi kotwami, a potem zabieram się za płytę stropową z wieńcem.Zauważcie, że wienieć zewnętrzny pełni tu rolę szalunku, do którego dokładam jeszcze styropian, jako ocieplenie.Przez takie zwieńczenie ścian mam gwarancję stałości konstrukcji, mniej się przejmuję kotwami, które daję rzadziej, zwracając tylko uwagę by dać ich więcej przy otworach.

I nie nazwałbym Leon tego "odstawianiem cyrków".Po prostu to tylko solidna robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zauważcie, że wienieć zewnętrzny pełni tu rolę szalunku, do którego dokładam jeszcze styropian, jako ocieplenie.Przez takie zwieńczenie ścian mam gwarancję stałości konstrukcji, mniej się przejmuję kotwami, które daję rzadziej, zwracając tylko uwagę by dać ich więcej przy otworach.

I nie nazwałbym Leon tego "odstawianiem cyrków".Po prostu to tylko solidna robota.

KonAn

mozesz osłonówke podciagnac jeszcze 3 warstwy cegły w góre dać styropian i wylać płyte z wieńcem ...

po co komplikujesz sobie zycie ? kiedy mozna prościej i z szalunkiem z cegieł ... i tez solidnie

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda Brzoza myślałem o tym, ale myślę, że ideałem jest umiejscowienie dwóch wieńców na jednym poziomie i połączenie ich kotwami.W Twojej wersji osłonówka byłaby bez wieńca, czy dałbyś go wyżej?To o czym piszesz być może zastosuję jak zaleję strop nad parterem (na razie mam piwnicę), a wieniec na osłonówce dam dopiero na wyskości końca ściany kolankowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KonAn - w "mojej" wersji osłonówka jest bez wieńca ... ale tak robi wiekszość budujących ...

osłonówka stoi stabilnie na fundamencie, jest skotwiona ze scianą nośna i przyciśnięta scianą poddasza - niemniej spękania osłonówki mogą sie zdażyć zarówno w Twojej, jak i "mojej" wersji ...

wieniec ma na to mniejszy wpływ ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje sciany oslonowe w najwyzszych miejscach - do szczytu mają ponad 7,5 m wysokosci od dwóch lat stoją i nie ma na nich żadnych sladów pekniec, nie mówiąc juz o odspajaniu.

 

Wieniec nie jest potrzebny, chyba, że przekroczymy 8 m wysokości, w blokach mozna byłoby dac wieniec powyżej 2 piętra, ale chyba nikt z nas takich obiektów nie buduje.

 

Nigdy nie słyszałem, aby sie komus sciana "odspoiła", choc czytałem kiedys, że przy scianie 2W w ocieplanym bloku cała warstwa styropianu spadła na dół i była nawet przypadkowe ofiary.

 

Sądze wiec, że możemy spać spokojnie, gdy wybudujemy dom zgodnie ze sztuką - prety ze stali nierdzewnej lub ocynk fi 4 mm w ilosci 4 na 1m2, a wokol otworow okiennych i drzwiowych gesciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...