Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jaka grubosc murów i jakie ocieplenie?


Recommended Posts

Witam,

Jestem nowa na forum. W przyszłym roku chcemy zaczac budowe domu na osiedlu budowanym przez developera. Jednak zdecydowaliśmy kupic od developera jedynie działkę a budować we wlasnym zakresie. Mamy juz konkretny projekt. Niestety mam problem, ponieważ projekt przewiduje zastosowanie pustaka MAX / Poroterm 19 cm i ocieplenie 12 cm. Biorąc pod uwagę grubość ścian jakie są obecnie stosowane, wydaje mi się że ta grubość w naszym projekcie jest niewystarczająca, żeby wybudować "ciepły" dom, na czym nam zależy (wiadomo, developer zaplanował najtanszą opcję, skalkulował ją, żeby cena nie odstraszała).

 

Mam w związku z tym pytanie:

Czy współczynnik przenikalności ciepła będzie miał lepsze parametry przy zmianie maxa na poroterm? Czy warto inwestowac i zwiększyć grubość scian? Jak napisałam powyżej, zależy nam, zeby dom był ciepły, ale wiadomo, że nie koniecznie z najwyższej półki. Chcemy wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

Dlatego zwracam sie do Was o pomoc.

Czy zmieniając grubość ścian trzeba mieć zgodę projektanta? Czy to są juz zmiany w projekcie?

 

Z góry przepraszam za formułowanie pytań / stwierdzen w sposób mało fachowy i czasem może nieco głupich, ale jestem laikiem póki co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zmieni sie wymiar zewnetrzny budynku to trzeba to zmienić w prokekcie. Opór cieplny warstwy nośnej budynku (maxa, czy tez poro) jest dużo mniejszy od oporu styropianu dlatego łatwiej i pewnie dużo taniej jest zwiększyć grubość izolacji, a mur zrobic z mat. taniego i sprawdzonego czyli poczciwego MAX-a. O ile dobrze pamietam to U przy MAx 19 i 12 styro wychodzi cos koło 0.27 a przy 15 styro 0.23 W/m2K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaks się oblicza to U? Jaka jest różnica przy eksploatacji budynku jeśli budynek ma 0,27 lub 0,23? Czy będą to duże oszczędności energii?

 

Zastanawia mnie jedno, skoro MAX 19 + styropian 12 to dobre polaczenie, to dlaczego sporo ludzi wybiera opcje grubszych murów, wybierają porotetmy, ściany 3 Warstwowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam i ja kilka słów w temacie. Jeśli w ogóle mówimy o Porothermie to zdecydowanie następująca konfiguracja dla ściany dwuwarstwowej: na ściany nośne Porotherm30 natomiast do środka na działowe Porotherm25. Dodatkowo w temacie ocieplenia ścian - najbardziej wyważoną do P30 jest grubość styropianu 12cm. Absolutnie nie ma sensu dodawać większej, bo nie zmienia to w znaczący sposób właściwości cieplnych murów a tylko prowadzi do niekorzystnych zjawisk na styku ocieplenia z murem, gdzie trudności w odprowadzeniu na zewnątrz ma para wodna. Jeśli już ktoś chce "oszczędzać" to do P25 można dać 14 styropianu, ale różnica cenowa w opcji 1) cały dom z P25+14 lub 2) nośne P30+12, środek P25 to dla domu parter z poddaszem użytk. 160m2 netto - około 2000-3000zł. licząc materiał i robociznę. Proszę sobie zadać pytanie czy warto?

H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez sciany tracone jest dwadziescia kilka procent ciepła traconego przez wszystkie przegrody. dla scian warstwowych wymagane jest U=0,3W/m2K, dla jednych to wystarcza inni daza do 0,2 i jeszcze niżej. Co to oznacza w praktyce, ano jeżeli zamiast 0,27 dokjdziemy do 0.23 pow. scian zewnętrznych ma ok 120 m2 i srednia temp. w okresie grzewczym wynosi ok. 1C to straty ciepła zmaleją z 648 W do 552 W, a wiec o 96 W. Tak więc w ciągu sezonu grzewczego musimy dostarczycv o ok. 230kWh energii wiecej. Zaoszczedzimy przy ogrzewaniu gazowym ok. 27m3 gazu. Czy warto ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubik, a jakie U ma proponowane przez ciebie rozwiązanie przy zastosowaniu porothermu? Chciałabym porównać z danymi podanymi przez Jeżyka, gdzie podaje współczynnik U przy zastosowaniu Maxa + styropian.

 

Dla przykładu kombinacja Porotherm25 + styropian PS-E FS15 14cm to współczynnik przenikania ciepła na poziomie U=0,23W/m2K. Przestrzegam Cię jednak przed przykładaniem zbyt dużej wagi do współczynników i tego typu wyliczeń opartych na PN. Praktyka mówi o wiele więcej i podsuwa optymalne rozwiązania. Polecam Ci, jeśli to początek przygody z budowaniem własnego domu - rozmowy z wykonawcami i czytanie prasy fachowej (np. w EMPIKU dostaniesz wiele wydawnictw przystępnie traktujących o wszystkim co Cię interesuje na tym etapie - polecam takie wydawnictwo Dom w cenie mieszkania czy coś takiego - biała okładka z czerwonym domem, dosyć grube i jakieś grosze kosztujące. Naprawdę możesz się wiele z niego dowiedzieć o technologiach i praktyce z nimi związanej). Oczywiście wszystko, co usłyszysz wyważaj i zwracaj baczną uwagę czy ktos nie chce czasem reklamować jakiegoś produktu pod przykrywką fachowej porady.

 

Ale wracając do tematu - podana przez Ciebie kombinacja dla Maxa jest popularna, ale w moim odczuciu niewystarczająca na ściany nośne. Wyliczenia są wyliczeniami ale dla uzyskania optymalnego rozwiązania zastosuj kombinację nieco lepszą. Z drugiej strony, jak zapewne wiesz przez ściany przechodzi około 20% ciepła więc tak naprawdę zbytnie przykładanie wagi do tego problemu nie jest właściwe - musisz to rozpatrywać w korelacji z oknami jakie bedziesz miała, systemem wentylacji, dachem itd. To są właśnie miejsca, gdzie ucieka najwięcej ciepła - nie ściany, których problem z przenikalnością cieplną urósł do miana głównego problemu w rozważaniach przy budowie domu.

 

I jeszcze coś, jeśli chodzi o projekt to sama technologia czy będzie Porotherm, czy Max czy inny materiał nie ma to znaczenia. Sprawy związane z ewentualnymi obliczeniami konstrukcyjnymi zostaw architektowi, który będzie dokonywał adaptacji - on zadba o to by wszystko grało i było odpowiednio zestawione.

H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem maxa stawia się na 29 lub mniejszego na 25cm. Układ otworów narzuca takie rozwiązanie. Chodzi właśnie o izolację termiczną.

 

pozdrawiam

Aga

 

 

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości z wymiarami MAXa to może być on w dwóch wersjach: 288x188x188 lub 288x188x220. I oczywiście w trzech klasach 10, 15, 20 :)

H.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzis doczytałam się jeszcze zagadnień dotyczacych występowania tzw. punktu rosy.

Czy można przewidzieć / wyliczyć gdzie będzie występował punkt rosy przy zastosowaniu określonej grubości pustaka i styropianu?

Podobno gdy punkt rosy wystapi pomiędzy murem a ociepleniem, może powstać grzyb. Czy jest możliwe powstanie punktu rosy w styropianie?

Czy ktoś może mi wyjaśnić ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na działowe Porotherm25.

Chyba raczej nośe wewnętrzne....

 

 

 

Dodatkowo w temacie ocieplenia ścian - najbardziej wyważoną do P30 jest grubość styropianu 12cm. Absolutnie nie ma sensu dodawać większej, bo nie zmienia to w znaczący sposób właściwości cieplnych murów a tylko prowadzi do niekorzystnych zjawisk na styku ocieplenia z murem, gdzie trudności w odprowadzeniu na zewnątrz ma para wodna.

H.

Możesz mi to wyjaśnić podpierając się fizyką budowli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczytałem się ostatnio sporo o domach pasywnych lub trzylitrowych. W takich domach standardem jest 25cm styropianu w scianach i podłodze i 35 cm wełny w suficie czy dachu. Ja zdecydowałem się jeśli chodzi o ściany na porotherm + 20cm styropianu. Buduję na wiosnę. Znam argumenty typu tylko 20% przez ściany, 15 cm styropianu to maks, bo potem już nie ma znaczenia grubość izolacji itd. To do mnie jakoś nie przemawia. Ściany będę stawiał tylko raz, domek jest niewielki (110m2 parter bez piwnic i z nieużytkowym poddaszem) dam więc taką grubość styropianu (min 20 cm) na jaką znajdę najdłuższy kołek do mocowania. A własnie, jaki jest rozmiar najdłuższych kołków do mocowania styropianu? Argument punktu rosy jest bardzo ważny i warto sie z tym zwrócić do architekta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...