Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Nareszcie jest trzeźwo myślący inwestor!!!

Zobacz może "dom samowystarczalny". Mam zamiar budować właśnie coś takiego. Uważam, że jak najbardziej - jest to możliwe. Nie wkracza w obszar "cudów".

Czeka nas trudna droga. Trzeba będzie dorobić się indywidualnie robionego projektu. Przy samej budowie też przewiduję, że ekipy "na krok" odstąpić nie będzie można, bo zrobią "tak jak się robiło zawsze"

Nie przejmuj się. Damy radę. Mew też nie każdy stawia, "no bo kiedy to się zwróci i czy warto?"

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2006 roku zacznie się sporo dziac w temacie budownictwa energooszczędnego. Zmienią sie wymagania dla nowoprojektowanych budynków.

Coś dla nowicjuszy

http://www.domprzyjazny.pl/broszurka_dom_energo.pdf

i dla zaawansowanych

http://www.cieplej.pl/Zawodowcy/1094633562.shtml

http://www.cieplej.pl/oferta-cieplej/

http://www.cieplej.pl/oferta-cieplej/?page=domki

i dla poliglotów

http://www.passiv.de

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPRAWA WYGLADA TAK-jesli chcesz dom 3 litrowy to na 150 m2 wlozysz 70-100 kpln(POMPY CIEPLA REKUPERATOR SOLARY UKLAD WLASCIWY CO I SANITARNY(WODA DO SPLUCZEK Z WLASNEGO ZRODLA) I INNE +ROBOTA) wiec musisz miec duzo kasy a aby to sie zwrocilo... sam sobie odpowiedz... wracajac jak masz kase to chyba powinno cie stac na utrzymanie domu jesli w starych technologiach jest w tej chwili ponad 95 % domow i ludzie (ROZNI) w nich mieszkaja,ogrzewaja itd.

 

 

POPRAW TYL;KO MAKSYMALNIE WSPOLCZYNNIKI UCIECZKI CIEPLA WZGLEDEM TYCH ZAPISANYCH W PROJEKCIE-DOBRA IZOLACJA SCIAN DACHU ,ROLETY ZEWNETRZNE ZESPOLLOONE Z OKNAMI(TEDY NAJWIECEJ TRACIMY) I WYBIERZ PROJEKT W KSZTALCIE PROSOKATU LUB KWADRATU, DACH DWUSPADOWY BEZ ERKLI ,WYKUSZY BEZ UDZIWNIEN ABY BYLO JAK NAJMNIEJ MIEJSCA DO POPELNIENIA BLEDU W BUDOWIE I POWSTANIA NIPOTZREBNYCH MOSTKOW TERMICZNYCH

 

 

WYDASZ MNIEJ NA OGRZEWANIE NIZ W BLOKOWISKU A CENY TAM SA KOSZMARNE ZA MCZNE UTRZYMANIE-PRZYNAJMNIEJ U NAS.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPOPLAW CHYBA NIE DO KONCA ZROZUMIALES MOJ POST I NIE MUSISZ MNIE ATAKOWAC BO JESTEM PO TWOJEJ STRONIE...

 

 

ILE CI WYCENILI REKUPERACJE I NA ILE M2 DOMU POMYSL O ROLETACH ZEWNETRZNYCH ALE ZESPOLONYCH Z OKNEM TZW NADSTAWNYCH MOGE ZROBIC CI KALKULACJE-ZAJMUJE SIE TYM I INNYMI http://WWW.ROLETYHORYZONT.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wiadomo jakie będą te wymagania?

 

Jeszcze do końca niewiadomo.

 

O czym mówi dyrektywa unijna 2002/91/EC?

Zobowiązuje ona wszystkie kraje członkowskie do poprawy jakości energetycznej budynków poprzez egzekwowanie obowiązku posiadania przez budynki świadectw energetycznych oraz narzuca obowiązek kontroli energetycznej instalacji grzewczo-klimatyzacyjnych. Ponadto projektant budynku będzie zobowiązany do projektowania systemów wykorzystujących niekonwencjonalne źródła energii, między innymi kolektory słoneczne. Świadectwa te będą wydawane już od 2006 roku, ale od 2009 ich posiadanie będzie obowiązkowe. Brak takiego certyfikatu będzie uniemożliwiał oddanie nowego budynku do użytkowania, a w przypadku budynków już istniejących nie będzie można ich sprzedać lub wynająć. Zmiany te powinny wpłynąć na zwiększone wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł energii, gdyż ocena energetyczna budynku ma dotyczyć m.in. stopnia wykorzystania źródeł energii odnawial

 

http://cieplej.pl/Budownictwo_energooszczedne/1074175833.shtml

 

-Zmienią się wymagania w prawie budowlanym.

Nie wystarczą bardzo ogólnie opisane parametry przegród.

Będą wymagania odnośnie zapotrzebowania na ciepło dla budynku określone dla 1m2 powierzchni.

-W końcu zniknie temat ścian jednowarstwowych :lol:

-Zacznie sią stosować: dla ściany - np. 20 cm styropianu, poddasza - 30 cm wełny, okna U poniżej 1

-Rekuperatory staną się normą.

 

-Energia w jak największym stopniu ma być pozyskiwana ze źródeł odnawialnych (biopaliwa, energia słoneczna).

-Źródła ciepła (kotły) mają mieć wysoką wydajność.

 

A dla zdopingowania budujących do uzyskania jak najlepszych parametrów budynków, będzie wystawiane świadectwo energetyczne.

W świadectwie tym będzie określona klasa energetyczna budynku określacjąca zużycie energii na cele bytowe.

Ocena energetyczna będzie miała bezpośredni wpływ na wartość rynkową nieruchomości (będą znane koszty eksploatacyjne).

http://www.domprzyjazny.pl/ocena_energetyczna.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie tego:

Artykuł 10

Niezależni eksperci

 

Kraje członkowskie powinny zadbać o to, żeby certyfikaty budynków, opisy zalecanych prac i inspekcja kotłów i systemów klimatyzacji były przeprowadzane w sposób niezależny przez wykwalifikowanych/lub akredytowanych ekspertów, którzy działają jako niezależne firmy lub zatrudnieni są przez instytucje państwowe lub prywatne.

 

Przepisy mają być wdrażane w 2006, czy ktoś ma jakieś info odnośnie wymagań dla w/w ekspertów (szkolenia,certyfikaty, staż)? Kto to miałby być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co tu dużo się zastanawiać! :D

Przecież wiadomo, że nośniki energii systematycznie drożeją, a i przybywa odbiorników tejże energii głównie elektrycznej. Żeby mieć spokojny sen za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat ( nie liczmy na lepsze emerytury, na pewno będzie mniejszy procent w stosunku do składek ZUS niż jest to dzisiaj) trzeba już teraz najkorzystniej w czasie budowy pomyśleć o dobrej izolacji i wentylacji najlepiej z odzyskiem ciepła. Dobrze jest też oprócz rolet zamontować okiennice z grubą izolacją, okna z potrójną szybą i jeśli to możliwe to z szeroką ramą wielokomorową z pianką PUR. Piec CO na wszystko, bo jeśli zabraknie lub zdrożeje jedno z paliw to łatwiej jest przejść na inne. Jeśli potanieją kolektory słoneczne to i je zamontować przynajmniej na CWU. W miarę możliwości nie rezygnować z awaryjnego ogrzewania bez użycia prądu, bo skąd wiesz, że zawsze on będzie?. :roll: Zwłaszcza na wsiach ( ostatnie wichury). Jeszcze coś znalazło by się aby uchronić się przed zawirowaniami gospodarczymi i politycznymi (bo jak popstrykają się nasi politycy z sąsiadem i ten zakręci z powodów politycznych gaz i ropę? Po co się uzależniać całkowicie od innych?. I tak już jesteśmy uzależnieni wystarczająco! Więc zostawmy sobie małą furtkę na niezależność w ekstremalnych warunkach! :wink:

Pozdro.

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... trzeba już teraz najkorzystniej w czasie budowy pomyśleć o dobrej izolacji i wentylacji najlepiej z odzyskiem ciepła. ... W miarę możliwości nie rezygnować z awaryjnego ogrzewania bez użycia prądu, bo skąd wiesz, że zawsze on będzie?

 

Rekuperator bez prądu nie bardzo pociągnie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Co zrobisz zimą ? otworzysz okna ?

Chyba po to takze sa? Bo jesli nie to idac dalej......

skoro okna sa miejscem gdzie ucieka nam najwiecej to po co nam okna? Nie sluza do wietrzenia, osiwetlac wnetrze moga zarowki elektrooszczedne lub po prostu luczywo czy pochodnia ;)

 

Źle mnie zrozumiałeś jareko, była mowa o braku zapasowej zwykłej wentylacji, a jedynie rekuperator potrzebujący prądu.

Wcześniej napisałem -... trzeba już teraz najkorzystniej w czasie budowy pomyśleć o dobrej izolacji i wentylacji najlepiej z odzyskiem ciepła. ... W miarę możliwości nie rezygnować z awaryjnego ogrzewania bez użycia prądu, bo skąd wiesz, że zawsze on będzie?

Nie chodziło mi o okna tylko o to jak nie masz żadnej wentylacji w domu to nie ma wymiany powietrza poprzez grawitację i same nawiewniki na nic się nie zdają, chyba że, otworzysz drzwi wewnętrzne i zrobisz przeciąg przez dom poprzez nawiewniki żeby za dużo nie wywiało ciepła. A swoją drogą dobrze jest otworzyć od czasu do czasu okienka :lol: :wink: Przeczytaj raz jeszcze mój ostatni główny post!

PS. A skąd ja wiedziałem, ze pisząc o tych oknach, zostanę źle zrozumiany? :o :wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy projekt takiego domu o jakim czytam w tym wątku powstał ok. 10 lat temu. A powstał w kooperacji kilku firm i instytucji min. Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Projekt realizowany był przez znanych specjalistów, którzy wielokrotnie wypowiadali się na łamach Muratora na temat domów bardzo energooszczędnych. W tamtym czasie KAPE była prekursorem propagowania min. takich urządzeń jak centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, potocznie zwana - reku.

Wtedy jak pokazałem taki projekt wykonawcy, aby mi zbudował taki dom to powiedział mi, że nigdy nie widział aby ktoś w taki sposób docieplał dom(szkoda kasy!), i stosował jakieś urządzenia(reku,solar,podział wody zużytej na brudną i szarą).

Także nie zgodzę się z opinią na początku tego wątku, że w Polsce nie buduje się domów energooszczędnych (małolitrażowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem ten link co przesłał go statek, tzn. http://cieplej.pl/Budownictwo_energooszczedne/1074175833.shtml - wynika z niego że jeśli idzie o budynki już istniejące to do spełnienia nowych standardów trzeba będzie doprowadzić budynki o pow. uzytkowej 1000 m2 - mi to nie grozi :)

statek - czyżbyś miał jakieś uczulenie na sciany 1-warstwowe ?

 

hej - Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jeśli braknie prądu na dłużej to mieć zwykłą wentylację w rezerwie. Co zrobisz zimą ? otworzysz okna ?

 

Majgeniuszu! Chcesz siedzieć zimą przez kilka dni w domu bez prądu?

Wtakim razie zadbaj dodatkowo awaryjne zasilanie (generator z automatyką). W przeciwnym wypadku musisz się pogodzić z tym, że:

 

- rozmrozi Ci się lodówka

- pewnie zgłupieje Twój piec CO

- dom będzie wydany na pastwę złodziei z uwagi na unieruchomiony system alarmowy

- będziesz miał problemy z automatami w bramach

- dopadnie Cie syndrom depresji telewidza, któremu zepsuł się odbiornik TV

- zużyjesz masę świec na potrzeby oświetlenia

- nie będziesz mógł przeglądać forum muratora

- ...

 

wietrzenie przez otwarcie okien to najmniejsza dolegliwość jak widać :roll:

 

Robienie kosztownych instalacji na zasadzie "a może się kiedyś przyda?" mija się z celem.

 

Pozdrawiam,

 

Sunao

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem ile kosztuje 1 litr oleju opałowego, bo ogrzewam gazem, ale mój dom w pierwszym sezonie grzewczym kosztował mnie 10 zł / m2, czyli pewnie nie wiecej niż 5 litrów. A, spaliłem przy tym ponadto z 1-1,5m3 drewna w kominku, tak dla relaksu :D

I budowany był z typowych materiałów nie-kosmicznych, kupowanych w kilku najbliższych składach budowlanych, czasem jakieś gniazdka w castoeramie, leroy merlin, ikea itp. wiecej sklepów nie pamiętam, za wszystkie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...