Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to ładnie każdy ma inne wyniki, więc na przyszłośc dyskusje na temat wilgotności w domu sa bezsensowane, bo jak widać wachania sa w dziesiatkach procentów.

Niestety chyba masz rację. Są one bardzo niedokładne. Najlepiej pożyczyć na kilka dni a najlepiej tygodni jakiś wzorzec i porównać wskazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedwczoraj wieczorem robilem termowizje domu, fakt ze warunki nie byly najlepsze,, ale juz pewne rzeczy mozna zaobserwowac:

-ściany sa dokladnie zaizolowane

-montaż okien tez poprawny, kilka miejsc jest do lekkiej poprawki, trzeba doregulowac dwa skrzydła

-najsłabszym punktem sa drzwi zewnetrzne, a dokladnie ich ościeże, samo skrzydło jest dobre, nawet bardzo

-na stropie musze dokladniej poprzkladać węłne w okolicach kilku krokiew i do izolować polmetrowy odcinek wentylacji, przy pinkcie wymiany filtra

-fabryczna izolacja wymiennika Bartosz jest bardzo dobra

-drugim słabym punktem jest ryra odpowietrzająca od kanalizacji, musze ja do izolować

- co do szczegółów to potrzebuje kilku dni na interpretacje zdjęć wnetrza, a dokladnie to łączenia podłogi ze ściana i narozników, musze się dowiedzieć jakie wartości są uznawane za dobre a jakie za złe?

Może macie swoje zdjęcia termowizyjne i możecie sie podzielić informacjami.

Po poprawkach zamierzam jeszce raz zrobić termowizje ale wtedy mam nadzieje będą juz mrozy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narozniki z zalozenia sa be..., polaczenie sciany i podlogi na parterze to akurat proste o ile podloga jest na wysokosci sciany zewnetrznej a nie fundamentow.

Ja mam podlogi parteru powyzej fundamentow, ok. 10cm styropianu jest powyzej lini fundamentu (juz na scianie zewnetrznej) i dopiero wylewki poszly wiec raczej mostek istotny tam nie wystepuje. Gorzej z ietrem bo strop z wiencem "wychodza" przeciez az na zenetrz -to jest dosyc newralgiczny punkt. Co prawda na wieniec dalem dodatkowo 10cm styro - jako szalunek posluzyl no i normalne ocieplenie elewacji 20cm styro co daje w sumie 30cm grubosci, wydaje sie OK.

 

@Serwis24, pianka powinna wystarczyc, styropianu dokladnie nie upchniesz a pianka "wejdzie" wszedzie chyba ze musi przenosic jakies obciazenia.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narozniki z zalozenia sa be..., polaczenie sciany i podlogi na parterze to akurat proste o ile podloga jest na wysokosci sciany zewnetrznej a nie fundamentow....

Proste tojest w teorii u mnie w dwóch miejscach jest punktowy mostek, w narozniku okien balkonowych, wynika to moim zdaniem z punktowego niedokładnego przylegania styropianu na podłodze, jest tam spora szpara więc jeszcze potraktuje ja pianka. Od zewnatrz raczej jest ok ponieważ wszystkie fotki z zewnatrz pokazuja że dom jest jak termos. Zastanawiam się i chyba dodam jeszce 10cm styropianu na fundament, ale tylko na głębokość 50cm bo jak widac po zdjęciach jest małe osłabienie izolacji w miejscu łączenia styropianu fundamentu i sciany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z analogowych mam taki sam. Ale mam jeszcze osuszacz powietrza master DH 720 , który też mierzy wilgotność. I tu dopiero się zaczyna bo

analogowy 50% - osuszacz 80%,

analogowy <20% - osuszacz 45%

 

witaj,

 

analogowe wilgotnościomierze mają tą zaletę że można je wyregulować. Należy namoczony ręcznik w wodzie i zawinąć w nim higrometr analogowy. Pozostawić na dwie godziny następnie sprawdzić wskazania. Dobrze wyjustowany higrometr powinien wskazywać ok. 98% wilgotności, jeżeli wskazanie są inne należy wyregulować śrubką, która znajduje w tylnej części urządzenia.

Pozdrawiam

janek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin Cetera przy jakich temperaturach robiłeś termowizję ?

Piwopijca pianka dobra na wszystko :) pozdr adam

Tak jak wspominałem nie były to warunki idealne bo na dworzu było +6, ale chciałem zrobić wstępna termowizję bo miałem akurat dostęp do kamery, za dwa tygodnie zrobię jeszce raz wtedy mam nadzieję będzie mróz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,

 

analogowe wilgotnościomierze mają tą zaletę że można je wyregulować. Należy namoczony ręcznik w wodzie i zawinąć w nim higrometr analogowy. Pozostawić na dwie godziny następnie sprawdzić wskazania. Dobrze wyjustowany higrometr powinien wskazywać ok. 98% wilgotności, jeżeli wskazanie są inne należy wyregulować śrubką, która znajduje w tylnej części urządzenia.

Pozdrawiam

janek

 

No cóż chętnie bym sobie ten wilgotnościomierz podregulował, ale niestety śrubki tam nie ma. Spiralka pomiarowa jest przyklejona :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Prześledziłem wpływ wielkości okien na bilans domu, próbując je zoptymalizować w zależności od strony świata. Co prawda niewiele mogę tu zrobić ( wpływ żony ), ale zawsze można powalczyć o każde pół metra ;-)

 

Wziąłem pod uwagę takie parametry jak: U-szyby i ramy, G-szyby, kierunek świata, powierzchnia, zacienienie od dachu w każdym miesiącu, średnia ilość energii słonecznej w danym miesiącu padającej na pionową powierzchnię.

W ten sposób policzyłem straty i zyski.

 

Teraz zwiększając, bądź zmniejszając teoretycznie okno sprawdzałem wynik bilansu budynku.

Wnioski ogólne są następujące dla okien stosunkowo dużych ( witryn ):

Strona południowo-wschodnia – zmiana wielkości okna na większe lekko pogarsza bilans.

Strona południowo-zachodnia – zwiększenie wielkości okna praktycznie nie wpływa na bilans, bądź go lekko poprawia ( zależy od stosunku powierzchni ramy okna do szyby ) .

Strona północno-zachodnia – pogarsza bilans już w sposób widoczny.

2,7 m2 okna = 8% całego bilansu.

Od strony płn-wsch nie planuję okien.

Okna dachowe pochylenie 35 st. - strona płd-wsch. i płd-zach. – zwiększenie powierzchni okien = poprawa bilansu.

Należy też pamiętać o potencjalnych kłopotach przegrzania pomieszczeń latem, np. zewnętrzne markizy, bądź rolety.

 

Warto stosować Fixy oraz okna o możliwie największym stosunku połaci szyby do powierzchni ramy.

 

Wszystkie te prawidłowości są pewnie wielu z Was dobrze znane, ale chciałem tu je jeszcze raz zebrać i przypomnieć.

 

Badany, obliczeniowy współczynnik okien ( dla szyby U=0,6, G=0,65 ):

Duże okna tarasowe ( witryny ) U=0,82

Okna małe ( 1,5x1,15 ) U=0,86

Okna dachowe U=0,95

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja moge się do tych obliczeń ustosunkować po prawie już miesięcznym mieszkaniu w domu.

jedna ściana jest 25 stopni odchylowana na wschód od kierunku południowego

http://lh6.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TNVEHJ5AABI/AAAAAAAAIa4/ovmyA9Hl5YQ/termowizja%20sciana%20pd-wsch.jpg

dwa okna 150x200cm po prawej sa w pokojach o powierzchni 14m^2, oba są nieogrzewane.

Skrajny tylko nagrzewa się od nadmuchu WM kiedy pali się w kominku i od słońca, temp w nim jest z reguły 20-21 stopni. Wystarczy jeden słoneczny dzień żeby się nagrzał do

23. drzwi w nim są zamnknięte.

Pokój srodkowy nagrzewa się również tylkood nawiewu WM i od słońca, ale w wiekszej mierze bo słońce pada na ścianki działowe z silki które są ciemnoszare i bordowe (a nie białe jak w skrajnym), nagrzewanie po dniu slonecznym jest duże. Ponadto nagrzewa się narożnik i część ściany działowej która sąsiaduje z kominkiem w salonie

http://lh5.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TNVHpEqH1WI/AAAAAAAAIbI/S6U1uJS6h8U/termowizja%20pok%20jon%20naroznik.jpg

drzwi do pokoju są zawsze otwarte a temperatura średnio 21-22, ale przy słonecznym dniu 23-24.

Najwieksze okno 230x300cm jest w salonie, który posiada również okna 230x300 i 230x100cm od strony pd-zach (25 stopni odchylona na pd od kierunku zachodniego)

http://lh6.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TNVJF3TtOCI/AAAAAAAAIbY/Fxv2g0J9SLU/termowizja%20sciana%20pd-zach.jpg

więc w salonie w pogodny dzień o tej porze roku mam słońce od wschodu do zachodu, przez co przy temperaturze na zewnątrz okolo 5 stopni pokój z kuchnia spokojnie nagrzewa sie do 24 stopni i wtedy zasłaniam żaluzje. Podłoga z paneli ładnie się nagrzewa w kuchni to samo, gościom ciągle się wydaje że mam włączona podłogówkę, a tak nie jest. Po takim słonecznym dniu spokojnie jeden a czasami nawet dwa dni nie rozpalamy w kominku. w którym i tak palimy bardzo mało 2-3 drewienka na dobę.

temperatura w części dziennej z reguły jest 23 stopnie. Wentylacja w dzień pracuje na 60%, a w nocy na 35-40%.

mam jeszcze dwa okna od strony pd-wsch (25 stopni odchylona na wschód od kierunku pn)

http://lh3.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TNVLMe8EfMI/AAAAAAAAIbo/ZwM3WNZ2pac/termowizja%20sciana%20pn-wsch.jpg

gdzie okno 150x200 jest w sypialni, a 150x50 w łazience.

W obu pomieszczeniach nie ma zysków od słońca w tym okresie roku. Łazienka to jedyne pomieszczenie gdzie działa podłogówka, jest ustawiona 24h/dobę (nadal mam prąd budowlany) na 5-tkę co wg opisu z instrukcji oznacza 20 stopni (Jeśli termostat działa tylko na czujniku podłogowym, to • temperatura będzie wyświetlana w skali 1-10 co odpowiada

skali 5-35 °C (5+50*0,3=20)), i jest w niej bardzo przyjemnie. W sypialnie jest około 21,5 stopnia w dzień a po nocy 22,5, bo śpią w niej 3-os (my i synek)

Po miesiącu mieszkania jestem zdania że duże przeszklenia jakie mam działają na plus i to bardzo. Jeśli tylko widze że dzień będzie słoneczny w kominku pali się max 1-2h i wygaszam, wentylcje zwiekszam czasami do 100% wymiany.

 

dodam tylko że okna mają szklenie U=0,5, a dwie witryny U=0,6, U dla całego okna 0,85-0,9

Edytowane przez Lobo_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że przy kominku zamontowałem wyciąg do WM

http://lh5.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/TNVRyD53XQI/AAAAAAAAIb4/Mqt8MoVm82s/DSC09231-1.JPG,

który ma dwa zadania nagrzewać powietrze nawiewane i przeciwdziałać przegrzewaniu w salonie. Oba te zadania spełnia rewelacyjnie, ponieważ jak napale w kominku to do pozostały pokoi jest nawiewane 24-28 stopni, no i nieprzegrzewa sie salon bo "czapa" goracego powietrza jest zabierana. W taki oto sposób w domu bardzo dobrze zaizolowanym (moim zdaniem), można mieć kominek który pomaga a nie utrudnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

... Po miesiącu mieszkania jestem zdania że duże przeszklenia jakie mam działają na plus i to bardzo....

 

 

 

dzięki, to potwierdzałoby obliczenia.

Niemniej jednak zimą, już niekoniecznie będzie tak ciekawie i trzeba będzie zaprosić więcej gości, coby uzupełnili braki w bilansie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...