Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie może być, aby sztab specjalistów miał mniejsze pojęcie od grupy hobbystów i zapaleńców. :o :lol:

 

Może nie jest tak źle i o ile rozumiem to rekuperacja może być tu rozumiana jako element wtórny do oceny zapotrzebowania na energię i wpływać tylko korzystnie na końcową ocenę. Również PCi traktowana będzie jako urządzenie elektryczne, a jej sprawność ( Zał.2 cz.2 tabela 1. ) wpływając na niższe zapotrzebowanie budynku spowoduje lepszy wyniki w ocenie w stosunku do budynku referencyjnego.

 

Ale czy tak jest ?

Po pobieżnej lekturze projektu ustawy, zwyczajnie nie wiem, czy to dobrze rozumiem :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale całe to rozporządzenie polega na obliczaniu budynku referencyjnego. Brak więc np. rekuperatora w budynku referencyjnym jest jak najbardziej na rękę dla budujacych domy niskoenergetyczne.

W budynku dla którego oblicza się certyfikat straty na wentylacje jeśli ma reku będą znacznie niższe niż w referencyjnym i wtedy certyfikat lepszy będzie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale całe to rozporządzenie polega na obliczaniu budynku referencyjnego. Brak więc np. rekuperatora w budynku referencyjnym jest jak najbardziej na rękę dla budujacych domy niskoenergetyczne.

W budynku dla którego oblicza się certyfikat straty na wentylacje jeśli ma reku będą znacznie niższe niż w referencyjnym i wtedy certyfikat lepszy będzie :wink:

 

Czyli dobrze rozumiem(y) ideę ustawy!

 

Coby nie powiedzieć to obliczenie całości będzie sporym wyzwaniem, doputy nie powstaną programy komputerowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jednak nie wiadomo ( ja nie wiem ), który załącznik i metodykę obliczania stosować do domów jednorodzinnych ?

 

Załącznik 1, gdzie w odniesieniu do par. 2 pkt 11 wyraźnie mowa jest o budynkach wyłącznie do mieszkania, ale nic nie ma mowy np. o PCi.

 

Czy też Załącznik 2, który ogólnie odnosi się do budynków, brakuje par. 13, ale w zamian szczegółowo są podane parametry rozwiązań.

 

... czy jakiś zapis przeoczyłem, który np. pozwalałby stosować tabele z zał. 2 do obliczeń w zał. 1 ?

 

Niemniej jednak pierwsze wnioski z obliczeń będą baaaardzo ciekawe.

Liczę Jezier, że podzielisz się nimi :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - może oddzielny wątek założyć? Troche to jest offtopic.

 

A ja sprawdzę, czy mam kogoś w MI.

 

Tak w dużej mierze to prawda 8)

 

Ale temat jest gorący i chyba jeszcze mało osób zdaje sobie sprawę jak bardzo to nas wszystkich dotyczy; nowe budynki oddawane po wejściu ustawy w życie, kupno-sprzedaż, a może i podatek katastralny.

 

Przyznasz Depi, że temat wiąże się z budynkami energooszczędnymi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - może oddzielny wątek założyć? Troche to jest offtopic.

 

A ja sprawdzę, czy mam kogoś w MI.

Trochę off, ale z nowymi wątkami jest tak, że pierwsze dwie strony pójdą na nic niewnoszącą polemikę "jaka to głupia władza i unia, że nam takie przepisy serwuje". :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznasz Depi, że temat wiąże się z budynkami energooszczędnymi. :)

 

Z samymi budynkami tak sobie. To jest zagadnienie prawno-polityczne, a nie budowlane.

 

Może ukryjemy gdzieś ten wątek, w mało uczęszczanym forum pod odstręczającym tytułem - może nie zleci się zbyt wiela amatorów flejmowych trollingów? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jednak nie wiadomo ( ja nie wiem ), który załącznik i metodykę obliczania stosować do domów jednorodzinnych ?

 

Załącznik 1, gdzie w odniesieniu do par. 2 pkt 11 wyraźnie mowa jest o budynkach wyłącznie do mieszkania, ale nic nie ma mowy np. o PCi.

 

Czy też Załącznik 2, który ogólnie odnosi się do budynków, brakuje par. 13, ale w zamian szczegółowo są podane parametry rozwiązań.

 

... czy jakiś zapis przeoczyłem, który np. pozwalałby stosować tabele z zał. 2 do obliczeń w zał. 1 ?

Dla budynków mieszkalnych nie wyposażonych w instalację chłodzenia, powinno się stosować załącznik nr 1, dla pozostałych załącznik nr 2 (GWC to też system chłodzenia ?).

Ciekawy jest zapis w załączniku nr 1 : "Dla budynków lub lokali mieszkalnych w których w systemie ogrzewania wykorzystuje się energię odnawialną – w budynku referencyjnym należy przyjąć dane dla systemu ogrzewania z kotłami węglowymi."

 

Wyeliminowano paradoks, który był w poprzednich projektach. Oprócz klasy energetycznej wprowadzono też określenie współczynnika EP - łatwo w ten sposób odróżnić budynek energooszczędny od pozostałych.

Generalnie właściciele budynków energooszczędnych nie powinni się bać zaniżenia oceny podczas certyfikacji, chociaż trzeba przyznać, że pewne rozwiązania są w stosunku do innych preferowane, np. drewno jako paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK,

 

zamierzam ochładzać latem budynek za pomocą instalacji PCi, ale bez samej PCi ( kolektor + podłogówka przez dodatkowy wymiennik ), a takiej możliwości w projekcie nie doczytałem :-?

 

I jak to liczyć ?

 

P.S.

Panowie nich ktoś odważny w takim razie założy wątek np. w dziale Prawo i ... zapoda linki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamierzam ochładzać latem budynek za pomocą instalacji PCi, ale bez samej PCi ( kolektor + podłogówka przez dodatkowy wymiennik ), a takiej możliwości w projekcie nie doczytałem :-?

 

I jak to liczyć ?

Zobacz Część 5 Załacznika nr 2 "Procedura obliczania rocznego zapotrzebowania na energię uŜyteczną do ogrzewania i chłodzenia".

Nie zapoznałem się z nią jeszcze szczegółowo, ale sądzę, że przy pomocy tego modelu obliczeniowego można ten temat "ugryźć", ale bez odpowiedniego programu komputerowego nie ma co do tego podchodzić :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiemm czego dotyczą te mniejsze wartości, one chyba oznaczają wytrzymałość bo uwzględnieniu już współ. bezpieczeństwa więc te najmniejsze wartości są już z zapasem podawane.

Ale sprawdz miejsce najbardziej obciążone sobie, czyli miejsce na którym opiera się dach i po jego obu stronach są otwory (nadproża). U mnie wyszedł nacisk ok. 0,15 Mpa a moje szkło ma w tym najniższym 0,38 MPa.

 

Uwazajcie z tymi zalozeniami bo moga byc nieprawdziwe w Waszym przypadku. Np u mnie najwiekszy nacisk jest na wewnetrznej scianie nosnej dodatkowo pocietej otworami wejsciowymi do kuchni etc. ok 162 kN/m czyli 2-krotnie wiecej niz przy scianach.

 

Zaczynajac budowe bylem przekonany ze architekci i konstruktorzy tylko czekaja na wyzwania jakie niesie budowa energooszczednego domu. Mylilem sie :cry: .

Probuje latac jak moge ale niektore mostki wyszly na jaw w trakcie budowy i mojego doksztalcania sie. Niestety w trakcie budowy jest tak duzo tematow ktorych trzeba przypilnowac, ze w pewnym momencie nie kombinuje sie juz zeby mini mostek zlikwidowac tylko zeby poziom posadzki byl na odpowiednim poziomie, dom we wlasciwym miejscu na dzialce a dach nie ciekl.

 

Rola inwestora nie jest wymyslanie i poprawianie rozwiazan konstrukcyjnych :evil: Pozniej pytasz sie w hurtowni o szklo piankowe a patrza na Ciebie jak ufo albo daja szklo w plynie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probuje latac jak moge ale niektore mostki wyszly na jaw w trakcie budowy i mojego doksztalcania sie. Niestety w trakcie budowy jest tak duzo tematow ktorych trzeba przypilnowac, ze w pewnym momencie nie kombinuje sie juz zeby mini mostek zlikwidowac tylko zeby poziom posadzki byl na odpowiednim poziomie, dom we wlasciwym miejscu na dzialce a dach nie ciekl.

 

Święte słowa. Ja juz po prostu wyluzowałem. Tu i uwdzie coś jeszcze uszczknę, ale jak się muruje, to nie ma po prostu czasu. Przy ocieplaniu troche porzeźbię.

 

A propos ocieplania, to taki zonk mi się pojawił:

 

Fundamenty mam ocieplone 10cm. Reszta domu - 20cm. Oznaczać to będzie, że uskok na cokole będzie aż 10cm. Chyba nie będzie to zbyt atrakcyjnie wyglądało? Jak Wy to roziązaliście?

 

Przychodzi mi do głowy dodanie jeszcze 5 cm pod cokołem, ale to mnóstwo kłopotów - nie ma 5cm styropiany, trzeba kupić. Potem skleić i to tak, żeby nie odpadło pod ciężarem płytek.

 

Co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Podoba mi się wersja mpoplawa - z płytami. Od razu mam kwestię opaski z głowy. Tylko jak to zrobić, żeby się nie wykrzywiały, nierówno osiadając?

 

Bo te 8cm to chyba będzie tak sobie - szczególnie, że cokolik raczej niski będzię. To już lepiej chybe wjechać z 20cm jak najniżej. Chyba nic wielkiego się temu domu nie stanie? A może od spodu pojadę płytkami na tym 20cm styropianie - tak na 30cm na przykład? Mmmm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi

to żaden zonk. Raczej standard. :wink:

u nas będzie 8 cm ale nie będzie okładziny z płytek więc tyle zostanie.

 

P.S. Kiedyś się nie ocieplało fundamentów - różnica taka sama.

 

P.P.S. Bardzo ważna jest wysokość tego zagłębienia. Ma to wpływ na odbiór bryły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...