Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dżentelmeni - czy ktoś zna się na tym, co się dzieje w szambie? Czy procesy gnilne itp. tam zachodzą, produkując energię? Może zamiast odzyskiwać z szarej wody te pare watów to nalezy zanurzyć dolne źródło pompy ciepła w kupce?

 

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dżentelmeni - czy ktoś zna się na tym, co się dzieje w szambie? Czy procesy gnilne itp. tam zachodzą, produkując energię? Może zamiast odzyskiwać z szarej wody te pare watów to nalezy zanurzyć dolne źródło pompy ciepła w kupce?

 

:lol:

 

Nie lepiej!

 

w szambie mamy do czynienia z całkiem ciężką pracą drobnoustrojów,

jak je przymrozisz, to wyjadą do cieplejszych krajów :wink:

 

Tym samym nie łączy się kolektorów PCi z przydomowymi oczyszczalniami ścieków. Nie odważyłbym się też pobierać kolektorem tego ciepła z obszaru odpływu do kanalizacji, Bo gdybyś tak zamroził sobie co-nie-co w rurze, to miałbyś niezłe szambo ( ... a gdzie ? ) 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, właśnie zrobiłem obliczenia co do powierzchni jaką musialby mieć zbiornik, rura itp. ze stojącą wodą szarą aby oddać w ciągu doby ciepło do otoczenia czyli wnętrza domu.

Współ. przenikania odniesiony do powierzchni pomierzyłem doświadczalnie na przykładzie rury długości 0,3 m o średnicach fi110 i fi50, z badania wyszło, że współ. `u` mniej więcej wynosi od ok. 0,6 dla fi50 do ok. 1,2 dla fi110 W/m2*K a to oznacza bardzo dużą wymaganą powierzchnię wymiany (ok. 15 m2) aby w ciągu doby schłodziła się woda w ilości ok. 130 l z np. 44 stopni do 20 stopni, ech.

Musialby być jednak wymiennik przepływowy ciecz- ciecz, bo stojący ma niskie przenikanie ciepła :(.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, właśnie zrobiłem obliczenia co do powierzchni jaką musialby mieć zbiornik, rura itp. ze stojącą wodą szarą aby oddać w ciągu doby ciepło do otoczenia czyli wnętrza domu.

Współ. przenikania odniesiony do powierzchni pomierzyłem doświadczalnie na przykładzie rury długości 0,3 m o średnicach fi110 i fi50, z badania wyszło, że współ. `u` mniej więcej wynosi od ok. 0,6 dla fi50 do ok. 1,2 dla fi110 W/m2*K a to oznacza bardzo dużą wymaganą powierzchnię wymiany (ok. 15 m2) aby w ciągu doby schłodziła się woda w ilości ok. 130 l z np. 44 stopni do 20 stopni, ech.

Musialby być jednak wymiennik przepływowy ciecz- ciecz, bo stojący ma niskie przenikanie ciepła :(.

 

pzdr

 

Właśnie o tym pisałem, przerabiałem to!

 

Biorąc pod uwagę stosunek ceny do możliwości, to co zaproponowałem wydaje się ( mnie się wydaje ) jest najlepszym rozwiązaniem, ale rozważałem przeróżne konstrukcje.

Nie jest idealnym, aczkolwiek może ktoś coś jeszcze wymyśli, dołoży swój pomysł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto zainspirować się tym polskim wynalazkiem :

http://kramarz.pl/technologia_odzysku_ciepla_scieku.htm :) ?

 

Wygląda to na coś w rodzaju rekuperatora z przepustnicami do rozdziału wody szarej ciepłej i chłodnej.

 

Powstają pytania o cenę ?

Nie znalazłem odpowiedzi.

Nalezy również, z tego co rozumiem, urządzenie zaplanować na etapie projektu, a na pewno projektu instalacji.

 

Dzisiaj jest to nowość, przynajmniej dla mnie, ale jak powiedziałem mojemu wykonawcy ( bardzo dobry fachowiec, szef firmy, uprawnienia itd. ), że te rury co układa to będzie GWC i rekuperator to popatrzył na mnie jak na kosmitę :lol:

A było to w 2004 r.

Szybko zmieniają się technologie w budownictwie. Bardzo szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A było to w 2004 r.

Szybko zmieniają się technologie w budownictwie. Bardzo szybko.

 

E tam, zmieniają. Moi "szefowie", obaj po politechnice, jeden to nawet wykładowca, na moje pomysły reagują mocnym zdziwieniem (delikatnie mówiąc) i non stop przekonują, że to "bez sensu" albo "się nie opłaca".

 

Tak więc technologie powstają, ale jesli nie ma wystarczająco silnego układu sił społecznych (khe khe - czytaj lobby :) ), które by popchnęło technologię w kierunku wykorzystania, to nic się nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację,

 

mentalność ludzka i przyzwyczajenia nie zmieniają się tak szybko, a chęć do nauki i poznawania nowości jest znikoma. Dziwne, bo to przecież niesie zyski!

 

Same technologie zmieniają się jednak szybko. budowę skończyłem w 2005 r. ale poszukiwałem rozwiązań 2003-2004 r.

 

GWC + rekuperator - to była zupełna nowość w budownictwie jednorodzinnym w Polsce,

O oknach k=0,8 nikt nie słyszał, chyba takich parametrów nie było.

15 cm styropianu to było dużo! A Tych, którzy śmieli dać 20cm palono na stosie :wink:

podłogówka groziła śmiercią powolną i bolesną :lol:

mostki termiczne istniały ( w konstrukcji domu ), ale nie w świadomości budujących, a nawet projektantów,

Pompa ciepła kojarzyła się ( napewno mnie ) z pompą która pompuje, bodajże nie ciepło :lol:

 

ekh, mógłbym tak wyliczać i wyliczać...

Czytuję to forum od jego powstania, chociaż zarejestrowałem się jak już musiałem 8)

 

.. to takie refleksje przy dniu świątecznym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gosciu01[/] - LOL :lol:

 

Czy naprawde wydaje Ci się, że cokolwiek się zmieniło? Daj spokój! Może pare osób wie o reku, okna weszły, ale wciąż poziom świadomości jest absolutnie denny. I to w SZCZEGÓLNOSCI wśród tzw. fachowców, czyli braci budowlanej.

 

Naprawde - zejdź na ziemię ;) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi,

sorry za cytat poniżej samego siebie, ale właśnie to napisałem.

Fachowcy nie zmieniają poglądów,

Technologie natomiast, są dostępne coraz wymyślniejsze.

 

A popularność tego forum wynika między innymi z faktu, że wiele pożytecznych, nowoczesnych rozwiązań i porad można TUTAJ znaleźć.

A powinniśmy ( jako inwestorzy ) uzyskać to wszystko od dostawcy.

 

Problem polega na ty, że jeśli ktoś chce budować niestandardowo ( czyli dobrze, nieco ponad przysłowiowe 12 cm styropianu ), to musi zająć się tym sam, albo płacić baaaardzo grubą kasę :-?

 

Przykład.

Urządzenie jakim jest pompa ciepła jest mniej skomplikowane niż kocioł kondensacyjny, a jakie ceny są, każdy wie!

 

 

masz rację,

 

mentalność ludzka i przyzwyczajenia nie zmieniają się tak szybko, a chęć do nauki i poznawania nowości jest znikoma. Dziwne, bo to przecież niesie zyski!

 

Same technologie zmieniają się jednak szybko. budowę skończyłem w 2005 r. ale poszukiwałem rozwiązań 2003-2004 r.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, :D

Chciałbym jednak wrócić do meritum dyskusji.

 

Chodzi mi teraz o komin i kominek, bo do końca nie mam rozwiązanego problemu jako mostka cieplnego.

Gdzieś już to było.

Chodzi o to czy lepiej doprowadzać powietrze do spalania do kominka np. przeciwprądowo, czy też np. tak jak w GWC ruruwym do komory spalania ?

I druga kwestia jak izolować mostek jakim jest sam komin.

 

Wiem, w pasywnym nie powinno być kominów, ale u nas pragmatyzm przeważa nad ideologią, kosztem tych kilku wat. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko male odniesienie:

A Tych, którzy śmieli dać 20cm palono na stosie :wink:

nadal tak jest ja jeszcze nie spotkałem na swojej budowie kogoś kto by stwierdził że to ma sens, wszyscy się dziwią i opowiadają jakieś banały typu 12 to świat i orkiestra, albo że rynien się nie da zamocować bo nie ma kołków dłuższych niż 22 cm, a tymczasem bez żadnego problemu można kupić 200 cm śrubę fi8 przewiercić przez ścianę na wylot, przyciąć na wymiar i dokręcić nakrętką, będzie trzymać 100 razy mocniej od kołka rozporowego i kosztować mniej niż dedykowany kołek do rynny

Majster na mojej budowie jest lepszy od kierownika w tym wzgledzie. Kierbud mowil mi jak w cytatach, ale majster jak najbardziej rozumial co chce osiagnac. Wogole nie podchodzil do tematu sceptycznie,wiedzial co to jest Foamglas,po co to wszystko itp., moze nie do konca rozumial zasade dzialania np. PC czy gwc i reku,ale jak najbardziej byl pozytywnie nastawiony. Pewnie zdaje sobie sprawe,ze to bedzie niedlugo normalne

Teraz do tematu, sam zastanawialem sie nad kominami i kominkiem. Jesli chodzi o doprowadzenie pow. to pozostawiam proste dopr. do kom. spalania od spodu ale daje przepustnice przy czrpni,zeby zamykac doplyw zimnego pow. gdy nie pale w kominku. Nie wiem czy mozna cokolwiek z kominem zrobic. Szyber jest ryzykowny,niech ktos z rodziny napali i zapomni uchylic go?

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mozna cokolwiek z kominem zrobic. Szyber jest ryzykowny,niech ktos z rodziny napali i zapomni uchylic go?

Pzdr.

Myślę, że dobry przykład takiego "komina pasywnego" został podany TUTAJ :

http://www.przewodnik-budowlany.com.pl/dompasywny/kronika.php?d=26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

dzięki, znam tę stronę, ale mam w projekcie dach kopertowy ( prawie ) i komin niemalże w środku domu. Za żadną ch...rę nie pasuje mi komin przy ścianie, a nawet jeśli to musiałby być poniżej kalenicy, no chyba, że byłby monstrualnie wysoki :-?

 

Rozwiązania, które znam;

1. powietrze "zasysane" jest ogrzewane wylotowym. Przeciwprądowo.

2. dopływ powietrza pod budynkiem - takie ruruowe GWC, tak mam w pierwszym domu i szczelne doprowadzenie do komory spalania.

 

Tylko jak izolować zewnętrzną część komina z tą wewnątrz budynku ?

Czy tylko poprzez izolację komina na wysokość wełną mineralną ?

 

Komin stanowi naturlany ciąg.

Szyber, tak jest ryzykowny. Czy istnieją rozwiązania automatyczne ?

Np. podobne do termostatu ?

Wszakże powinnismy zapewnić maksymalną szczelność budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...