Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pełna zgoda! W 100% się zgadzam, że w domach o słabej izolacji można obniżyć klasę energetyczną , czyli de facto zużycie energii , pompą ciepła.

Ale jeżeli dom przy elektrycznym niecentralnym zużywa poniżej 70kWh/m2 pompa ciepła jest nieopłacalna, a jeżeli pompę bierzemy w kredycie to nawet w domach 120 kWh/m2 się nie opłaca!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj ustawę ... "całkowite zużycie energii"! Zresztą sam mam dom (opisywany w ŁD) 144m2 wszystko na prąd i rachunki roczne do 2000zł.

Przecież 5 godzin 400W telewizora czy 10 h 300W komputera nie jest za darmo. Dom" A" to max 45kWh /m2 (czy 40 zależy od źródła) całkowitej energii.

Jaki jest załkowity koszt projekt z instalacją w środku (grzejniki podłogówka), kolektorem gruntowym i montażem dobrej pompy?

 

Ja mieszkam w bloku i mam 1200 za prąd/rok- tylko AGD, pranie, komputery, światło. Ciepła woda i ogrzewanie jest osobno z sieci miejskiej.

 

Teraz telewizory maja ok. 120W. Teraz komputery (laptopy) maja ok. 90W.

 

No koszt całkowity powinien wynieść ok. 70tyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne, ale wiosną gdy na dworze +10 , 12 st a grunt 5?

 

Pod budynkiem raczej będę mial inne temp. niż na "otwartym" gruncie więc raczej nie będzie to różnica +12 a +5 stopni i ja nie zamierzam kompletnie zamykać GWC w okresach przejściowych.

A poza tym nawet jeśli ktoś by miał GWC poza budynkiem to wpuszczając minmalną ilość powietrza przez tylko przez GWC przez np. 2-4 h nie spowoduje potężnych strat. Różnica rocznie ok. 50 kWh przy zapotrezbowaniu dla domku pasywnego 100 m2 równego ok. 1500 kWh, a więc te 50 kWh to zaledwie 3 % całości.

I jeszcze jedno- zawsze można ustawić przepustnicę jeśli ktoś chce w położeniu dowolnym.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda! W 100% się zgadzam, że w domach o słabej izolacji można obniżyć klasę energetyczną , czyli de facto zużycie energii , pompą ciepła.

Ale jeżeli dom przy elektrycznym niecentralnym zużywa poniżej 70kWh/m2 pompa ciepła jest nieopłacalna, a jeżeli pompę bierzemy w kredycie to nawet w domach 120 kWh/m2 się nie opłaca!

 

Ej no co Ty piszesz. Przecież wyliczeyłem przed chwilą że się opłaca:

 

Dom: 50kWh/m2 * 210m2 = 10500kWh / rok

Do tego na ogrzanie ciepłej wody - 2500kWh / rok

Czyli razem w ciągu roku będę potrzebował 13000kWh energiim, czyli około 6,5 tyś na rok.

 

Zakładając PC mogę tą kwotę podzielić przez 3. Uwzględniając jeszcze 2 taryfy mogę tą kwotę pomnożyć prawdopodobnie przez 0,7 czyli mam: 1,5 tyś na rok. Czyli w ciągu jednego roku oszczędzam 5 tyś. Inwestycja powinna się zwrócić w ciągu 10ciu lat.

 

Czyli jest dokładnie odwrotnie niż napisałeś. Do tego moja gmina zwraca 40% z takiej inwestycji. A przecież grzanie prądem też wymaga inwestycji - nie jest to 0 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j-j po to izoluje się budynek by nie grzać gruntu pod domem, chba że zostawisz grzanie przez fundamenty. Użytkuję GWC 7 sezonów, troszkę już zaspserwowałem.

Ale zastanawiające jest, że w wątek o energooszczędnych domach, a wspomnieć o izolacji to od razu atak!. Zaś kretyńskie pompy ciepła wymyślone i stosowane do zabytków ( pracowałem w 93 i 94' w firmie LEONARD pompy ciepła) , kominki z płaszczem wodnym czy nawet dość zabytkowe kotłownie na gaz czy olej to nikogo nie rozśmiesza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wgregor

No i wylazi TB z Ciebie w czystej postaci -nic nie "sluchasz" co sie do Ciebie napisze. Slepe zadufanie w Swoich rozwiazaniach bez cienia krytycyzmu -narcyzm/samouwielbienie. Pan Panie TB uwaza sie za geniusza, ktory wszystkich chce pouczac a wogole nie bierze pod uwage argumentacji innych

Z Panskich 70kWm2/rok wyjdzie:

70 * 195 = 13650 * 0,4 = 5 460 zl

Czy to wogole do Pana dociera?

Jakie 2 000 zl Panu wychodzi? W swetrze Pan siedzi i marznie zima?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wgregor

No i wylazi TB z Ciebie w czystej postaci -nic nie "sluchasz" co sie do Ciebie napisze. Slepe zadufanie w Swoich rozwiazaniach bez cienia krytycyzmu -narcyzm/samouwielbienie. Pan Panie TB uwaza sie za geniusza, ktory wszystkich chce pouczac a wogole nie bierze pod uwage argumentacji innych

Z Panskich 70kWm2/rok wyjdzie:

70 * 195 = 13650 * 0,4 = 5 460 zl

Czy to wogole do Pana dociera?

Jakie 2 000 zl Panu wychodzi? W swetrze Pan siedzi i marznie zima?

 

Pzdr.

 

piwopijca jak masz rację to temat został zainfekowany wirusem

trojan jak ta lala :lol: bo o panie TB słyszałem same niepochlebne opinie :(

ale tylko krowa nie zmienia poglądów - tak więc czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j-j po to izoluje się budynek by nie grzać gruntu pod domem, chba że zostawisz grzanie przez fundamenty. Użytkuję GWC 7 sezonów, troszkę już zaspserwowałem.

 

Totalne bzury TB kompletnie nie odpowiadajce na mój post.

 

j-j poważnie będziesz robił wentylację na sztywnych akustycznych kanałach?

I wyględa na to, że na trójnikach? Nikt na świecie ( poza paroma młodymi firmami w Polsce) tak nie robi!

 

Wszytskie pożądne, duże itp instalacje wentylacjne robi się z pożądnych rur a i trójniki to nic nowego.

A w domku mam mieć to na długo.

 

 

Z jednym sie zgadzam że PC w obecnych cenach do domku energoosczęnego to mocno zbędny wytdatek a nie o tym tutaj.

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj ustawę ... "całkowite zużycie energii"! Zresztą sam mam dom (opisywany w ŁD) 144m2 wszystko na prąd i rachunki roczne do 2000zł.

Przecież 5 godzin 400W telewizora czy 10 h 300W komputera nie jest za darmo.

No to rozliczmy te 2.000,- "na wszystko"

TV wg. danych podanych przez Ciebie: 5 x 400W x 300 dni = 600kWh

komputer 2 x 300W x 300dni = 180kWh

CWU dla 2 osób 3.000kWh

Wentylacja tylko wentylatory 10h/dzień x 40W x 360dni = 144kWh

Oświetlenie 900kWh

Gotowanie 3.500kWh

Straty przez przegrody 5.500kWh

Straty wentylacyjne 350kWh

Razem daje to dobrze ponad 12.000kWh na rok - jeśli gdzieś zawyżyłem, to popraw.

A zgodnie z Twoja filozofią:

Poczytaj ustawę ... "całkowite zużycie energii"!

Wychodzi: 12.000kWh : 144m = ponad 83kWh/m2

I jak to sie ma do tego:

Mój dom nie zużywa 70kWh /m2 na rok !...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to rozliczmy te 2.000,- "na wszystko"

TV wg. danych podanych przez Ciebie: 5 x 400W x 300 dni = 600kWh

a co za problem wprosić się do sąsiada na DT

 

komputer 2 x 300W x 300dni = 180kWh

tak, ale w firmie

CWU dla 2 osób 3.000kWh

gdzie strumyk płynie z wolna... lalalalala

Wentylacja tylko wentylatory 10h/dzień x 40W x 360dni = 144kWh

jaka wentylacja :o

Oświetlenie 900kWh

noooo, tu to stare sprawdzone lampy naft

Gotowanie 3.500kWh

z kuchni węglowej tyle nie wyciśnie :-?

Straty przez przegrody 5.500kWh

najpierw trzeba je mnieć (przegrody)

Straty wentylacyjne 350kWh

tyle to zysk od seksu, przy braku światła idzie lepiej

 

Razem daje to dobrze ponad 12.000kWh na rok - jeśli gdzieś zawyżyłem, to popraw.

 

A zgodnie z Twoja filozofią:

 

Wychodzi: 12.000kWh : 144m = ponad 83kWh/m2

I jak to sie ma do tego:

Mój dom nie zużywa 70kWh /m2 na rok !...

i filozofia pasuje...

a tak wogóle to my Amisze jakoś sobie radzimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dodasz straty przez przgrody do ogrzewania.... ciekawy pomysł, normalnie to bym zyskami ciepła pokrywał straty przez przegrody, ale tu... się too dodaje!

A woda maxmalnie 500kWh/2 osoby.

Straty przez przegrody, to ogrzewanie - no chyba, ze nie ma strat przez przegrody, to nie ma ogrzewania :lol:

500kWh/2 osoby, to wychodzi około 16 litrów ciepłej wody (50 stopni) dziennie na osobę :o co daje rocznie około 6m3 ciepłej wody na 1 osobę :roll:

U mnie tyle wychodzi mniej niż 2 m-ce 8)

A zawsze martwiłem się tym, ze zużywam mniej ciepłej wody niż wskaźnik obliczeniowy :cry:

 

Ps. Zapomniałem doliczyć pralkę i ewentualnie suszarkę i zmywarke, że nie wspomnę o innych urządzeniach domowych na prąd - taki byłem łaskawy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...