Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mnie się kojarzy z parafinowymi woskami i zawiesiną kompozytu do pokrywania ścian w farbie czy podobnie..

 

O działówkach piszesz. Wczoraj łupałem to draństwo, jeżeli dobrze kojarzę! Twarde jak szlag! Samo z siebie ma spora pojemność cieplną.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

przyznam szczerze że pierwszy raz się z tym spotykam ale już mi się taki materiał podoba :) tylko jak to się ma do stosowania tych granulek w płytach GK i tynkach .. :-? tu daje do myślenia post Adama -- jak nie Micronal to co ? jedynie można jeszcze bardziej zwiększyć pojemność cieplną przez zwiększenie masy -- zalać to betonem albo coś .... nie wiem czy to poprawne ale... :roll:

 

i mam jeszcze jedno pytanie - j-j - czy zastanawiałeś się przed budową by warstwę podsypki z piasku i żwiru pod wylewki ( podłoga parter ) wykonać z keramzytu ? tak pytam bo w końcu to też izolacja termiczna jakaś jest ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy - mam pilne pytanie:

 

Mam dom piętrowy, a centralka went będzie stała na poddaszu i się zacząłem zastanawiać, czy na parter musze sprowadzić wentylację "oddzielnie", czy np. mogę z tego samego kanału, ktory idzie na dół, dac na piętrze trójnik, co by wysysał też z piętra?

 

W sumie powinno być chyba OK, ale nie zawadzi spytać, prawda? Prowadzenie kanałow oddzielnie oznacza o wiele więcej dziur w stropie.

 

Sprawa jest pilna, bo jutro zalewają strop :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto początki termosu od góry (OSB + folia paroizolacyjna + g-k):

 

http://images31.fotosik.pl/317/e03eb99ac627bb59med.jpg

j-j, nie za duży masz rozstaw profili? Pytam się, bo jestem na tym samym etapie, ale ja daję zgodnie z instrukcją co 40cm (przy montażu wzdłużnym jak na tym zdjęciu)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi

Centralka, jak rozumiem, nad sufitem piętra.

Wyjście z niej jakieś fi 200.

Podziel na 2 x fi 150 i z jednej "załatw" piętro wprowadzając sie poprzez sufity (polecam spirofleksy, może nawet otulone wełną, lub w niej głęboko zakopane).

Drugą sprowadź do poziomu podłogi pietra i dalej kanałami płaskimi nad stropem parteru do przepustów w jego sufitach.

Kanały znikną w 5cm styro na tej podłodze. Podłogówka i inne instalacje nad tymi wentylacyjnymi - to konfliktu nie będzie.

Ale jak ma być dobrze, to te odcinki fi 150 powinny być porównywalnej długości! Nawet jakbyś "niepotrzebnie" nad stropem pietra musiał jakiego "esa" wykonać" z tej rury. Będziesz miał zrównoważony podział strugi BEZ LICZENIA.

Daj w nie po jednej przepustnicy ustawianej ręcznie, to zbalansujesz nią wydatek parter/piętro i zrobisz tak, że albo cię będzie wpychało po schodach , albo spychało. Jak lubisz. Musu nie ma, ale to wygoda spora. Ustawiasz, a jak napalisz w kominku i okaże się, że całość "zgłupiała", (czapa gorącego pod sufitem salonu) to skorygujesz jednym ruchem ręki!

 

Pozdrawiam Adam M.

 

(napisałem o JEDNYM ciągu a masz dwa! Nawiew i wywiew.)

Czerpnię i wyrzutnię masz wysoko. Do nich przepustów nie trzeba...

A.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Adam silkę to faktycznie jest twarde (dlatego daję to na działówki) i ma dużą pojemność cieplną choć z racji tego że to tylko 8 cm to u mnie daje to tylko w sumi dodatkowo ok. 6 ton więc pojemności dużo nie zwiększa stąd chęć wysypania tych dziur :).

 

 

Frykow to nie profile to taśma dwustronna butylowa paroszczelna do łączenia paroizolacji :). g-k od razu przykręcam do OSB.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestań raz w końcu piepszyć jak jaka pierdoła budowlana "panie, bo sie tak nie robi" i zacznij gadać jak człowiek z człowiekiem...

Adam M.

 

Ja odpowiadam za to, co głoszę! Wiesz gdzie ja mam to co robią "renomowane, wielkie firmy"?

Robią coś, za co ONI odpowiadają!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uznajmy że postu wcześniej nie było :) j-j zgodnie z prośbą :D

 

ale korzystając z okazji -- ponawiam pytanie czy rozważał ktoś opcję by zamiast podsypki ze żwiru i piasku pod wylewki podłogi na gruncie , zrobić warstwę z keramzytu ??? a i idąc dalej wokół domu zrobić wieniec , jest to w końcu jakaś izolacja ?

czy są jakieś przeciwwskazania ? czy może cena jest tu zaporą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem w tym wątku pytania o http://www.pustak-niemcy.pl/mz8.htm

Nieźle mają parametry wyśrubowane. Ciekawe tylko ile to kosztuje, pewnie także w okolicy 250 pln netto za 1m2 ściany.

 

Zatem nadal chyba najtaniej wychodzą dwie warstwy?

 

Może ktoś doradzi jaki wybór materiału najlepszy pod dom wysoce energooszczędny. W dokumentacji mam standardowy BK 600 + styro i nie wiem czy to zostawić czy szukać czegoś lepszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi

Centralka, jak rozumiem, nad sufitem piętra.

Wyjście z niej jakieś fi 200.

Podziel na 2 x fi 150 i z jednej "załatw" piętro wprowadzając sie poprzez sufity (polecam spirofleksy, może nawet otulone wełną, lub w niej głęboko zakopane).

Drugą sprowadź do poziomu podłogi pietra i dalej kanałami płaskimi nad stropem parteru do przepustów w jego sufitach.

Kanały znikną w 5cm styro na tej podłodze. Podłogówka i inne instalacje nad tymi wentylacyjnymi - to konfliktu nie będzie.

Ale jak ma być dobrze, to te odcinki fi 150 powinny być porównywalnej długości!

 

Czyli mówisz, żeby całkowicie rozdzielić instalacje piętra z instalacją parteru? Osz kurfa - no to musze koncepcję na nowo opracować, a czasu nijak nie ma... Przepusty mam juz porobione w stropie parteru, teraz idzie piętro. Więc sobie tak kombinowalem, że np. jak mam wywiem z lazienek, ktore są jedna nad drugą, to pójdzie to 1 rurą i w tej na piętrze będzie po prostu trójnik. Z deko prościej.

 

Ano właśnie - czy to rozdzielenie się również tyczy wywiewu? Pewnie tak... Kurka wodna, to mam biedę. A jutro o 8 ma byc beton. Nosz k...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Poza tym parter mam calkiem spoko - 4 przepusty i załatwione, bo większość kanałów idzie w suficie podwieszanym albo nad szafkami w kuchni itp.

 

Schody sie zaczęły robić z piętrem i połączeniem jednego z drugim. Bo nagle wychodzi mi rura akurat w prysznicu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Adam silkę to faktycznie jest twarde (dlatego daję to na działówki) i ma dużą pojemność cieplną choć z racji tego że to tylko 8 cm to u mnie daje to tylko w sumi dodatkowo ok. 6 ton więc pojemności dużo nie zwiększa stąd chęć wysypania tych dziur :).

 

z tego co czytałem budujesz dom "wyżyłowany" energetycznie

czy biorąc to pod uwagę, nie uważasz, że będziesz ładował ciepło w ściany (wypełnione Micronalem) tylko dla samego ładowania, zafundujesz sobie zbyt dużą bezwładność cieplną budynku?

czy przedobrzenie z kumukacją ciepła nie będzie wadą?

większość strat w takim przypadku to wentylacja, mając rekuperator odzyskujesz w/w ciepło ,

a co będzie jak tego ciepla nie bedziesz potrzebował?

wentylacja mechaniczna będzie musiała działać, innej nie masz, wtedy "wypomupesz" ciepło z "akumulatorów"

czy nie lepiej poświęcić więcej uwagi przy pasywnych na podgrzanie samego powietrza powrotnego z rekuperatora?

mniejsza bezwladność może pozowlić na zaoszczędzenie ciepła

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j-j ma chyba po prostu zbyt wiele wolnego czasu, że się plącze w takie rzeczy. :)

 

Panowie - hilfe! Czym grozi nie rozlączenie wentylacji parteru i piętra zgodnie z przepisem Adama? Poza tym, że trudniej będzie nią sterować?

 

Czy jak jedna rura przejdzie pionowo piętro i zejdzie na parter i będzie wyciągać powietrze z 3 lazienek na obu kondygancjach, to jest to źle? Jakoś tak prosto i elegancko mi się wydawało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz ten problem TERAZ to TERAZ się za niego weźmy!

Trudno!

Forumowicze zrozumieją, że przeskoczyłem kilka tematów i potem do nich powrócę...

Tu, w tym wątku...

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2618750#2618750

Depi

Zapraszam, ale z dozą cierpliwości. Teraz będę tworzył...

Póki co, jak nie śledziłeś, to masz co czytać...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że przerwę dyskusję ale mam pytanie, czy ktoś już budowała dom w technologii szkieletowej. Chodzi mi dokładnie o domy gotowe 6- litrowe?

Zastanawiam się nad użyciem tej technologii w budowie domu i chciała bym poznać opinie innych na ten temat.

Może ktoś już się zetknął z tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Adam silkę to faktycznie jest twarde (dlatego daję to na działówki) i ma dużą pojemność cieplną choć z racji tego że to tylko 8 cm to u mnie daje to tylko w sumi dodatkowo ok. 6 ton więc pojemności dużo nie zwiększa stąd chęć wysypania tych dziur :).

 

z tego co czytałem budujesz dom "wyżyłowany" energetycznie

czy biorąc to pod uwagę, nie uważasz, że będziesz ładował ciepło w ściany (wypełnione Micronalem) tylko dla samego ładowania, zafundujesz sobie zbyt dużą bezwładność cieplną budynku?

czy przedobrzenie z kumukacją ciepła nie będzie wadą?

większość strat w takim przypadku to wentylacja, mając rekuperator odzyskujesz w/w ciepło ,

a co będzie jak tego ciepla nie bedziesz potrzebował?

wentylacja mechaniczna będzie musiała działać, innej nie masz, wtedy "wypomupesz" ciepło z "akumulatorów"

czy nie lepiej poświęcić więcej uwagi przy pasywnych na podgrzanie samego powietrza powrotnego z rekuperatora?

mniejsza bezwladność może pozowlić na zaoszczędzenie ciepła

?

 

Hmm, nie do końca uważam że taki dom o dużej bezwładności nie pozwoli mi na zaoszczędzenie. Oszczędności bedą identyczne jak przy domu o standardowej bezwładności, plus będzie taki, że będzie eszcze bardziej stabilna temperatura i uniezależnienie od przerw w dopływie energii.

Zgadza się, dom o prawie "zerowej" bezwładności móglby przynieść największe zmniejszenie kosztów ekslploatacyjnych, ale automatyka trochę by kosztowała :) jednak to że będzie bardzo duża bezwładność to raczej nic złego.

Co do wypompowania ciepla z akumulatorów to wdlaczego mam mieć za dużo ciepła?, skąd?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sądząc po opisie domu lipińskich, izolacja od wewnątrz (DODATKOWO)

spowoduje z pewnością spadek akumulacji ciepła z ogrzewania

może o to chodzi?

bezwładność tradycji zastępuje się rowiązaniami typu wentylacja mech z reku

mniej ciepła pompujesz w samo magazynowanie go

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...