Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem czy mam te 78 akurat. W każdym razie szukałem ciepłych i atrakcyjnych cenowo. Z tego co pamiętam to kupiłem takie co miały mieć współczynnik 1,5. Dwustronna płyta z pianką w środku. Co do izolacyjności samego skrzydła to nie mam zastrzeżeń. Mam co do szczelności. Nie są szczelne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mam te 78 akurat. W każdym razie szukałem ciepłych i atrakcyjnych cenowo. Z tego co pamiętam to kupiłem takie co miały mieć współczynnik 1,5. Dwustronna płyta z pianką w środku. Co do izolacyjności samego skrzydła to nie mam zastrzeżeń. Mam co do szczelności. Nie są szczelne.

 

No teraz niby mają podwójne uszczelki i są niby szczelne- tak też mówił mi, bo akurat był w sklepie, przedstwilciel CAL`a gdy zamawiałem je w ZG.

Ech sam już nie wiem bo skoro je masz ... . Czyżby ściema??

A może 5 lat temu było inaczej, technologia idzie do przodu ... .

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie u ma wełna granulowana czy waro ją zastosować zamiast tradycyjnej ze zwoju?

 

To zależy od tego, ile jej dasz :) (U=1/R, R=d/lambda)

 

Jak to napisalem, to mnie popchneło nagle, żeby te drzwi przeliczyć, i wyszło mi, że drzwi ocieplone 78mm pianki powinny mieć U poniżej 0,5! Więc skąd te problemy z 1,5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi, co do drzwi, jest:

- szyba

- usztywnienia z drewna lub stali

- ościeżnica

- wokół szyby jest "rama" drewniana

- krawędzie drzwi też są pełne

- zamek

 

To wszystko stanowi ok 50% a drugie 50% to czysta grubość pianki z okleiną zewnętrzną.

 

Dlatego w całości wg mnie wychodzi dużo gorzej.

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie u ma wełna granulowana czy waro ją zastosować zamiast tradycyjnej ze zwoju?

prawie takie samo jak ze zwoju, wszystko zależy od tego jak będziesz układać, im mniej szpar tym cieplej, na podłodze czy w ścianach na pewno da się ułożyć granulat cieplej niż ze zwoju, wpychać w dach chyba będzie łatwiej ze zwoju

 

PS wełna jest ciepła gdy jest sucha, a gdy jeszcze jest osłonięta jakąś wiatro-izolacją to jest dopiero dobrze

 

Ja bym dodał że granulat jest dobry wszędzie tam gdzie jest trudny dostęp.

Ja u siebie na stropie między wiązarami w niektórych miejscach daję granulat bo łatwiej go wcisnąć.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi, co do drzwi, jest:

- szyba

- usztywnienia z drewna lub stali

- ościeżnica

- wokół szyby jest "rama" drewniana

- krawędzie drzwi też są pełne

- zamek

 

To wszystko stanowi ok 50% a drugie 50% to czysta grubość pianki z okleiną zewnętrzną.

 

Dlatego w całości wg mnie wychodzi dużo gorzej.

 

 

pzdr

 

Wszystko jasne, ale jak 50% ma U<0,5, to chyba nie jest aż taki problem, zrobić drzwi, co mają 1,5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi:

 

tam gdzie styro w drzwiach jest np. u=0,5, tam gdzie reszta tylko drewno więc u= ok. 2,5 tam gdzie szyba jest jeszcze mniejsze u choć to zalezy od szyby, tam gdzie stal jeszcze gorzej.

W każdym razie bardzo upraszczając w dość korzystnym układzie mamy:- (2,5*0,5+0,5*0,5)/3=1,5 W/m2*K.

 

Dzwoniłeś do CAL`a?? Pomęcz też gościa z działu technicznego, może coś więcej wyciągniesz niż ja. Może mają już rysunek techniczny tych 78 mm bo ja dostałem rys. techniczny tych standardowych ale gość mówił że to to samo tylko że więcej styro.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto kolejna proba GWC:

 

Dostałem wreszcie porządny wentylator do przeprowadzenia proby "letniej: czyli tyle powietrza ile potrzebuję latem do chłodzenia.

Ilość powietrza- ok. 400 m3/h

Temperatura otoczenia- 24 st.

Temperaura nawiewu: 16,5 st.

Temperatura w żwirze na wlocie- 17,3 st.

Temperatura w wylewce nad żwirem na wylocie- 17,0 st.

 

Uzyskanie niższej temp. nawiewu niż jest na czujnikach w gruncie tłumaczę tym że żwir ma tylko na wlocie wyższą temperaturę a dalej temp. jest niższa niż na wlocie w żwirze i nagrzewa się dużo wolniej niż właśnie ta na wlocie żwiru.

Poniekąd pewnie ma to też związek z większym delta T na początku, w każdym razie CHŁODZI!

 

Jutro sprawdze go w ciągu dnia przy wyższej temp. otoczenia bo dziś to było wieczorkiem.

 

Zdjęcie podczas próby:

 

http://images25.fotosik.pl/256/ec363f1e5f4babeemed.jpg

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny test:

 

Dziś GWC chodził na 400 m3/h przez ok. 5 h.

Temperatura nawiewu wynosiła:

początek- 16,3 st.

po 2,5 h- 15,8 st.

na koniec-16,3 st.

 

czyli super.

 

Żwir pod domem na wlocie miał temp.:

- na początku- 16,4

- po ok. 2,5 h- 15 st. (dziwne ale myślę że ruch powietrza wyrównał temp. w całym żwirowcu a że w środku bylo chłodniej niż na wlocie to się właśnie wyrownało)

- na koniec- 16,3 st.

 

a w wylewce nad żwirem i pod styro bylo ok 16,3 st.

 

Pomierzyłem też temp. w obu częściach: dziennej i nocnej.

W nocnej jest wylot z GWC i było w niej 2 st. mniej niż w tej drugiej, wspomnę że dom jest jeszcze mocno nieszczelny :), i obie części są nie oddzielone ale mimo wszystko było chłodniej o 2 st..

 

Jutro chę go uruchomić rano i aby chodził cały dzień.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień, kolejne pomiary:

 

Uruchomiłem żwirowca o godz. 11.00.

11.00 Temp. na wlocie żwiru- 17,0 st./ Temp. otoczenia ok. 28 st./ nic innego nie pomierzyłem

 

13.00 Temp. na wlocie żwiru- 17,7 st./ Temp. otoczenia ok. 32 st./ nic innego nie pomierzyłem

 

 

16.00 Temp. na wlocie żwiru- 17,8 st./ Temp. otoczenia ok. 31,5 st./ Temp. na wylocie ze żwirowca- 16,2 st.

 

17.40 Temp. na wlocie żwiru- 18,0 st./ Temp. otoczenia ok. 31,1 st./ Temp. na wylocie ze żwirowca- 16,1 st.

 

19.00 Temp. na wlocie żwiru- 18,9 st./ Temp. otoczenia ok. 25,5 st./ Temp. na wylocie ze żwirowca- 15,8 st.

 

20.00 Temp. na wlocie żwiru- 19,4 st./ Temp. otoczenia ok. 23,2 st./ Temp. na wylocie ze żwirowca- 16,2 st.

 

Max. moc jaką uzyskalem to ok. 2,1 kW!!!

 

Jestem ekko zdziwiony tylko tym że na wylocie daje cały dzień ok. 16 st. mimo że na wlocie żwir się nagrzał do temp. aż 19,4 st. mimo że jeszcze 3 dni temu (zanim uruchomiłem GWC z tym wentylatorem) było tam ok. 15,5 st.

Może wynika to z tego że w śtodku żwirowca jest wciąż niska temperatura i tylko wlot się nagrzewa .. hmm. Poobserwuję dalej.

 

Ilość powietrza jaką mam na wlocie- ok. 400 m3/h.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stale mam wrażenie, że dokonujesz pomiaru niepełnego!

Są zjawiska, które Cię dziwią.

 

Masz może możliwość wstawienia w mierzoną strugę jakiego hygrometru?

Pomiar wilgotności i temperatury jednocześnie, powinien pokazać CO się tam dzieje.

Myślę, że potwierdzi to, co ja wiem od jakiegoś czasu.

Kluczem do takiego odczytu jest woda....

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...