Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

"Żwirowiec to zbędne tarcie. Więc i dodatkowe ciepło. Powierzchnia wymiennika w GWC nie musi być wiele większa od powierzchni wymiennika w centrali."

 

Wybacz, ale takie wypowiedzi nasuwają pytanie - co pijasz w te upały?! :roll:

 

POLICZ sobie powierzchnię tego proponowanego złoża = powierzchni wymiennika pozwalającego na wymianę z mocą 1600W.

Potem policz ILE musiałoby to być objętości dla frakcji 35-65mm.

Potem zobacz sobie pojemność cieplną tego co wyjdzie.... Masę... Zrób bilans cieplny...

 

A potem zobacz wyniki i pomyśl!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie ALL

 

Świetny wątek, przewałkowałem wszytsko, co prawda nie operuję tymi wszystkimi pojęciami, nie próbowałem tego przeliczać, prawde mówiąc nie wiem nawet jakie zapotrzebowanie będzie miał mój dom(jezeli jesty ktos kto chociaz troche moglby mi pomóc poproszę o kontkat :) :)) jestem przekonany o potrzebie montarzu wentylacji mechanicznej u mnie w domku;

 

ale wracając do sedna

myślę sobie tak ( i proszę o sprosotwanie jezeli gdzies sie mylę)

 

sytuacja:

ZIMA, MRÓZ

Dom o takich samych wymiarach, kubaturze itp , zostal nagrzany za X pln by uzyskac np 21 stopni C.

 

2 opcje :

 

a) dom tradycyjny (dobrze zwizolowany, dobre okna itp) z wentylacją grawitacyjną

b) dom pasywny z mechaniczną + reku

 

ad a )

Drzwi , okna pozamykane, wszystko szczelne w miare mozliwosci tech. - grawitacja probuje ciągnąć powietrze do wymiany - niestety jest to ograniczone przez ten "termos"

jest w domu "parówa i duszno" ale cieplo nie ucieka za bardzo

 

LUB

ad a2 ) otwieranie okien, rozszczelnienia itp - ale niestety piec hula coby to ogrzeć

 

ad b)

Wiadomo- wszystko szczelne, dom juz nagrzany, ale wentylacja caly czas robi wymiany powietrze i caly czas trzeba to powietrze świeże dogrzewać, więc mimo wynalazku jakim jest reku i tak trzeba dogrzewać- ale jest komfortowo

 

WNIOSEK i PYTANIE JEDNOCZESNIE

 

opcja a najtansza w uzytkowaniu ale totalnie brak komfortu

opcja a2 komfort poprawiony - masakra kosztowa

opcja b komfort idealny , koszty posrednie

 

TO TAK BARDZO UPROSZCZONE ROZUMOWANIE< JESLI GDZIE JEST BLAD PTOSZE O WYJAŚNIENIA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Żwirowiec to zbędne tarcie. Więc i dodatkowe ciepło. Powierzchnia wymiennika w GWC nie musi być wiele większa od powierzchni wymiennika w centrali."

 

Wybacz, ale takie wypowiedzi nasuwają pytanie - co pijasz w te upały?! :roll:

 

POLICZ sobie powierzchnię tego proponowanego złoża = powierzchni wymiennika pozwalającego na wymianę z mocą 1600W.

Potem policz ILE musiałoby to być objętości dla frakcji 35-65mm.

Potem zobacz sobie pojemność cieplną tego co wyjdzie.... Masę... Zrób bilans cieplny...

 

A potem zobacz wyniki i pomyśl!

 

Adam M.

 

Adam w poniedziałek zadzwonię do jednego z wiekszych producentów wymienników recair, i wypytam dokładnie ale z moich wyliczęń wychodzi 9-10 m2 ( 1600W). a wg ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmij nawet 20m2

Policz ile (objętość) żwiru musi być, aby miał on powierzchnię 20m2 przy granulacji 35-65mm. Otrzymaną wielkość pomnóż przez 3,5 (masa właściwa skały).

Policz bilans cieplny.

Potem obejrzyj wyniki...

 

Kompletnie brak Ci intuicji technicznej....

Adam M.

 

1 gram sadzy ma powierzchnię 2 hektarów....

Pewnie by Ci się nadał...

Ile kilogramów złoża żwirowego ma powierzchnię 20m2?

 

Już nie będę... :cry: :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stale mam wrażenie, że dokonujesz pomiaru niepełnego!

Są zjawiska, które Cię dziwią.

 

Masz może możliwość wstawienia w mierzoną strugę jakiego hygrometru?

Pomiar wilgotności i temperatury jednocześnie, powinien pokazać CO się tam dzieje.

Myślę, że potwierdzi to, co ja wiem od jakiegoś czasu.

Kluczem do takiego odczytu jest woda....

Adam M.

 

Niestety nie mam higrometru, a co wiesz?? :)

 

Te 400m3/h to mierzone anemometrem czy podane na tabliczce znamionowej wentylatora?

 

No cóż, ... taki mądry jak ty nie jestem ale wiem jak pomierzyć wydatek.

Domyśl się skąd wiem że 400 m3/h.

 

 

Dziś nie korzystalem z GWC bo robiłem testy mojej wentylacji mechanicznej i musialem zabrać wentylator na poddasze :) ale obserwowałem temperaturę w żwirze na wlocie: rano wynosiła ok 19,4 st. gdy 1 h temu kończyłem "budowę" wynosila 19,1 st.

 

W ciągu dnia tylko na ok 1 h uruchomilem GWC aby przy tym dużym wentylatorze sprawdzić jeszcze raz opory żwirowca i zmierzyć temp. nawiewu ponownie.

 

Tym razem wentylator zamontowalem jako tłoczny, wydatek oczywiście taki sam: ok. 400 m3/h.Z wentylatorm tłocznym moglem bardziej precyzyjnie pomierzyć temp. wylotową z GWC bo bliżej wyjścia i wyniosla 14,8 st, a i tak było to jeszcze w rurze nad posadzką wiec nie byla to temp. "czystego chłodnego" powietrza z GWC, kto wie może sam GWC chłodzi do jeszcze niższej.

W każdym razie wentylator ten nie ma ch-ki dołączonej ale z ch-k podobnych wentylatorów może wynikać że taki wydatek może być przy stratach rzędu ok. 70-100 Pa z czego ok 30% dałbym rurom i kolanom PVC a resztę żwirowcowi.

Niestety oznaczałoby to że straty są, co prawda to nie problem i nie koniecznie wiąże się z to z drugim wentylatorem ale jednak straty są.

Oczywiscie mogą te straty powodować dziury obłożone kamieniami i siatką ale myślę że ich zrobiłem aż nadto więc raczej kamienie dają opór przy takim większym wydatku jak ok. 400 m3/h.

Wentylator ma parametry: 535 m3/h i 320 Pa, jest to VENTS 150 TT

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie całkiem w temacie... Ale napiszę coś o aerożelu, którym od jakiegoś czasu się interesuję, ale niedawno otrzymałem już konkretną handlową ofertę od firmy która to robi.

Sam materiał aerożel (ang. aerogel) ma parametry kilkakrotnie lepsze od styropianu czy wełny, jeśli chodzi o produkt do ocieplania ścian. Może na razie jest zbyt drogi by zastosować go jako ocieplenie całkowite ale do ocieplenia obrzeży okien czy drzwi mógłby być już teraz stosowany.

Płyty (właściwie to w rolce) o grubości 1cm kosztują około 100zł. Jeszcze rok temu była to ciekawostka rodem z NASA ale już powoli....

 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by go stosować do ocieplenia okien dachowych, bo przy "normalnych" materiałach ociepleniowych stosowanie okien dachowych w budynkach niskoenergetycznych było niezalecane a tak to może uwzględnie takie okno zamiast lukarny.

Myślę, jak już będę budował cena jeszcze spadnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie całkiem w temacie... Ale napiszę coś o aerożelu, którym od jakiegoś czasu się interesuję, ale niedawno otrzymałem już konkretną handlową ofertę od firmy która to robi.

Sam materiał aerożel (ang. aerogel) ma parametry kilkakrotnie lepsze od styropianu czy wełny, jeśli chodzi o produkt do ocieplania ścian. Może na razie jest zbyt drogi by zastosować go jako ocieplenie całkowite ale do ocieplenia obrzeży okien czy drzwi mógłby być już teraz stosowany.

Płyty (właściwie to w rolce) o grubości 1cm kosztują około 100zł. Jeszcze rok temu była to ciekawostka rodem z NASA ale już powoli....

 

Adam

 

Jakiś producent, od kogo oferta, link coby sobie dokładnie poczytać.

Ale z tego co wynalazłem to jest 5 x lepszy od styro bo ma lambdę ok. 0,008.

1 cm- 100zł/m2 , nieźle ale jeszcze za drogie raczej, no chyba że niewielka ilość .

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś producent, od kogo oferta, link coby sobie dokładnie poczytać.

Ale z tego co wynalazłem to jest 5 x lepszy od styro bo ma lambdę ok. 0,008.

1 cm- 100zł/m2 , nieźle ale jeszcze za drogie raczej, no chyba że niewielka ilość .

 

pzdr

 

 

Michael O'Connor

Aspen Aerogels Incorporated

Vice President , Sales & Marketing

[email protected]

Mobile +4916093998157

please visit our website http://www.aerogel.com

 

 

na maila mogę wysłać pdf'a od gościa jest tam opis produktu aerożelu SPACELOFT do ocieplania budynków, mają też otuliny do rur tylko pod inną marką handlową (normalna otulina to musiałaby być dość gruba aby rzeczywiście chronić przed ucieczką ciepła) i inne takie tam.

 

pozdr. Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info.

Myślałem że w Polsce już ktoś coś wie i prowadzi.

Wygląda na to że moa to raczej coś ok. lambdę 0,015 W/m*K a więc jeśli tak to zdecydowanie za drogie, w ostateczności lepszy vapotherm o lambda 0,023 i dużo tańszy.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do was po dłuższej chwili milczenia (choć oczywiści czytam was jak mam czas). Budowa się w końcu zaczęła - na razie wszystko robimy we dwóch (ja i teść) i tylko weekendami więc idzie wolno... Dodam tylko, że żaden z nas nie miał nigdy wcześniej do czynienia z budownictwem.

 

Znalazłem czas więc wklejam kilka zdjęć.

 

Ogólny plan budowy

http://ziutek.lnet.pl/budowa/budowa-20080803.jpg

 

Styropian w fundamencie od poziomu ław - EPS-75 20 cm, frezowany

http://ziutek.lnet.pl/budowa/przepust-20080803.jpg

 

Mojej konstrukcji "maszyna" do cięcia styropianu - czas wykonania przez jedną osobę wyposażoną w wiertarkę i dwa wiertła - 1/2 godziny

http://ziutek.lnet.pl/budowa/noz_do_styro-20080802.jpg

 

A za chwilę, jak tylko skończymy murować ściany czeka mnie zakopywanie 400 m rury PEX/AL/PE wymiennika pod domem. Po wielu przemyśleniach skończyło się na 400 m fi 16/2 mm. W jednym wykopanym rowie będą dwie wężownice w układzie pionowym: górą dopływ, dołem (ok. 50 cm niżej) powrót czynnika. Odległość między wężownicami w rowie to szerokość wykopu, czyli około 30 cm. Odległość między środkami sąsiednich rowów 60 cm. Po połączeniu wszystkiego razem będą 4 obiegi fi. 16 każdy po 100 m długości połączone równolegle. Układ wężownic zapewnia uwarstwienie ładunku - czynnik podczas ładowania będzie dopływał do centrum budynku, a wracał po obrzeżu (rozładowanie przeciwnie) Dodatkowo pewna namiastka uwarstwienia w pionie ma być powodowana tym, że podczas ładowania dopływ do każdej wężownicy będzie górą, powrót dołem (rozładowanie przeciwnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...