Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Żwirowiec to zbędne tarcie. Więc i dodatkowe ciepło.

 

coś w tym jest, jak dmucham na herbatę to siakaś bardziej gorąca się robi, pewnie przez te tarcie :roll:

 

pewnie jak chałupę w górach się pobuduje, lub nad morzem (taką wgregororeferencyjną) to można nawet ogrzewania nie zakładać, wystarczy tarcie wiatru o chałupę

ot zmyślne, może jakiś patencik :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozmawiałem z gościem co ma sporo takich rurek w dachu i gruncie . Dom reklamowany jako "zero energii" latem ciepło odprowadzane pod dom do gruntu, zima odwrotnie. Gościu załamany rachunkami, suma pomp to 5kW a psuje się coś cały czas.
Czy chodzi o system isomax ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leśny czyli jednak robisz kolektory, hmm jestem ciekaw jak to będzie.

400 m alupexa to trochę Cię wyniesie.

Zwój 100 m dobrej rury fi 16 (Wavin) można kupić za 300 zł. Razem więc wpakuję pod dom 1200 zł. Można oczywiście kupić i po 1,50 zł za metr, ale tu wolę nie oszczędzać (nie ma szans na wymianę czy naprawę).

 

Co do zużycia energii przez pompę to liczyłem, że przy zaprojektowanym układzie 4 obiegów równolegle po 100 m i szczytowej mocy ładowania 5 kW dla różnicy temperatur 10 oC niezbędna prędkość przepływu dla Ergolidu Eko (39% glikolu propylenowego) wyniesie 0,32 m/s przy strumieniu objętości 0,51 m3/h.

 

Przy tych warunkach spadek ciśnienia na planowanym kolektorze gruntowym to 14 kPa (1,4 m H2O).

 

Jeśli trochę więcej niż drugie tyle przyjmiemy dla kolektora dachowego i wężownicy w buforze CWU zaworach rurach doprowadzających, złączkach itp. to cała instalacja powinna się zamknąć w 40 kPa (4 m H20).

 

Jeśli wpiszemy te dane do katalogu Grundfosa to zaproponuje nam kilka pomp ale najbardziej dopasowana do tych warunków (prawie bez zapasu) wydaje się być (na moje niefachowe oko) seria UPS XX-50 1XX, która dla takiego punktu pracy pobiera z sieci moc 51 W. Można wybrać wersję z większym zapasem - seria UPS XX-60 1XX - mamy wtedy pobór 64 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam Cię że to robisz, mi wyszło że na dachu musialbym mieć z ok. 1000 m jak pamiętasz a to wyniosłaoby mnie zdecydowanie a duzo w porównaniu do zysków praktycznie tylko wiosenno- letnich.

Ale Ty ile w dach chcesz władowac [m]?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam Cię że to robisz, mi wyszło że na dachu musialbym mieć z ok. 1000 m jak pamiętasz a to wyniosłaoby mnie zdecydowanie a duzo w porównaniu do zysków praktycznie tylko wiosenno- letnich.

Ale Ty ile w dach chcesz władowac [m]?

pzdr

 

Jeszcze się nad tym do końca nie zastanawiałem, ale obliczenia prowadzę przy założeniu, że będzie tyle samo ile w gruncie: 400 m fi 16 (4 obiegi po 100 m połączone równolegle) czyli przy obecnych cenach koszt wężownicy to 1200 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że Wam rurę zawrócę (khe, khe), ale jak rozwiązujecie kwestię dziur w drzwiach? Tulejki? Podcięcia?

 

Ja się zastanawiam, czy nie ma jakiegos sposobu, żeby zapewnić przepływa powietrza, jednocześnie zachowując minimum izolacyjności akustycznej.

 

Czy jeśli zrobimy w drzwiach dziurę w kształcie takiej "szykany", tzn. nie prosto na wylot, a z takim "zakrętem", wewnętrzne powierzchnie wyłożyli jakims tłumiącym materiałem (pianka?) i zasłonili to wszystko np. maskownicą z rajstopy żony (typ głosnikowy ;) ), to czy to coś by dało?

 

Mamy na pokładzie inzyniera akustyka? :)

 

Rysunek (brąz - drzwi, pomarańcz - pianka, szary - maskownica, niebieska strzałka - powietrze :lol: )

 

http://i145.photobucket.com/albums/r232/depilator/dziuradrzwiowa.png[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dopiero czytam wasz wątek ale już teraz podsyłam ciekawostkę jaką znalazłem w muratorze:

 

Mam coś dla was z wydania specjalnego muratora "Dom energooszczędny":

 

Dom z garażem 211,3 m2 modernizujemy i osiągamy następujące oszczędności względem standardu:

Roczny koszt ogrzerwania - 4916zł

 

32,6% Wentylacja - wymiana grawitacyjnej na mechaniczną z GWC+reku

17% ściany zewnętrzne - z U=03, na U=0,234

16,2% okna - były z U=1,5 rama i U=1,1 szkła a są u=1,1 rama i U=0,7 szkła

13% dach - było 20cm izolacji a jest 25 między i pod krokwiami w 2 warstwach

12,1% podłoga na gruncie - z U=0,6 na U=0,326

5,1% drzwi zewnętrzne i garażowe - było U=2 a jest U=1,3

4% mostki cieplne - zlikwidowano

 

Zaskoczyło mnie że największe oszczędności cieplne dała wentylacja mechaniczna z reku + gwc a nie ocieplenie ścian i dachu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dopiero czytam wasz wątek ale już teraz podsyłam ciekawostkę jaką znalazłem w muratorze:

 

Mam coś dla was z wydania specjalnego muratora "Dom energooszczędny":

 

Dom z garażem 211,3 m2 modernizujemy i osiągamy następujące oszczędności względem standardu:

Roczny koszt ogrzerwania - 4916zł

 

32,6% Wentylacja - wymiana grawitacyjnej na mechaniczną z GWC+reku

17% ściany zewnętrzne - z U=03, na U=0,234

16,2% okna - były z U=1,5 rama i U=1,1 szkła a są u=1,1 rama i U=0,7 szkła

13% dach - było 20cm izolacji a jest 25 między i pod krokwiami w 2 warstwach

12,1% podłoga na gruncie - z U=0,6 na U=0,326

5,1% drzwi zewnętrzne i garażowe - było U=2 a jest U=1,3

4% mostki cieplne - zlikwidowano

 

Zaskoczyło mnie że największe oszczędności cieplne dała wentylacja mechaniczna z reku + gwc a nie ocieplenie ścian i dachu :)

 

Uwielbiam takie głupoty!

To coś podobnego do "uczonych inaczej" np nauczycieli, którzy chcą podwyżki 50% powyżej średniej krajowej . Jak dostaną - to wzrośnie średnia - więc i imtrzeba podnieść ,itd itd czyli chcą nieskończenie wysokiej podwyżki!

 

A wracając do tematu, gdyby % ucieczka ciepła miała sens to:

 

Szaścian sklejony z jednakowych kwadratów styropianu po zabraniu jednej płyty miałby o 16.777 % gorszą izolację ! A z moich doświadczeń życiowych (np powybijane szyby) ma g... nie izolację???? :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szaścian sklejony z jednakowych kwadratów styropianu po zabraniu jednej płyty miałby o 16.777 % gorszą izolację ! A z moich doświadczeń życiowych (np powybijane szyby) ma g... nie izolację???? :lol: :lol: :lol:

Do tego nie potrzeba Twoich doświadczeń życiowych, tylko trochę wiedzy na ten temat. Z poprawnie wykonanych obliczeń wyjdzie to samo co z Twojego doświadczenia :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna 16% podłodga 12 % .... wybita szyba i co podłoga dalej 12%?

Wstawię szybę ,a kolega ( Szacunek) HenoK

"Zaskoczyło mnie że największe oszczędności cieplne dała wentylacja mechaniczna z reku + gwc a nie ocieplenie ścian i dachu "

Napisze wtedy : Zaskoczyło mnie, że 98% to szyba!

 

Przecież tylko bezmózg może podawać procentową ucieczkę ciepła z domu!

Spotkałem takie rysunki w "podręcznikach budowlanych" :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dodam iż te % odnoszą się do oszczędności przy ogrzewaniu gazowym tego domu. Po termomodernizacji kwota oszczędności wyniosła 2000zł. Jak ktoś chce wiedzieć więcej to nich poczyta gazetkę lub wskoczy na wątek o pompach :)

 

 

Teraz możecie kłucić się dalej o głupoty ;P

 

Ja spadam do lutowych tematów z tego wątku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie popadaj w absolutzym,

są pewne prawdy objawione,

kiedyś te Swe tezy przybiłby do drzwi dzisiejszego PZITB, PIIB, Ministerstwa i czego tam jeszcze, teraz ma internet,

 

jeżeli już kasować, to od momentu, kiedy to się zaczęło i wszystko

ale to jest forum i każdy może się wypowiadać

nie dyskryminuje się nikogo, za nic, nawet ... też nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może by je przesunąc? Faktycznie szkoda wątku... Ja bym sie podpisał w każdym razie, ale może nie dyskutujmy o tym tutaj? Może osobny wątek?

 

A wracając do meritum - drzwi w domu pasywnym? Jakies przemyslenia, jak to u Was jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...