Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

myślałem że napisałem jasno :( przez takie rozwiązanie mam cieplejszą podłogę, beton "lubi chłodzić" ma zawsze niższą temperaturę o kilka stopni od powietrza w pomieszczeniu. Jaką może mieć temp. posadzka betonowa w domu ( bez podgrzewania ) jak mamy np: 20 st C na poziomie 1.5m od tej podłogi :wink: ? Ratują ciepłe kapcie :wink:

 

Czyli akumulacja to jednak chyba zaleta skoro ciepło w nóżki :)??

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

beton "lubi chłodzić" ma zawsze niższą temperaturę o kilka stopni od powietrza w pomieszczeniu.

Zaraz zaraz, w stanie ustalonym, gdy z pokoju nie przepływa ciepło, beton ma tę samą temperaturę, co powietrze...

Trochę chłodniejsza posadzka na gruncie jednak będzie (nieco ciepła pomimo izolacji ucieka do gruntu).

Istotniejsza jednak jest przewodność cieplna betonu w porównaniu z np. drewnem, stąd jest on zawsze chłodniejszy w dotyku (o ile ma temperaturę niższą niż ludzkie ciało) :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę chłodniejsza posadzka na gruncie jednak będzie (nieco ciepła pomimo izolacji ucieka do gruntu).

Nie da się ukryć, zresztą gradient temperatur w pokoju też zawsze jakiś jest i to właśnie na dole jest zimne.

 

quote="HenoK"]Istotniejsza jednak jest przewodność cieplna betonu w porównaniu z np. drewnem, stąd jest on zawsze chłodniejszy w dotyku (o ile ma temperaturę niższą niż ludzkie ciało) :).

O właśnie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J-J pytanie jedno - może banalne ale ... co to jest taki ciemny pasek na styro Aqua na 7 zdjęciu od góry ??? (jaka listwa startowa czy coś ? )

no i przypominam się z pytaniami z poprzedniego postu .

 

Pozdrawiam

 

To fuga :) , góra bloczków betonowych jest górą styropianu AQUA.

Dzialówki jak wyżej.

A co do posadzki to teraz jest od dołu:

- chudziak ok 3-5 cm,

- styro

- folia PE 2 x

- ok. 12 cm betonu z siatką fi 3 mm co 10 cm

- folia

- kable grzejne w betonie o gr. ok. 5 cm

- w łazience folia lub posmaruję emulbitem

- i posadzka: panele,. płytki itp.

w warstwie z kablami przy ścianach dylatacje ok. 1 cm grubości ze zwykłego styro a tam gdzie drzwi dylatacja 0,5 mm lub 1 cm też zwykły styro.

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od początku miałem mieć ścianki działowe na wylewce betonowej, nie zamierzałem stawiać działówek na styropianie. Styropian główny jest na samym dnie pod wylewką (plytą z siatką).

Nie zakładam akumulacji w ściankach działowych bezpośrednio z posadzkii, akumulować ma tylko posadzka.

 

pzdr

 

PS Panowie ja z tym polączeniem styro z wełną na stropie pod polącią?

Styro pionowo i do niego z boku wełna czy wełna poziomo i do niej od dołu styro?

jakiś argument przeciw drugiej wersji bo chcę pierwszą ale jakoś chcę to uargumentować to mojej drugiej polowie ekipy :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Panowie ja z tym polączeniem styro z wełną na stropie pod polącią?

Styro pionowo i do niego z boku wełna czy wełna poziomo i do niej od dołu styro?

jakiś argument przeciw drugiej wersji bo chcę pierwszą ale jakoś chcę to uargumentować to mojej drugiej polowie ekipy :).

Nie wystarczy powiedzieć, że wg Ciebie będzie lepiej ?

U mnie to działa :lol:

 

Jako minus, problemy z połączeniem styku wełny ze styro na elewacji bo może pękać czy cuś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Panowie ja z tym polączeniem styro z wełną na stropie pod polącią?

Styro pionowo i do niego z boku wełna czy wełna poziomo i do niej od dołu styro?

jakiś argument przeciw drugiej wersji bo chcę pierwszą ale jakoś chcę to uargumentować to mojej drugiej polowie ekipy :).

Nie wystarczy powiedzieć, że wg Ciebie będzie lepiej ?

U mnie to działa :lol:

 

Jako minus, problemy z połączeniem styku wełny ze styro na elewacji bo może pękać czy cuś ?

 

Rodzina i filozofują a nie chcę im powiedzieć "bo tak" bo będą mruczeć :) .

A dużo juz mruczą :) przeze mnie :).

Chcialem powiedzieć jak piszesz ale będę mial podbitkę więc elewacji na wełnie by nie bylo, konczyła by się niżej na połączeniu styro z wełną.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzina i filozofują a nie chcę im powiedzieć "bo tak" bo będą mruczeć :) .

A dużo juz mruczą :) przeze mnie :).

Chcialem powiedzieć jak piszesz ale będę mial podbitkę więc elewacji na wełnie by nie bylo, konczyła by się niżej na połączeniu styro z wełną.

 

pzdr

To powiedz, że ciężko będzie zachować ciągłość warstwy ocieplenia i będzie uciekało ciepło :roll: ... albo że Mice tak ma i już 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś argument przeciw drugiej wersji bo chcę pierwszą ale jakoś chcę to uargumentować to mojej drugiej polowie ekipy :).

Jeszcze do tego nie doszedłem, ale też się zastanawiam, lecz trochę w innym kontekście.

 

Kontekst, to różne szkodniki, które mogą wniknąć w warstwę styropianu - ot myszki na przykład.

 

Buduję ścianę trójwarstwową, więc styropian od dołu do góry jest w miarę bezpieczny. Ale właśnie jak go połączyć z wełną, która ma być w dachu.

 

Wymyśliłem tak, że kończę go równo z wieńcem ściany nośnej (nie mam ścianek kolankowych, a właściwie mam "wieniec kolankowy", który wystaje 25 cm nad strop) i od góry zabezpieczam siatką i klejem. Ściana osłonowa kończy się wyżej, dotykając do nadbitki z desek (najprawdopodobniej podbitki nie będzie). Wełna przechodzi nad murłatą, dochodzi do osłonówki, zawija się i leży na styro, a właściwie na siatce i kleju, które przykrywają styropian. Mam w ten sposób mostek cieplny z kleju i siatki, po obwodzie, ale myślę, że nie jest on znaczący (nie liczyłem tego).

 

Taką mam koncepcję. Jeśli znajdzie się lepsza, chętnie zastosuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dalej nic (?), nadal szukam argumentu :) na to łączenie izolacji styro z wełną.

Wczoraj znowu musiałem tłumaczyć dlaczego nie chcę 2-3 cm mniej wylewki bo filozofowali bo byłoby wygodniej.

A mi chodzi o to że większa masa betonu wyrównując temperaturę w swoim przekroju jednocześnie ją obniża, dając mniejsze straty do gruntu.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi chodzi o to że większa masa betonu wyrównując temperaturę w swoim przekroju jednocześnie ją obniża, dając mniejsze straty do gruntu.
Dodatkowy atut, to niewielkie obniżenie temperatury w domu nawet przy dobowej przerwie w ogrzewaniu (awarie sieci energetycznej czasami jednak się zdarzają).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j-j nie wiem czy o tym samym myślę ale ... jak dasz styro na maxa do góry i dojedziesz wełną do niej z boku to jak dla mnie (jeśli nie dasz jakiegoś mazidła do klejenia) wełna może po jakimś czasie stworzyć szczeliny i nici z ciągłości ,,,, a jak dasz tak by styro podchodziło do wełny od dołu to jest ona dość elastyczna i ewentualne szczeliny same się zniwelują z racji pomocy grawitacji (wełna opadnie na styro) :) -- no to teraz poleciałem " czy to logiczne" i zrozumiałe ???? :D

( z drugiej strony wełna jest rozprężna i powinna dojść z boku do styro ale.. )

 

Pzdr. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi chodzi o to że większa masa betonu wyrównując temperaturę w swoim przekroju jednocześnie ją obniża, dając mniejsze straty do gruntu.
Dodatkowy atut, to niewielkie obniżenie temperatury w domu nawet przy dobowej przerwie w ogrzewaniu (awarie sieci energetycznej czasami jednak się zdarzają).

 

Oczywiście, to też jak najbardziej.

 

 

j-j nie wiem czy o tym samym myślę ale ... jak dasz styro na maxa do góry i dojedziesz wełną do niej z boku to jak dla mnie (jeśli nie dasz jakiegoś mazidła do klejenia) wełna może po jakimś czasie stworzyć szczeliny i nici z ciągłości ,,,, a jak dasz tak by styro podchodziło do wełny od dołu to jest ona dość elastyczna i ewentualne szczeliny same się zniwelują z racji pomocy grawitacji (wełna opadnie na styro) :) -- no to teraz poleciałem " czy to logiczne" i zrozumiałe ???? :D

( z drugiej strony wełna jest rozprężna i powinna dojść z boku do styro ale.. )

 

Pzdr. :D

 

Niby ma sens ale ja znowu uważam że upychając wełnę do styro zrobię szczelniejsze połączenie ocieplenia ponadto i tak chcę folia paroprzepuszcazalną osłonić wełnę aby nie traciła swoich "włosków" :).

 

Nikt nie łączy ocieplenia :cry: ?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...