Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pawlok, zależy jaką siłą będzie dociskany ten styro przez te belki.

Hmm, ryzyko ale myślę że np. jackodur 700 jaki dałem pod ściany szczytowe dałby radę ale i tak musisz jakoś te bele zakotwić w ścianie więc przebijesz ten styro i będziesz miał jakiś mostek- kotwy w belce.

To już chyba lepiej tak jak Mice pisze styro na belki i tak aby przykryć nim kotwy.

Mostek (gdzie nie będzie tego styro) będzie tylko tam gdzie będziesz łączyć daszek z tymi belkami ale to i tak pewnie wyjdzie mnijszy niż te kotwy.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja u siebie będę robił radiatory z atlantica a w łazienkach maty. koszt inwestycji ze 3 zł. Kominek: ja będę robił kominek akumulacyjny http://www.kafle-kominki.pl/wklady.htm np taki Dynamic. Bez DGP tylko kanał "wciągający" powietrze do reku umieszcze gdzieś przy kominku - rozciągnie mi ciepło po domu.

 

 

Też tak myślałem zrobić, na pewnym etapie rozmyślań. :roll:

Gdzieś napisałeś, że chcesz zejść z zapotrzebowaniem na ciepło do 35 kWh/m.kw./rok.

Trzymasz się ściśle wytycznych z projektu Lipińskich, czy coś zmieniasz ?

Jakie masz dokładnie ocieplenie i ile Ci wychodzi OZC ?

 

Pozdrawiam.

 

A się przyznam.... Nie chce mi się liczyć w OZC chałupy :oops:

Lipińscy policzyli w swoim projekcie 45 kWh/m2/rok. Zmiany jakie wprowadzam:

1. dom bedzie stał na płycie fundamentowej - eliminuje całkowicie jeden mostek.

2. Zamiast silikatów na ścianch dam beton komórkowy.

3. Jak już się zmuszę do zrobienia obliczeń w OZC to może zwiększe grubośc styro z 20 na 25 cm.

 

Na jakim jesteś etapie rozmyślań teraz??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pro Stasiu,

ano rezterki to ja tez mam. Dlatego kominek akumulacyjny - dla uspokojenia sumienia.

Podwyżka ceny nosnika o 20% - brzmi groźnie.Tylko widzisz, jak wydasz na ogrzewanie domu 1000 zł/ sezon to podwyżka o 20% daje nam 200 zł/pół roku wiecej. A to dalej jest 20%. A nie brzmi groźnie. Chyba jedyną droga "niebania" się w przyszłości jest inwestycja w ocieplenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do tego wszystkiego nie umiem przebrnąć przez program do obliczeń OZC (humanista :( ) i nie wiem, czego mogę się spodziewać po konkretnych rozwiązaniach ograniczających ucieczkę ciepła z domu.

 

Pozdrawiam.

OZC jest stworzony trochę do czegoś innego niż obliczanie zapotrzebowania na ciepło w domach niskoenergetycznych. Nadaje się do obliczeń potrzebnych do tzw premii termomodernizacyjnej, ale budynki pasywne to inna para kaloszy. Uproszczenia w nim zastosowane są zbyt duże. Co gorsza nie ma lepszych polskich programów. Wg mnie OZC sprawdza się jako tako tylko do domów 5 litowych no i gorszych.

Może od przyszłego roku wraz z certyfikatami polepszy się coś w takim oprogramowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się trzeba zgodzić (prawie) program OZC był tworzony od dupy strony. najpierw był dom (5 styropianu w podłodze, 5 na scinie 10-15w dachu, potem procentowy rozkład strat ciepła ( scina 36% grunt 6% wentylacja 14%.... itd), a na końcu program , który KONKRETNY dom opisał. Dlago jak coś się w izolacji zmini to program wariuje Im wiecej zmienimy tym durniejsze wyniki. Masz ogrzewany sześcianz jednakowych kwadratów styropianu, tylko bez jednej sciany, to jak ją dołożysz straty ciepła zmniejszą cię o 16,3 %?

Czy odwrotnie jak zostawisz otwarte szeroko okno zimą to o ile procent więcej energii dom zużyje wg ozc? 3% czy 3000%

OZC to DNO!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz ogrzewany sześcianz jednakowych kwadratów styropianu, tylko bez jednej sciany, to jak ją dołożysz straty ciepła zmniejszą cię o 16,3 %?

Czy odwrotnie jak zostawisz otwarte szeroko okno zimą to o ile procent więcej energii dom zużyje wg ozc? 3% czy 3000%

Takie przykłady ni jak się mają do zasady działania tego programu. Ten program mimo wszystko służy do obliczania zapotrzebowania na ciepło rzeczywistych lub projektowanych budynków prawidłowo wykonanych. Nie policzysz za jego pomocą zużycia ciepła dla domu z otwartymi drzwiami zewnętrznymi.

 

Żeby Tobie uzmysłowić jego zasadę działania podam inny przykład, chociaż podobny do Twojego.

Masz sześcian o ścianach ze współczynnikiem U=1W/(m2*K) dla równego rachunku każda ściana na powierzchnię 1m2 i różnica temperatur pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną stroną sześcianu wynosi 10K.

Straty ciepła dla takiego sześcianu (nie biorę pod uwagę mostków termiczych) wyniosą 6*1*1*10=60W.

Jeżeli wszystkie we wszystkich scianach izolację zmienimy na 5 krotnie lepszą (U=0,2W/)m2*K) to przy tych samych warunkach wielkość strat ciepła wyniesie : 6*1*0,2*10=12W, czyli pięciokrotnie mniej.

Jaki jednak będzie wynik, gdy jedna ściana pozostanie z U=1W/(m2*K), a dla pozostałych 5 będzie U=0,2W/(m2*K) ?

5*1*0,2*10+1*1*1*10=20W

Jak widać otrzymaliśmy tylko 3 krotne zmniejszenie strat pomimo tego, że izolacyjność dla 5 ścian poprawiliśmy 5 krotnie.

Taki sam efekt otrzymalibyśmy też zwiększając 3 krotnie izolacyjność wszystkich ścian - U=0,333W/(m2*K) 6*1*0,333*10=20W.

Zakładając, że przewodność cieplna ściany jest odwrotnie proporcjonalnie od grubości izolacji oraz, że w pierwszym przypadku (U=1W/(m2*K) koszt ten wynósłby X, w przypadku ocieplenia 5 krotnie lepiej wszystkich ścian ponieślibyśmy koszt 5x,

W przypadku lepszego ocieplenia tylko 5 ścian koszt byłby równy 5*5/6x+1/6x=26/6x=4,33x

W przypadku ocieplenia wszystkich ścian 3 krotnie lepiej - U=0,333W/(m2*K) koszt izolacji wyniósłby oczywiści 3x, czyli byłby ponad 44% niższy niż w poprzednim przypadku (4,33/3=1,443).

 

Jaki stąd wniosek?

Nie jest uzasadnione ekonomicznie przesadne izolowanie tylko części przegród, bez zadbania o pozostałe (np. zaizolowanie ścian, bez izolacji dachu).

 

Z tego typu obliczeniami program OZC radzi sobie doskonale, ale jak każde narzędzie ma swoje ograniczenia, z których trzeba sobie zdawać sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest uzasadnione ekonomicznie przesadne izolowanie tylko części przegród, bez zadbania o pozostałe (np. zaizolowanie ścian, bez izolacji dachu).

 

Z tego typu obliczeniami program OZC radzi sobie doskonale, ale jak każde narzędzie ma swoje ograniczenia, z których trzeba sobie zdawać sprawę.

A można prosić coś więcej na ten temat. Jakie ograniczenia i konkretne wady/błędy posiadają programy OZC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można prosić coś więcej na ten temat. Jakie ograniczenia i konkretne wady/błędy posiadają programy OZC?
Nie pisałem o wadach i błędach, ale o ograniczeniach. Wynikają one z przyjętej metody obliczeniowej.

Np. przy obliczaniu przenikania ciepła przez przegrody zakłada się, że przegroda jest płaska, jednorodna w całym przekroju. Do tak obliczonych przegród stosuje się dodatki na straty przez mostki termiczne. O ile oszacowanie tych dodatków dla słabo ocieplonych ścian (U<0,3W/(m2*K)) nie bedzie obarczone znacznym błędem. to w przypadku bardzo dobrze izolowanych ścian błąd może być już znaczny.

Bardzo uproszczone są obliczenia strat ciepła do gruntu. Oczywiście w przypadku słabo izolowanych domów to uproszczenie daje wystarczająco dobre wyniki, ale już dla domów energooszczędnych błąd może być znaczący.

Trudno jest też przy pomocy tego programu oszacować straty na wentylację w przypadku wentylacji z odzyskiem ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można prosić coś więcej na ten temat. Jakie ograniczenia i konkretne wady/błędy posiadają programy OZC?
Nie pisałem o wadach i błędach, ale o ograniczeniach. Wynikają one z przyjętej metody obliczeniowej.

Np. przy obliczaniu przenikania ciepła przez przegrody zakłada się, że przegroda jest płaska, jednorodna w całym przekroju. Do tak obliczonych przegród stosuje się dodatki na straty przez mostki termiczne. O ile oszacowanie tych dodatków dla słabo ocieplonych ścian (U<0,3W/(m2*K)) nie bedzie obarczone znacznym błędem. to w przypadku bardzo dobrze izolowanych ścian błąd może być już znaczny. Bardzo uproszczone są obliczenia strat ciepła do gruntu. Oczywiście w przypadku słabo izolowanych domów to uproszczenie daje wystarczająco dobre wyniki, ale już dla domów energooszczędnych błąd może być znaczący.

Rozumię. A w którą stronę te uproszczenia będą fałszować wynik obliczeń OZC? Czy to jest może tak robione, że do wyniku program dodaje X% na rzecz mostków?

Nie tak dawno skorzystałem z kalkulatora doboru grzejników kanałowych jednego z producentów. Wprowadziłem dane odnośnie ścian i okien (praktycznie jak dla domu pasywnego) i dostałem moc 50W/m2. Coś chyba zawyżony ten wynik był?

 

Trudno jest też przy pomocy tego programu oszacować straty na wentylację w przypadku wentylacji z odzyskiem ciepła.

Ale to można obliczyć sobie osobno podstawiając do wzoru - było liczone nie tak dawno na forum.

 

Szkoda że budownictwo energooszczędne zaczyna się w Polsce dopiero teraz a tak naprawdę to pewno zacznie się za kilka lat. Zapewne najpierw architekci i budowlańcy będą się musieli dokształcić do potrzeb klientów bo przecież każdy będzie chciał mieć dom w klasie A a nie B tak jak z pralkami, zmywarkami, ... Chyba już nie ma w sprzedaży innych niż A i A+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w którą stronę te uproszczenia będą fałszować wynik obliczeń OZC? Czy to jest może tak robione, że do wyniku program dodaje X% na rzecz mostków?
Trudno powiedzieć. Takie mostki praktycznie trzeba rozpatrywać indywidualnie.

Nie tak dawno skorzystałem z kalkulatora doboru grzejników kanałowych jednego z producentów. Wprowadziłem dane odnośnie ścian i okien (praktycznie jak dla domu pasywnego) i dostałem moc 50W/m2. Coś chyba zawyżony ten wynik był?
A wentylacje w budynku uwzhledniał ten program?

Szkoda że budownictwo energooszczędne zaczyna się w Polsce dopiero teraz a tak naprawdę to pewno zacznie się za kilka lat. Zapewne najpierw architekci i budowlańcy będą się musieli dokształcić do potrzeb klientów bo przecież każdy będzie chciał mieć dom w klasie A a nie B tak jak z pralkami, zmywarkami, ... Chyba już nie ma w sprzedaży innych niż A i A+.
Niestety świadomość większości inwestorów jest też tragiczna. Często patrzą na ładny wygląd domu i cenę projektu typowego, a nie na to jakie będą koszty eksploatacji takiego domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny przykład!

Od lektury takich przykładów powinien zaczynać każdy przyszły inwestor, zaraz po oswojeniu się z myślą o całym procesie budowy.

A poniższe nie jest oczywistością, wręcz przeciwnie.

 

Powinno się na tym forum jakieś punkty za takie wypowiedzi przyznawać, tak jak na innych. :p

 

 

 

... Masz sześcian o ścianach ze współczynnikiem U=1W/(m2*K) dla równego rachunku każda ściana na powierzchnię 1m2 i różnica temperatur pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną stroną sześcianu wynosi 10K.

Straty ciepła dla takiego sześcianu (nie biorę pod uwagę mostków termiczych) wyniosą 6*1*1*10=60W.

Jeżeli wszystkie we wszystkich scianach izolację zmienimy na 5 krotnie lepszą (U=0,2W/)m2*K) to przy tych samych warunkach wielkość strat ciepła wyniesie : 6*1*0,2*10=12W, czyli pięciokrotnie mniej.

Jaki jednak będzie wynik, gdy jedna ściana pozostanie z U=1W/(m2*K), a dla pozostałych 5 będzie U=0,2W/(m2*K) ?

5*1*0,2*10+1*1*1*10=20W

Jak widać otrzymaliśmy tylko 3 krotne zmniejszenie strat pomimo tego, że izolacyjność dla 5 ścian poprawiliśmy 5 krotnie.

Taki sam efekt otrzymalibyśmy też zwiększając 3 krotnie izolacyjność wszystkich ścian - U=0,333W/(m2*K) 6*1*0,333*10=20W.

Zakładając, że przewodność cieplna ściany jest odwrotnie proporcjonalnie od grubości izolacji oraz, że w pierwszym przypadku (U=1W/(m2*K) koszt ten wynósłby X, w przypadku ocieplenia 5 krotnie lepiej wszystkich ścian ponieślibyśmy koszt 5x,

W przypadku lepszego ocieplenia tylko 5 ścian koszt byłby równy 5*5/6x+1/6x=26/6x=4,33x

W przypadku ocieplenia wszystkich ścian 3 krotnie lepiej - U=0,333W/(m2*K) koszt izolacji wyniósłby oczywiści 3x, czyli byłby ponad 44% niższy niż w poprzednim przypadku (4,33/3=1,443).

 

Jaki stąd wniosek?

Nie jest uzasadnione ekonomicznie przesadne izolowanie tylko części przegród, bez zadbania o pozostałe (np. zaizolowanie ścian, bez izolacji dachu)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład z dziurami w garnku to zalatuje Brzęczkowskim i jego niedomkniętą lodówką :wink:

 

bo Brzęczkowski czasem mówi madre rzeczy. Czasem. Baardzo czasem. Tylko problem polega na tym że mówi je wszystkie naraz, niezależnie od tego czy ktoś chce tego słuchać i czy właśnie o to pytał. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w którą stronę te uproszczenia będą fałszować wynik obliczeń OZC? Czy to jest może tak robione, że do wyniku program dodaje X% na rzecz mostków?
Trudno powiedzieć. Takie mostki praktycznie trzeba rozpatrywać indywidualnie.

Nie tak dawno skorzystałem z kalkulatora doboru grzejników kanałowych jednego z producentów. Wprowadziłem dane odnośnie ścian i okien (praktycznie jak dla domu pasywnego) i dostałem moc 50W/m2. Coś chyba zawyżony ten wynik był?
A wentylacje w budynku uwzhledniał ten program?

Szkoda że budownictwo energooszczędne zaczyna się w Polsce dopiero teraz a tak naprawdę to pewno zacznie się za kilka lat. Zapewne najpierw architekci i budowlańcy będą się musieli dokształcić do potrzeb klientów bo przecież każdy będzie chciał mieć dom w klasie A a nie B tak jak z pralkami, zmywarkami, ... Chyba już nie ma w sprzedaży innych niż A i A+.
Niestety świadomość większości inwestorów jest też tragiczna. Często patrzą na ładny wygląd domu i cenę projektu typowego, a nie na to jakie będą koszty eksploatacji takiego domu.

 

I jeszcze ile i jak najwięcej zaoszczędzić. Ale to problem tych co budują pierwszy dom. Przy drugim zredukują błędy o 30%, przy następnym 40%... i będą mieszkać tanio i wygodnie. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, ocieplania ciąg dalszy.

Teraz jadę ściany na piankę do klejenia styro.

Moje spostrzeżenie:

 

1. styro 30 cm przez to że jest tak gruby to każda z płyt w opakowaniach jest zewnętrzną i w związku z tym każda jest zdeformowana troszkę niestety.

 

 

A teraz pytanie:

Przez te nierówne plyty robią się szpary i szparki, oraz nierowności.

Czy lepiej:

1. Robić do frezów bez względu na to czy odstają gdzies czy nie, czy jest równo czy nie byle by był w miarę pion, potem się to zetrze tarą troszkę to co odstaje, czy może

2. Trzymać pion i w miarę te nierówności równać a szpary większe po prostu piankować?

 

oto zdjęcia:

 

To początki:

http://images44.fotosik.pl/6/d64d54e887748781med.jpg

 

 

 

A oto przykladowa szparka, takich raczej nie piankuję a powinenem??

 

http://images48.fotosik.pl/6/fb71a76487fabe43med.jpg

 

bo jesli tak to p.... ten interes :), nie ma aż tak idealnych płyt.

 

i ostatnie zdjątko na razie

http://images36.fotosik.pl/6/a95507c35d318ac4med.jpg

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, nikt nie doradził, zrobiłem równo a szczeliny popiankowałem.

 

Piczman:

- pod posadzkę i na sciany fund. AQUA Yetico EPS 200

- na ściany Platinum plus Termoorganiki

 

i kolejne zdątko:

 

http://images35.fotosik.pl/6/b6be084a7e7aa449med.jpg

 

 

i dałem plamę dość istotną bo na wysokości Jackodur`u w ścianie szczytowej zapomniałem połączyć go z izolacją ściany i zostala szpara pomiędzy nimi (szpara na łączenie stryro do ściany).

Musiałem dziś powiercić dziury w styro i wcisnąć na wysokości tego Jackodur`u piankę aby zamknąć izolację dokładnie.

 

http://images25.fotosik.pl/270/778ec80ee48193aamed.jpg

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...