Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Depi, co do Jezierskiego napisałem wyżej jak jest.- porażka wg mnie

 

No ale jaka kurna porażka??? Szyba o,7 to porażka? Nie rozumiem... Co ma takiego wypasionego ten Aluplast?

 

Depi, kurcze przecież ja nie piszę że Aluplast jest super itp., jest też drogi za pasywne bo 50% dodatkowo.

A co do wkładki z pianki to rama jest najzimniejsyzm miejscem w oknie dlatego im więcej szyby tym lepszy współ. ogólny u dla okna.

 

Ale NAPISAŁEM(!) wyżej, że u Jezierskiego pasywne to TYLKO NIEOTWIERALNE(!), ... W ZWYKŁYM DOMU ?! (bo to tutaj analizujemy)??!!.

Nieotwieralny fix w Aluplaście mnie też mniej kosztował.

 

MS`y mają szyby 0,6 i co z tego skoro cała reszta daje w sumie ok. u=1,0 W/m2*K. Oznacza to że szyby to nie wszystko.

Ale może co do budowy to się wypowie Jareko :) bo my to sobie możemy raczej :).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No a dołożenie szyby 0,7 do okna oznacza zejście z 1,4 do ok. 1. Czyli w sumie OK. A im większe okno i im bardziej fix (mniej ramy) tym ten efekt jest lepszy.

 

Nie rozumiem o co chodzi z tym fixem - że tylko do fixów wstawiają 3-szybowe pakiety? Przecież to nieprawda!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie rozumiem o co chodzi z tym fixem - że tylko do fixów wstawiają 3-szybowe pakiety? Przecież to nieprawda!

 

No przecież napisałem że rozmawiałem z Jezierskim i powiedział gość że u nich pasywne to tylko NIEOTWIERALNE na profilu 5 lub 7 komorowym do wyboru przez nas. Wg mnie to dziwne ale tak wyraźnie mówi.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież napisałem że rozmawiałem z Jezierskim i powiedział gość że u nich pasywne to tylko NIEOTWIERALNE na profilu 5 lub 7 komorowym do wyboru przez nas. Wg mnie to dziwne ale tak wyraźnie mówi.

 

pzdr

Z tego wynika, że nie potrafią dobrze rozwiązać uszczelnienia w pasywnych :roll:

 

ktoś tu wspominał o roletach jako uzupełnienie pasywności, pooglądałem swoje i nie dałoby się ich zrobić tak żeby zupełnie nie wpływało to na "istnienie" mostka (może znikomy ale dla pasywniaka jednak ważny) - morał - okiennice albo rolety mocowane na elewacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś tu wspominał o roletach jako uzupełnienie pasywności, pooglądałem swoje i nie dałoby się ich zrobić tak żeby zupełnie nie wpływało to na "istnienie" mostka (może znikomy ale dla pasywniaka jednak ważny) - morał - okiennice albo rolety mocowane na elewacji.
Tylko jak je zamocować do elewacji bez dołożenia kolejnego mostka termicznego :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak je zamocować do elewacji bez dołożenia kolejnego mostka termicznego :lol:

Widziałem w jednej książce, poświęconej w całości ruchomym izolacjom, fajny patent.

 

Okiennica składa się z jednego elementu. Zawias na dole, otwiera się tak, jak "drzwi" w barku. Po otwarciu ustawia się okiennicę pod takim kątem, żeby wpadało do środka więcej światła. Wewnętrzna powierzchnia jest wyłożona folią aluminiową lub czymś podobnym.

 

Takie urządzenie możesz w całości zamontować bez dotykania domu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

równowagę osiągnie się, gdy ściana z oknem stanie się przegrodą jednorodną, tj. na całej powierzchni jednakowy współczynnik

inaczej to zawsze takie okna zmienią zużycie energii ze wskazaniem na oszczędność

Nie do końca tak jest. Okna oprócz strat ciepła z budynku, generują również pokaźne zyski. Wszytko zależy od ich usytuowania w stosunku do stron świata.

Biorąc to pod uwagę już obecne okna pasywne (np. 0,8W/(m2*K)) mogą dawać korzystniejszy bilans cieplny dla budynku niż ściana pasywna (U=0,1W/(m2*K)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak je zamocować do elewacji bez dołożenia kolejnego mostka termicznego :lol:

Widziałem w jednej książce, poświęconej w całości ruchomym izolacjom, fajny patent.

 

Okiennica składa się z jednego elementu. Zawias na dole, otwiera się tak, jak "drzwi" w barku. Po otwarciu ustawia się okiennicę pod takim kątem, żeby wpadało do środka więcej światła. Wewnętrzna powierzchnia jest wyłożona folią aluminiową lub czymś podobnym.

 

Takie urządzenie możesz w całości zamontować bez dotykania domu. :)

Próbowałeś solidny zawias zamocować do 25cm izolacji ?

Ale masz rację, każdy problem można w jakiś sposób rozwiązać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś solidny zawias zamocować do 25cm izolacji ?

Ale masz rację, każdy problem można w jakiś sposób rozwiązać.

Właśnie nie do izolacji. Zawias zamontować na kawałku konstrukcji, która jest wbita w ziemię przed domem a domu nie dotyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem sobie w stanie wyobrazić taki mechanizm dla okien na piętrze. Piękny nie będzie, to prawda. :(

Przy tego typu domach nie musiałoby to szpecić :

http://termodom.pl/UserFiles/System/Mini/img_47e147d0b59fe.jpg_750x350.jpg

http://termodom.pl/UserFiles/System/Mini/img_47e1489da8f7c.jpg_750x350.jpg

Zdjecia pochodzą ze strony : http://termodom.pl/termodompasywny/galeria_domow_pasywnych_nr_1

 

Swoją drogą, w tej galerii można spotkać też taki dom :

http://termodom.pl/UserFiles/System/Mini/img_47e14be825093.jpg_750x350.jpg

Jakim cudem spełnia on warunki domu pasywnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co to znaczy, że "u nich pasywne"? Że tak je nazywają? Czy że spełniają wymogi domu pas tylko te fixy? Jak się nie nazywa "passiv" to już jest be? :)

 

Depi, zapytałem jaka jest różnica w koszcie okien zwykłych a okien pasywnych i gość zaczął opowiadać, najważniejsze było to, że okna pasywne u nich są robione na profilu niemieckim jakimś i są to okna NIEOTWIERALNE.

A otwieralne są do energooszczędnych- dokładnie tak powiedział.

 

 

No przecież napisałem że rozmawiałem z Jezierskim i powiedział gość że u nich pasywne to tylko NIEOTWIERALNE na profilu 5 lub 7 komorowym do wyboru przez nas. Wg mnie to dziwne ale tak wyraźnie mówi.

 

pzdr

Z tego wynika, że nie potrafią dobrze rozwiązać uszczelnienia w pasywnych :roll:

 

Na moje pytanie czy w takim razie nie jest tak że pasywne mają inną konstrukcję, wykonanie ramy odpowiedział, że- NIE,

mówimy tylko jaki profil chcemy- czy 5 czy 7 komorowy i wraz z oknem NIEOTWIERALNYM mamy pasywne, dokladnie tak opowiadał.

Też to dla mnie dziwne.

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domy pasywne to temat rzeka.. W takim domu trzeba mieć możliwie maksymalną powierzchnię szyb od strony południowej i maksymalnie zredukowane straty ciepła wynikające z wentylacji pomieszczeń. Więc generalnie nasz przedstawiciel miał rację, bo zgodnie z tą logiką powinno się mieć nieotwieralne fixy.

 

Przy obecnym poziomie technologii szyba zawsze będzie miała niższą przenikalność cieplną niż profil. Ponadto przez szybę wpada promieniowanie słoneczne ogrzewające środek domu. Najbardziej ciepłe będą okna o najniższym stosunku powierzchni "plastiku" w oknie do całości powierzchni plastiku i szyby [czyli powierzchni całego okna]. I znowu tu wygrywa fix, bo tam jest tylko sama rama i nie ma skrzydła.

 

Co do profili: na rynku ciepłych okien jest podział na normalne (np. Schuco Cava), ciepłe (Schuco SI82), trochę bardziej ciepłe (SI82+) i potworki (Schuco SI82 z nakładkami ze styropianem). Potworki mają kształ profilu okno-podobny, i ja osobiście czegoś takiego bym u siebie w domu nie zamontował.

 

Różnica w przenikalności samego profila to 0,2-0,3 (20-30%) a w koszcie to około 100% (pomiędzy Cava a SI82+) [zakup profila przez producenta]. Najważniejszym zadaniem takiego profila jest jednak "trzymanie" jak najszerszej szyby [ze zminimalizowanym wskaźnikiem przenikania]. W standardowej szybie U wynosi 1,0-1,1, w potrójnej z argonem 0,7-0,8 a w potrójnej z kryptonem 0,5-0,6. Różnica w cenie m2 szyby potrójnej z kryptonem i argonem dochodzi do 200 PLN.. tyle płacimy za 0,2 cieplejsze okno.

 

Tyle teorii. W praktyce wszystko sprowadza się do pieniędzy. Jak dla mnie najbardziej opłacalnym wyjściem [a jednocześnie najbardziej praktycznym, najbardziej estetycznym] jest wzięcie np. naszej Elity Thermo z szybą 0,7. Dopłata do tej szyby jest tak skalkulowana [19 PLN za m2 okna], że w skali całego domu jest to kwota pomijalna, a spadek w przenikalności ciepła w stosunku do szyby 1,0 w tym samym oknie wynosi 25%.

 

Nie chwaląc się ;) to ja osobiście tą promocję wymyśliłem i przeliczyłem. Co najlepsze, kilka firm już "małpuje" ten pomysł, więc jest szansa, że w przeciągu 12-18 miesięcy szyba 0,7 stanie się standardem rynkowym, przynajmniej w segmencie domków jednorodzinnych. Duży problem będą mieli producenci tanich okien na słabszej jakości profilach okiennych, bo w nich tego rodzaju szyby się po prostu nie będzie dało zamontować. Odnosi się to też do producentów, produkujących na szeroko reklamowanych profilach "Tylko z grupy A" ;) Ale to ich problem, a jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie okien o wyższym standardzie... z pożytkiem dla klienta docelowego. Nie będę płakał, jeśli to się stanie.

 

Jeśli ktoś chce zyskać jakieś 0,1-0,2 może wziąć Exclusive, czyli Schuco SI82. Z SI82+ (w stosunku do SI82 dodatkowa komora i wbudowane wzmocnienie aluminiowe) jest problem, bo nie da się zrobić z niego dużego okna.. po prostu nie można tam "wsadzić" grubszego wzmocnienia. Zgadzam się z oczywistym wnioskiem, że Schuco się nie popisało, bo zrobilło profil do domów pasywnych [a więc z definicji dużych okien] z których nie da się zrobić okien wyższych niż bodaj 1,5m.

 

Co do "potworków" czyli Veki Alphaline, Gealana z wkładką, Aluplasta, czy Schuco z nakładką: okna oglądamy wiele razy dziennie a te wyglądają po prostu pokracznie. Ja bym nie poświęcił estetyki dla 0,1-0,2 przenikalności. Ponadtko te dziesiąte cześci kosztują bardzo dużo, dużo więcej niż "kupienie" tych dziesiątych części np. lepszą szybą.

 

"Dom pasywny" to hasło. W polskich warunkach, przy naszych poziomach nasłonecznienia trzeba się bardzo gimnastykować, żeby "pasywność" osiągnąć. Mnie osobiście bardziej podoba się termin "dom energooszczędny". Decyzje co do wyboru okien, izolacji ścian, wentylacji, itpitd są ze sobą powiązane i MUSZĄ MIEĆ EKONOMICZNE UZASADNIENIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wszystko jasne :). Lekomin, dzięki za wyjaśnienie.

 

 

A ja wrócę do mojego "pasywniaka", oto najnowsze zdjęcia:

 

nawierciłem otwory na kołki:

 

http://images42.fotosik.pl/7/0690a8c4d1d0fe9bmed.jpg

 

 

następnie zakołkowałem styro i potem pozostało tylko wywiercenie zatyczek:

 

http://images33.fotosik.pl/360/d6e2233358124811med.jpg

 

 

i zatkanie i wszystko idzie jak należy :)

 

http://images27.fotosik.pl/271/c5f01a29cdefa5e4med.jpg

http://images37.fotosik.pl/7/4681d7f8374f61camed.jpg

http://images25.fotosik.pl/270/7a41567ab5cbf22bmed.jpg

http://images46.fotosik.pl/7/1a48c86ff4479974med.jpg

 

 

a to obrobienie okna (styro zachodzi na ramę ok. 3-5 cm:

 

http://images48.fotosik.pl/7/67baa3e2b86d6c49med.jpg

http://images32.fotosik.pl/354/033baa256ea9038bmed.jpg

http://images42.fotosik.pl/7/d90a79a4ba71068dmed.jpg

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] lub jak kto woli zysk 7zł/m2 okna

 

możne gdyby okna miały 140m2 i ściana zewnętrzna 140m2 to warto by było się zastanawiać

 

E tam. Warto się zastanawiać jak się chce mieć okna Jezierskiego. Czas zwrotu nakładu poniżej 3 lat? Rewelka! :)

 

Ja odrzucałem Jezierskiego jako absurdalnie drogie (plastik droższy od drewna to chyba przesada), ale w tej promocji to zaczynam sie zastanawiać. Jeszcze pozostaje kwestia statyki - czy profile wytrzymają o 50% większy ciężar? Mam pare sporych okien...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytrzymaja, jak beda rozsadnie wykonane.

Ja bede mial okno najwieksze 230x240 fix i Sokolka w pasywnych (IDEAL 6000 PASSIVE HOUSE) "zaproponowala" mi dodanie dwoch slupkow poniewaz nie moga dac gwarancji, ze bez slupkow wytrzyma a w drzwiach tarasowych/balkonowych wskazane jest dodanie poprzeczki usztywniajacej no i nie chca lukow robic w skrzydlach ale jako nadstawki - tez zwiazane z gwarancja.

W innych firmach nie bylo problemu z tymi rzeczami, ale okna byly jako "normalne" -pakiet dwuszybowy, moze z powodu trzech szyb troszke sie zmienilo, jednak to wiekszy ciezar calego okna

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...