Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

chciałem Twoje parametry odnieść do mojego domku a do końca nie mogłem bo ich nie znam

okna zwykłe szyba 4x16x4 K=1,0 w ramie 7 komorowej z U=1,3 + rolety z pianką w profilu łącznie 27m2 przeszkleń

GWC rurowy 2x50mb o przekroju 100mm każda rura,

rekuperacja raczej będzie przeciwprądowa o wyższej sprawności, do obliczeń przyjąłem tem. nawiewu z rekuperacji +16, oraz 0,5 wymiany na godzinę

strych garaż ogród zimowy nieogrzewany i oddzielony od części ogrzewanej

na podłodze w piwnicy 10cm styropianu zwykłego, + kolejne 10 cm na podłodze parteru, piwnica zagłębiona w ziemi na 1,6mppt, na fundamencie BK-600 żeby odizolować się od fundamentu

dom na górce, warunki gruntowe ekstra sucho

 

PS będziesz kiedyś w łodzi daj znać zobaczysz sobie wszystko na żywo, tą piwnice z schłodzonym piwem też :wink:

 

uuu jednak nie odniosę do siebie za bardzo się różnisz swoim domkiem od mojego. Byłem po prostu ciekaw jak to wyglądaloby u mnie- czy wyszedłby 3 czy 5 litrowy.

Ale w jednym poście poznałem co i jak jest u Ciebie :).

 

A co do tej piwnicy z piwwem to trzymam Cie za słowo :).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli dokładnie jak mój. Nie wiem, w czym dokładnie tkwi błąd u mnie. A że OZC chodzi pod windows, które muszę specjalnie bootować, czego nie lubię, to nie zaglądałem do tego od jakiegoś czasu. Może jeszcze raz (po raz 3) wszystko sprawdzę.

 

Fakt, że przyjmuję pesymistyczną wersję wentylacji, tzn. 1 wymianę na godzinę. Przy takiej wymianie sprawnośc reku jest też mizerna, ale z tego, co pamiętam, to raczej na okna większość mi strat przypadała. No ale zyski z okien tez spore.

 

Sam nie wiem.

 

Zmieniając temat, to czy ktoś wie, gdzie szkło piankowe leży na półce, żeby od ręki kupić? Czy trzeba zamawiać wszędzie? I to samo się ma do Ecothermu (czy jakiejś innej pianki PU).

 

Poza tym zastanawiam się, jak samemu zrobić pseudo ciepły montaż okien a la i3. Czy nie wystarczy wziąć taśmę do uszczelniania membrany dachowej z zewnątrz a od wewnątrz jakąś butylową, zwykła? Przecież to się chyba jakoś właściwościami nie różni za bardzo? No i zna ktoś jakiś dobry tutorial dot. użycia tsmy rozprężnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że używasz linuksa - więc OZC możesz odpalić spod wine. Wersja 3.0 śmiga bez problemów, za to 4.0 niestety nie nadaje się do użytku.

Mnie z kolei wyniki wychodzą zbyt optymistyczne, bo w 3 litry przy mojej bryle domu to nie uwierzę :roll:

Muszę to _kolejny_ raz sprawdzić, chyba źle wpisuję pomieszczenia, które są częściowo otwarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż wziełem i sprawdziłem :) Jakoś chodzi, choć ma dziwną tendencję to znikania sobie :) Zerknąłem na wyniki i coś jest chyba jednak nie tak - wychodzi mi za duża powierzchnia i kubatura. Chyba czeka mnie 3 raz wklepywania wszystkiego :evil:

 

Czy garaż nieogrzewany powinienem liczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Poprawka - jednak ponad 50% strat przypada mi na wentylację. Zalóżenia - jedno wymiono na godzinę, Tnaw=15. Szkoda, że ilość wymian nie można uczynić globalną zmienną.

 

Poza tym czy da się jednak jakoś przekonać OZC, że pod podłoga nie jest -20?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym zastanawiam się, jak samemu zrobić pseudo ciepły montaż okien a la i3. Czy nie wystarczy wziąć taśmę do uszczelniania membrany dachowej z zewnątrz a od wewnątrz jakąś butylową, zwykła? Przecież to się chyba jakoś właściwościami nie różni za bardzo? No i zna ktoś jakiś dobry tutorial dot. użycia tsmy rozprężnej?

 

Ja również uważam, że nie ma to znaczenia.

Widziałeś wcześniej jak zabezpieczyłem dół okien zanim zrobię parapety?

Dałem tam tasmę paroprzepuszczalną dachową i folię specjalną dachową paroprzepuszczalną a od wewnątrz zwykłą taśmę paroszczelną.

To ma spełniac daną funkcję a że coś się nazywa że do okien to teraz wszystko musi miec swój odpowiednik wg mnie.

 

 

Co do szkła to na pewno trzeba czekać.

Ja na zbyciu mam parę płyt 12 cm grubości Foamglass typ F ale to za mało aby dać na całe fundamenty.

A ekotherma gdzie chcesz dać??

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Poprawka - jednak ponad 50% strat przypada mi na wentylację. Zalóżenia - jedno wymiono na godzinę, Tnaw=15. Szkoda, że ilość wymian nie można uczynić globalną zmienną.

 

Poza tym czy da się jednak jakoś przekonać OZC, że pod podłoga nie jest -20?

 

Nie wiem ktorego OZC uzywasz ale w 3,5 jak najbardziej daje sie okreslic wymiany jako glowna zmienna :wink:

wejdz w zmienne/globalne i ja zrobilem tak:

Symbol: Wentyl

wartosc: 0.5

Opis: "tworczosc autora"

W programie podstawiam w "Powietrze wentylacyjne" rozwijalna zmienna "WENTYL" i pojawia mi sie wpis 0,5 wym. a temp. nawiewu tez mam globalna wiec tez podstawiam TNAWIEWU"

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym czy da się jednak jakoś przekonać OZC, że pod podłoga nie jest -20?

 

Spróbuj dać zamiast podłogi na gruncie strop z ucieczką ciepła do dołu i te same warstwy, wtedy ustaw temperaturę np. +8 za przegrodą!

Wychodzi mi o 1 Litr mniej :wink:

A Jak zmieniam z 30 cm na 40 cm wełny w stropie to daje mi to :

 

Wskaźnik sezonowego zapotrzeb. na ciepło EA,[kWh/m2*rok]: 50.9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym czy da się jednak jakoś przekonać OZC, że pod podłoga nie jest -20?

 

Spróbuj dać zamiast podłogi na gruncie strop z ucieczką ciepła do dołu i te same warstwy, wtedy ustaw temperaturę np. +8 za przegrodą!

Wychodzi mi o 1 Litr mniej

 

Opory przejmowania są inne dla przegrody z ucieczką do dołu oraz dla podłogi. Sama zmiana rodzaju przegrody jest obarczona błędem. Podłogi liczy się w dwóch strefach I i II i dla każdej z nich są inne temperatury określone. Dla pierwszej strefy program przyjmuje temperaturę obliczeniową zewnętrzna dla danej strefy klimatycznej. Cała reszta podłogi powinna być traktowana jako II strefa i dla niej przyjmuje się +8C. Wybierając rodzaj podłogi program sam wstawi odpowiednią temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może. Jak tylko uporam się z brakiem 1 palety dachówki, rozprowadzeniem reszty okablowania, w tym alarmowego, przed tynkarzami, umocowaniem i ociepleniem komina i jego czapką, pozałatwiam najpilniejsze sprawy zawodowe, pomogę w jej sprawach Żonie to się zajmę liczeniem w OZC. Kurde - jak tu jeszcze zmieścić cokolwiek? Dzieci? Uo matko... :)

 

EDIT:

 

PS. j-j : jak chcesz się pozbyć szkła to chętnie od Ciebie odkupie. Potrzeba mi 12cm i ew. 24 cm wys x 24 szerokość. Nie chcę obklejać całych fundamentów, tylko dać je pod okna tarasowe, więc dużo mi nie trzeba - 6 lub ew. 9 mb.

 

Jezier - Wiem, że w ICmarket są te płyty, ale chorobliwie drogie. Nie ma gdzieś taniej?

 

A kontynuując, to jak prowadziliście rurki z wodą, szczególnie ciepła, w wartwach podłogowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie, być może absurdalne pytanie: czy te programy, z których korzystacie, umieją wliczyć zyski ciepła z nasłonecznienia domu?

OZC nie umie. Jest co prawda dodatek d2 i nawet ma on wplyw na ogolne zapotrzebowanie pomieszczenia ale prawdziwe zyski ciepla nalezy liczyc osobno i robi sie to inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kontynuując, to jak prowadziliście rurki z wodą, szczególnie ciepła, w wartwach podłogowych?

 

Zakładając że masz 25 cm od izolacji do góry jastrychu, poziomy wyglądają następująco;

8cm styropian / rurki i 2 cm styropian / 8cm styropian / 7 cm jastrych

 

W warstwie 2 cm styropianu, którym układasz rurki warto pomysleć o położeniu przewodów wszelkiego rodzaju; elektrycznych, sygnałowych itp.. Tylko oby nie w jednej wiązce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...