Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

90k to chyba juz z instalacjami co (podlogowka wszedzie) i cwu calego domu?

Pzdr.

Tak, oczywiscie - zakladam, ze to calosc za pompa, CO, CWU, reku, GWC (bez solarów). Mozliwe ze cena moglaby byc troche nizsza niz te 90 tys ale pewno ie wiele.

 

Czyli nadal pytanie - jak ekonomicznie podejsc do sprawy? Powiedzmy ze kwota ok. 40tyś bylaby rozsądna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

z ogromnym zaciekawieniem czytam ten wątek i tylko brak czasu i lenistwo powstrzymuje mnie przed częstrzym udzielaniem się.

 

Nie mniej chciałbym i ja wnieść małe co nie co na temat energooszczednych domów.

 

Przepraszam, że w tej formie - pseudo ogłoszenia - nie naumiałem się jeszcze wklejać zdjęć i nie umieściłem tego w swoim dzienniku - ale obiecuje, że kiedyś to zrobię.

 

Myślę, że koszty są bardzo atrakcyjne i dlatego poruszam to tutaj - mam nadzieję, że nikt się nie obrazi a może kilku się skusi.

 

Już kiedyś poruszałem temat- otóż mam na zbyciu proszek poliuretanowy - który można wykorzystać jako ocieplenie - najlepiej podłogi na gruncie.

 

Wlaśnie wystawiłem to na allegro:

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=475115199

 

Jak bedę miał chwilę to i tu wkleję wiecej zdjęć.

 

Wiem, że wielu by chciało ale sie boi - wiec potwierdzam, że pod swoim domem mam około 80 cm tego i z posadzką nic sie nie dziaje.

 

Jeśli ktoś by chciał to zapraszam - można u mnie na budowie zobaczyć.

 

Kolega mpoplaw już to u mnie zakupił - wiec może i on sie podzieli opinią.

 

Zależny nam na miejscu na placu -więc cena jest też atrakcyjna.

 

No i dodam, że jak ktoś sie powoła na "grupę włocławską" to oddam za 1 zł.

607 17 23 41

 

Chyba sie opłaca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC to koszt rzedu 30k, kolektory poziome i podlogowka -szukales u lokalnych fachowcow?

Mnie w jakiejs wycenie wychodzilo 90k ale dla dwoch domow ( 1-175m2,2-150m2) z kolektorami pionowymi i zbiornikami buforowymi 400l dla cwu i 200l dla co -chyba tak mi wycenili w NATEO dl PC 8kW

No właśnie - tak się wydaje że PC jest tania - tylko 30 tyś, na allegro można kupić za 15tyś. Ale całość niestety:

- PC - 30tyś

- kolektory - 15 tyś

- montaż, uruchomienie - 5 tyś

- podłogówka - 20 tyś

- wentylacja z rekuperatorem - 15tyś

- GWC - 5 tyś

 

A więc pytanie pozostaje - jak ekonomicznie grzać w domu energooszczędnym? Może jakieś rozwiązania hybrydowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy taki proszek to przypadkiem nie będzie miał innego (gorszego) łambda od postaci, w której takowy poliuretan jest zazwyczaj stosowany?

 

bardzo mozliwe a nawet pewne ze bedzie wyzsza lambda -

 

nigdy tego nie badalismy -

 

niemniej nizsza lambde mozna iloscia podkrecic w celu lepszego finalnego U ( a koszty i tak ciagle niskie - np w porownaniu z xps a proszek na prawde nie ciagnie wody)

 

ja mam jakies 80 cm tego - wiec U i tak bedzie bardzo male - bo ile ta lambda moze wzrosnac, do 0,040 - 0,06 - mysle ze nawet nie - bo jak sie reke wsadzi w taki lezacy proszek - to normalnie sie wydaje ze jest cieply pod spodem - sam sprawdzalem

 

Proszek nie daje sie zagescic jak piasek - wiec zawsze jest dosc sporo powietrza w nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy taki proszek to przypadkiem nie będzie miał innego (gorszego) łambda od postaci, w której takowy poliuretan jest zazwyczaj stosowany?

 

bardzo mozliwe a nawet pewne ze bedzie wyzsza lambda -

 

nigdy tego nie badalismy -

 

niemniej nizsza lambde mozna iloscia podkrecic w celu lepszego finalnego U ( a koszty i tak ciagle niskie - np w porownaniu z xps a proszek na prawde nie ciagnie wody)

 

ja mam jakies 80 cm tego - wiec U i tak bedzie bardzo male - bo ile ta lambda moze wzrosnac, do 0,040 - 0,06 - mysle ze nawet nie - bo jak sie reke wsadzi w taki lezacy proszek - to normalnie sie wydaje ze jest cieply pod spodem - sam sprawdzalem

 

Proszek nie daje sie zagescic jak piasek - wiec zawsze jest dosc sporo powietrza w nim.

 

... to jak z tą jego nosnością jest naprawdę jesli nie da się zagęścić???...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC to koszt rzedu 30k, kolektory poziome i podlogowka -szukales u lokalnych fachowcow?

Mnie w jakiejs wycenie wychodzilo 90k ale dla dwoch domow ( 1-175m2,2-150m2) z kolektorami pionowymi i zbiornikami buforowymi 400l dla cwu i 200l dla co -chyba tak mi wycenili w NATEO dl PC 8kW

No właśnie - tak się wydaje że PC jest tania - tylko 30 tyś, na allegro można kupić za 15tyś. Ale całość niestety:

- PC - 30tyś

- kolektory - 15 tyś

- montaż, uruchomienie - 5 tyś

- podłogówka - 20 tyś

- wentylacja z rekuperatorem - 15tyś

- GWC - 5 tyś

 

A więc pytanie pozostaje - jak ekonomicznie grzać w domu energooszczędnym? Może jakieś rozwiązania hybrydowe?

 

Kurde, Ludziska - kalkulatory się wam popsuły? :evil:

Prądem i najtańszą pod wzgledem inwestycyjnym instalacją.

Jaki jest sens się jest pakować w inwestycję na poziomie 60 tys złotych jesli w ciągu roku musisz dostarczyć 4000kWh? Krew w piach normalnie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC to koszt rzedu 30k, kolektory poziome i podlogowka -szukales u lokalnych fachowcow?

Mnie w jakiejs wycenie wychodzilo 90k ale dla dwoch domow ( 1-175m2,2-150m2) z kolektorami pionowymi i zbiornikami buforowymi 400l dla cwu i 200l dla co -chyba tak mi wycenili w NATEO dl PC 8kW

No właśnie - tak się wydaje że PC jest tania - tylko 30 tyś, na allegro można kupić za 15tyś. Ale całość niestety:

- PC - 30tyś

- kolektory - 15 tyś

- montaż, uruchomienie - 5 tyś

- podłogówka - 20 tyś

- wentylacja z rekuperatorem - 15tyś

- GWC - 5 tyś

 

A więc pytanie pozostaje - jak ekonomicznie grzać w domu energooszczędnym? Może jakieś rozwiązania hybrydowe?

 

Kurde, Ludziska - kalkulatory się wam popsuły? :evil:

Prądem i najtańszą pod wzgledem inwestycyjnym instalacją.

Jaki jest sens się jest pakować w inwestycję na poziomie 60 tys złotych jesli w ciągu roku musisz dostarczyć 4000kWh? Krew w piach normalnie....

 

albo jeszcze tańsze źródło energii (w całej instalacji (bez reku i GWC) zamknąłem się w 25 tys. PLN )tzn. drewno i bufor - fakt, że mocno obsługowe - ale 1 kWh poniżej 0,1PLN przy założeniu że wykonuję telefon i przyjeżdża auto z porąbanym, rok sezonowanym drewnem lisciastym twardym w cenie 145 PLN/mp . jako backup na razie grzałka , później może PC powietrze/woda jeśli ceny trochę znormalnieją a ja się odbiję z dołka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie promiennikowe.

Transport energii poprzez promieniowanie podczerwone (cieplne).

Kiedyś widziałem obrazy, które grzały. Były malowane na podobnych panelach.

Działa, choć nie dla każdego miejsca bym to polecał.

Jeden z wielu sposobów rozwiązania problemu ogrzewania.

Adam M.

 

(Cena mocno paskudna! Do zrobienia za grosze "tymi ręcami")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC to koszt rzedu 30k, kolektory poziome i podlogowka -szukales u lokalnych fachowcow?

Mnie w jakiejs wycenie wychodzilo 90k ale dla dwoch domow ( 1-175m2,2-150m2) z kolektorami pionowymi i zbiornikami buforowymi 400l dla cwu i 200l dla co -chyba tak mi wycenili w NATEO dl PC 8kW

No właśnie - tak się wydaje że PC jest tania - tylko 30 tyś, na allegro można kupić za 15tyś. Ale całość niestety:

- PC - 30tyś

- kolektory - 15 tyś

- montaż, uruchomienie - 5 tyś

- podłogówka - 20 tyś

- wentylacja z rekuperatorem - 15tyś

- GWC - 5 tyś

 

A więc pytanie pozostaje - jak ekonomicznie grzać w domu energooszczędnym? Może jakieś rozwiązania hybrydowe?

 

Kurde, Ludziska - kalkulatory się wam popsuły? :evil:

Prądem i najtańszą pod wzgledem inwestycyjnym instalacją.

Jaki jest sens się jest pakować w inwestycję na poziomie 60 tys złotych jesli w ciągu roku musisz dostarczyć 4000kWh? Krew w piach normalnie....

 

albo jeszcze tańsze źródło energii (w całej instalacji (bez reku i GWC) zamknąłem się w 25 tys. PLN )tzn. drewno i bufor - fakt, że mocno obsługowe - ale 1 kWh poniżej 0,1PLN przy założeniu że wykonuję telefon i przyjeżdża auto z porąbanym, rok sezonowanym drewnem lisciastym twardym w cenie 145 PLN/mp . jako backup na razie grzałka , później może PC powietrze/woda jeśli ceny trochę znormalnieją a ja się odbiję z dołka.

 

Moim zdaniem w domu energooszczędnym nie sensu robić instalacji c.o.

Ja co prawda planuje bufor podłączony do wymiennika w kominku ale będzie on do podgrzewania CWU + (już niewielkim kosztem inwestycyjnym )bedzie podgrzewał powietrze nawiewane do pomieszczeń. resztę załatwia konwektory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC to koszt rzedu 30k, kolektory poziome i podlogowka -szukales u lokalnych fachowcow?

Mnie w jakiejs wycenie wychodzilo 90k ale dla dwoch domow ( 1-175m2,2-150m2) z kolektorami pionowymi i zbiornikami buforowymi 400l dla cwu i 200l dla co -chyba tak mi wycenili w NATEO dl PC 8kW

No właśnie - tak się wydaje że PC jest tania - tylko 30 tyś, na allegro można kupić za 15tyś. Ale całość niestety:

- PC - 30tyś

- kolektory - 15 tyś

- montaż, uruchomienie - 5 tyś

- podłogówka - 20 tyś

- wentylacja z rekuperatorem - 15tyś

- GWC - 5 tyś

 

A więc pytanie pozostaje - jak ekonomicznie grzać w domu energooszczędnym? Może jakieś rozwiązania hybrydowe?

 

Kurde, Ludziska - kalkulatory się wam popsuły? :evil:

Prądem i najtańszą pod wzgledem inwestycyjnym instalacją.

Jaki jest sens się jest pakować w inwestycję na poziomie 60 tys złotych jesli w ciągu roku musisz dostarczyć 4000kWh? Krew w piach normalnie....

Wcale sie nie popsuly. Dom 6-cio litrowy, 200m2 pow. Potrzebuje 12000kWh. Pisalem juz - mowimy o domu energooszczednym a nie pasywnym. Pradem bedzie troche drogo nawet jesli spora czesc energii bedzie z 2-giej taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wiem, że to wątek o domach pasywnych i niskoenergetycznych ale mam nadzieję że nie pogniewacie sie jeśli zapytam jak tanio (inwestycja i koszty) grzać w domu energooszczędnym? Przyjmijmy np. że dom ma 200m2 i jest 6-cio litrowy. Grzanie w prądem w tym przypadku jak na mój gust byłoby za drogie. Węgla, drewna, ... nie bierzemy pod uwagę. Gazu ziemnego nie ma.

 

Jak wiemy z forum pompa ciepła + (CO, CWU) + reku + GWC to około 90tyś. Ta cena jest szalona.

 

Czyli jeszcze raz - jak najbardziej ekonomicznie podejść do tematu?

Kurde, Ludziska - kalkulatory się wam popsuły? :evil:

Prądem i najtańszą pod wzgledem inwestycyjnym instalacją.

Jaki jest sens się jest pakować w inwestycję na poziomie 60 tys złotych jesli w ciągu roku musisz dostarczyć 4000kWh? Krew w piach normalnie....

Trochę inaczej to wygląda : dom 6-litrowy, czyli 60kWh/m2 rocznie na ogrzewanie. Przy 200m2 powierzchni ogrzewanej daje to 12 000kWh + energia potrzebna do przygotowania CWU (np. 0,2m3/dobę x 365 dni x 40K x 1,163 = 3396 kWh). Razem daje to 15 400 kWh. Nawet przy grzaniu tylko w II taryfie daje to koszt grzania ok. 4000 zł rocznie.

Ale masz rację część kosztów z tych 60 - 90 tys. zł dołożyć do lepszego ocieplenia i można dojść do domu 4-litrowego i już można w miarę bezboleśnie grzać prądem.

Ja jednak jestem za zastosowaniem pompy ciepła, choćby w najprostszej postaci - klimatyzatora z funkcją grzania. Pozwoli on przez znaczną część sezonu grzewczego grzać 2-3-krotnie taniej. Przez 30-60 dni może pracować samo ogrzewanie elektryczne. Dodatkowy atut tego rozwiązania - chłodzenie pomieszczeń latem :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w domu energooszczędnym nie sensu robić instalacji c.o.

Ja co prawda planuje bufor podłączony do wymiennika w kominku ale będzie on do podgrzewania CWU + (już niewielkim kosztem inwestycyjnym )bedzie podgrzewał powietrze nawiewane do pomieszczeń. resztę załatwia konwektory.

A co jak się nie lubi konwektorów? Niby w domu o małych stratach dobowych nie powinno być takich efektów, ale mi się konwektory kojarzą z dużymi wahaniami temperatury i to w ciągu kilku godzin, a nie doby... Można to obejść montując podłogówkę, ale w wersji elektrycznej - nieakumulacyjnej, to też IMHO mało przyjemne ogrzewanie - o drobinę tylko lepsze niż konwektory. No a akumulacyjna podłogówka elektryczna to już koszt bliski wodnej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w domu energooszczędnym nie sensu robić instalacji c.o.

Ja co prawda planuje bufor podłączony do wymiennika w kominku ale będzie on do podgrzewania CWU + (już niewielkim kosztem inwestycyjnym )bedzie podgrzewał powietrze nawiewane do pomieszczeń. resztę załatwia konwektory.

A co jak się nie lubi konwektorów? Niby w domu o małych stratach dobowych nie powinno być takich efektów, ale mi się konwektory kojarzą z dużymi wahaniami temperatury i to w ciągu kilku godzin, a nie doby... Można to obejść montując podłogówkę, ale w wersji elektrycznej - nieakumulacyjnej, to też IMHO mało przyjemne ogrzewanie - o drobinę tylko lepsze niż konwektory. No a akumulacyjna podłogówka elektryczna to już koszt bliski wodnej...

 

Konwektory (radiatory) montuje z premedytacją :D Uważam że przy małym zapotzrebowaniu na ciepło oraz przy innych żródłach ciepła (zyski bytowe, zyski słoneczne, kominek akumulacyjny) potzrebny jest układ:

1. precyzyjny

2. reagujący natychmiast na zmiany temp.

Podłogówka , szczególnie akumulacyjna, mi tego nie zapewni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obaj nie macie racji. Precyzyjne konwektory z mikroprocesorem ASIC to niesamowita maszyna, super dokładnie ustala temperaturę , grzałka może pracować 0.1 sek. czujnik jest pod grzejnikiem.

zaś podłogówka elektryczna zapewnia stałą temperaturę , jak jest dobrze zrobiona. Grzejnik podłoga ma 1 do 0.5 st wiecej niż powietrze ( żle zrobina 6-7st.) w takim układzie gdy jest wiecej ciepła z np kominka podłoga odbiera nadmiar, a nie się dokłada. Najgorsze są piece akumulacyjne. Malo kto podaje, że naładowany piec dobrej klasy (dimplex, oldsberg,,,,) ma na zewnętrz 60-70 st czyli grzeje nawet jak w pokoju jest +30!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...